بررسی فیلم و سریالسینما

اسکار 2021 : هر آنچه در مورد 93مین دوره مراسم اسکار می دانیم

5
(3)

نود و سومین دوره جوایز اسکار بر خلاف سال های گذشته قرار نیست در اسفند ماه برگزار شده و در اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد .

فهرست مطالب

مقدمه

به طور معمول هرسال اواسط ماه دسامبر ( اواخر آذرماه) جامعه ی سینما و طرفداران آن از فیلم ها و بازیگران مدعی دریافت اسکار باخبر می شوند . اما سال 2020 سالی غیر طبیعی بوده است و مراسم اسکار 2021 نیز از گزند ویروس کرونا در امان نماند و دچار تاخیر شد . بنابراین هنوز اخبار رسمی در مورد مراسم اسکار 2021 اعلام نشده است و این موضوع سوالات زیادی مطرح می شود از قبیل : مراسم اسکار 2021 چگونه خواهد بود ؟ چه زمانی برگزارمی شود ؟ آیا این مراسم حضوری برگزار خواهد شد ؟ و برای پیش بینی در مورد برنده بهترین فیلم سال 2020 ، چه فیلم هایی را باید بررسی کنید ؟ در ادامه به این سوالات نگاهی دقیق تری خواهیم انداخت .

تندیس مراسم اسکار

زمان برگزاری اسکار 2021

از سال 2004 تاکنون فقط بازی های المپیک زمستانی توانسته بودند زمان اسکار را از فوریه (اسفند) به ماه دیگری منتقل کنند . امسال نیز به دلیل همه گیری بیماری کووید 19 و تأثیرات بیشماری که بر صنعت سینما داشت ، از جمله تاخیر در تاریخ اکران و تولید فیلم ها ، آکادمی اسکار تصمیم گرفت مراسم را از تاریخ اصلی خود یعنی 28 فوریه 2021 به 25 آوریل 2021 منتقل کند .

بیشتر بخوانید :

مراسم اسکار ۲۰۲۱ دو ماه عقب افتاد

برگزاری مراسم برای بزرگداشت فیلم های سال 2020 در زمانی تقریباً 4 ماه از سال 2021 گذشته است ، احساس عجیب و غریبی بهمراه خواهد  داشت ، اما در واقع این موضوع بازگشت به سنت های قدیمی اسکار به حساب می آید . مراسم اسکار در بیشتر تاریخ خود ، در اواخر ماه مارس ( اوایل فروردین) و اوایل آوریل ( اواسط فروردین) برگزار شده است .

با احتساب چند سال اول که آکادمی اسکار 5 مراسم را طی سه سال برگزار کرد (برگزاری اولین اسکار در ماه مه و دو مراسم دیگر در 2 ماه نوامبر متوالی) ، 25 آوریل دیرترین مراسم اسکاری خواهد بود که از سال 1966 تاکنون برگزار شده است . در آن سال فیلم Sound of Music جایزه فیلم برتر را به خانه برد .

مراسم اسکار

زمان اعلام نامزدهای اسکار 2021

برای برگزاری یک مراسم اسکار مسلما شما باید نامزدهایی برای این مراسم داشته باشید . به طور معمول نامزدهای نهایی مراسم اسکار در اواسط ژانویه ( اواخر دی) اعلام می شوند . برای طرفدارن اسکار ، روز اعلام نامزد های اسکار مانند صبح کریسمس است که زود بیدار شده (حدود ساعت 5 صبح برای کسانی که در ساحل غرب هستند) تا ببینند که چه کسی نامزد شده و چه کسی به ناحق در لیست قرار نگرفته است .

برای اسکار 2021 ، روند نامزدی تا قبل از 1 فوریه و رأی گیری مقدماتی آغاز نمی شود . در رای گیری مقدماتی فیلم ها در دسته بندی هایی مانند بهترین مستند ، بهترین فیلم بین المللی ، بهترین جلوه های تصویری و موارد دیگر توسط اعضای شعب وابسته به آکادمی اسکار مورد رای گیری قرار می گیرند . رای گیری مقدماتی امسال در 5 فوریه پایان می یابد و فهرست اولیه اسکار در 9 فوریه اعلام خواهد شد .

 رای گیری دسته جمعی از 5 تا 10 مارس آغاز می شود . نامزدهای نهایی اسکار 2021 پس از آن در 15 مارس اعلام می شوند .

استیون سودربرگ ، استیسی شر و جسی کالینگز
استیون سودربرگ ، استیسی شر و جسی کالینگز

مجریان اسکار 2021

به بیان ساده ، ما هنوز نمی دانیم چه کسانی مجری گری اسکار 2021 را انجام می دهند . با توجه به اینکه 4 ماه از سال 2021 گذشته و همچنین عدم اطلاع از اینکه در زمان اسکار واکسیناسیون چقدر موفق بوده است ، صحبت درباره اجرای مراسم سنتی اسکار هنوز زود است .

ما همچنین نمی توانیم مطمئن باشیم که پس از برگزاری دو سال گذشته مراسم بدون مجری ، امسال اسکار مجری داشته باشد . و برای آنچه معمولاً شکرگذارترین کار در هالیوود به حساب می آید ، ممکن است اسکار اجازه دهد فیلم ها به جای مجریان ، تیترهای خبری شوند .

با این حال ، تصمیم گیری در مورد حضور یا عدم حضور مجری برنامه – و هر قالبی که این مراسم قرار است از آن برخوردار باشد – به عهده تهیه کنندگان این مراسم است که هفته گذشته ددلاین اعلام کرد جسی کالینز (Jesse Collins) ، استیسی شر (Stacey Sher) و کارگردان برنده اسکار استیون سودربرگ (Steven Soderbergh) خواهند بود .

در اعلامیه راجع به تیم تهیه کننده ، رئیس آکادمی دیوید روبین (David Rubin) و مدیر عامل آکادمی داون هادسون (Dawn Hudson) در بیانیه ای گفتند :

اسکارهای آتی فرصت مناسبی برای نوآوری و تجسم مجدد امکانات مراسم اسکار است . این یک تیم رویایی است که مستقیماً از این فرصت ها استفاده خوبی خواهند کرد  . آکادمی از همکاری با آنها برای ارائه رویدادی که نشان دهنده عشق جهانی و نحوه ارتباط مردم با فیلم ها و تاثیر فیلم ها در سرگرم کردن ما مخصوصا در این شرایط بحرانی ، می باشد ، هیجان زده است .

تندیس و المان اسکار

شرایط فیلم ها برای حضور در جوایز اسکار 2021

تغییر تاریخ اسکار تا حد زیادی به فیلمسازان این فرصت را می داد تا پس از تأخیرهای مربوط به بیماری کووید 19 ، پروژه های خود را به پایان برسانند و همچنان شانس کسب جوایز امسال را داشته باشند . برای انجام این کار ، آنها مجبور بودند زمان دریافت نامزدی فیلم ها برای اسکار 2021 را تمدید کنند .

به طور معمول ، فیلم ها باید از اول ژانویه تا 31 دسامبر سال گذشته خود اکران شوند ، اما برای سال 2021 آکادمی فیلم هایی را که بین 1 ژانویه 2020 و 28 فوریه 2021 اکران شده اند ، نیز می پذیرد .

به دلیل شرایط فوق العاده ، اسکار 2021 یک قانون دیگر را نیز در خود دارد . معمولاً برای واجد شرایط بودن ، فیلم ها مجبور به اجرای هفت روزه انحصاری در سینماها هستند . اما از آنجا که سالن های سینما در سال 2020 بنا بر دلایل ایمنی مجبور به تعطیلی شدند و استودیوها مجبور به تصمیم گیری در مورد بهترین حالت اکران فیلم های خود شدند ، آکادمی اجازه می دهد فیلم هایی که قصد داشتند در سالن های سینما یک اکران کوتاه یا کامل داشته باشند اما در عوض به صورت آنلاین یا دیجیتالی اکران شدند نیز تا واجد شرایط نامزدی اسکار شوند .

فیلم های کدعی اسکار

چه فیلم هایی شانس زیادی برای دریافت اسکار 2021 دارند

بسیاری از فیلم های پرطرفداری که می تواستند در مراسم اسکار 2021 حضور داشته باشند ، بخاطر شرایط خاض امثال به تاخیر افتاده اند . اما در بین فیلم های موجود در اسکار امسال چندین فیلم شانس بیشتری از باقی فیلم ها دارند . در اینجا خلاصه ای از این فیلم ها را برای شما آورده ایم .

Ma Rainey’s Black Bottom : چادویک بوزمن (Chadwick Boseman) توجه بسیاری را به این اقتباس از نمایش نامه آگوست ویلسون (August Wilson) جلب کرده است . این فیلم ، آخرین فیلم ستاره فقید فیلم پلنگ سیاه است . اما جدا از این بحث در این فیلم بازی بی نظیر ویولا دیویس (Viola Davis)  در این فیلم مربوط به دهه 1920 باعث شده این فیلم در میان فیلم های برجسته سال 2020 باشد . کارگردانی این فیلم را جرج . سی . ولف (George C. Wolfe) بر عهده داشته است .

Nomadland : بازیگر دو بار برنده اسکار ، یعنی فرانس مک درکوند (Frances McDormand) ، با بازی در این فیلم شانس خود را برای شماره کسب سومین اسکار افزایش داده است . داستان این فیلم درباره یک زن است که به دنبال رکود بزرگ آمریکا ، سبک زندگی کوچ نشینی را می پذیرد . کارگردان این فیلم خوله ژائو (Chloé Zhao) می باشد . ژائو اخیراً جایزه منتقدان بوستون را بدست آورد . او پیش از این در جشنواره های تورنتو و ونیز نیز جوایز برتر را بدست آورده بود .

 Mank : مانک بازگویی داستان نویسنده فیلم هشهری کین (Citizen Kane) یعنی هرمن مکویتز است .  این فیلم توسط دیوید فینچر ودر راستای موضوعی که اسکار دوست دارد به آن اعطا کند –یعنی فیلم هایی در مورد هالیوود – ساخته شده است . انتظار می رود فیلم در تمامی قسمت های اسکار نامزد دریافت جایزه اسکار باشد .

The Trial of the Chicago 7 :  با به تصویر کشیدن کشوری که با اختلافات نژادی و جو سیاسی سنگین دست و پنجه نرم می کند ، بازگو کردن داستان محاکمه معروف سال 1968 توسط آرون سورکین (Aaron Sorkin) بسیاری از مواردی را که امروزه هنوز با آنها سر و کار داریم بازتاب می دهد . نویسندگی خوب سوركین ، كه قبلاً برای آن موفق به کسب اسکار شده ، و گروه قوی بازیگران فیلم باعث کیفیت بالای فیلم شده است .

One Night in Miami : رجینا کینگ (Regina King) در اولین نامزدی خود در دسته بازیگران اسکار موفق ه دریافت آن شد ، اما باید دید آیا می تواند با اولین نامزدی کارگردانی خود نیز موفق به همین کار شود ؟ داستان این فیلم بر چهار رهبر برجسته حقوق مدنی یعنی مالکوم ایکس (Malcolm X) ، محمد علی (Muhammad Ali) ، که در طول فیلم هنوز کاسیوس کلی (Cassius Clay) می باشد ، سام کوک (Sam Cooke) و جیم براون (Jim Brown) می باشد . عملکرد کینگ به عنوان کاگردان فیلم مورد ستایش قرار گذشته و او نشان داد در پشت دوربین نیز به همان اندازه مقابل دوربین ، با استعداد است .

The Father  : از زمان برنده شدن اسکار توسط آنتونی هاپکینز (Anthony Hopkins) برای فیلم سکوت بره ها نزدیک به 30 سال می گذرد ، اما ممکن است این بازیگر 83 ساله دوباره شانس انتخاب به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد را داشته باشد . هاپکینر در این فیلم نقش مردی را بازی میکند با زوال عقل -که واقعیت او را به چالش می کشد – می جنگد . کارگردانی این فیلم را که براساس یک نمایشنامه ساخته شده است فلوریان زلر (Florian Zeller) برعهده داشته است .

News of the World : این فیلم یکی از معدود فیلم هایی که امسال رویکرد سنتی تری برای اکران دارد (بخشی از آن به دلیل توافق انحصاری یونیورسال با سالن های سینما می باشد) . این فیلم وسترن با بازی تام هنکس (Tom Hanks) و کارگردانی پل گرین گراس (Paul Greengrass) امیدواراست شکوه و عظمتی که باعث دریافت اسکار فیلم هایی مانند True Grit و Unforgiven  را تداعی کند .

Soul : ده سال از آخرین نامزدی پیکسار برای بهترین فیلم اسکار و فیلم داستان اسباب بازی 3 میگذرد و آخرین تلاش استودیو برای شکستن این طلسم سر و صدازیادی دارد (اشاره به موزیکال بودن فیلم Soul ) . پس از انتخاب فیلم Parasite به عنوان بهترین فیلم در اسکار 2020 ، طلسم انتخاب نشدن یک فیلم  خارجی زبان به عنوان بهترین فیلم اسکار شکسته شد . باید دید آیا پیت داکتر (Pete Docter)  با فیلم Soul  می تواند چنین کاری را برای فیلم های انیمیشن انجام دهد ؟

Da 5 Bloods :  اسپایک لی (Spike Lee) سرانجام دو سال قبل ، جایزه اسکاری که مدت ها شایسته اش بود را از آن خود کرد . او همواره ثابت که یکی از مهمترین فیلم سازان دنیای سنما می باشد . Da 5 Bloods آخرین فیلم این کارگردان است که یکی از مدعیان اسکار 2021 می باشد .

از فیلم های دیگر دارای شانس برای دریافت اسکار بهترین فیلم می توان به فیلم های زیر اشاره کرد :

 Minari , Promising Young Woman , Sound of Metal , The Prom, The Midnight Sky , Palm Springs , The Invisible Man , Borat Subsequent Moviefilm, Wonder Woman 1984

منبع

Cinemblend

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 3 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا