بررسی فیلم و سریالسینمامعرفی فیلم

12 فیلم برتر تاریخ درباره کریسمس

4.5
(8)

فیلم های کریسمس فیلم هایی هستند که همواره روح کریسمس را در خود داشته و همواره خوبی های زندگی را به ما یادآوری می کنند .

فهرست مطالب

مقدمه

فیلم های کریسمس چیزی بیش از چند ساعت فیلم خوشحال کننده ، شوخی های احمقانه و پیام های صمیمانه است.  فیلم های کریسمس اعضای خانواده های ما هستند . بیشتر از هر ژانر فیلم دیگری ، فیلم هایی که در ماه دسامبر تماشا می کنیم (یا حتی اکتبر و نوامبر و ژانویه ) برای ما به نوعی خاص و مهم هستند که هیچ ژانر دیگری نمی تواند جای آنها را بگیرد . این فیلم ها سنت ها و میراثی هستند که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند . به عنوان مثال ، شما احتمالاً دقیقاً می دانید که کدام فیلم را در شب کریسمس تماشا می کنید زیرا فیلمی است که قبلا با والدین خود در شب کریسمس تماشا کرده اید .

فیلم های برتر کریسمس

12 فیلم برتر کریسمس

حرف های گفته شده در پاراگراف قبل ارائه لیست مشخصی از بهترین فیلم های کریسمس را به یک کار سخت تبدیل می کند . لیست هایی از این دست ، اساساً براساس سلایق شخصی نویسنده می باشد . حتی بی طرف ترین منتقدان نیز به سختی می توانند از خاطرات خود برای قضاوت درباره این فیلم ها چشم پوشی کنند . همه ی فیلم های کریسمس دارای طرفداران خاص خود هستند و علی رغم تولید صدها فیلم در کریمس هر سال ، لیست مورد علاقه هر شخص ممکن است هیچگاه تغییر نکند .

بیشتر بخوانید :

تریلر جدید انیمیشن ۲۰۲۰ Soul جزئیات جدیدی ازین انیمیشن را نشان می دهد

اما وقتی برف ته نشین شد و شومینه روشن شد ، فیلم های خاصی وجود دارد که – مهم نیست که چند سال داشته باشید یا کجا ساکن باشید  – باعث می شود گرمی قلب شما می شود . آنها فیلم هایی هستند که هرکدام به دلیل خاصی دوام آورده اند (و در آینده نیز دوام خواهند آورد). اینها فیلم هایی هستند که در این زمان تاریک و سرد سال احساس روشنایی و گرما را به ما منتقل می کنند .

(Happiest Season (2020

12) (Happiest Season (2020

Happiest Season را از این لیست حذف کنید و آن را در 10 سال آینده تصور کنید ، زمانی که ده ها رمان عاشقانه کریسمسی LGBTQ + با  محتوا ، بازیگران و لحن متفاوت وجود خواهد داشت . در آن زمان بینندگان می توانند سال به سال Happiest Season را به دلیل روایت داستان خاص این فیلم تماشا کنند .

 این داستان خاص هنوز هم برای بسیاری از افرادی که عاشق کریسمس هستند بسیار واقعی است اما باید درباره یک بخش اساسی از وجود خودشان سکوت کنند برای اینکه در کنار خانواده خود باشند . هارپرهای (Harper)  و ابی ها (Abby) و رایلی های (Raily) زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند . Happiest Season همه قسمت های کلاسیک فیلم های کریسمس را دارد ، از لحظات ناراحت کننده گرفته تا شخصیت های خنده داری که دوست دارید تماشا کنید .

اما مهمتر از همه ، در حالی که داستان Happiest Season یک داستان است که در این ژانر تعریف نشده است ، اما تصاویر کلاسیک و گرم و دنجی که جان هیوز (John Hughes) در این فیلم قرار داده است آن را وارد این لیست کرده است .

(Miracle on 34th Street (1994

11) (Miracle on 34th Street (1994

بازسازی فیلم Miracle on 34th Street ساخته 1947 از شهرتی برخوردار است که انتظار می رود بازسازی یک فیلم کریسمسی برجسته داشته باشد اما این فیلم همواره تحت الشعاع فیلم اصلی قرارگرفته است . اما این غیرمنصفانه است که این فیلم که یکی از کارهای جذاب و خوب جان هیوز است را فقط به این دلیل که به اندازه یکی از بهترین فیلم های کریسمس خوب نیست ، از این لیست خارج کنیم .

Miracle on 34th Street 1994 چیزهای زیادی را در بردارد ، مانند طراحی های لوکس و شیک و لباس های مجلسی و اجرای درجه یک از بازیگرانش ، به خصوص مارا ویلسون (Mara Wilson) و ریچارد آتنبورو (Richard Attenborough) .

Scrooged 1988

10) (Scrooged (1988

بعضی فیلم های کریسمس به طور کلی زمان انقضای خاصی ندارند و همواره دارای حس نوستالژی هستند ، Scrooged تولید 1988 نیز یکی از این فیلم هاست . در این فیلم بیل ماری (Bill Murray) در اوج بازیگری خود می درخشد . دیگر بازیگران فیلم نیز بازیگران جدایی ناپذیر سینما در دهه 80 مانند کارن آلن (Karen Allen) و کارول کین (Carol Kane) هستند .

این فیلم یک اقتباس دیگر از A Christmas Carol است و هر سال اهمیت آن افزایش می یابد زیرا این فیلم متعلق به کودکان بوده و برای نسلی که با آقای Scrooge در فیلم های کریسمسی بزرگسالان آشنا شده اند ، خاطرات کودکی آنها را زنده می کند . این موضوع باعث شده است علیرغم گذشت سالهای زیاد Scrooge هنوز هم ارزش تماشای آن را داشته باشد .

Scrooge/A Christmas Carol

9) (Scrooge/A Christmas Carol (1951

داستان کتاب A Christmas Carol یک داستان ارواح است اما در کریسمس به طرز چشمگیری مورد اقبال بچه ها و والدینی که پول زیادی برای خرید اسباب بازی خرج می کنند قرار گرفته و داستان روح چارلز دیکنز نیز به یک داستان برای اتاق های نشیمن و کودکان تبدیل شده است . اما این موضوع در مورد فیلم 1951 Scrooge (که با عنوان A Christmas Carol در ایالات متحده منتشر شد) نیست .

در این فیلم به کارگردانی برایان دزموند هرست (Brian Desmond Hurst) ، که شباهتی به اولین اقتباس سینمایی از کتاب دیکنز نداشت ، آلاستیر سیم (Alastair Sim) در نقش اصلی فیلم ظاهر می شود . داستان این فیلم کاملاً یک داستان ارواح است و ترس وحشتناک و فزاینده ای در کل فیلم وجود دارد . از ترکیب تصاویر گرفته تا طراحی صدای کاکوفون (بسیار جیغ) فیلم ، همه چیز باعث می شود دیگر هرگز به چنین سبکی از سرود کریسمس فکر نخواهید کرد .

Home Alone

8) (Home Alone (1990

مانند بسیاری از فیلم های کریسمس در 30 سال گذشته ، این فیلم نیز منبع الهام فیلم های زیادی بوده که براساس آن ساخته شده اند . این فیلم یک فیلم تعطیلات خانوادگی که در آن خانواده ای نیست . این فیلم بدون کریسمس یعنی زمانی که تشریفات خاص خود را دارد ، جادوی همیشگی خودش را ندارد . در این فیلم کوین(Kevin) باید در تعطیلات و در یک زمان کم  چیزهای زیادی را به تنهایی تجربه کند . برای مثال او مجبور شود درخت خودش را خرد و مرتب کند تا بتواند کار های خانه را انجام دهد . کاری که او قطعا برای انجام آن آماده نبوده است .

اما مهمتر از همه ، این فیلم تنها کریسمسی کریس کلمبوس (Chris Columbus) و جان هیو – دو غول فیلم سازی دهه 80 – است . این دونفر ایده های کریسمسی خود را در یک فیلم ادغام می کنند که درباره یک بچه ناامید و انتخاب شده در کریسمس است . با اینکه در فیلم نقاط ضعف زیادی هم وجود دارد اما بازی کاترین اوهارا (Catherine O’Hara) و جان کندی (John Candy) فیلم را جادویی کرده است .

Miracle on 34th Street1947

7) (Miracle on 34th Street (1947

یک دلیل وجود دارد که (Miracle on 34th Street (1947 یکی از مهمترین فیلمهای کریسمس است که 73 سال در قلب مردم قرار دارد . داستان این فیلم دارای یک مفهوم کاملاً عالی است ، که توسط یک فیلمنامه بی نقص و عملکردهای بسیار سرگرم کننده اجرا شده است . اجرای ناتالی وود  (Natalie Wood) به عنوان یک بچه 8 ساله غیر معتقد در این فیلم ، مسلماً هنوز هم معیار خوبی برای سنجش کیفیت بازی یک بازیگر بچه است .

دلیل دیگر محبوبیت فیلم ، اجرای بی نظیر نقش یک زن شاغل و طلاق گرفته که مادری مجرد است ، با بازی مورین اوهارا (Maureen O’Hara) بود . اما چهره اصلی فیلن ادموند گوئن  (Edmund Gwenn) در نقش کریس کرینگل است ، نقشی که برای او اسکار به ارمغان آورد. بله ، یک اسکار برای بازی بابانوئل که نشان دهنده نمادین بودن این فیلم می باشد .

White Christmas

6) (White Christmas (1954

شما نمی توانید یک تعطیلات آخر سال را بدون زمزمه سخنان بینگ کرازبی (Bing Crosby) در White Christmas سپری کنید . اگر شما White Christmas را تماشا کنید ، آهنگ را در چند دقیقه اول خواهید شنید . اما کریسمس سفید فراتر از آن آهنگ است – و حتی فراتر از کریسمس . این فیلم موزیکال و دارای رقص های گروهی خیره کننده مسایلی در مورد حقوق پیشکسوتان و ظهور هنرهای نمایشی مدرن را ارائه می دهد ، اما White Christmas هنوز هم مربوط به کریسمس است حتی اگر موضوع آن کریسمس نباشد .

بینگ کراسبی و دنی کای (Danny Kaye) با ورا-الن (Vera-Ellen) و رزماری کلونی (Rosemary Clooney) تشکیل یک تیم داده تا به ژنرال پیر خود یک جشن بزرگ کریسمس بدهند تا ثابت کنند که او هنوز هم دوست داشتنی است . این چیزی است که دقیقا مفهوم کریسمس است . دلگرمی دادن به دیگران نه با اسراف در هدایا بلکه با اسراف در محبت کردن . و هیچ راهی بهتر از رقص گروهی برای بیان احساسات وجود ندارد .

A Christmas Story

5) (A Christmas Story (1983

فیلم داستان کریسکس که در سال 1983 بدون سروصدا به سینماها وارد و خارج شد انقلابی در فیلم های کریسمس بشمار می رود . تا آن زمان فیلم های کریسمس به طور کلی نه برای بچه ها نبودند و نه در مورد بچه ها . آنها عاشقانه هایی مانند (Christmas in Connecticut (1945 ، عاشقانه هایی مانند (The Bishop’s Wife (1947 یا کمدی های بزرگسالانی مانند (We’re No Angels (1955 بودند .

فیلم یک داستان کریسمس شبیه هیچکدام از این فیلم ها نبوده و از نگاه یک کودک روایت می شود ، بهتر است بگویم یک بزرگسال که زمان بازی خود را به عنوان یک کودک به یاد می آورد . هیچ فیلمی ملودرام و پیش بینی تعطیلات آخر سال را که یک دانش آموز در دوره متوسطه احساس می کند ، به درستی ثبت نمی کند . به همین دلیل است که فیلم یک داستان کریسمس 90 تبدیل به فیلم کلاسیک کنونی شده است . این فیلم باعث می شود شما احساسات کودکی خود را در کریسمس به یاد آورید ، زمانی که بزرگترین نگرانی شما گرفتن هدیه رویایی کریسمس بود .

The Muppet Christmas Carol

4) (The Muppet Christmas Carol (1992

‘The Muppet Christmas Carol یک اقتباس غم انگیز و دلهره آور از داستان چارلز دیکنز را با استفاده از عروسک های Muppet  بود . برای خیلی از افراد محبوبیت این فیلم جای تعجب دارد . این فیلم موزیکال بوده و با توجه به موزیکال بودن فیلم 1970 Scrooge با بازی آلبرت فینی ، ایده جدیدی ازین بابت در فیلم دیده نمی شد . همچنین اگر به فیلم های Muppet  بعدی مانند The Muppets’ Wizard of Oz و Treasure Island The Muppets بیندازید تفاوت زیادی از دیدگاه ظاهری بین این فیلم ها مشاهده نمی کنید .

دلیل محبوبیت The Muppet Christmas Carol این است که این فیلم از دیدگاه دیکنز پشتیبانی می کند . به عنوان مثال ، بازی مایکل کین (Michael Caine) به عنوان اسکروج ، مسلماً بهترین اسکروج تمام تاریخ به دلیل مهارت او در تغییر حالت به شادی . استفاده از ماپت های جدید برای بازی سه روح جسورانه بود . آنها خانم پیگی (Miss Piggy) ، فوزی (Fozzie) و عمو مرگبار (Uncle Deadly) را به عنوان گذشته ، حال و آینده انتخاب کردند .

در این فیلم طراحی لباس ها و رنگ بندی فیلم از کیفیت مناسبی برخوردار نبود . اما این فیلم آهنگ هایی از Paul Williams را در خود داشت که تاثیر داستان دیکنز را افزایش می داد . آهنگ هایی مانند “Thanksful Heart” و “It Feels Like Christmas” برای انتقال تحول اسکروج ضروری هستند – و آهنگ های زیبایی هستند .

Elf

3) (Elf (2003

این فیلم درباره انسانی است که در قطب شمال توسط الف باب نیوهارت (Bob Newhart) بزرگ شده و عاشق کریسمس است . این فرد پس از آن که متوجه می شود الف نیست از الف ها جدا شده و به دنبال یافتن پدر خود می رود . آنچه تعجب آور است – و هنوز هم هر ساله برای کشف مجدد آن شادی آور است – مجموعه ای از لجظات جذای و فریبنده است که در این فیلم جریان دارد .

از امی سداریس (Amy Sedaris) که فریاد می زند که قبلاً بچه گربه ها را اعلام نکرده است ، تا آن یکی از کارگران پستخانه که ادعا می کند 26 سال سن دارد تا سوال های ثابت بادی (“رنگ مورد علاقه شما چیست؟”) . این فیلم پر از شوخی های عجیب و غریب است که با هر بار دیدن فیلم قشنگ تر می شوند (که خوب است ، زیرا این باعث تازگی همیشگی فیلم می شود).

اما برخلاف بسیاری از کمدی های کریسمسی ، Elf هرگز دوست داشتن کریسمس را مخفی نمی کند . همه چیز فیلم – از جمله موسیقی و طرح های الفی رانکین / باس (Rankin/Bass) ، همگی پیام هایی کریسمسی برای برای خانواده ها دارند .

National Lampoon's Christmas Holidays

2) (National Lampoon’s Christmas Holidays (1989

 سومین فیلم مربوط به جان هیوز در این لیست ، فیلم Christmas Holidays است . داستان فیلم درباره احساسی است که بسیاری از مردم در تعطیلات آن را حس می کنند …البته در سالهای دیگر نه در سال2020 . مجادلات خویشاوندی ، محله های تنگ ، بودجه های کم ، فجایع مربوط به درختان ، گفتگوهای ناجور ، توهمات ، و لحظات استرس آور شدیدی در زنگی امروزه وجود دارد ، چه شما بچه ای باشید که به سنجاب آموک در حال دویدن می خندید و چه پدر و مادری که به اره برقی ای که کلارک گریسولد (Clark Griswold) در دست دارد نگاه می کند و فکر می کنند ، “بله ، سخت است.”

به علاوه ، جولیا لوئیس-دریفوس (Julia Louis-Dreyfus) نقش خود در فیلم Seinfeld به عنوان یک همسایه بی ادب را به خوبی ایفا می کند . اما دوباره مانند Elf و A Christmas Story  و Home Alone ، فیلم Christmas Holidays نیز در خود نقص هایی را در کنار دیگر صحنه های درخشان خود دارد . یکی از این صحنه ها که بهترین صحنه فیلم تلقی می شود .

صحنه ای است که در آن تمام کریسمس خلاصه می شود : کلارک در اتاق زیر شیروانی خانه خودش گیر کرده و در کت قدیمی اش پیچیده شده است و فیلم های خانه قدیمی خود را در حالی که آرام گریه می کند ، تماشا می کند . دلتنگی ، درد و مجاهدتی که در فیلم است باعث می شود یک بار دیگر خاطرات برای نسل بعدی واقعی شوند . این خود کریسمس است .

1) (It’s a Wonderful Life (1946

74 سال بعد از اکران فیلم It’s a Wonderful Life  هنوز هم آن را به عنوان بزرگترین فیلم کریسمس ساخته شده می شناسیم . اما واقعا چه چیزی باعث می شود که ما هرسال هر دو ساعت و دوازده دقیقه از این فیلم سیاه و سفید سال به سال را تحمل کنیم ؟ دلیل آن شاید این باشد که این فیلم مختص به زمان خاصی نیست . شما در سال 2020 به همان سختی سال 1946 می توانید با جورج بیلی و مردم در سال 1946 ارتباط برقرار کنید و همانطور نیز تماشا کنید که تمام رویاهای بزرگ او از بین می روند .

It’s a Wonderful Life یک فیم دردناک است . این دردناک بودن تا آنجا پیش می رود که شخصیت اصلی داستان در آستانه رفتن به زندان یا تحویل عموی شوخ طبع خود است (!) . این پیش درآمد امید است ، امیدی که بعد از کابوس سقوط جورج به جهانی که هرگز در آن متولد نشده است ، به وجود می آید . و هنگامی که امید فرا می رسد ، چه زمانی آن زنگ درخت (منظور درخت کریسمس) به صدا در می آید؟ It’s It’s a Wonderful Life به شما یادآوری می کند که زندگی شما فوق العاده است زیرا شما زنده هستید .

شما زنده هستید ، این کریسمس است ، و نمی توانید اجازه دهید که بدترین حالات روحی و شرایط شما ، ایمان شما به انسانیت را از بین ببرد . و چه زمانی بهتر از سردترین و تاریک ترین روزهای آخر سال دریافت این پیام است ؟ این فیلم به همان اندازه کریسمس پاک و ناب است و همه ما در ماه دسامبر به آن نیاز داریم .

منبع

Consider

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.5 از بین 8 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

امید واحدیان

فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت . علاقمند به مطالعه و تماشای فیلم .

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا