سینمامعرفی فیلم

کاپون 2020 ، فیلم جذاب دیگری از تام هاردی

5
(1)


 تحول فیلم های ژانر گانگستر برای بینندگان جالب بوده است. هالیوود این ژانر را برای ده ها سال زنده نگه داشت و در طی سال ها از بازیگران خشنی مانند جیمز کارنی (James Cagney) و ادوارد جی رابینسون (Edward G. Robinson ) به بازیگران ملایم تری مانند رابرت دنیرو (Robert De Niro ) و آل پاچینو(Al Pacino ) انتقال یافت .

اما چیزی که پایدار باقی مانده است این است که این ژانر همیشه از تمرکز بر روی صحنه های خونین لذت می برد.  حتی صحنه های مرگ روسای جنایت کار بزرگی که دشمنان زا به خاک و خون می کشند و سپس در یک لحظه از فیلم گلوله باران می شوند.

اما اخیراً ، داستان نویسان شروع به ساختن یک دوره جذاب در زندگی یک گانگستر کرده اند – سال های بازنشستگی یک جنایتکار که ناشی از گناه می باشد . روسای جنایت کار  انتظار ندارند که آنقدر زنده بمانند تا روزهای آخر و گرگ و میش زندگی خودرا ببینند .

تام هاردی در فیلم کاپون

کاپون

 فیلم مرد ایرلندی (The Irishman) ساخته مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese ) نیز یک نمونه ازین موضوع بود که در آن یک  گانگستر سابق با عذاب وجدان روبرو شده و در نهایت تقاص کارهای گذشته خود را می بیند. اکنون نیز ما فیلم کاپون(Capone) ساخته جاش ترانک (Josh Trank) را داریم که دوربین  را به روزهای آخر عذاب آور گنگستر بدنام ال کاپون می برد.

پس از گذشت تقریباً هشت سال زندان (پس از محكومیت به دلیل فرار مالیاتی از همه چیز) ، به دشمن شماره 1 سابق (کاپون ) بدلیل بیماری نوروسیفیلیس( یک عفونت سیستم عصبی مرکزی که او را از درون نابود می كرد ) به او اجازه بازنشستگی در فلوریدا داده شد.

 نتیجه نهایی فیلم متفاوت از یک فیلم گانگستری معمولی است که تام هاردی با عملکردی جذاب و تماشایی بعنوان نقش اصلی ، آن را به نمایش می گذارد.

تام هاردی در فیلم کاپون

تام هاردی دوباره خورد را در نقش جذاب دیگری دفن می کند


تام هاردی یک ستاره کامل و بی نظیر است . او هنوز هم می تواند با نمایش هایش پرده نقره ای سینما را به هیجان بیاورد و فیلم هایش را بسیار با ارزش جلوه دهد .

او در کاپون غیرقابل تشخیص است زیرا توسط یک گریم پیرکننده و یک کلاه گیس با موی نازک برای بازی نقش کاپون 48 ساله که بخاطر آنچه از زندگی اش اتفاق افتاده ، شرمنده است ، پوشانده شده است .


نمایش های شگفت انگیز زیادی از ستارگان در هالیوود وجود دارد ، و در کاپون نیز از هاردی چیز های زیادی خواسته شده است.

کاپون دائم  سیگار می کشد تا اینکه از سرفه دو چندان شود و ریه های او دچار مشکل می شوند. چشمان گانگستر قرمز به نظر می رسد. این قرمزی بخاطر خون نیست ، بلکه انگار چشمان اودر حال عذاب کشیدن هستند.


هاردی هر آنچه که برای بازی نقش کاپون ناکام لازم است را تمام و کمال انجام می دهد. در بیشتر صحنه ها هاردی به جای حرف زدن ، در حال فریاد یا زوزه کشیدن است. وقتی او صحبت می کند ، لهجه اش عوض میشود ، زیرا از انگلیسی به ایتالیایی منتقل می شود.

هاردی اگر نمی توانست به خوبی وحشت روانی ناشی از فیلمنامه جاش ترانک ایجاد کند ، کاپون  مورد چالش قرار می گرفت. ترانک می خواهد پارانویایی که به مردی که تعداد زیادی جنایات را مرتکب شده است ، تزریق می شود را نشان دهد و هاردی به طرز ماهرانه ای با روح شکسته کاپون ارتباط برقرار می کند.

تام هاردی در نقش کاپون

کار سوم ترانک کاملا با کار های قبلی اش است و مرجع هایی از کاپولا گرفته تا کوبریک را در کارش استفاده کرده است

جاش ترانک شاید فکرش را هم نمیکرد که اینگونه شود اما او هم اکنون بخشی از داستان کاپون تبدیل شده است. ( فیلمی که در ابتدا قرار بود با نام Fonzo ساخته شده شود اما بنظر میرسد اسم کاپون پر مخاطب تر فروش باشد )

 ترنک پس از ساختن فیلم ابرقهرمانانه تاریخچه (Chronicle) ، توسط لوکاس فیلم (Lucasfilm) به کارگردانی یک فیلم جنگ ستارگان (Star Wars) منصوب شد و کار کاملی را روی یک فیلم چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) انجام داد … تا اینکه فیلم از دست او خارج شد.

 کسانی که به توانایی او شک دارند ، چشم به کاپون دارند تا ببینند ترانک در این فیلم چه عملکردی دارد .

 دایتان فیلم تاریخچه در اواخر دهه 2000 اتفاق می افتاد اما کاپون بیشتر به درام های جنایی دهه 1970 باز می گردد . مکان فیلم در فلوریدا قرار دارد و پیتر دمینگ ( Peter Deming) فیلمبردار کاپون ، مکانهایی مانند یک بهشت ​​آفتاب گرفته را برای  فیلمبرداری انتخاب کرده است .

تام هاردی در کاپون

طراح لباس فیلم یعنی امی وستکوت (Amy Westcott) نیز با طراحی های خود به نشان دادن شکوه و جلال کاپون و سپس فروپاشی آن ، کمک می کند. روح و ذهن گانگستر در حال از بین رفتن است و ترانک با تاکید بر کابوس های مداومی که به سراغ کاپون می آید ، هر خود را نمایان می کند .

در یک سکانس هیجان انگیز ، کاپون در میان یک سری از خاطرات خشن قرار می گیرد که یادآور  فیلم هایی به سبک درخشش (Shining) از کوبریک (Kubrick) می باشد . اینها تنها قسمت هایی ازین فیلم بیوگرافی هستند که مدام شما را شگفت زده می کند   .

تام هاردی در فیلم کاپون


کاپون افسانه گانگستر را انسانی سازی کرده و فروپاشی آن را نمایش می دهد


شما فیلم های گانگستری را مشاهده کرده اید که شکنجه کنندگان قانون را مورد احرام خطاب می کنند و مرتباً مجرمان را محور کار قرار می دهند تا مخاطبان اغلب امیدوار باشند که پیروز قانون شوند.

 کاپون برعکس این عمل می کند. این فیلم بیشتر به جنبه اسطوره ای شخصیت کاپون می پردازد و او را به عنوان یک رئیس جنایت بدنام نشان می دهد که خودش را قربانی سیستم های شکست خورده خود می ببیند و تحقیر می شود .


گفتگوهای زیادی در مورد یک صحنه وجود خواهد داشت ، به ویژه ، در جایی که مأمورین ناامیدکننده FBI در تلاشند تا قبل از اینکه بدن کاپون کاملاً نابود شود ، اطلاعاتی را که می خواهند از او، بدست آورند .

نمایی از فیلم کاپون

 هنگامی که کاپون تحت بازجویی قرار می گیرد ، با صدایی بلند و منزجر کننده خود را می لرزاند . در این لحظه وكیل او به كارگزاران فدرال می گوید: “آیا این همان چیزی بود كه شما می خواستید؟”


خوب ، این همان چیزی است که جاش ترانک می خواست . او بیشتر از این که شیفته جنبه اسطوره ای کاپون باشد ،  شیفته مردی ضعیف و شکست خورده است . او بی رحم اما دلگیر است .

او قدرت داشت ، اما سرنوشت هر انسانی نیز برای کاپون اتفاق افتاد . مهم نیست که چه تعداد اسلحه با روکش طلا می توانید در دستان خود نگه دارید ، هیچ کس برای همیشه زندگی نمی کند .


کاپون فرمول بیوگرافی را کنار می گذارد. در حالت زوال عقل شخصیت فیلم غرق می شود و سفری ناراحت کننده و غیرقابل پیش بینی را برای شما رقم می زند. اما این فیلم یک سفر است و بازی بی نظیر تام هاردی ، دیدن این فیلم را برای هر بیننده کنجکاو ، ضروری می کند.

تاریخ اکران فیلم


 کاپون از 12 مه ( 23 اردیبهشت 1399)  بصورت دیجیتالی در حال پخش می باشد .

منبع :

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 1 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا