بررسی فیلم و سریالسینما

مصاحبه با نویسندگان فیلم شیوع و مقایسه بیماری مرگبار فیلم با بیماری همه گیر COVID-19

0
(0)

در سال 1995 ، فیلم شیوع (Outbreak) نشان دهنده نوع بسیار متفاوتی از فیم های ترسناک هالیوود بود. این فیلم به جای اینکه قهرمانان خود را در برابر جنایتکاران ، تروریست ها و یا شرارت های کلی قرار دهد ، آنها را در مقابل ویروس کشنده ای قرار می دهد.

 بیست و پنج سال بعد ، در حالی که کره زمین به دلیل ویروس کرونا تعطیل شده است و تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری COVID-19 در حال افزایش است ، فیلم شیوع بسیار چشمگیر شده است. اما فیلمنامه نویسان لورنس دوورت (Laurence Dworet ) و رابرت روی پول (Robert Roy Pool) برایشان راحت نیست که عوارض این بیماری همه گیر بر جهان را پیش بینی کنند.

آنها از سو رفتارهای بوروکراتیک کاخ سفید ترامپ و دیگر دولتهای محلی عصبانی هستند ، خطاهایی که منجر به پیش گامی آمریكا از نظر تعداد بیماران و مرده های COVID-19  در جهان  شد .  

بیشتر بخوانید:

10 فیلم خوب با موضوع شیوع بیماری

لورنس دوورت و رابرت روی پول نویسندگان فیلم شیوع

دوورت ، که در ابتدا یک پزشک بود و بعداً فیلمنامه نویس شد ، می گوید: “من هرگز ناتوانی دولت را پیش بینی نکرده بودم.” “آنها می دانستند که این در حال آمدن است ، اساساً آن را نادیده گرفته و برنامه ریزی کمی انجام دادند. آنها تا اواخر اسفند ماه هیچ کار خاصی انجام ندادند. ”  

پول می گوید: “من و لوری شخصیت های متضاد داریم.” او مضطرب و نگران است و قسمت تاریک امور را می بیند. من بسیار مثبت هستم و همیشه فکر می کنم همه چیز به نوعی نتیجه خواهد گرفت. خوب ، لوری درست می گفت و من اشتباه کردم. هنگامی که ما فیلنامه شیوع را نوشتیم ، فکر کردم که ما بو بودن یک بیماری همه گیر را خیلی بهتر از آنچه که وجود خواهد داشت ، ترسیم کرده ایم. “

  .  فیلم “شیوع” تیمی از محققان پزشکی ارتش آمریكا را نشان می دهد که ، در حال تلاش هستند تا یك بیماری ساختگی ، موسوم به ویروس موتابا ( Motaba )، كه به سرعت در یك شهر كالیفرنیا شیوع پیدا می کند ، را کنترل كنند.  

ویروس موتابا

تفاوت موتابا با کرونا

در فیلم ، آنها با سرعت خوبی در متوقف کردن ویروس موفق هستند. در مورد ویروس کرونا ، جهان از حد مهار گذشته است. از طرف دیگر ویروس موتابا بسیار خطرناک تر از ویروس کرونا است. موتابا به سرعت آشکار می شود و میزبان خود را در طی چند ساعت پی از آلودگی بیمار می کند.

بخشی از مشکل ویروس کرونا این است که افراد می توانند این بیماری را برای روزها و حتی هفته ها و بدون نشان دادن هیچ علامتی داشته باشند و ، این امکان را می دهد که ناخواسته آن را گسترش دهند.  

دوورت می گوید :طبیعت آرام ویروس کرونا آن را بسیار خطرناک می کند. ”

فیلم شیوع چقدر علمی می باشد؟

  در حین نوشتن فیلمنامه “شیوع بیماری” ، پول و دوورت تحقیقات گسترده ای انجام دادند و در مرکز کنترل بیماری ها و سایر آژانس ها مهارت ها و اطلاعات زیادی را در مورد بیماری های عفونی کسب کردند.   این حرکات قانونی کمک کرد تا اطمینان حاصل شود که “شیوع” جزئیات خاصی را به درستی بیان کرده است.

در فیلم ، این بیماری توسط یک دستیار آزمایشگاه منتشر می شود که یک میمون کاپوچین را که میزبان ویروس است برای فروش در بازار سیاه سرقت می کند. در حالی که هنوز منشأ ویروس کرونا مورد بحث است ، به نظر می رسد که از خفاش ها به انسان جهش یافته است. کارشناسان هشدار می دهند که هرچه بیشتر وارد دنیای طبیعی می شویم ، بشر همچنان در معرض همه گیری های جدید خواهد بود .  

دوورت می گوید: “تلاش بی رحمانه ما برای گسترش و پیشروی در طبیعت باعث می شود این ویروس ها اینگونه شیوع پیدا کنند.” “این فقط یکی از از موارد بسیار است .” این فیلم همچنین با موفقیت جنبه روانشناختی را که طاعون می تواند روی افرادی که با آن آن سرو کار دارند ، نمایان می کند.  پول می گوید: ” آنچه ما نمایش دادیم یک نوعی هرج و مرج و ترس است که با انتشار ویروس همراه است.”  

نمایی از فیلم شیوع

رویکرد امروزه سینما نسبت به فیلمهایی مثل شیوع

 فیلم شیوع ممکن است در حال حاضر فیلم به موقعی باشد ، اما نشان دهنده نوع فیلمی است که این روزها استودیوها نمی سازند. یک فیلم ترسناک دارای رتبه R که توسط برادران وارنر منتشر شد و با هزینه 50 میلیون دلار تولید شد . این فیلم برای بزرگسالان آماده شد و ضمن ارائه توالی قانع کننده ، به ایده های بزرگ دست یافت. (این فیلم تقریباً 190 میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت).

حتی قبل از تعطیل شدن همه گیر سالن های سینما در ماه گذشته ، استودیوها این نوع فیلم های باهوش و کم بودجه به خاطر کتاب های کمیک که برای نوجوانان طراحی شده اند ، را رها کرده بودند.

  پول می گوید: “قبل از اینکه ویروس ظهور پیدا کند ، کارخانه فیلم عملکردی نداشت. ” “استودیوها می دانند که می توانند 2.5 میلیارد دلار برای یک فیلم سینمایی” Avengers: Endgame “بدست آورند.  

هنگامی که  فیلم شیوع ساخته شد ، برای رسیدن به این مبلغ باید 50 فیلم تهیه می شد. پس از پایان همه گیری ویروس کرونا ، استودیوها حتی با احتیاط بیشتری نسبت به ساخت فیلم هایی که از ژانرها و بودجه های مختلف هستند ، برخورد می کنند.  

پیش بینی آینده

البته این به این بستگی دارد که هالیوود بتواند به سر کار برگردد. هر دو نویسنده فکر می کنند که مدتی  طول خواهد گذشت که تولید دوباره به حالت اولیه برگردد . آنها همچنین معتقدند که کسب و کار سالن های سینما به زودی به حالت عادی بر نمی گردد.

 آنها فکر می کنند تا زمانی که آزمایش به طور گسترده در حال انجام باشد و پزشکان نتوانند ارزیابی کنند که آیا افراد دارای پادتن هایی هستند که از بیمار شدن آنها جلوگیری خواهد کرد یا خیر، عملکرد طبیعی اقتصاد امکان پذیر نمی باشد .

  دوورت می گوید: برای بازگشت به محل کار نیاز به داشتن گذرنامه دارید. ” “تا زمانی که واکسنی وجود نداشته باشد ،  افراد زیادی نمی توانند در اقتصاد کارآمد شرکت کنند. شما به مدت یک سال هیچ تولید جدید نخواهید داشت چه برسد به اینکه مردم در یک سینما بنشینند. پس هرگز نگران این موضوع نباشید. کسی اینکار را انجام نخواهد داد مگر اینکه بخواهد موج کاملاً جدیدی از مردم را به بخش مراقبت ویژه (ICU) بازگرداند.  

تماشای فیلم شیوع

در پایین می توانید فیلم شیوع را مشاهده نمایید

منبع :

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 0 از بین 0 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا