بررسی فیلم و سریالسینما

داستان واقعی راپونزل

گیسوکمند در داستان های مختلف

4
(81)

شاید بسیاری از ما انیمیشن زیبای Tangled را تماشا کرده ایم . اما خیلی از ماها به این موضوع فکر نکرده ایم که منشا داستان راپونزل چیست؟ آیا راپونزل واقعی است ؟ داستان واقعی راپونزل چیست ؟ و …

فهرست مطالب

مقدمه

داستان واقعی راپونزل الهام گرفته از زندگی واقعی یک زن در قرن سوم میلادی است که توسط پدر خودش گردن زده شد . راپونزل واقعی تنها یک زن زیبا نبود که در یک برج حبس شده بود بلکه او یک زن مقدس به شمار می رود . داستان واقعی راپونزل حتی از نسخه برادران گریم (Grimm Brothers) که شاهزاده به جای نجات راپونزل ، او را اغوا می کند نیز ، وحشتناک تر است . مثل داستان واقعی سفید برفی و هفت کوتوله ، دیزنی قبل از تبدیل شدن داستان راپونزل به عنوان یک فیلم کودکانه ، باید در داستان واقعی راپونزل تغییرات زیادی ایجاد می کرد . داستان واقعی راپونزل

راپونزل واقعی دختری به اسم سنت باربارا بود . سنت باربارا دختر یک تاجر ثروتمند رومی در قرن سوم بود . پدر باربارا او را در یک برج زندانی کرد تا او به مسیحیت گرایش پیدا نکند ، اما باربارا راهی برای گرایش به مسیحیت پیدا کرد . او همچنین مانند راهبه های مسیحی در برابر ازدواج مقاومت كرد . اما پدر بت پرست باربارا ، به خاطر برای ایمان آوردن او به مسیحیت ، موهای او را گرفته و سرش را از تنش جدا کرد .

بیشتر بخوانید :

آیا انیمیشن گیسوکمند 2 ساخته خواهد شد ؟

پیوندهای بین سنت باربارا و راپونزل فراتر از این است که تنها شباهتشان زندانی شدن در برجی قفل شده باشد . مانند سنت باربارا ، راپونزل نیز زنی مستقل بود که در مقابل خودکامگی سر تعظیم فرو آوردن نداشت . اما خوشبختانه راپونزل در فیلم Tangled به سرنوشت وحشتناک داستان هایی که الهام بخش راپونزل بودند ، دچار نشد .

سنت باربارا منبع الهام داستان واقعی راپونزل
سنت باربارا منبع الهام داستان واقعی راپونزل

  سنت باربارا منبع داستان واقعی راپونزل

نسخه های مختلفی از داستان راپونزل وجود دارد ، اما آنها دارای یک ویژگی مشترک هستند : قهرمان داستان یک زن زیبا بوده که در یک برج حبس شده است . یکی از داستان هایی که الهام بخش داستان راپونزل بود ، داستان سنت باربارا است . داستان سنت باربارا توسط Jacobus de Voragine ، اسقف اعظم جنوا ، در سال 1275 هجری شمسی گردآوری شد . داستان واقعی راپونزل

اما داستان باربارا تفاوت اساسی با داستان های راپونزل دارد : راپونزل توسط یک جادوگر در یک برج زندانی شد ، اما کسی که باربارا را در برج زندانی کرد پدرش بود . در سالهای اولیه مسیحیت ، باربارا مخفیانه به آیین جدید روی آورد ، اما پدرش که آیین رومی را اجرا می کرد ، دخترش را در برج حبس کرد تا او نتواند مسیحی باشد .

مادر گاتل جادوگر فیلم Tangled
مادر گاتل جادوگر فیلم Tangled

پدر باربارا نقش جادوگر بد زندگی او را داشت

در داستان راپونزل ، او در نسخه های مختلف توسط یک جادوگر شیطانی – یا یک غول یا پری در یک برج زندانی می شود . اما در داستان سنت باربارا ، او توسط پدر خودش در برج زندانی شد . در داستان سنت باربارا دو دلیل متفاوت برای زندانی کردن او توسط پدرش آورده شده است . یکی از این دلایل این بود که باربارا آنقدر زیبا بود که پدرش از سروکله زدن با خواستگاران نامناسب خسته شده بود ، بنابراین تصمیم گرفت تا زمان پیدا نشدن خواستگار مناسب ، باربارا را پنهان کند  .

اما دلیل دیگر ادعا می کند که پدر باربارا از نفوذ دین مسیحیت ترسیده است . او یک تاجر ثروتمند رومی بود و نگران تأکید مسیحیت به کمک به فقرا بود . بنابراین ، او باربارا را در برج قرار داد تا او به مسیحیت روی نیاورد ، زیرا او می دانست که او از فقرا مراقبت می کند .

قصر زاپونزل

تغییر زندگی باربارا در برج

علی رغم زندانی شدن در برج ، باربارا توانست مسیحیت را بیاموزد . غذا و لباسهای بابارا به سختی و با یک سبد به او تحویل داده می شد . طبق افسانه ها ، یک غریبه کتابی را در سبد باربارا پنهان کرد . این کتاب در مورد مسیحیت بوده و باربارا فوراً به مسیحیت روی آورد . او حتی با تظاهر به بیماری و درخواست پزشک (کشیش ها به عنوان پزشکان روح شناخته می شدند) پدرش را فریب داد تا کشیشی را نزد او بفرستد ، تا بتواند پنهانی تعمید داده شود . در داستان های مقدسین مسیحی ، تغییر دین باربارا به عنوان یک دستاورد معجزه آسا تلقی می شود . دستاوردی که منجر به مرگ او شد.

پیام پنهانی باربارا در معماری برج

پیام مخفی گیسو کمند

سنت باربارا مخفیانه و برخلاف خواسته پدرش به مسییحت ایمان آروده بود . یكی از نشانه های ایمان پنهان او در معماری برجي بود كه در آن گرفتار شده بود . هنگامی که پدر باربارا خارج از شهر بود ، او از مردانی که بر روی برج او کار می کردند خواست که یک تغییر ایجاد کنند : به جای قرار دادن دو پنجره در برج ، سه پنجره در برج قرار دهند .

اصلاح معماری به این دلیل نبود که باربارا می خواست مطمئن شود که برج نور ورودی کافی دارد . بلکه پنجره ها یادآور تثلیث مقدس بودند ، هر کدام یک پنجره برای پدر ، پسر و روح القدس. یا همانطور که باربارا به پدرش توضیح داد ، “سه پنجره همه دنیا و همه موجودات را روشن می کند ، اما دو پنجره تاریکی را ایجاد می کند.” این به خوبی نشان می دهد که او مخفیانه مسیحی شده است .

راپونزل در فیلم Tangled
راپونزل در فیلم Tangled

خشمگین شدن پدر باربارا از تغییر دین او

براساس زندگی سنت باربارا ، که در قرن سیزدهم نوشته شده است ، پدر باربارا وقتی به او گفت که تغییر دین داده است ، عصبانی شد . پدر باربارا موهای او را گرفته و او را از برج پایین کشیده و به سرعت به زندان انداخته است . پدر باربارا خواستار این شد که او به دلیل مسیحی بودن محاکمه شود . در این دادگاه ، قاضی بت پرست به باربارا دستور داد تا بین رد مسیحیت و شکنجه خود یک مورد را انتخاب کند . باربارا شکنجه را انتخاب کرد .

شکنجه شدن باربارا توسط پدرش

شکنجه های باربارا وحشتناک بود ، اما آخرین مورد وحشتناک ترین آن ها بود . قاضی باربارا را برهنه کرد و “او را مورد ضرب و شتم قرار داده و اورا وادار کرده برهنه در شهر راه برود . در پایان ، پدر باربارا ، موهای زیبای او را گرفت و با شمشیر سر باربارا را از تنش جدا کرده است . طبق این افسانه ، به محض مرگ باربارا ، صاعقه ای به پدرش برخورد کرده و او را کشته است .

یک حماسه ایرانی ، منبع الهام موهای بلند راپونزل

گیسوکمند ایرانی

هیچ کدام از روایت های مربوط به داستان سنت باربارا ادعا نمی کند که موهای او بسیار بلند بوده اند . هنگامی که پدرش او را  زندانی می کند چندین بار از موهای او نام برده می شود ، مثلا می گویند پدرش موقع اعدام او ، موهایش را عقب کنار زده است – اما جایی گفته نشده که کسی می تونسته از موهای سنت باربارا  بالا می رود . اما موهای بلند راپونزل  یکی از عنصرهای اصلی داستان واقعی راپونزل است. پس این موهای بلند افسانه ای راپونزل از کجا آمده است ؟  

اکثر مردم استدلال می کنند که موهای بلند راپونزل از یک حماسه ایرانی در شاهنامه الهام گرفته شده است . در شاهنامه و در داستان  زال و رودابه ، رودابه زیبا عاشق زال شده است . زال برای ملاقات کردن رودابه از برج او دیدن می کند . رودابه نیز موهای بلند خود را به پایین پرتاب می کند تا  زال بتواند برای دیدن او بالا برود .

لویی چهارم ملقب به پادشاخ خورشید
لویی چهارم ملقب به پادشاخ خورشید

لویی چهاردهم در نقش جادوگر داستان راپونزل

در اواخر دهه 1600 ، زنی نسخه شخصی خود از داستان راپونزل را نوشت و از آن برای انتقاد از قدرتمندترین حاکم اروپا استفاده کرد . شارلوت-رز د-كومونت دلا فورس یک نویسنده فرانسوی بود که در دادگاه فرانسه نیز مشغول به کار بود . طبق یک شایعه ، هنگامی که او کلاه شب خود در در قصر جا گذاشت ، شاه لوئی چهاردهم ، پادشاه خورشید ، به این موضوع که او با پسرش رابطه دارد ، مظنون شده و شارلوت رز از دادگاه اخراج شد .

اما اخراج از دادگاه تنها مجازات شارلوت نبود . شارلوت را برخلاف میلش در صومعه حبس کردند . وی در حالی که در صومعه بود ، نسخه شخصی خود از داستان راپونزل را نوشت ، به نام “Persinette”. آیا نویسنده با یک شخص زیبای حبس شده در یک برج همذات پنداری کرده است؟ در این صورت ، پری شیطانی در Persinette ، کنایه آشکاری از لوئی چهاردهم بود که شارلوت-رز را در صومعه زندانی کرد .

راپونزل

راپونزل در نسخه اصلی داستان راپونزل

اولین نسخه از داستان واقعی راپونزل توسط جیامباتیستا بازیل (Giambattista Basile) در اوایل دهه 1600 نوشته شده است . نسخه بازیل داستان یک دختر زیبا با موهای بلند را که در یک برج زندانی شده و شاهزاده ای که برای نجات او می آید را روایت می کند . این قسمت مشابه با فیلم مانند  Tangled 2010 می باشد . اما در مورد چگونگی سرانجام راپونزل در برج ، توضیحات باسیل بسیار ناامیدکننده است .

داستان از مادر راپونزل شروع می شود . او زمانی که راپونزل را باردار بوده است ، یک جعفری را بخاطر اینکه بسیار خوشمزه به نظر می رسد از باغ یک شخص به نام اوگره (ogre) می دزد . وقتی اوگره متوجه دزدی شده مادر راپونزل را دستگیر می کند . مادر راپونزل نیز مجبور می شود فرزند خود را که هنوز در شکم دارد به عنوان مجازات سرقت جعفری به اوگره بدهد . پس از تولد راپونزل ، مادرش او را تحویل اوگره می دهد تا در یک برج زندانی شود . این توضیح حتی از توضیح آدم ربایی فیلم Tangled نیز وحشتناک تر است .

کتاب راپونزل برادران گریم
کتاب راپونزل نوشته برادران گریم

باردار شدن راپونزل در کتاب برادران گریم

برادران گریم با چند افسانه زیبا و تاریک نوشته شده توسط آن ها گره خورده است . راپونزل نیز از این قاعده مستثنی نیست . در اولین نسخه از این داستان که در سال 1812 نوشته شده است ، یک شاهزاده خوش تیپ راپونزل را در برج زندانی دیده و برای نجات او از آن برج بالا می رود ، اما شاهزاده به جای نجات جان زن زیبا ، هر روز به دیدار او می رود و سرانجام راپونزل باردار می شود .

پس از زن شرور زندانی کننده راپونزل -که در این نسخه یک پری می باشد- او را از قصر بیرون انداخته  . سپس شاهزاده را کور می کند . پس از آن راپونزل و شاهزاده یکدیگر را گم می کنند . سالها بعد آنها یکدیگر را پیدا کنند و باقی عمر را در کنار هم می مانند .

Tangled 2010

دیزنی و تغییر داستان راپونزل در Tangled

داستان وحشتناک سنت باربارا در مورد شکنجه شدن و گردن زدن و همچنین باردار شدن راپونزل ، فاصله زیادی با نسخه دیزنی دارد . اما مانند راپونزل ، باربارا زن زیبایی بود که والدینش با او بد رفتاری می کردند – به یاد داشته باشید ، در داستان های اصلی ، راپونزل توسط پدر و مادرش به عنوان مجازات سرقت جعفری به اوگره داده شد . البته از نظر پایان خوش داستان سنت بارابارا و راپونزل شبیه هم بوده اند زیرا طبق زندگی مقدسین قرون وسطایی ، پس از شکنجه وحشتناک و گردن زدن توسط پدرش ، باربارا مقدس شد .

هنوز هم ، پس از خواندن داستان های مربوط به سنت باربارا و نسخه های قبلی و ناراحت کننده داستان راپونزل ، کاملاً منطقی و قابل قبول است که چرا دیزنی در Tangled چند چیز مهم داستان راپونزل را تغییر داده است .

مطالب مرتبط

برنامه های آینده کمپانی دیزنی در Disney Investor Day اعلام شد

نظریه : داستان Frozen 3 در تابستان رخ می دهد

منبع

Ranker

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4 از بین 81 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا