سینمامعرفی فیلم

بیماری به سبک هالیوود; 10 فیلم عالی با موضوع شیوع بیماری

5
(2)

آثار ویرانگر شیوع اخیر ویروس کرونا (Coronavirus (COVID-19 را نمی توان نادیده گرفت. با گسترش این بیماری همانند یک آتش سوزی بزرگ ، چندین کشور به زانو درآمده اند ، اقتصاد آنها رو به زوال افتاده و تعداد تلفات رو به افزایش است.

با گذشت سالها ، هالیوود فیلم های بیشماری را ارائه داده است که به این بیماری های همه گیر می پردازد. در این مقاله ما قصد داریم “ده فیلم خوب و دیدنی در زمینه شیوع بیماری” را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله فیلم ها براساس ترتیب خاصی قرار ندارند. اگر آنها شما را متقاعد نكنند كه از غذاي مناسب و مواد ضدعفوني كننده دست استفاده كنيد ، من مي ترسم كه شما ممکن است آرزوی مرگ در سر خود داشته باشید.

جود لا در فیلم شیوع که در مورد ویروس بیماری زا می باشد

1-فیلم شیوع (Contagion)

سال تولید: 2011

کارگردان: استیون سودربرگ (Steven Soderbergh )

بازیگران: جود لا، مت دیمون، ماریون کوتیارد، گوینت پالترو، لاورنس فیشبورن و کیت وینسلت.

Jude Law, Matt Damon, Marion Cottillard, Gwyneth Paltrow, Laurence Fishburne, Kate Winslet.

از زمان شروع شیوع بیماری  COVID-19،  فیلم شیوع به دلیل شباهت های چشمگیر داستان آن ، با آنچه در جهان واقعی در حال رخ دادن می باشد ، محبوبیت قابل توجهی پیدا کرده است. واقعی بودن فیلم را عمدتاً می توان بخاطر توجه به بیماری های گذشته مانند SARS و بیماری های آنفولانزای خوکی دانست ، که بر اساس این موضوع  Scott Z. Burns فیلمنامه تندی که فیلم براساس آن  ساخته شده است را نوشته است.

این فیلم با داشتن یک مجموعه از بازیگران معروف ، نگاهی به پیامدهای فاجعه بار یک بیماری همه گیر که در دوران مدرن از کنترل خارج شده است ، می کند. سودربرگ با خنثی کردن عناصر هالیوودی فیلم و تصمیم گیری برای رفتن به رویکردی بنیادین تر ، احساس اضطراب بیش از حد را به همراه دارد که نمی توان توصیف کرد.

این اضطراب وقتی که می فهمید آنچه در فیلم در حال رخ دادن می باشد کاملاً شبیه واقعیت است بیشتر می شود و در واقع درخشش فیلم در همینجا نهفته است، زیرا هیچ چیز نگران کننده تر و ترسناک تر از واقعیت سرد و سخت نیست. این فیلم یک فیلم قدرتمند  است که حتی مدتها پس از دیدن آن ذهن شما را به خود درگیر می کند.

پوستر فیلم 28 روز بعد

2-فیلم 28 روز بعد ( Days Later 28 )

سال تولید:2002

کارگردان: دنی بویل (Danny Boyle)

بازیگران: کیلیان مورفی، نائومی هریس، کریستوفر اکلستون، مگان برنز و برندون گلیسون

Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston, Megan Burns, Brendon Gleeson

28 روز بعد ، داستان گروهی از بازماندگان یک ویروس آخرالزمانی در انگلستان را روایت می کند. این ویروس باعث ایجاد خشم در افراد می شود. از بسیاری جهات ، 28 روز بعد مستقیماً مسئول زنده سازی ژانر وحشت و زامبی و بروزرسانی آن برای مخاطبان مدرن است. و بله ، هیچ بحثی در مورد این واقعیت وجود ندارد که این فیلم سرتاسرش در مورد زامبی های ترسناک است. اما در اصل آن چیزی که باعث می شود 28 روز بعد مشهور شود ، تفسیر اجتماعی است که در روایت بهم پیوسته فیلم وجود دارد.

این یک کاوش عمیق از عواقب ناگوار فروپاشی اجتماعی است که در پی یک واقعه فاجعه بار است. بویل در این فیلم  بسیار مارهانه کار کرده است و با دید و مهارت فوق العاده ای ، فیلمنامه محتاطانه نوسینده فیلم اندرو گارلند(Andrew Garland) را زنده می کند ، و یک دنیای مدرن  را به جهنمی بزرگ تبدیل می کند.

این دنیای بهم ریخته و بسیار خطرناک است که تنها افراد قدرتمند زنده می مانند و اصول اخلاقی به سادگی از بین می روند. 28 روز بعداً بیشتر از اینکه به فیلم های جورج.آر.رومئو (George A. Romero) شبیه باشد، شبیه فیلم ارباب مگس ها به کارگردانی ویلیام گلدینگ (William Golding) می باشد و این دقیقاً همان چیزی است که آن را به یک شاهکار تبدیل کرده است.

 صحنه ای فیلم کوری

3-کوری (Blindness)

 
سال تولید: 2008 

کارگردان: فرناندو میرلس (Fernando Meirelles)

بازیگران: جولیان مور، مارک روفالو، گائل گارسیا برنال، دنی گلوور و آلیس براگا

Julianne Moore, Mark Ruffalo, Gael Garcia Bernal, Danny Glover, Alice Braga

کوری براساس رمان سال 1995 به همین نام است که توسط نویسنده پرتغالی خوزه ساراماگو نوشته شده است.  همانطور که از نام این فیلم مشخص است ، فیلم درباره یک بیماری داستانی همه گیر به نام “بیماری سفید” است که بدون هیچ دلیل واضحی  بینایی را از بین می برد .تلاش های کارگردان برزیلی ، فرناندو میرلس ، بیشتر بر این اساس بوده است که فیلم در مورد روابط صمیمی چند شخصیت باشد. در فیلم این موضوع با یک تفسیر اجتماعی قوی و همچنین کوری در هم گره خورده است.

با استفاده از پس زمینه شیوع میرلس ، جنبه تاریک تر بشریت را بنمایش میگذارد و از نمایش جنبه های بحث برانگیزتر داستان، اجتناب می کند. اگرچه هیچ یک از شخصیت های اصلی برای آنها اسم یا سرگذشتی  وجود نداشته است ، اما  نمایش های مهیج فیلم، باعث می شود مخاطب همیشه روی این فیلم حساب کند. اشتباه نکنید ، این یک ساعت(60 دقیقه) آسان نیست. این یک فیلم راجع  عواطفی در حال نابودی است که مطمئناً شما را عذاب خواهد داد. اما برای معدود افراد بی باکی که می توانند فیلم را ببینند ، فیلمی کاملاً جذاب در انتظار بشمار می رود.

صحنه ای از فیلم وحشت در خیابان

4-فیلم وحشت در خیابان (Panic in the Streets)

  سال تولید: 1950

کارگردان: الیا کازان (Elia Kazan)

بازیگران: ریچارد ویدمارک، جک پالانس، پل داگلاس، باربارا بل گدس

Richard Widmark, Jack Palance, Paul Douglas,Barbara Bel Geddes

یک سال پیش از کارگردانی فیلم    On the Waterfront  که برنده چندین جایزه شد ، کارگردان افسانه ای یعنی الیا کازان درگیر ساخت یک جواهر غافلگیر کننده به نام وحشت در خیابان بود. داستان در نیواورلئان رخ می دهد ، جایی که تعداد معدودی از مسئولان دولتی باید برای جلوگیری از همه گیر شدن طاعون کاری انجام بدهند وحشت در خیابان بی شک یکی از اولین فیلم ها در مورد شیوع بیماری و پیامدهای آن است.

یکی از بارزترین جنبه های ارزشمند سینمایی فیلم آن است هر تصویر ان بطور خوبی دارای حالت و ملودرام خوبی می باشد .اگرچه جنبه علمی آن تا حدودی ضعیف است ، با تکیه بر عناصر نئو نوآر مانند خلق صحنه های اکشن و همچنین درام زیاد ، این فیلم بر خلاف هر تجربه دیگری ، تجربه ای منحصر به فردی را برای بیننده ایجاد می کند.

بردپیت(راست) و بروس ویلیس(چپ) در فیلم 12 میمون

5-فیلم 12 میمون (Monkeys 12)

سال تولید: 1995

کارگردان: تری جیلیام (Terry Gilliam)   

  بازیگران: بروس ویلیس، برد پیت، مادلین استوو، کریستوفر پلامر 

   Bruce Willis, Brad Pitt, Madeline Stowe, Christopher Plummer

12 میمون برای تری گیلیام ، که در آن زمان به دلیل تلاش هایش برای ساخت فیلم های سوررئالی شناخته شده تر بود یک سنت شکنی مهم بود. گیلیام با الهام از فیلم کوتاه کریس مارکر(Chris Marker) به نام  La Jetée ساخته 1962 ، شروع به ساخت نسخه بلند آن با فیلمنامه نویس دیوید و جنت پیپل(David and Janet Peoples ) کرد ، و محصول نهایی همکاری آنها فیلمی شد که یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی دهه 90 به حساب می آید.

این فیلم در یک دنیای پس از آخرالزمانی رخ می دهد که قسمت اعظم بشریت توسط یک ویروس کشنده از بین رفته است. داستان در مورد یک فلون می باشد که در زمان سفر کرده و به عقب بر میگردد تا از وقوع این رویداد فاجعه آمیز جلوگیری کند. 12 میمون هنوز هم یکی از فیلمهای مهم و تحسین شده در موضوع شیوع بیماری است که  پیامدهای ویرانگر همه گیری را با گذشت زمان بر بشریت و تمدن آن بررسی می کند.

صحنه ای از فیلم فشار آندرومدا

6-فشار آندرومدا( The Andromeda Strain )

سال تولید: 1971

کارگردان:رابرت وایز (Robert Wise)  

بازیگران: آرتور هیل، جیمز اولسن، کیت رید، دیوید وین

Arthur Hill, James Olsen, Kate Reid,David Wayne

فشار آندرومدا براساس رمان مایکل کریچتون(Michael Crichton) با همین نام است که ژانر ترکیبی “تکنو تریلر”(techno-thriller) را محبوب کرد. کارگردان این فیلم رابرت وایز کارگردان جانباز می باشد که  فیلم هایی همچون West Side Story ، Sound of Music و The Day the Earth Stood Still را نیز ساخته است ، می باشد. داستان این فیلم در مورد سفر گروهی از دانشمندان که سعی در پیدا کردن منشا فرازمینی یک ویروس کشنده دارند.

تأثیر این فیلم را بر فیلم ها و سریال های تلویزیونی در همین ژانر بعد از آن ، نمی توان نادیده گرفت. از این فیلم ها و سریال ها می توان به سریال The Walking Dead و سری Resident Evil  اشاره کرد. مفهوم جنگ بیولوژیکی در دهه 70 میلادی موضوع نسبتاً جدیدی بود و کاوش در مورد نتایج چنین موضوعی، مفهومی واقعاً جدید بود. این فیلم با داشتن سه مولفه دیوانه کننده  نمره خوب ، تصاویر خیره‌ کننده سبک Kubrick-esque  و عملکرد جذاب بازیگران ، مانند یک گوهر کمتر دیده شده است که روز به روز ارزش آن افزایش می یابد.

داستین هافمن در فیلم شیوع
    

7-فیلم شیوع( Outbreak)

سال تولید: 1995

کارگردان: ولفگانگ پترسون (Wolfgang Petersen)

 بازیگران: داستین هافمن، مورگان فریمن، کوین اسپیسی، رن روسو

Dustin Hoffman, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Rene Russo

از بسیاری از جهات این فیلم را می توان ضد فیلم شیوع سودبرگ در نظر گرفت. اگرچه این فیلم بر اساس کتاب پرفروش ترین غیر داستانی ریچارد پرستون (Richard Preston)یعنی The Hot Zone ساخته شده است – که جزئیات منشا تب های خونریزی ویروسی در آفریقای مرکزی را نشان می دهد- اما  فیلم نسبت به کتاب تغییر داشته است و به جای یک دنیای واقعی از یک درام داستانی استفاده می شود.

این یک فیلم پرزرق و برق پر از همه کلیشه ها و اشتباهات علمی است که از یک فیلم با موضوع هشدار فاجعه انتظار دارید اما کارگردانی مطمئن پترسون همراه با عملکرد عالی بازیگران ، فیلم را بالا برده است آن را تبدیل آن  یک فیلم هیجان انگیز کرده است که توجه شما را به خود جلب می کند. شیوع فیلم نمونه اولیه فاجعه پزشکی هالیوود است و احتمالاً به همین دلیل است  نشان میدهد که چرا بیشتر هزاره ها از Pithecophobia رنج می برند.

پوستر فیلم دیوانگان

8-فیلم دیوانگان (The Crazies)

سال تولید: 2010

کارگردان: برک ایزنر (Breck Eisner)

بازیگران: تیموتی اولیفانت، رادا میچل، دنیل پاناباکر،جو اندرسون

Timothy Olyphant, Radha Mitchell, Danielle Panabaker, and Joe

 داستان این فیلم در اطراف یک شهر متوسط در یک دنیای ​​خیالی رخ اتفاق می افتد  که جمعیت آن ناگهان دچار خشم ویروس ناخواسته می شوند که باعث سقوط یک هواپیمای باری نظامی بر روی آنها می شود. این فیلم یک بازسازی  از نسخه اصلی 1973 جورج .آ. رومرو  می باشد. عملکرد هوشمندانه ، پرتنش و خوب بازیگران، صحنه های اکشن هیجان انگیز و یک داستان جذاب ، باعث ایجاد یک فیلم ترسناک حیرت انگیزشده است .

مطمئناً  کسانی که  هوس فیلم های ترسناک می کنند می توانند ازین فیلم لذت ببرند. تیموتی اولیفانت و رادا میچل هرچند در این جا واقعیت های واقعی هستند ، تجسم عظمت احساسات یک زن و شوهر که در وسط شرایط خارق العاده ای گرفتار می شوند. در کل ، دیوانگان یک فیلم ترسناک هیجان انگیز درجه یک است که باعث می شود شما باعث می شود شما ببرید.  

صحنه ای از فیلم چهارراه کاساندرا

9-فیلم چهارراه کاساندرا ( The Cassandra Crossing )

سال تولید: 1976

کارگردان: جرج.پ. کاسماتوس (George P. Cosmatos)

بازیگران: ریچارد هریس، سوفیا لورن، آوا گاردنر، مارتین شین، او.جی.سیمپسون

Richard Harris, Sophia Loren, Ava Gardner, and Martin Sheen,O.J Simpson.

یک تروریست که در حال اجرای نقشه خود در یک قطار قاره ای می باشد ،از وجود پاتوژن کشنده در آن بی خبر است. در دهه 70 فیلم هایی با موضوع فاجعه ساخته شد که میوتوان به فیلم های  The Poseidon  Adventure  و  The Towering Inferno اشاره کرد. در همین دوره زمانی بود که  فیلمThe Cassandra Crossing  تولید شد که در آن ستارگان بزرگی ایفای نقش کرده اند.

چیزهای زیادی برای گفتن در این فیلم هشدار دهنده وجود دارد اما اگر می خواهید از این موارد غافل شوید و آن را تماشا کنید پس شما در یک جهنم پر از هیجان خواهید بود. اگر چه این این فیلم کلیشه ای و قابل پیش بینی است اما اگر به دنبال وقت خوبی هستید ، می توانید از دیدن آن لذت ببرید.  

مانوئلا ولاسکو در فیلم ضبط کردن

 10-فیلم ضبط کردن ([REC])

سال تولید: 2007

کارگردانان: ژائوم بالاگوئره، پاکو پلازا (Jaume Balaguero, Paco Plaza)

بازیگران: مانوئلا ولاسکو، فران ترزا، خورخه-یامام سرانو

 Manuela Velasco, Ferran Terraza, and Jorge-Yamam Serrano

این فیلم ترسناک در زمان انتشار آن باعث انتشار موج های زیادی شد. سبک تصویری متمایز آن و باعث  غرق شدن بیننده در فیلم میشود. این فیلم از ابتدا تا انتها آن به درون بیننده نفوذ می کند با القاء  claustrophobia به آن، باعث ایجاد حس ترس و وحشت در بیننده می شود و بیننده را آزرده می کند.

این فیلم از ابتدا تا انتها یک اجرای جهنمی است که ما در آن با یک خبرنگار روزنامه و گروهی از آتش نشانان سرو کار داریم که در حال تحقیق درباره یک بیماری ناشناخته هستند. با وجود اینکه بیش از یک دهه از انتشار این فیلم می گذرد ،  [REC] هنوز هم توانایی این را دارد که شما را  آشفته کند . اگر قلباً روح و روح قوی دارید می توانید این فیلم را بینید اما اگر اینگونه نیستید مانند طاعون ازین فیلم دوری کنید.  

منبع:

https://www.flickeringmyth.com

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 2 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا