بررسی فیلم و سریالسینمامعرفی فیلم

احضار 3: 7 سوال مهم درباره” شیطان مرا وادار به انجام آن کرد”

4.4
(7)

حدود چهار سال از انتشار فیلم احضار 2 ( The Conjuring 2)  توسط جیمز وان (James Wan)  می گذرد .  در حالی که داستان های فرعی این سری از آن زمان بسیار فعال بوده است و انتشار نسخه هایی از جمله راهبه (The Nun) ، دو فیلم با عنوان آنابل( Annabelle) و فیلم نفرین لیورونا ( The Curse of La Llorona) انتشار یافته است.

در این سال ها طرفداران فیلم منتظر ساخت قسمت بعدی فیلم اصلی احضار بوده اند. به زودی به لطف انتشار قسمت سوم فیلم در 20 شهریور ماه 1399 و با عنوان احضار: شیطان مرا وادار به انجام دادن آن کرد ( The Conjuring: Devil Made Me Do It)  این انتظار به پایان می رسد. اما یک مشکل کوچک وجود دارد و آن اینست که ما اطلاعات خیلی کمی راجع به آن داریم.

 با توجه به اینکه کمپانی تولید کننده فیلم سعی در مخفی کردن اطلاعات فیلم دارد ، اطلاعات زیادی درباره فیلم برای عموم حاصل نشده است. این امر باعث شده است سوالات زیادی در مورد فیلم وجود داشته باشد که در حال حاضر بی پاسخ مانده اند.

در ادامه با توجه به اطلاعات خودمان سعی کرده ایم ویژگی های فیلم را کنار هم قرار دهیم  و بزرگترین کنجکاوی هایمان را در مورد احضار 3 که  در اواخر تابستان اکران میشود ارائه می دهیم:

فیلم های دنیای احضار

1) آیا فیلم احضار 3 همان حسی را به ما منتقل می کند که قسمت های قبلی به ما منتقل کرده اند؟  

 فیلم های دنیای احضار (The Conjuring Universe) به یکی از موفق ترین فیلم های فرعی فعال ترسناک در سال های اخیر تبدیل شده اند ، اما در فیلم احضار  3 ، دو تغییر مهم وجود دارد. اولین تغییر این است که ما در این فیلم بجای یک خانه تسخیر شده با فضای دادگاه سروکار داریم . دومین تغییر نیز این می باشد که احضار 3 اولین فیلم از سری احضار است که کارگردانی آن را جیمز وان بر عهده ندارد.

  واضح است که تعدادی از مواردی که در فیلم های قبلی وجود داشته اند دقیقاً یکسان باقی مانده اند. برای مثال پاتریک ویلسون (Patrick Wilson) و ورا فارمیگا (Vera Farmiga) هنوز در نقش های اصلی حضور دارند. اما تغییر رویکرد و پشت صحنه  شخصیت های فیلم می توان  باعث شود که احضار 3 نسبت به قسمت های قبل یک ساخته کاملا متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید:

بهترین ترتیب زمانی برای تماشای ۸ فیلم دنیای احضار چیست ؟

چیزها و دلایلی زیادی وجود دارند که این امکان را می دهند که احضار 3 سبکی متفاوت با قسمت های قبل داشته باشد و این جالب خواهد بود اگر ما در این فیلم با حس جدیدی مواجه بشویم.

اود و لورن وارن

2) فیلم احضار 3 بر اساس چقدر به پرونده های واقعی که براساس آن ساخته شده است ، نزدیک است؟

  بخشی از جذابیت فیلم های احضار این واقعیت است که آنها بر اساس پرونده های واقعی که توسط اد و لورین وارن (Ed and Lorainne Warren) مورد تحقیق قرار گرفته اند ، ساخته می شوند

بخشی از جذابیت احضار3  این است که این سنت را حفظ کرده و براساس واقعیت است. با این حال فیلم در جستجوی یک سبک جدید نیز می باشد. به طور خاص ، این فیلم در مورد محاکمه آرن چین جانسون (Arne Cheyenne Johnson) خواهد بود که بیشتر به عنوان اولین متهم شناخته می شود که بی گناهی خود را بر اساس تصرف شیطانی استدلال می کند.

این یک مورد کاملاً وحشی است . این حرف جانسون است ادعا کرده که وی به دلیل زندگی کردن یک دیو  در بدن دیوید گلاتزل (David Glatzel) ، همسایه 11 ساله اش ، توسط آن دیو وادار به کشتن صاحبخانه خود شده است. نکته قابل توجه این است که در این فیلم از اظهارات  افراد واقعی استفاده شده است.

چیزی که ما نمی دانیم این است که فیلمنامه نویسان یعنی دیوید لسلی جانسون-مک گولدریک(David Leslie Johnson-McGoldrick) ، تا چه اندازه حقایق را تغییر خواهند داد تا داستانی قانع کننده تر ایجاد کنند. به عنوان مثال ، می توان انتظار داشت كه احضار3 شیاطین متهم را بسیار واقعی جلوه دهد و این واقعیت می تواند به راحتی نحوه اتفاقات در دادگاه را تغییر دهد.

پوستر فیلم احضار 3

3) آیا نتیجه گیری در احضار 3  با واقعیت همسو است؟  

در مورد این پرونده چیزی برای حدس زدن وجود ندارد. دادگاه ادعاهای جانسون را نپذیرفت و او در نهایت مقصر شناخته شد و به 10 تا 20 سال زندان محکوم شد ( اگرچه او فقط 5 سال از حبسش را توانست بگذراند).  اما آیا این نتیجه گیری با نتیجه گیری فیلم سازگار خواهد بود؟ این فیلم گزینه های جالبی دارد و جالب خواهد بود که ببینیم مسیری که طی می کند چگونه می شود.

بیشتر بخوانید:

بدخیم ، فیلمی دیگر از جیمز وان، کارگردان احضار و آنابل

  با توجه به آنچه در بالا گفته شد ، ما احتمالاً می توانیم فرض كنیم كه اد و لورن وارن شواهد واقعی کشف می كنند كه جانسون تحت تأثیر یك دیو واقعی است … اما این موضوع چگونه در روند این پرونده تأثیر خواهد گذاشت؟ آیا وارن ها واقعاً می تواند راهی برای ارائه شواهد مورد نیاز و تبرئه جانسون پیدا کنند؟

آیا  آنها می توانند شواهدی مبنی بر بی گناهی جانسون پیدا کنند ، اما با این حال باز جانسون زندانی می شود؟ یا می تواند مسیری کاملاً متفاوت را طی کند و این موردی باشد که وارن ها فریب خورده ، و مشخص شود که دیو کاملاً خیالی است؟ فرضیه های سرگرم کننده زیادی وجود دارد و این باعث می شود همه ما برای این فیلم هیجان زده تر شویم.

ورا فارمیگا و پاتریک ویلسون در پوستر فیلم احضار 3

4) آیا در احضار 3 با پرش زمانی مواجه هستیم؟

 فیلم های دنیای احضار تا کنون چند دهه مختلف را مورد کاوش قرار داده اند ، با این که راهبه  به سال 1952 باز می گردد ، اما احضار 3 در مورد زمان دیگری می باشد یعنی دهه 1980میلادی. محاکمه جانسون در اواخر سال 1981 اتفاق افتاد و از نظر فنی با زمان بندی که در حال حاضر در سری احضار وجود دارد مطابقت دارد.

سؤال این است که آیا واقعاً  داستان فیلم به دلیل دقت در دنیای واقعی،  قصد دارد یک پرش زمان چهار ساله را از بین ببرد ؟   اتفاقاتی که در احضار 2 رخ می دهد در 1977 رخ می دهد ، بنابراین داشتن مجموعه احضار3  در سال 1981 بدین معنی است که شکاف زمانی بزرگی در داستان های اد و لورن وارن ایجاد خواهد شد .  

این شکاف زمانی دارای جنبه های مثبت و منفی است. از طرف مثبت ، این بدان معناست که فضایی برای وقوع اسپین آف امکان پذیر خواهد بود ، و فیلم می تواند نمایش ساده ای را ارائه دهد که توضیح می دهد زوج دیوشناس در این مدت در چه حالی بوده اند. از طرف دیگر ، این موضوع می تواند باعث شود  قسمت های مهم زندگی وارن ها نادیده گرفته بشود.

ورا فارمیگا و پاتریک ویلسون

5)  فیلم احضار 3  چقدر مبتنی بر ژانر دادگاهی می باشد؟  

در سال 2017 ، پیتر صفران (Peter Safran) ، تهیه کننده دنیای احضار تایید کرد که فیلم های فرعی نمی تواند به راحتی به داستانهای خانه های تسخیر شده ادامه دهند ، و قول داد که احضار 3 مسیری متفاوت را دنبال کند.

این امر باعث شد در اواخر سال 2019 اعلام شود كه این فیلم با عنوان احضار: او مرا مجبور به انجام آن کار کرد  ساخته خواهد شد و اینكه نشان می دهد این فیلم می تواند ترس معروف خود را وارد سالن دادگاه كند. اما دقیقا تا فیلم چه حد می تواند به عنوان یک درام دادگاهی باشد؟

آیا در بیشتر فیلم درمورد حضور شاهدان در جلوی قاضی و هیئت منصفه هستند که فلش بک های گاه به گاه جزئیات را تعریف می کند؟ یا این فیلم بیشتر در مورد تجربه  اد و لورن وارن از یک پرونده جنایی خواهد بود؟ این نوع جزئیات هنوز درباره فیلم مشخص نشده است ، و ما براساس پیش پرده اول فیلم این ها را پیش بینی می کنیم.

ورا فارمیگا در احضار 2

6) آیا در فیلم احضار 3 فضایی برای اسپین آف های احتمالی قرار داده خواهد شد؟

به استثنای نفرین لیورنا ، دنیای احضار در درجه اول از طریق اسپین آف ها بر اساس عناصر فیلم های اصلی احضار گسترش یافته است. سه گانه آنابل با استفاده از عروسک معرفی شده در قسمت اول فیلم احضار ساخته شد. فیلم راهبه نیز بر اساس نقش منفی اصلی فیلم احضار 2 ساخته شد. احتمال زیادی دارد که احضار 3 نیز عملکرد مشابهی را در این زمینه داشته باشد .

اما این موضوعی است که تا زمانی که مردم فیلم نهایی را ندیده اند و در مورد آن نظر نداده اند نمی شود راجع به آن صحبت کرد.   تقاضای عمومی برای بخش خاصی از احضار 3  در نهایت مشخص خواهد شد که آیا این ویژگی باعث الهام بخشیدن برای تولید اسپین آف می شود یا نه. اما اگر سازندگان فیلم هر عنصری را بطور هدفمند در فیلم قرار بدهند برای ما بسیار شگفت انگیز خواهد بود.

این بسیار خوب است که فیلمسازان ایده خوبی برای یک داستان جدید در جهانی دیگر داشته باشند و از دنباله بعدی برای معرفی آن استفاده بکنند … اما تا زمانی که فیلم را نبینیم ، مطمئناً نمی دانیم که چگونه خواهد بود.

پوستر فیلم احضار3

7) آیا داستان فیلم احضار 3 با فیلم های گذشته دنیای احضار متفاوت خواهد بود؟

  تمام نکات از وجود یک سری فیلم فرعی ( مانند آنابل و راهبه) که یک جهان بهم پیوسته را معرفی می کند خبر می دهد. فیلم های احضار به خوبی تواسته اند بین این دنیا ارتباط برقرار کنند. این موضوع  که بیشتر فیلم های دنیای احضار اسپین آف هستند ، در این امر نقش بسزایی دارند . اما فیلم های اسپن آف نیاز به کمی معرفی دارند مانند  نمایش شخصیت The Nun aka Valek در Annabelle Creation .

اما آیا احضار 3 به این جنبه از فیلم های فرعی کمک می کند؟ آیا این امکان وجود دارد که دیوی فرمان دهنده به جانسون یکی از مواردی باشد که وارن ها قبلاً با آن روبرو شده اند؟ آیا یک شاهد اصلی می تواند به عنوان شخصیت یکی از فیلم های آنابل قرار بگیرد؟ شاید هم فیلم فقط بخواهد داستان خود را روایت کند . فقط زمان می تواند به این سوالات جواب بدهد.

تماشای قسمت های قبلی احضار

قسمت اول ساخته سال 2013

قسمت دوم ساخته سال 2016

منبع:

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.4 از بین 7 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

‫2 دیدگاه ها

  1. جالب بود
    ترسناکترین فیلمی که تا حالا خودتون دیدیت چی بوده؟؟

    1. سلام. ممنون از کامنتتون. من خودم فیلم های کینه ( Grudge) مخصوصا قسمت دومش رو خیلی دوست دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا