بررسی فیلم و سریالسینما

توضیح پایان فیلم TENET 2020

4.6
(9)

هشدار: این مطلب حاوی اطلاعاتی درباره داستان فیلم TENET است .

مسلما پس از تماشای فیلم TENET سوالات زیادی برای هرکسی ممکن است پیش بیاید . سوالاتی مانند اینکه :  در پایان TENET چه اتفاقی افتاد و معنای واقعی آن چیست ؟ چگونه قهرمان اصلی با بازی جان دیوید واشنگتن (John David Washington) و نیل (Neil) با بازی رابرت پتینسون (Robert Pattinson) واقعاً یکدیگر را ملاقات کردند ؟ آیا منظور از پایان این است که می توان زمان را تغییر داد یا پارادوکس پدربزرگ را ایجاد کرد ؟

چه کسی در نبرد نهایی به جلو و عقب حرکت می کرد (و چه کاری انجام می داد) ؟ نقشه سیتور (Sator) با بازی کنت برانا (Kenneth Branagh) چه بود و بشر آینده چه می خواست ؟ کپسول های نقره ای واقعاً چه کاری انجام می دهند ؟ چه کسی اولین گلوله معکوس را در طی سکانس اپرا شلیک کرد ؟ و آیا قرار است TENET 2 را ساخته شود ؟ در این مقاله به همه این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر ، پاسخ داده خواهد شد .

فهرست مطالب

مقدمه

یازدهمین فیلم بلند سینمایی کریستوفر نولان ، TENET ، بیشتر از اینکه دنباله معنوی فیلم Inception باشد ، اوج سه فیلمی است که او در دهه گذشته آن ها را منتشر کرده است : مقیاس عملیاتی فیلم The Dark Knight Rises ، جسارت بالای ذهنی فیلم Interstellar و غیر خطی بودن فیلم  Dunkirk . به هر حال ، در حالی که در Inception نیمه اول با وضع قوانین رویا و نیمه دوم  با پرتاب مخاطب به نیمه دوم چند لایه می گذرد اما بطور متناوب می توان نیمه اول و دوم را در هم مشاهده کرد اما در TENET اینگونه نیست .

نیمه اول TENET بر مبنای یک داستان جاسوسی تنظیم شده است ، نه فرض وارونگی . درنیمه دوم اما زمان معکوس می شود و نولان تصور می کند که سرعت شما بسیار زیاد است و زمانی را برای مکث و بازگشت به عقب نمی دهد .

کریستوفر نولان اطمینان دارد که شما TENET را دنبال خواهید کرد حتی اگر همه چیز را درک نکنید – رویکردی که برای منحرف کردن پیام مهم فیلم ، لازم است . اما اکنون شما یک فیلم علمی تخیلی را دیده اید و بدون شک سوالات بسیار زیادی برای شما بوجود آمده است . در اینجا توضیحات کاملی از TENET آورده شده است ، از جمله پایان آن ، بزرگترین سوالات بی پاسخ ، آینده شخصیت اصلی و معنای واقعی فیلم .

رابرت پتینسون و جان دیوید واشنگتن  در فیلم TENET
رابرت پتینسون و جان دیوید واشنگتن

آیا TENET درباره سفر در زمان است؟

نه کاملا . حداقل در شرایط پذیرفته شده و متعارف که بیشتر طرفداران فیلم های سفر در زمان به آن عادت می کنند ، نیست . به جای استفاده از ماشین زمان برای پرش به نقاط ثابت در زمان ، فناوری TENET زمان را به عقب می رساند ، مانند ساعتی که فقط خلاف جهت عقربه های ساعت کار می کند . هیچ راهی وجود ندارد که شخصیت ها بتوانند یک نقطه از زمان را ترک کنند و کاملاً بدون حرکت به عقب برای مدت زمان مورد نیاز خود به مکان دیگری برسند .

به عبارت دیگر ، هیچ کس نمی تواند 200 سال به گذشته سفر کند . سفر به آینده نیز بدون گذراندن زمان ، غیرممکن است . بنابراین هیچ ماشین پرنده ای وجود ندارد . در واقع ، این فیلم مانند فیلم بازگشت به آینده (Back to the Future) نیست .

ررابرت پتینسون ، جان دیوید واشنگتن و هیمش پاتل
رابرت پتینسون ، جان دیوید واشنگتن و هیمش پاتل

TENET یعنی چه؟

کلمه TENET معانی مختلفی دارد ولی هیچ یک از آنها در کارزار بازاریابی عجیب فیلم TENET مورد بررسی قرار نگرفته اند . در استفاده معمول ، این کلمه به معنای یک اصل یا اعتقاد است که به این موضوع در فیلم اشاره دارد که به مرتبا تکرار می شود که “آنچه اتفاق افتاده است ، اتفاق افتاده است” و الزام اساسی برای تعامل با اشیای وارونه ، داشتن ایمان یا غریزه درگیر لازم است . در فیلم ، TENET سازمانی است که شخصیت اصلی (و همچنین ایوز و سربازانش) را استخدام می کند و در مقابل آنتاگونیست های مرموز آینده فعالیت می کنند تا مطمئن شوند که الگوریتم مسیر خود رو به عقب خود در طول زمان را ادامه می دهد .

بیشتر بخوانید :

داستان تنت ۲۰۲۰ بقدری پیچیده است که حتی بازیگران فیلم نیز با درک آن مشکل داشتند

سپس معنای نمادین “TENET” وجود دارد که با ساختار نولان از TENET متناسب است . در طول فیلم ، شماره 10 به طور مکرر ظاهر می شود – یک اخطار ده ثانیه ای درباره عدم امنیت بندر آزاد وجود دارد ، شخصیت اصلی 10 دقیقه درخواست ملاقات با سانجی سینگ دارد و از همه مهمتر ، ماموریت نهایی ده دقیقه طول می کشد .

این مأموریت نهایی نیز حرکت گاز انبری زمانی است ، با دو تیم جداگانه که به طور همزمان کار می کنند ، یکی در راستای زمان حرکت می کند و دیگری در جهت عکس زمان . TENET البته عدد ده است که به جلو و عقب رفته و در وسط به هم می پیوندد . تنت همچنین بخشی از میدان اصلی سیتور است که بسیاری از طرح ها را به ما نشان می دهد .

جان دیوید واشنگتن و مربع سیتور
جان دیوید واشنگتن و مربع سیتور

مربع سیتور چیست؟

 مربع سیتور (Sator Square) یک پالیندروم (Palindrome) لاتین است که از پنج کلمه تشکیل شده است که می تواند به صورت عقب ، جلو ، بالا یا پایین خوانده شود . این بیان کاملی از یک پالیندروم پیچیده است ، بنابراین به طور طبیعی ، نولان از آن برای اساس طرح تنت استفاده می کند . هر یک از این پنج کلمه یک قسمت اصلی از داستان فیلم را تشکیل می دهد : شرور میلیاردر روسی با بازی کنت برانا ، آندری سیتور (Andrei SATOR) نام دارد .

سیتور دستگاه تغییر دهنده زمان خود را در بندر آزاد که توسط روتاس (ROTAS) اداره می شود ، پنهان کرده و همسرش کت رابطه ضمنی با جاعلی هنری به نام آرپو (AREPO) داشته است . سیتور سعی کرد الگوریتم را در OPERA بدزدد و TENET سعی در خنثی کردن آن داشت . مربع اصلی چیزی شبیه یک معمای باستانی است که از ترجمه متعارف سرپیچی می کند ، و به نظر می رسد نولان با استفاده از این سرنخ ها ، به ما می گوید TENET را از هر راهی که بخوانید فرقی نمی کند . TENET معنای زیادی دارد یا  حتی ممکن است اصلاً معنایی  نداشته باشد . لذت آن در تجربه کردن آن است .

همیش پاتل
همیش پاتل

چگونه TENET یک پالیندروم است؟

قبل از اینکه بخواهید پایان فیلم TENET را متوجه شوید ، باید دید واضحی از آنچه در TENET اتفاق می افتد ، داشته باشید. به زبان ساده ، TENET یک پالیندورم است : نیمه اول به موقع به جلو حرکت می کند ، و دوباره به عقب برمی گردد . این کار با یک ماموریت مخفی در کیف ، اوکراین آغاز می شود که شخصیت اصلی توسط یک شخص نقابدار مرموز با یک ضامن قرمز روی لباسش ، نجات می یابد .

این اتفاق قبل از اینکه او به TENET جذب شده و برای کشف الگوریتم (سلاحی که توسط آینده ساخته شده است تا زمان را معکوس کند ) و جلوگیری از پایان جهان تلاش کند ، رخ می دهد . در طول مأموریت ، او دو دزدی انجام می دهد و پس از اینکه سیتور شرور به همسرش شلیک کند و با اسلحه فرار کند ، مجبور می شود به عقب برگردد تا از مرگ همسر سیتور جلوگیری کند .

در ادامه او باید قطعه نهایی الگوریتم را پیدا کرده و سپس سرانجام از دفن الگوریتم در زیر یک بمب منفجر شده روسیه ، جلوگیری کند . نکته بسیار مهم ، در مورد معکوس کردن زمان است . در صحنه های آینه ی تیرخورده قهرمان داستان از آنچه در گذشته رخ داده است ، بازمی گردد – یک دزدی در بزرگراه ، دزدی در بندر آزاد و در نهایت یک عملیات نظامی برای بازیابی الگوریتمی که در آن زندگی اش توسط یک مرموز نجات می یابد ، سربازی که ضامن قرمز به لباسش متصل است . در واقع ، همان آینده او است که در گذشته اش رخ داده است .

جان دیوید واشنگتن

وارونگی در TENET چگونه کار می کند ؟

بدون ورود زیاد به فیزیک پیچیده ، TENET (که چنین قصدی هم ندارد) توضیح می دهد که وارونگی فرآیندی است که از طریق آن می توان فرمولی را برای هر جسم (اعم از ذاتی یا بیولوژیکی) اعمال کرد تا آنتروپی یا به عبارتی حرکت آن در طول زمان را معکوس کند . افراد غیر معکوس زمان را به صورت خطی تجربه می کنند ، زیرا به موازات جریان زمان حرکت می کنند ، اما یک جسم معکوس به عقب حرکت می کند .

از این رو ، یک گلوله معکوس توسط اسلحه شلیک نمی شود بلکه توسط آن دریافت می شود ، اتومبیل به عقب رانده می شود ، امواج ابتدا شکسته می شوند و سپس به صورت معکوس تشکیل می شوند و افراد معکوس نمی توانند هوای غیر معکوس را تنفس کنند ، زیرا ریه ها نمی توانند آن را بگیرند ، بنابراین آنها باید اکسیژن خود را حمل کنند . این فرمول توسط یک دانشمند آینده ساخته شد که همان فرمول را تبدیل به یک سلاح کرده و آن را به یک فرمول فیزیکی 9 تکه تبدیل کرد که با هم جریان زمان را معکوس می کند .  این تعریف الگوریتم است .

رابرت پتینسون

الگوریتم چیست و چگونه بازیابی شد ؟

مانند Inception که انقلابی در فیلم های علمی-تخیلی – در مقیاسی که TENET سزاوار آن است – ایجاد کرد ، نکته اصلی طرح دانشمند آینده این است که  فرمول او وارونگی زمانی اشیا را ایجاد می کند . سپس این دانشمند طرح خود را تبدیل به یک سلاح کرده و باعث می شود این سلاح فیزیکی به عقب برگردانده شود تا گذشته را نابود کند .

هنگامی که فعال الگوریتم فعال شود قادر است جریان زمان را معکوس کرده و  منجر به یک واقعه فاجعه بار شود که بشریت را پایان می دهد . با ابراز تاسف از اختراع خود ، دانشمند ناشناس آینده ، الگوریتم را به 9 قسمت تقسیم کرد و آنها را در نقاط مختلف پنهان کرد تا از اجرای طرح افراد آینده برای نابودی جهان جلوگیری کند . هر قسمت به یک جسم فیزیکی تبدیل شده بود که می توانند بهم وصل شده و “فرمول” نهایی را ایجاد کنند .

در فیلم TENET در مورد پیدا شدن 8 قطعه از الگوریتم توضیحی داده نمی شود اما آن ها پیدا شده و در فیلم تنت تنها با قسمت نهم الگوریتم سروکار داریم . سیتور بقیه را بازیابی کرده است ، به این معنی که هرکسی که برایش کار می کند توانسته است مکان هشت قطعه دیگر را کشف کند .

کنت برانا
کنت برانا

نقشه سیتور چه بود و انسان های آینده چه می خواستند؟

در ابتدای فیلم انگیزه سیتور ، ثروتهای ارسال شده توسط آیندگان است ، اما یک سوم پایانی TENET نشان می دهد که او در حال مرگ است و او مایل است در کنار مرگ خود دنیا را نیز  قربانی کند . همانطور که او در فیلم می گوید: “اگر من نتوانم آن را داشته باشم ، هیچ کس دیگری نیز نباید بتواند  .” چرا آینده می خواهد گذشته خود را نابود کند در واقع توجیه بیشتری دارد: این پاسخی است به بشریت مدرن که کره زمین را فراتر از حد نجات از راه تأثیرات زیست محیطی نابود می کند.

به طور ضمنی می توان گفت که آینده یک فضای جهنمی است که در آن سیاره به حدی در حال مرگ است که تنها پاسخ آن بازگرداندن زمان است . هنگامی که قهرمان داستان می پرسد که آیا نابود کردن گذشته آنها باعث نابودی آنها می شود ، نیل ایده پارادوکس پدربزرگ را مطرح می کند و می گوید :  “آنچه اتفاق افتاده است ، اتفاق افتاده است”.

پارادوکس پدربزرگ می گوید که برای انسان غیرممکن است که به عقب سفر کند و پدربزرگ خود را بکشد زیرا او دیگر هرگز متولد نمی شو کنه بخواهد در زمان سفر کند . نیل در ادامه می گوید ، هیچ راه حلی وجود ندارد ، این یک تناقض غیرقابل حل است . به عبارت دیگر ، غیرممکن است و اگر کسی گذشته خود را از بین برد ، مشخص نیست آینده او متوقف خواهد شد یا خیر .

کنت برانا در نقش آندری سیتور
کنت برانا

چرا سیتور برای پایان دادن به جهان انتخاب شد؟

همانطور که فیلم گفته می شود ، به نظر می رسد که سیتور به دلیل اینکه در زمان مناسب در مکان مناسب قرار بوده است ، توسط آیندگان استخدام شد . سیتور در یکی از شهرهای بسته روسیه شوروی یعنی استالاسک 12 بزرگ شد و مشغول بازیابی کلاهک های هسته ای پراکنده شد و یادداشتی از آینده به همراه شمش های طلا پیدا کرد که به او می گفت هر کدام از قطعات الگوریتم را در کجا پیدا کند . آنها همچنین وسایل ساختن یک تورنورد را برای او می فرستند تا بتواند خودش را معکوس کند و طلای ارسالی را که برای کمک به او فرستاده می شوند  را به حالت عادی بازگرداند .

نمایی از شهر بسته فیلم TENET
نمایی از شهر بسته فیلم TENET

شهرهای بسته کدامند؟

ایده شهرهای بسته در TENET توسط سرمایکل کرازبی (Sir Michael Crosby) با بازی سر مایکل کین (Sir Michael Caine)  در تنها صحنه حضور او در فیلم به شخصیت اصلی گفته می شود . سرمایکل به عنوان یک مأمور اطلاعاتی انگلیس معرفی شده است . او به پروتاگونیست می گوید که سیتور از شهر بسته استالاسک 12 ، بخشی از برنامه دوران اتحاد جماهیر شوروی که شامل شهرک هایی بود که سفر به آن ها ممنوع شده بوده و عملیات های حساس شوروی در آن ها انجام می گرفته است .

در این شهر ها تنها خانواده های کسانی که در پایگاه ها یا آزمایشگاه ها کار می کردند ، زندگی می کردند . این مکانهای مرموز که بر روی نقشه ها مشخص نشده بودند ، اساس برنامه هسته ای شوروی بودند و بیشتر آنها فقط پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کشف شدند .

چرا شخصیت اصلی TENET را پروتاگونیست می نامند ؟

جان دیوید واشنگتن در فیلم هرگز اسمی ندارد و ما او را فقط به عنوان پروتاگونیست ( شخصیت اصلی) می شناسیم . بطور معمول پروتاگونیست فرد اصلی و مهم داستان است . اما در این فیلم افراد مهم و اتفاقات مهم زیادی رخ می دهند ، به حدی که خود قهرمان داستان نیز نمی داند که خودش پروتاگونیست داستان می باشد .

به نظر می رسد که عنوان او به عنوان پروتاگونیست سرنخی برای این واقعیت است که او همه چیز را از آینده به حال کشانده و نسخه قبلی خود را به جلو (و عقب) هدایت می کند . برای مخاطب ، این نام یادآوری کننده این موضوع است که حتی اگر حوادثی رخ دهد در حالی که پروتاگونیست در صحنه نباشد ، او هنوز هم دستی در آنها دارد .

جان دیوید واشنگتن

پروتاگونیست برای چه کسی کار می کند ؟

پاسخ کوتاه این است که همه در تشکیلات TENET در حال کار برای پروتاگونیست هستند. همه چیز ، از عملیات کیف و آزمایشی که شامل کشیدن دندانهایش تا استخدام سایر عوامل و تشکیل یک ارتش موقتی به رهبری ایوز (Ives) و ویلر (Wheeler) و یک سازمان مخفی است که توسط مدیرش مارتین دونووان (Martin Donovan) پیش روی ما قرار می گیرد . او و همفکرانش (از پروتاگونیست های دیگر نیز نام برده می شود ، اما احتمالاً همه آنها نیز در استخدام او هستند) حزب مرموز آینده هستند که برای جلوگیری از پنهان کردن الگوریتم در گذشته ، به گذشته سفر می کنند .

شاید برای شما تعجب آور بوده باشد که سیتور چگونه تماس و پاسخ آن را می داند (و همچنین عامل کیف که الگوریتم را در سالن اپرای کیف می دزدد ) ، حتی پیشنهاداتی وجود دارد که او همچنین در زمان های زیادی باید با کسانی که سعی در تخریب گذشته دارند درگیر شده باشد .

صحنه اپرا در فیلم TENET

چه کسی اولین گلوله وارونه را در اپرا شلیک کرد و پروتاگونیست را نجات داد؟

شخصیت مرموز و ماسک داری که هنگام در خطر قرار گرفتن پروتاگونیست توسط یکی از نیروهای ویژه اوکراین ، به پروتاگونیست کمک کرده همان شخصی است که دروازه را در انتهای فیلم باز می کند تا پروتاگونیست جلوی دفن الگوریتم در زیر انفجار را بگیرد . همانطور که در آخرین لحظات TENET مشخص شد ، آن مرد مرموز در واقع نیل است .

پروتاگونیست فیلم فکر می کرد که او را نیل در بمبئی استخدام کرده است ولی در اصل قبل از آن، نیل درگیر ماجرا بوده است . در زمان حمله تروریستی کیف ، نیل قبلاً استخدام شده بود و به عنوان یک نیروی کمکی به گروه پروتاگونیست فرستاده شد تا جلوی تیراندازی به وی را بگیرد بدون اینکه هویتش را فاش کند .

صحنه تیازفیلم TENET

کپسول های نقره ای واقعاً چه کاری انجام می دهند؟

هنگامی که عملیات کیف لو رفته و پروتاگونیست دستگیر و شکنجه می شود ، به وی این فرصت داده می شود تا با مصرف قرص سیانور توسط سیا که توسط همکار سرنگونش به وی پیشنهاد می دهد ، خود را بکشد . پروتاگونیست این قرص را  می خورد اما قرص تقلبی بوده  و وسیله ای برای آزمایش تعهد پروتاگونیست به هدف و تیمش بوده است . وقتی او این وفاداری را از خود نشان می دهد ، توسط تشکیلات TENET جذب می شود .

اما این که قرص پروتاگونیست تقلبی بوده بدین معنی نیست که قرص های نقره واقعی وجود ندارند ، زیرا روش خودکشی انتخابی سیتور نیز قرص سیانور نقره ای خودش است که به نظر می رسد به آن اعتقاد دارد . آیا تشکیلات TENET توانسته سیتور را فریب داده و به او بقبولاند که قرص نقره او وقعی است ؟ یا آیا ساتور به لطف قدرت خود با سیا در ارتباط بوده است ؟ این موضوع ناشناخته مانده است .

جان دیوید واشنگتن و رابرت پتینسون

چگونه پروتاگونیست و نیل واقعاً ملاقات کردند؟

پایان TENET نشان می دهد که نیل قبل از اولین ملاقات با پروتاگونیست برای تشکیلات TENET کار می کرده است . از همان ابتدا به این موضوع اشاره شده است ، زیرا وقتی آنها ملاقات می کنند ، نیل نوشیدنی مورد علاقه پروتاگونیست را سفارش می دهد و خود را به عنوان ” مردی که اطلاعات زیادی را می داند” معرفی می کند .

در واقعیت ، همانطور که در آخرین لحظات فیلم مشخص شد ، این پروتاگونیست است در دوره ای از گذشته نیل را به خدمت گرفت و به اندازه کافی هم طولانی بوده که نیل دوستی آنها را یک دوستی طولانی و زیبا بداند .

او اشاره می کند که این جفت با هم درگیر ماجراهای زیادی شده اند ، احتمالاً در مسیر حفاظت از عبور امن الگوریتم در سفر به زمان گذشته . اما این پارادوکس پیچیده است زیرا نیل ظاهرا توسط پروتاگونیست جذب می شود زیرا نیل به پروتاگونیست می گوید که او نیل را در گذشته استخدام کرده است .

همانطور که وارونگی آنتروپی یک جسم را معکوس می کند ، در یک نقطه مشخص مانند یک انفجار معکوس منجر به برگشت شدید انتقال گرما می شود که در حالت طبیعی با منفجر شدن همراه است . به همین ترتیب ، قهرمان اصلی در اثر منفجر شدن اتومبیل خود با یک مورد هیپوترمی جان سالم به در برد ، زیرا در واقع وی یخ زده است .

اما جراحات ناشی از شلیک گلوله متفاوت است . قبل از اینکه ساتور به کت (Kat) با بازی الیزابت دبیکی (Elizabeth Debicki) شلیک کند ، گفته می شود که جراحت توسط گلوله معکوس بسیار خطرناک تر از حالت معمولی بوده و مشخص می شود که این امر به دلیل مسمومیت با اشعه ناشی از عکسبرداری معکوس است . بنابراین حتی اگر زخم از کت برداشته شود ، اگر قهرمان داستان ، نیل و ایوز برای درمان او  خودشان وارونه نمی کردند ، او هنوز می مرد .

این روند بهبودی به سلولهای معکوس کت بستگی دارد که باعث تابش اشعه و بهبود آن می شوند ، همچنین به نظر می رسد که اگر کسی بخواهد دائماً بین جریان معکوس و جریان طبیعی تغییر کند ، می تواند اساساً نامیرا باشد زیرا وارونگی آنتروپی سلول ها نه تنها آسیب ها را بهبود می بخشد بلکه خود پیری را معکوس می کند . این امر مستلزم زندگی در یک دوره زمانی خاص برای همیشه است ، اما جاودانگی همیشه هزینه دارد .

وارونگی کت به طور موثری آسیب مهلک را از سلول های او دور می کند و او می تواند زنده بماند . اما او به دلیل تغییر آنتروپی معکوس او دارای یک زخم می باشد . کت در آخر فیلم و قبل از کشتن سیتور ، کت جای زخم خود را به او نشان داده و می گوید که از آینده آمده است .

صحنه پایلانیtenet

نبرد پایان فیلم TENET چگونه است ؟

شخصیت آیوز با بازی آرون تیلور جانسون (Aaron Taylor Johnson) در میانه فیلم ظاهر شده و به همه می گوید ، می توان یک حرکت گازانبری زمانی را انجام داد که در آن یک تیم از افراد در جهت زمانی به جلو حرکت می کند تا ببیند چگونه یک رویداد انجام می شود ، در حالی که تیم دیگر در جهت معکوس زمان حرکت می کند .

به طور همزمان ، هر یک از مزایای دانستن اینکه چه اتفاقی برای تیم دیگر اتفاق افتاده است ، استفاده می کنند . به این ترتیب است که سیتور می تواند قسمت نهم الگوریتم را از پروتاگونیست در هنگام تعقیب معکوس در بزرگراه بدزدد و قسمت آخر فیلم نیز مشابه این اتفاق رخ می دهد .

در قسمت آخر فیلم ، ارتش تشکیلات TENET به دو تیم قرمز و آبی تقسیم می شود . نیل به همراه ویلر در جهت عکس زمان حرکت می کنند . ایوز و پروتاگونیست نیز در جهت مستقیم زمانی حرکت می کنند و از اتفاقات رخ داده برای گروه نیل استفاده می کنند . تیم نیل فقط یکی از چندین حرکت گازانبری زمانی است . در پایان فیلم ما می فهمیم کل فیلم نیز بخشی از یک حرکت گازانبری زمانی موقت بوده است .

الزابت دبیکی

آیا پایان فیلم به این معناست که زمان می تواند تغییر کند ؟

در ظاهر ، به نظر می رسد كه كل فرضیه TENET این است كه می توان زمان را تغییر داد ، با توجه به اینكه ظاهراً كل دستور كار تنت این است که به عقب برگردد تا دنیا را متوقف كند . از این نظر ، فیلم با ایده فیلم Inception در مورد وعده سرنوشت قابل تغییر که بسته به اراده آزاد است ، مناسب است که البته در تعارض چشمگیری با مرگ مال Mal قرار دارد .

به نظر می رسد که تنت بر اساس تهدید ” یک جنگ موقتی آینده مخرب” است که به عنوان هشدار به مردم حال در مورد آنچه در آینده می آید ، می باشد . دیدار قهرمان داستان با دانشمند فیلم با بازی کلمنس پوسی Clémence Poésy برای او یک نقطه پرش است که در آن هدف خود را تعیین کرده است : متوقف کردن یک جنگ آینده و آخرالزمانی .

و با این حال منطقی نیست که کاملاً به طور متعارف به آن فکر کنیم زیرا این آفت ها می توانند یک سرنخ گول زننده باشند که توسط تشکیلات تنت ارسال می شوند تا پروتاگونیست را متقاعد کند بدون اینکه تمام واقعیت را به او بگوید ، وارد کار شود . از این گذشته ، ناآگاهی او با ارزش ترین سرمایه او در بعضی مواقع است .

مورد بعدی درباره تغییر زمان ، سرنوشت نیل است . در پایان ، او انتخاب می کند تا بمیرد زیرا می داند که این اتفاق قبلاً افتاده است و برای پروتاگونیست و آیوز لازم است که فرایند دفن الگوریتم را متوقف کنند . نیل حتی با دیدن این مسئله مصمم است که این کار را انجام دهد فقط به این دلیل که “آنچه اتفاق افتاده است ، اتفاق افتاده است”.

و همانطور که پروتاگونیست خیلی گیج کننده در ابتدای کار به نیل می گوید که آنها هنوز زنده هستند تا بتوانند مأموریت خود را شروع کنند نشان می دهد که این کار قبلاً موفقیت آمیز بوده است . با این منطق ، که در طول فیلم تقویت می شود ، نمی توان زمان را تغییر داد ، اگرچه خیلی فکر کردن در مورد اولین باری که آینده برای نابودی گذشته تلاش می کند ، یک پارادوکس مرغ و تخم مرغ را ارائه می دهد که نه قابل حل است و نه راضی کننده . اما به نظر می رسد منطق هرچه باشد ، متأسفانه نیل قطعاً مرده است .

چان دیوید واشنگتن و الیزابت دبیکی

آیا TENET واقعاً TENET 2 را تنظیم می کند؟

اینکه قسمت دوم تنت ساخته بشود یا نه ، به برنامه های کریستوفر نولان بستگی دارد . همانطور که او می توانست Inception 2 را بسازد ، TENET 2 را نیز می تواند بسازد . او می تواند این فیلم را یک پالیندروم بنامد که فقط برای خودکفا در نظر گرفته شده است ، مهم نیست که پایان فیلم فقط میانه داستان باشد .

اما در پایان این امکان وجود دارد که بیشتر به این جهان نگاه کنیم ، زیرا آینده پروتاگونیست ، برنامه پنهان کردن الگوریتم ، شروع تشکیلات تنت ، رویارویی پروتاگونیست با دشمنان آینده و سپس استخدام نیل و برنامه ریزی اش برای شروع کار با خود جوان ترش موضوعات مهمی هستند . در حال حاضر مخاطبان فقط نیمی از این داستان را دیده اند و مطمئناً امکان کاوش بیشتر در داستان فیلم وجود دارد .

جان دیوید واشنگتن و کریستوفر نولان

پایان TENET واقعا چه معنایی دارد؟

پایان TENET دو مفهوم بزرگ را در بر دارد. اولین مفهوم ، که برای همه قابل درک است ، هشدار درباره فاجعه زیست محیطی قریب الوقوع می باشد . اگر روش خود را تغییر ندهیم ، آینده به معنای واقعی کلمه همه ما را می کشد . این پیام به هیچوجه در این فیلم به آن اشاره مستقیم نمی شود اما به وضوح پیام آن در فیلم حس می شود .

و مهمتر از همه ، TENET در مورد ایده اراده آزاد است . در یک صحنه از فیلم ، پروتاگونیست از کلمنس پوسی به عنوان دانشمند فیلم می پرسد که آیا اراده آزاد وجود دارد ؟ پلوسی توضیح می دهد که هرچیزی که معکوس شود یا نشود ، تنها کاتالیزور برای حرکت در مسیر خود اراده آزاد است .

او باید انتخاب کند یک گلوله معکوس را شلیک کند یا اینکه بگذارد گلوله شلیک نشده باقی بماند و مهم نیست که گلوله در چه مسیری حرکت می کند . اما این تمام ماجرا نیست ، زیرا تکرار مکرر “آنچه اتفاق افتاده ، اتفاق افتاده” توسط نیل ، اساساً آن را به چالش می کشد . وقتی او خود را فدا می کند ، او با اراده خود این کار را انجام می دهد ، زیرا می داند این اتفاق قبلاً افتاده است و اراده آزاد او نشان می دهد که او می تواند از صحنه دور شود .

اما وقتی قهرمان داستان از او می خواهد که در مورد مسیرش تجدید نظر کند ، به او می فهماند که نمی تواند برای تغییر آنچه قبلاً اتفاق افتاده است ، تصمیم بگیرد.

اساساً ، این پیشنهاد وجود دارد که آزادی اراده وجود ندارد ، اما در واقع ، هدف نولان تصمیم گیری در مورد وجود یا عدم  وجود آن نیست ، بلکه به چالش کشیدن مخاطبانش برای کشف این ایده است . منظور او یک پلیندروم پنج طرفه ، یک پارادوکس پدربزرگ و یک معمای باستانی غیرقابل حل است .

آینده همیشه تعیین می کند که چگونه گذشته و حال اتفاق می افتد و اینکه ” چیزی اتفاق افتاده ، اتفاق افتاده است ” به این معنی نیست که باید همیشه امیدوار بود که حداقل از آن تجربیات درس بگیریم . برای یافتن نظم در جهان باید از زمان استفاده کرده و آن را کنترل کرد . با توجه به اضطراب ثابت فناپذیری که معمولاً زیربنای اصلی هنر است و کارهای نولان مانند Inception و Interstellar به طور خاص نشان دهنده اصرار او برای ایجاد یک میراث دائمی است .

نولان ایده زمان را دوباره تغییر می دهد نه به عنوان یک چیز ثابت برای دست و پنجه نرم کردن با  آن از ترس از دست دادن آن ، بلکه مکانیزمی که کنترل جهان با آن امکان پذیر است . این فیلم به اندازه فلسفه نابش ایده آل نیست اما بستری برای در نظر گرفتن چیزی به بزرگی و چالش برانگیزی اراده آزاد است که باعث شده فیلم TENET نیز به همان اندازه چالش برانگیز باشد .

تماشای فیلم TENET

در ادامه می توانید فیلم زیبای TENET را با دوبله فارسی تماشا نمایید .

منبع

Screenrant

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.6 از بین 9 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا