بررسی فیلم و سریالسینما

جوکر 2 : 8 سوال مهم که ما درباره این فیلم احتمالی داریم

4.3
(4)

جوکر یکی از نقش های منفی محبوب در اکثر جامعه ها می باشد . با این وجود ، بسیاری از افراد از موفقیت تجاری حیرت انگیز فیلم تاد فیلیپس( Todd Phillips )  شگفت زده شدند . این شخصیت درام با درجه R بیش از یک میلیارد دلار در سراسر جهان فروش کرد و  نامزدی در 11 قسمت را اسکار را نیز به دست آورد . جوکر از این 11 نامزدی صاحب 2 اسکار شد  که یکی از آنها به خاطر عملکرد شگفت انگیز خواکین فونیکس ( Joaquin Phoenix ) ، به او رسید .

فهرست مطالب

مقدمه

جوکر پس از کسب توجه زیاد و بحث های جنجال برانگیز ، حتی به رغم بررسی و صحبت های تفرقه انگیز ، به یک موفقیت فوق العاده تبدیل شد . بنابراین ، گمانه زنی ها در باره تبدیل این فیلم به یک دنباله آغاز شد .

در حالی که فونیکس و فیلیپس فیلم  را به عنوان یک داستان مستقل تصور می کنند ، اما با این حال نمی توان جلوی اتفاقات قبلی را نمی گرفت. طبق گزارشات علاقه کمپانی برادران وارنر ( Warner Bros ) علاقمند به ساختن قسمت بعدی فیلم هستند .

این موضوع باعث ایجاد سوالاتی برای طرفداران شده است . در اینجا هشت سؤال جدی که درباره جوکر 2 داریم را بررسی می کنیم :

آیا جوکر 2 ساخته خواهد خواهد ؟ چه زمانی ؟

صحنه ای از جوکر 2019


مسلماً ، اگر قرار بر ساخت  جوکر 2  باشد ، مدتی طول خواهد کشید . گذشته از این که تولید تمام فیلم ها در میانه همه گیر جهانی به حالت تعلیق درآمده است ، این دنباله هنوز به طور رسمی اعلام نشده است .

هنوز مشخص نیست که آیا این فیلم اتفاق می افتد یا خیر. در حالی که گزارش های اولیه وجود دارد که ادعا می کند جوکر 2 در راه است ، اما ظاهرا آنها اغراق آمیز بوده اند . اما فیلیپس اذعان می کند که او این ایده را با برادران وارنر در میان گذاشته است و آن را یک احتمال می داند .

 اگر اینگونه باشد ، حداقل 5 سال دیگر ممکن است طول بکشد و این تنها درصورتی است که تمام دست اندرکاران فیلم توافق کنند که آن را تولید کنند . با این وجود ، غیرممکن نیست ، اما اگر اتفاقی بیفتد ، یک شبه نخواهد بود .

آیا تاد فیلیپس این فیلم را نیز کارگردانی خواهد کرد ؟

صحنه ای از جوکر 2019


در حالی که تاد فیلیپس در ابتدا تمایلی به ساخت دنباله برای جوکر نداشت ، اما اخیرا لحن خود را نرمتر کرده است و بنظر می رسد موافق این موضوع شده باشد . گزارش ها حاکی از آن است که فیلیپس برای ساخت دنباله جوکر یا تولید سایر فیلم های مستقل DC تحت برچسب DC Black با برادران وارنر ملاقات کرده است .

 اما این تضمین نمی کند که فیلیپس در نهایت نقشی در فیلم داشته باشد ، چه رسد به نویسندگی فیلمنامه یا کارگردانی . اگر جوکر 2 رسماً اعلام شود ، احتمالاً بعد از آن برادران وارنر با فیلیپس به توافق برسند .

برادران وارنر یک کمپانی سازنده فیلم است و احتمالاً آنها می خواهند فیلیپس را قبل از مشخص شدن تولید یا عدم تولید فیلم در کنار خود داشته باشند .

 اما این احتمال وجود دارد که اگر جوکر 2 بخواهد ساخته شود ، ممکن است فیلیپس فقط نقش تهیه کننده را بر عهده بگیرد . کارگردانی فیلیپس در این مرحله هیچ تضمینی ندارد .

آیا جوکر 2 درباره نقش منفی دیگری خواهد بود یا ادامه جوکر خواهد بود ؟

خواکین فونیکس


با وجود جزئیات اندک در مورد این دنباله احتمالی ، هیچ چیز قطعی نیست . ممکن است جوکر 2 بازگشت به گذشته و بررسی چیزی از فیلم اصلی باشد  ، و با حتی ممکن است که این فیلم عنوان دیگری غیر از جوکر داشته باشد – به خصوص اگر تمرکز روی آن چیزی نباشد که مخاطبان فرض می کنند.

 در واقع ، این احتمال وجود دارد که این دنباله احتمالی به هیچ وجه دنباله ای مستقیم نباشد . در عوض ، این می تواند قسمت بعدی در یک مجموعه گلچین سینمایی از نقش های منفی ، مانند یک شخصیت جدید DC  یا نسخه دیگری از شخصیت های منفی  DC باشد .

 این سبک قبلا برای سریال هایی مانند FX’s American Horror Story  یا Fargo  انجام شده است ، که در یک جهان یکسان اتفاق می افتند اما از شخصیت های مختلف و جدول زمانی متفاوت پیروی می کنند ، این قالب به راحتی می تواند به روی پرده سینما نیز منتقل شود .


در حقیقت ، این ایده می تواند به تاد فیلیپس و تیمش احترام بگذارد تا به شخصیت مستقل مفهوم اصلی خود احترام بگذارد و در عین حال با تمرکز روی دیگر شخصیت های به یاد ماندنی یا ترسناک ، چشم انداز او را درباره یک گاتهام تاریک و بالغ تر گسترش دهد .

تکرار دوباره موفقیت جوکر  یک چالش خواهد بود ، اما این ممکن است که فیلیپس نخواهد فیلم برنده اسکار خود را تبدیل به دنباله کند زیرا ممکن است آنچه را که مردم در مورد فیلمش در سال 2019 با طراوت دیدند ، به خطر بیندازد .

این فیلم می تواند یک در مورد شخصیت دیگری از دنیای DC ساخته بشود . شاید شخصی مانند لکس لوتر ( Lex Luther ) باشد که یک بار شایعه شده بود که قرار است خواکین فونیکس نقش آن را بازی کند .

 این کار می تواند خلاقیت بیشتری را ایجاد کند و  باعث می شود که فیلیپس با محدودیت های یک فرانچایز روبرو نباشد و تمایل بیشتری برای ساخت فیلم های مستقل و بیشتر در زیر شاخه جدید DC با رتبه بندی R داشته باشد.

آیا در جوکر 2 یک شخصیت منفی در کنار جوکر حضور خواهد داشت ؟

افراد شرور گاتهام که ممکن است در جوکر 2 حضور بیابند


با پایان جوکر ، آرتور فلک ( Arthur Fleck ) شخصیت Clown Prince of Crime را به طور کامل پذیرفت . او آرایش می کند . او دیوانه وار می خندد . آرتور اکنون از بین رفته است . او تبدیل به یک جوکر وحشی شده است .

آرتور سبک زندگی شرورانه را کاملاً پذیرفته است و تصمیم دارد در تمایلات و خیالات تاریک خود افراط کند . پشیمان شدن ، ابراز همدردی و ترحم نسبت به دیگران دیگر برای او معنایی ندارد . با هر عقل و منطقی ، فلك اکنون شخصیتی شرور است – اگرچه این مسئله پشت پرده ای غم انگیز دارد .

با این حساب ، آیا جوکر در این عاقبت نقش منفی اصلی باقی خواهد ماند ، یا ما با یک شخصیت حتی شرورتر و مخرب تر از شخصیت اصلی فیلم آشنا خواهیم شد ؟ آیا شخص شرور دیگری به عنوان شخصیت اصلی ما خواهد بود  ؟

آیا شخصیت ها یا نقش های منفی اصلی DC در جوکر 2 حضور پیدا می کنند ؟

هاروی دنت


به استثناء شخصیت اصلی فیلم و خانواده وین ( Wayne ) ، بیشتر شخصیت هایی که در سراسر جوکر دیده می شوند یا برای فیلم اختراع شده اند یا شخصیت های اصلی DC نیستند.

تمرکز جوکر به شدت بر روی شرور به یادماندنی ما است و این فیلم شخصیت معروف کمیک بوک را به روشی صمیمی تر و بنیادی تر به تصویر می کشد . با توجه به موفقیت برجسته فیلم و فروش بی نظیر آن (خصوصاً با بودجه کم آن) ،  جوکر 2 می تواند شخصیت های دیگر DC  – احتمالاً نقش های منفی دیگری – را وارد فیلم کند ، خصوصاً که بودجه فیلم بیشتر از قسمت اول خواهد بود .

 مثلاً احتمال دیدن آدمهای بد بتمن مانند ریدلر ( The Riddler ) و پنگوئن ( The Penguin ) بعید نیست ، اما ممکن است ما به عنوان مثال با نسخه دیگری از هارلی کوین ( Harley Quinn ) آشنا شویم یا شاید شاهد تعبیرات تاد فیلیپس از هاروی دنت ( Harvey Dent ) و  یا کت وومن ( Catwoman ) باشیم .  

به ویژه اینکه آرتور فلک در پایان جوکر ، در پناهگاه قرار دارد و حتی اگر او در تلاش برای فرار است ، این امکان وجود دارد که ما با چند شخصیت دیوانه کننده DC که در زیر نقاب جوکر قرار دارند ، آشنا شویم . زمینه این کار مهیاست . اینکه فیلمسازان از آن استفاده کنند یا خیر ، مشخص نیست.

آیا جوکر در جوکر 2 با بتمن / بروس وین خواهد جنگید ؟

صحنه ای از فیلم جوکر


ما زمان زیادی را با بروس وین ( Bruce Wayne ) در جوکر نمی گذرانیم . دلیل خوبی برای این امر وجود دارد . بتمن در اینجا فقط یک پسر کوچک است که در عمارت خود زندگی می کند در حالی که پدرش یک تاجر موفق است و آرزو دارد شهردار گاتهام شود .

یک صحنه خاطره انگیز وجود دارد که آرتور فلک در مقابل دروازه قفل شده با بتمن آینده روبرو می شود و صحنه ای نیز وجود دارد که بروس جوان شاهد کشته شدن والدین خود می باشد .

بیشتر بخوانید :

بت موبیل جدید : ۵ موردی که درباره آن (Batmobile) دوست داریم (و ۵ موردی که دوست نداریم)

 بجز این چند صحنه  ، بروس وین به ندرت در جوکر نقش دارد . حضور او بیشتر به خاطر فشار کمپانی سازنده فیلم بوده است .  شما می توانید بشنوید که آنها می گویند : “چگونه می توانید یک فیلم جوکر بدون بتمن داشته باشید؟”  اما آیا این موضوع در جوکر 2 تغییر خواهد کرد ؟ آیا بتمن در فصل بعدی داستان فلک به عنوان یک شخصیت غیر اصلی باقی خواهد ماند یا خواهیم دید که او به شوالیه تاریکی تبدیل خواهد شد ؟

 بدون اینکه تصور درستی از زمان وقوع جوکر 2 داشته باشیم  ، سخت است که بدانیم بروس وین چند ساله خواهد بود . او ممکن است هنوز بچه باشد . او می تواند یک نوجوان باشد . یا او می تواند یک فرد جوان باشد ، و  هویت شناخته شده خود بتمن را بدست آورده باشد .

مشخص نیست این فیلم چه جدول زمانی ساخته خواهد شد . به عنوان مثال برادران وارنر می تواند به یک بتمن جوان تر تمایل داشته باشد . یا ممکن است ببینیم که بروس وین و آرتور فلک قبل از تبدیل شدن بروس به بتمن با هم به نزاع بپردازند . ممکن است ما لزوماً بین این دو شخصیت کمیک بوک نیز نزاع و جدال کامل مشاهده نکنیم . خواهیم دید چه خواهد شد .

آیا جوکر 2 باعث تولید یک سه گانه خواهد شد ؟

آرتور فیلک در جوکر 2019


همانطور که تاکنون به این نکته اشاره کردیم ، پیش بینی نمی شد که جوکر تاد فیلیپس یک آغازگر فرانچایز باشد . برخلاف چندین فیلم پرفروش مبتنی بر کامیک بوک ها ،  یا شخصیت های دیگر مربوط به  DC ، این فیلم ، برنده اسکار قرار بود یک داستان کوچک و تکی باشد .

این بدین معناست که فیلم قرار نبود به جهان های سینمایی دیرگ اتصال یابد . از ابتدای ساختن این فیلم ، هیچ برنامه ای برای ساخت دنباله فیلم تصور نشده است . اما اگر ایده دنباله مطرح شود ، اوضاع کمی تغییر می کند .

 اگر منظور از این دنباله ، ساخت فیلمی برای ادامه داستان قسمت اول باشد ، آیا قسمت دوم نیز به عنوان دنباله مستقل عمل خواهد کرد یا انتظار می رود که این فیلم قطعاتس را برای یک فیلم سوم  (احتمالاً نهایی) در جای خود قرار دهد و یک سه گانه ساخته شود ؟ مطمئناً ، براساس موفقیت میلیارد دلاری خود ، برادران وارنر احتمالاً خواهان سه گانه است . اما آیا این موضوع  امکان پذیر است؟

همانطور که قبلاً گفته شد ، مشکل اینجاست که جوکر با شخصیت اصلی شما فاصله دارد . این فیلم معاینه ای بود که باعث می شود مردی ناسازگار به روانی تبدیل شود . این تعبیر یک فیلمساز از مبدا و خاستگاه داستان یکی از بدنام ترین نقش های منفی ماست .

جوکر 2 در کجا اتفاق خواهد افتاد و آیا وقایع قسمت اول واقعا اتفاق افتاده اند ؟

تصوری از جوکر 2019


همانطور که قبلاً به آن اشاره داشتیم ، نمی دانیم چه موقع ممکن است جوکر 2 رخ دهد . ما نمی دانیم که آیا بلافاصله وقایع اصلی را دنبال خواهیم کرد یا اینکه زمان پرش قابل توجهی وجود خواهد داشت یا خیر .

 همچنین ، ما نمی دانیم اکنون گاتهام چگونه به نظر می رسد . احتمالاً شاهد شهر در میان هرج و مرج جنایی خواهیم بود . گاتهام با جنجالهای جنایتی فاسد شده است و بتمن هنوز هویت خود را به عهده نگرفته است .

شورش هایی در خیابان ها رخ داد ، افرادی که ماسک های دلقک داشتند ، و تمایل به از بین بردن چهره های مقتدر و ثروتمند داشتند . موری فرانکلین ( Murray Franklin )  در روی صحنه قتل رسید . توماس وین ( Thomas Wayne ) و همسرش در خونسردی کشته شدند .

جوکر الهام بخش ویرانی در سطح شهر است یا وقایع همه خیالات او بوده است ؟  دلایلی بر این موضوع وجود دارد که چند صحنه آخر – احتمالاً نیمه دوم فیلم – اتفاق نیفتاده است.

صحنه ای جوکر 2019

 این استدلال مطرح می شود که پایان فیلم جوکر ، همه تصورات تخیل پیچیده آرتور فلک – به عنوان هذیان یک مرد روانی بدون دارو یا کسی که درمان خود را ترک کرده است – بوده است . او در سرتاسر فیلم ،  مستعد داشتن خیالات بود .

 او ممکن است تمام این مدت در آپارتمان یا بیمارستان خود بوده باشد ، و معتقد بود که در جای دیگری بوده و باعث خرابکاری در گاتهام شده است . مطمئناً این ممکن است توضیح دهد که چرا همه چیز در نیمه دوم به سرعت برق و باد در حال رخ دادن بود . اما این تئوری تنها   در صورتی کار می کند که فیلم جوکر یک فیلم انفرادی باشد .

 اگر دنباله ای حاصل شود ، باید به این تئوری پرداخته شود – ممکن است این تئوری را رد کند . جای تعجب دارد ، اگر این دنباله جدید اصلاً به این ایده نپردازد و فیلمسازان از آن دور  شوند تا هر داستانی را که می خواهند روایت کنند .

تماشای فیلم جوکر 2019

شما در ادامه می توانید فیلم زیبا و جذاب جوکر را با دوبله فارسی تماشا نمایید

دوبله فارسی فیلم جوکر 2019

منبع :

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.3 از بین 4 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا