تحلیلسینما

لایواکشن مولان 2020 یا انیمیشن مولان 1998 ، کدام فیلم بهتری است ؟

4.8
(19)

مولان 2020 و مولان 1998 فیلم های بسیار متفاوتی هستند اما کدام یک موسیقی بهتری داشته است ، کدام صحنه های اکشن بهتری داشته و کدام یک بهتراز دیگری است ؟

فهرست مطالب

مقدمه

بازسازی لایو اکشن مولان ممکن است به داستان محلی ای که بر اساس آن ساخته شده نزدیکتر باشد ، اما با انیمیشن کلاسیک  دیزنی ساخت سال 1998 بسیار متفاوت است . در حالی که هر دو فیلم داستان مولان را روایت می کنند که او نقش یک مرد را برای پیوستن به ارتش شاهنشاهی بازی می کند ، فیلم 1998 یک انیمیشن کمدی موزیکال همراه با طنزها و آهنگ های به یاد ماندنی بود .

تفاوت های انیمیشن و لایواکشن مولان

مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان
مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان

بازسازی 2020 مولان رویکرد کاملاً متفاوتی دارد و به عنوان یک فیلم جنگی جدی با سکانس های بدلکاری و جنگی خیره کننده تلقی می شود ، اما شباهت زیادی به داستان اصلی مولان دارد . هر دو فیلم سعی دارند داستان مولان را به عنوان زنی بیان کنند که جایگاه خود را در امپراطوری چین پیدا می کند .

انیمیشن مولان در سال 1998 بخشی از دوره رنسانس دیزنی بود که نشانگر بازگشت این استودیو به ساخت فیلم های منتقدانه و اکثراً تجاری بر اساس داستان های شناخته شده بود . مولان پس از فیلم هرکول که فیلمی تحسین شده از دید منتقدان و شکست خورده از دید تجاری بود ، تولید شد . مولان 1998 به خاطر ترانه های خود ، که در عرض چند دقیقه نمایش قابل توجهی را ارائه می دهد ، ستودنی و تحسین برانگیز است .

همچنین به خاطر وجود شخصیت های متنوع و پشتیبان ( فرعی) در کنار مولان و فرمانده او ، لی شانگ ، مورد تحسین قرار گرفت . با این حال ، مولان با داستان اصلی خود ، یعنی “تصنیف مولان” تفاوت قابل توجهی داشت و به دلیل نمایش نادرست فرهنگ چینی مورد انتقاد شدید قرار گرفت .

بیشتر بخوانید :

مولان ۲۰۲۰ مهمترین بازسازی دیزنی است – این فیلم مستحق انتشار در سالن های سینما است

لایواکشن مولان در سال 2020 به “تصنیف مولان” نزدیکتر است ، اما چیزهایی را که باعث محبوبیت مولان 1998 شده است ، فدا می کند ، از جمله آهنگ ها و تقریباً همه شخصیت های پشتیبان . این فیلم به سبک ژانر wuxia – سبکی از فیلم های رزمی که برای چین باستان ساخته شده اند – ساخته شده است .

لایواکشن مولان داستان اصلی قهرمان اصلی خود را روایت می کند که برای دفاع از امپراطور به ارتش شاهنشاهی می پیوندد . لایو اکشن مولان از بازیگران با استعداد و کاملاً چینی برخوردار است و در جهت به تصویر کشیدن دقیق فرهنگ چینی گام های بلندی برداشته است .

شخصیت ها در لایواکشن و انیمیشن مولان

پدر مولان در انیمشن و لایواکشن مولان
پدر مولان در انیمشن و لایواکشن مولان

تفاوت های اساسی در هر دو فیلم وجود دارد ، حتی خود مولان . در انیمیشن مولان ، مولان با صداگذاری Ming-Na Wen ، دختری عادی است که برای زندگی تعیین شده اش آماده نیست و تنها دختر پدر و مادرش است . او برای ازدواج و ایجاد افتخار برای خانواده اش با فشار قابل توجهی روبرو است . وقتی مولان به ارتش می پیوندد ، او در کنار بقیه سربازان به یک جنگجوی بهتر تبدیل می شود – اما این زیرکی و فهم بالای او است که باعث برجسته شدن مولان می شود .

با این حال مولان در لایواکشن ، فوق العاده استعداد دارد و دارای قدرت های فراطبیعی است . او با خواهرش رابطه خوبی دارد و توسط والدینش به خوبی درک نمی شود . در هر دو نسخه مولان با دنیایی روبرو است که برای آن مناسب نیست ، اما در لایواکشن مولان ، روستاییان از اینکه او به یک جادوگر تبدیل شود ، ترس دارند .

برخلاف انیمیشن مولان ، که مولان متحمل فشار و سختی های زیادی در تعیین سرنوشت خودش می شود ، مولان در لایواکشن به ارتش شاهنشاهی می پیوندد و بقیه ماجرا به سادگی برای او اتفاق می افتد . در انیمیشن ، مولان نقشه ای را برای ایجاد بهمن و شکست دادن ارتش هون ارائه می دهد و ارزش خود را به عنوان یک سرباز ثابت می کند و قهرمان چین می شود . مولان 2020 برخی از ماموریت هایش را از او می گیرد و بدون شک در انیمیشن ، مولان شخصیت بهتری است .

شخصیت های پشتیبان انیمیشن و لایواکشن مولان

مولان  در کنار سربازان دیگر در انیمیشن مولان
مولان در کنار سربازان دیگر در انیمیشن مولان

یکی از موارد حذف شده در لایواکشن مولان بازیگران متنوعی در نقش شخصیت های پشتیبان بود که در لایواکشن مولان نقش بسیار کمرنگی دارند . در حالی که برخی از شخصیت ها کاملاً حذف شده اند ، مانند اژدهای نگهبان مولان (موشو) و لی شانگ ، تقریباً همه سربازان همکار مولان نیز نقش بوضوح کمتری دارند . در انیمیشن ، روابط مولان با آنها به خوبی شکل گرفته است – به ویژه در آهنگ های “I’ll Make A Man Out You” و “A Girl Worth Fighting For” – و این شخصیت ها در کل فیلم ظاهر می شوند .

  در لایواکشن مولان تقریباً هیچکدام از سربازان پیشرفت قابل ملاحظه ای ندارند . از سوی دیگر ، مولان 2020 یک شخصیت شرور بسیار بهتر به نام شیان نیانگ ( Xianniang) دارد ، که مانند مولان به عنوان یک جادوگر شناخته می شود اما نسبت به مولان عملکرد بسیار متفاوتی نشان می دهد . با این حال ، حتی این شخصیت نیز نقش آنچنانی ندارد و مرگ او نیز بسیار سریع اتفاق می افتد . به طور کلی ، شخصیت های پشتیبان انیمیشن مولان جذابیت بیشتری از شخصیت های پشتیبان لایواکشن دارند .

داستان انیمیشن و لایواکشن مولان

مولان در انیمیشن مولان
مولان در انیمیشن مولان

مولان 2020 و انیمیشن مولان نسخه های بسیار متفاوتی از یک داستان را تعریف می کنند که براساس “تصنیف مولان” ساخته شده اند . در حالی که لایو اکشن به مطالب اصلی وفادارتر است ، در نهایت انیمیشن مولان داستان بهتری را روایت می کند . انیمیشن مولان در چند دقیقه اول به طور خلاصه پیش فرض فیلم را نشان می دهد و بازیگران نقش مکمل را بسیار زیباتر معرفی می کند .

انیمیشن مولان را به عنوان زنی که برای زندگی تعیین شده برای او ساخته نشده است و راهی برای زندگی جدیدی پیدا می کند ، نشان داده می دهد نه به عنوان یک جنگجوی فوق العاده که می خواهد پذیرفته شود . انیمیشن مولان یک انعطاف راضی کننده به همه شخصیتهای فیلم می دهد و کل انیمیشن در کمتر از 90 دقیقه تمام داستان خود را بیان می کند .

متأسفانه ، در لایواکشن داستان مولان به یک داستان ماورایی در مقابل یک داستان انسانی تبدیل می شود ، و تاثیر شخصیت های دیگر فیلم را کاهش می یابد  . زمان لایواکشن حدود نیم ساعت بیشتر از انیمیشن است ولی لایواکشن از زمان اضافی برای روایت داستان بهتر بهره نمی برد . در عوض ، فیلم در میانه اش افت می کند . در حالی که ممکن است مولان 2020 شخصیت شیطانی بهتری را با شیان نیانگ معرفی کرده باشد ، غفلت از بقیه شخصیت ها و کم شدن انعطاف شخصیت های مولان 2020 باعث ضعف داستان شده است .

موسیقی انیمیشن و لایواکشن مولان

مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان
مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان

انیمیشن مولان دیزنی نه تنها موسیقی بهتری نسبت به مولان ۲۰۲۰ دارد ، بلکه دارای بهترین آهنگ های اصلی در تمام فیلم های دیزنی است . انیمیشن مولان پر از ارکسترهای زرق و برق دار ساخته شده توسط جری گلداسمیت است . آهنگ های ” Honor To Us All”،  “Reflection”، ” I’ll Make A Man Out of You” و “A Girl Worth Fighting For”  در انیمیشن مولان نه تنها عالی هستند و داستان فیلم را سرگرم کننده می کنند .

هنگامی که مولان 2020 برای حفظ سبک واقع گرایانه ناچار به حذف آهنگ ها شد ، طرفداران ناامید شدند ، اگرچه در نهایت فیلم برخی از آهنگ ها را در خود جای داد . موسیقی  اصلی مولان 2020 توسط Harry Gregson-Williams ساخته شده است ، اما آهنگ ها متناسب با موسیقی عالی انیمیشن مولان نبودند . در حالی که امتیاز برای فضای جنگی فیلم در مولان 2020 بهتر بود ، اما فاقد اهمیتی بود که آهنگ های انیمیشن مولان داشت .

مولان 1998 و مولان 2020

مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان

اگر یک قسمت وجود داشته باشد که بدون شک مولان 2020 بهتر از انیمیشن می باشد ، صحنه های اکشن است . نبردهای حماسی به شکلی زیبا اجرا می شوند و مولان مانند یک شبح در ارتش دشمن حرکت می کند . هنگامی که بهمن به راه می افتد ، دوربین با مهارت استادانه هر دو ارتش شاهنشاهی و روران را به تصویر می کشد که جنگ را برای فرار از هجوم برف رها می کنند ، در حالی که مولان شخص مورد علاقه اش یعنی چن هونگویی را نجات می دهد .

با این حال ، انیمیشن اکشن بسیار کمی را برای فیلمی در مورد جنگ نشان می دهد ، که بیشتر آنها درباره حمله ارتش هون به چین را نشان می دهد و در پایان به نبرد نهایی با شان یو می رسد . از نظر صحنه پایانی نیز ، نبرد نهایی مولان در مولان 2020 با بوری خان تنش زا و خیره کننده تر است و نبرد نهایی در انیمیشن را تحت الشعاع قرار می دهد .

چرا مولان 1998 از 2020 بهتر است؟

مولان در انیمیشن و لایواکشن مولان

در نهایت ، انیمیشن مولان فیلم بهتری است . در انیمیشن ، مولان یک قهرمان داستانی قوی و قابل قبول است ، فیلم مملو از شخصیت های پشتیبان است که همگی دارای انعطاف بسیار خوبی هستند و موسیقی آن یکی از بهترین موسیقی متن فیلم های دیزنی را تشکیل می دهد . این نمونه ای عالی از دوران رنسانس دیزنی است .

مولان 2020 با سکانس های اکشن کار بهتری انجام داد ، با شیان نیانگ شخصیت شرور جذاب تری داشت و به داستان اصلی خیلی نزدیکتر بود – اما خیلی طولانی بود و مولان را به یک شخصیت تک بعدی تبدیل کرد . مولان 2020 با بازیگران با استعداد ، کاملاً چینی و رویکردی بیشتر در نظر گرفته شده برای فرهنگ چین سعی در جبران سفیدگرایی انیمیشن مولان داشت اما فیلمنامه ضعیف این پتانسیل را هدر داد . طرفداران می توانند چیزی را در مولان 2020 پیدا کنند که از آن قدردانی کنند ، اما در نهایت فیلمی که بهتر است انیمیشن مولان در سال 1998 است .

تماشای انیمیشن و لایواکشن مولان

در زیر می توانید انیمیشن محبوب و لایواکشن زیبای مولان را تماشا نمایید :

انیمیشن مولان 1998:

لایواکشن مولان 2020 :

منبع

سایت اسکرین رنت

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.8 از بین 19 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا