بررسی فیلم و سریالسینما

5 فیلم شبیه فیلم Malcolm & Marie درباره زوج های ناموفق

4.4
(7)

رابطه بی ثبات موجود در فیلم مالکوم و ماری (Malcolm & Marie) را می توان در فیلم های دیگری درباره عشق های پرشوری که بین هر زوج به سردی می گرایند ، نیز پیدا کرد.

فهرست مطالب

مقدمه

فیلم مالکوم و ماری (Malcolm & Marie) با بازی زندایا (Zendaya) بازیگر مرد عنکبوتی: دور از خانه ، و جان دیوید واشنگتن (John David Washington)  بازیگر فیلم تنت ، درباره یک زوج هالیوودی است که رابطه اشان در یک شب از هم پاشیده می شود . این فیلم از جمله فیلم هایی است که بعد تاریک فیلم های عاشقانه را نشان می دهد ، جایی که آنها به جای به تصویر کشیدن احساسات رمانتیک ، روابطی را نشان می دهند که به تلخی های شرورانه ای تبدیل شده اند .

با کمال تعجب ، چنین فیلم هایی اغلب به طرز شیطانی ای خنده دار هستند ، توهین های کوچک و شخصی که توسط زوج های مهاجم به یکدیگر گفته می شود ، به طرز شرورانه ای تیز و برنده هستند . از این گذشته ، هیچ کس مانند افراد عاشق نمی توانند از یکدیگر متنفر باشد . بنابراین ، برای کسانی که بدنبال فیلم هایی با موضوعات احساسی مشابه مالکوم و ماری هستند ، در اینجا پنج مورد از بهترین فیلم های با مضمون زوج ها ناموفق آورده شده است .

Who’s Afraid Of Virginia Woolf

Who’s Afraid Of Virginia Woolf (1966)

در فیلم چه کسی است که از ویرجینیا وولف می ترسد (Who’s Afraid Of Virginia Woolf) ، زوج قدرتمند هالیوود ، یعنی الیزابت تیلور (Elizabeth Taylor) و ریچارد برتون (Richard Burton)  نقش یک زوج میانسال به نام مارتا و جورج را ایفا کردند . ازدواج ناپایدار آنها وقتی تشدید می شود که مارتا یک زن و شوهر جوان را برای مهمانی به خانه خود دعوت می کند . در آن مهمانی مارتا و جورج منفعلانه (و سپس فقط با پرخاشگری) یکدیگر را به خاطر شکست ها و بدبختی های مشترکشان به باد طعنه می گیرند .

این زوج ، زن و شوهر جوان را درگیر یک سری بازی می کنند تا دیگری را تحقیر کنند ،  و تراژدی عمیق تری را که در هسته اصلی زندگی آنها قرار دارد را کمرنگ کنند . چه کسی است که از ویرجینیا وولف می ترسد به دلیل به نمایش گذاشتن مسائل جنسیتی و همچنین الفاظ رکیک زیاد داخل فیلم ، یکی از فیلم های پیشگام در زمینه داشتن Hays Production Code بوده است .

با وجود این مسائل ، امت این فیلم بسیار سرگرم کننده نیز است ، و در بطن توهین های وحشیانه خود حاوی یک لذت و شادی است . چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد ، یک داستان کلاسیک از یک رابطه سمی است که شرکت کنندگان با ترس از گرگ بزرگ بد تنهایی که در بیرون منتظر آنهاست ، خود را در آن به زنجیر می کشند .

مایکل داگلاس و کاتلین ترنر زوج فیلم The War Of The Roses

The War Of The Roses (1989)

در فیلم جنگ رز ها (The War Of The Roses) ، مایکل داگلاس (Michael Douglas) و کاتلین ترنر (Kathleen Turner) – که قبلاً در ماجراهای عاشقانه Romancing the Stone (1984) و Jewel of the Nile (1985) در کنار هم ایفای نقش کزده بودند – نقش یک زوج ثروتمند به نام الیور (Oliver) و باربارا رز (Barbara Rose) را بازی می کردند . ازدواج آنها ظاهرا یک ازدواج خوب بنظر می رسد اما با گذشت زمان آنها از همدیگر دور شده و  نسبت به هم چار کینه می شوند . س

این زوج سرانجام فرایند طلاق را آغاز می کنند ، اما هیچ یک نمی خواهند از عمارت مجلل خود چشم پوشی کنند . بنابراین ، آنها در طول جدایی خود نیز با هم زندگی می کنند و رقابت آنها به طور فزاینده ای خشمگینانه و آشفته می شود .

جنگ رزها نشان می دهد که چگونه رقابتی که الیور و باربارا را به خود جلب کرده است باعث تخریب آنها می شود . دارایی های مادی آنها ، موضوع اصلی در نبرد طلاق آنها می شود ، و در نهایت در جنگ بین آنها کاملا نابود می شود . جنگ گلهای رز یک “نبرد جنسیتی” با وحشیتی غیر قابل انکار است ، حتی اگر  فیلم این موضوع را با تاریکی موضوعات دیگر خود پنهان کند .

Carnage

Carnage (2011)

صحنه آغازین قتل عام (Carnage) نشان می دهد که پسری در سکوت با چوب بر روی صورت فرد دیگری ضربه می زند . بقیه فیلم در داخل آپارتمان والدین قربانی ، پنه لوپه (Penelope) و مایکل لانگ استریت ( Michael Longstreet) با بازی جودی فاستر (Jodie Foster) و جان سی ریلی ( John C. Reilly) رخ می دهد که با والدین کودک خاطی ، یعنی آلن (Alan) و نانسی کووان (Nancy Cowan) با بازی کریستف والتز (Christoph Waltz) و کیت وینسلت (Kate Winslet) ، در مورد این حادثه بحث می کنند .

این دو زوج صحبت با یکدیگر را مودبانه آغاز می کنند ، اما با توضیح دیدگاه خود ، صحبت آنها به درازا کشیده می شوند . در واقع ، كووان ها در ابتدا قصد داشتند كه مدت كوتاهی نزد خانواده لانگ استریت بمانند ، اما با اختلافاتی كه در نهایت به جنجال های كودكانه بین این 2 زوج تبدیل می شود ، بارها در آستانه بیرون انداخته شدن از خانه قرار می گیرند .

Carnage شبیه  نمایش No Exit نوشته ژان پل سارتر (Jean-Paul Sartre) است ، نمایشی با شخصیت هایی که در یک اتاق قفل شده در کنار هم محبوس شده اند و عبارت “جهنم دیگران شدن” را تداعی کرده اند . اوضاع در Carnage تقریباً ازین نیز بدتر است . این افراد تصمیم می گیرند تا در تلاش های خود برای حل مشکل با هم بمانند . اما به طور بدبینانه ای نشان داده می شود که چنین مدنیتی یک روکش نازک برای حیوان گرایی بی نظم آنها است ، که مانند استفراغ نانسی بر روی مجموعه کلکسیون پنه لوپه ، فوران می کند.

Marriage Story

Marriage Story (2019)

موفقیت ترین فیلم نوح باومباخ (Noah Baumbach) فیلم مرکب و نهنگ The Squid and the) Whale)  بود ، یک فیلم نیمه بیوگرافی در مورد مسئله طلاق والدینش بود . باومباخ ، در سال 2019 بر اساس تجارب خود از طلاق ولدینش ، فیلم داستان ازدواج را تولید کرد. این فیلم در باره یک زوج به نام نیویورک چارلی با بازی آدام درایور (Adam Driver) که یک کارگردان موفق تئاتر و یک بازیگر به نام نیکول  با بازی اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson) است که مصمم به جدایی دوستانه هستند .

اما این امر توسط عواملی مانند رفتن نیکول برای کار به لس آنجلس ، حضانت پسر کوچکشان ، توصیه های تهاجمی وکلای طلاق ، نورا  با بازی لورا درن (Laura Dern) و جی  با بازی ری لیوتا (Ray Liotta) و کینه های به خاک سپرده شده ، به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد .

به یادماندنی ترین صحنه Marriage Story یک بحث و جدال انفجاری بین چارلی و نیکول است که در آن حرف های نامد کننده زیادی زده می شود و در نتیجه آدام درایور با عصبانیت به دیوار مشت می زند . اما داستان ازدواج در وهله اول نشان می دهد که چگونه روند طلاق می تواند غیرانسانی باشد ، زیرا ساختارهای قانونی ازدواج ، صمیمی ترین جنبه های روابط را برای نبردهای دادگاه مدون می کند .

داستان ازدواج یک داستان دلخراش از فداکاری عاشقانه است که به کینه ای تلخ تبدیل شده است ، اما باومباخ همچنین در مورد اینکه اوضاع ناخوشایند ممکن است تغییر کند نیز صحبت کرده و یک نتیجه گیری لطیف درباره اینکه عشق چگونه می تواند به شکل دیگری زنده بماند نیز داشته است .

Before-Midnight

 Before Midnight (2013)

پیش از نیمه شب (Before Midnight) 18 سال پس از اولین دیدار جسی با بازی ایتان هاوک (Ethan Hawke) و سلین با بازی جولی دلپی (Julie Delpy) در فیلم پیش از طلوع (Before Sunrise 1995) و 9 سال بعد از پیوستن دوباره آنها به پیش از غروب (Before Sunset 2004) ساخته شود و تنظیم شده است . این فیلم نیز همان جو فیلم های قبلی سه گانه پیش از (Before Trilogy) را دارد با این حال ، قبل از نیمه شب فیلم تاریک تر و سخت تری است درباره واقعیت پیچیده یک زوج عاشق است که با هم ازدواج کره اند .

فیلم طبیعت گرایانه ریچارد لینکلیتر (Richard Linklater) بار دیگر زوجی را نشان می دهد که در یک منطقه زیبای اروپایی – این بار شبه جزیره یونان – سرگردان هستند و به طور سرگرم کننده در مورد خاطرات و تجربیات خود در حال گفتگو هستند . اما در این فیلم ، عواقب اختصاص دادن چنین زمانی به یکدیگر با شور و اشتیاق شدید ، در صحنه هایی کاملاً واقع گرایانه در فیلم فوران می کند .

با این حال ، برخلاف سایر فیلم های این لیست ، “پیش از نیمه شب” چنین استدلال هایی را نشان نمی دهد که سازش ناپذیر باشد . در عوض ، این یک بررسی صادقانه درباره انتظارات و پشیمانی ای که در حول هر رابطه طولانی مدت وجود دارد ،می باشد . این ممکن است هماهنگی سعادتمندانه فیلم های قبلی را از بین ببرد ، پیشینه هایی که خود این زوج به آنها نگاه می کنند ، اما این دعواهای مهارتی تصویربرداری فیلم از عشق را هرچه بیشتر قویتر می کند .

منبع

CBR

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.4 از بین 7 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا