تکنولوژیتکنولوژی نظامی

پهباد شناسایی Quantix Recon

4.9
(35)

اگر یک یگان نظامی قصد انجام عملیات در یک منطقه‌ی صعب‌العبور را داشته باشد یا مثلا یک آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌ها رخ داده باشد، برای فرماندهی عملیات و به کارگیری بهتر نیروها دسترسی به نقشه‌هایی به‌روز و با کیفیت بالا الزامی است.

برای این گونه ماموریت‌ها فاکتورهایی مثل آسانی به کارگیری ، به صرفه بودن از نظر اقتصادی ، مخفی‌کاری و عدم شناسایی و تهیه‌ی نقشه با کیفیت مطلوب مهم هستند.

هواگردهای بزرگ برای این عملیات‌ها مناسب نیستند. پهباد Quantix Recon که توسط AeroVironment معرفی شده‌است ، وسیله‌ای کارآمد برای تهیه عکس و نقشه از مکان‌ها مدنظر است.

فهرست محتوی

معرفی Quantix Recon

Quantix Recon یک پهباد بدون سرنشین هیبریدی است که به صورت اتوماتیک امکان برخاستن و نشستن دارد .این قابلیت فرود و تیک آف اتوماتیک یا VTOL اولین بار توسط Aero Vironment برای بخش دفاعی ، دولتی و تجاری ارتش آمریکا ارائه شده‌است.

این پهباد شناسایی سریع ، قابل حمل و سبک است که به منظور جمع آوری اطلاعات از ناهمواری‌های زمینی ، تهیه‌ی نقشه‌ی هوایی از مواضع دشمن و تهیه‌ی عکس از نقاط غیرقابل دسترسی به کار گرفته می شود.

Quantix Recon

طراحی و ویژگی ها

Quantix Recon از طراحی tail – sitter یا نشستن بر روی دم استفاده می‌کند . این پهباد به صورت افقی تیک آف و لندینگ می‌کند و برای بلند شدن بر روی دم خود قرار می‌گیرد. این طراحی ترکیبی باعث شده است که Quantix Recon از کوادکوپترهای معمولی در هنگام برخاستن بهتر عمل کند.

Quantix Recon دارای طول بال هایی به اندازه ی 97.5 سانتی متر و وزن 2.27 کیلوگرم است که این وزن و ابعاد کم باعث کارآیی خوب آن در عملیات‌ها شده‌است.

برخاستن و فرود اتوماتیک ، عملیات نقشه برداری و شناسایی بدون دردسر را فراهم می‌کند. این ویژگی موجب حداقل شدن ریسک شناسایی پهباد توسط دشمن شده و حفاظت از نیروهای پیاده نظام خط مقدم را افزایش می‌دهد.

پهباد بدون سرنشین امکان برنامه ریزی سریع و دقیق ماموریت را فراهم کرده و نقشه‌های تهیه شده در مدت چند دقیقه قابلیت به‌روزرسانی دارند.

Quantix Recon دارای یک ویژگی به خصوص است که می‌تواند در حالت فرکانس رادیویی خاموش اقدام به پرواز و عملیات کند که این امر مانع از شناسایی شدن پهباد توسط رادارهای شنود میشود.

مقالات دیگر تکنولوژی نظامی:

مهاجم وارد می‌شود، نگاهی به بمب‌افکن دوربرد جدید آمریکا B-21 Raider

Raytheon XOS 2 لباس رباتیک نسل دوم

TALON ربات همه کاره ی نظامی

این پهباد قدرتمند شناسایی می‌تواند مساحتی به اندازه‌ی 1.6 کیلومتر مربع یا خطی به طول 20 کیلومتر را با جزییاتی دقیق و کامل شناسایی ، عکسبرداری و نقشه برداری کند.

پهباد Quantix Recon دارای چندین حالت نقشه برداری از جمله شناسایی خودکار ، مسیر یابی بین دو نقطه و نقشه برداری خطی است.

این پهباد می‌تواند تمام عکس‌ها و نقشه‌هایی که تهیه کرده‌است را به صورت آنلاین به مرکز فرماندهی ارسال کند.

داده های جمع آوری شده توسط Quantix Recon در قالب یک فایل GeoTIFF در حافظه‌ی داخلی پهباد ذخیره می‌شود. Quantix Recon از ایزار GIS یا ابزار تحلیلی اطلاعات جغرافیایی برای تجزیه و تحلیل داده‌های جمع آوری شده ، کمک میگیرد .

کنترل و امکانات

Quantix Recon مجهز به دوربین دوگانه‌ی 18 مگاپیکسلی داخلی است که می ‌واند تصاویر RGB و چندگانه با وضوح بالا را ضبط و جمع‌آوری کند.

دوربین‌ها که دارای قابلیت تشخیص اتوماتیک دوست از دشمن هستند، می‌توانند به صورت اتوماتیک میزان ضبط تصاویر را در جهت‌های مختلف تنظیم کنند.

این دو دوربین Quantix Recon را قادر می‌سازند تا 85 درصد از مراتع جلوی پهباد و 60 درصد از مراتع پشت را پوشش دهد.

Quantix Recon می‌تواند درعرض 5 دقیقه مستقر شده و آماده‌ی پرواز شود. پهباد می‌تواند تنها با لمس یک دکمه که در کنترلر آن تعبیه شده‌است، توسط اپراتور فعال و راه اندازی شود.

تبلت کنترلگر با استفاده از پردازنده‌ی خود ،این امکان را به اپراتور می‌دهد که در هنگام برخاستن سریعا تصاویر را در نمایشگر مشاهده کند. این موضوع باعث عدم وابستگی پهباد به اینترنت و یا سایر نرم افزارها شده‌است.

بر روی این تبلت برنامه‌ی Quick Look HD نصب شده‌است که به کاربر این اجازه را می‌دهد تا تصویر جمع‌آوری شده را سریعا دریافت و با بزرگنمایی خوب جزییات آن را مشاهده کند.

ناوبری Quantix Recon به صورت خودکار با حالت‌های نقشه برداری هماهنگ می‌شود . حالت‌های نقشه‌یرداری از جمله نقشه برداری گسترده ، منطقه ای ، ایستگاهی ، بین دو نقطه و خطی برای کار با این پهباد در دسترس است.

کنترلگر از طریق یک سیستم ارتباطی رمزنگاری شده و ضد هک با فرکانس 900 مگاهرتز با استفاده از Wifi به Quantix Recon متصل می‌شود. داده‌های جمع آوری شده توسط Quantix Recon بر روی یک کارت SD در مادربرد ذخیره می‌شود.

روش های مختلف نقشه برداری : 1- نمای کلی 2- کلیک و انتخاب یک قسمت برای عکسبرداری با کیفیت 3- کلیک و زوم بر روی یک جز برای دیدن جزییات بیشتر

عملکرد

Quantix Recon به چهار موتور محرک برقی DC مجهز است. این پیشرانه الکتریکی به پهباد اجازه می‌دهد تا در ارتفاع حداکثری 7500 فوتی از سطح دریا پرواز کند.

این پهباد بدون سرنشین می‌تواند در 5 لول پروازی وارد عملیات شود و در محدوده‌ی ارتفاعی 150 تا 800 فوت از سطح زمین به صورت برنامه ریزی شده پرواز کند.

مود های پروازی

Quantix Recon در مقابل باد و طوفان تا سرعت 32 کیلومتر در ساعت مقاوم است و محدوده‌ی دمایی کاردهی آن از منفی 17 تا 49 درجه‌ی سانتیگراد است.

ماکزیمم برد عملیاتی آن در حالت عادی حدودا 20 کیلومتر است و با یکبار شارژ شدن باتری‌ها می‌تواند به مدت 45 دقیقه گشت زنی و شناسایی کند .

Quantix Recon یک راه حل کم هزینه برای عملیات‌های شناسایی است که می‌تواند در عرض چند دقیقه پرواز کند و تصاویر جغرافیایی با وضوح و کیفیت بالا از ناهمواری‌ها تهیه کند. پهباد توانایی ذخیره سازی عکس‌ها را در قالب‌های مختلف دیجیتالی دارد .

فرمت های دیجیتالی مختلف ذخیره عکس

استفاده از سیستم یکپارچه دوربین 18 مگا‌پیکسلی که به طور همزمان تصاویر را با RGB با رنگ واقعی آنها و همچنین به صورت تصاویر چند طیفی Multispectral  با سنسور نور یکپارچه ILS ضبط کرده تا تعادل عکس ها و رنگ آنها حفظ شود، موجب افزایش سرعت در جمع‌آوری دیتاها شده‌است.

سیستم سنسور یکپارچه دوربین Quantix Recon از نوع Mapper است که شامل یک دوربین 18 مگاپیکسلی بوده که هم عکس‌ها را با رنگ واقعی و هم به صورت چند طیفی تهیه می‌کند و همچنین یک سنسور خورشیدی ILS وجود دارد که تصاویر را بهینه کرده و از نظر ارتفاع و سرعت دوربین ها را کالیبره می‌کند، می‌باشد.

علاوه بر مسایل نظامی ، در بلایای طبیعی مثل طوفان ، سیل و آتش سوزی با Quantix Recon می توان تصاویر دقیقی از منطقه تهیه کرد تا به سرعت و دقت شرایط را ارزیابی و واکنش مناسب را نشان داد.

پس از پروازها شناسایی Quantix Recon نقشه‌ها را به فرمت Geo TIFF ارائه می‌دهد که می‌تواند در خیلی از زمینه‌های تجاری مورد استفاده قرار گیرد .

کاربر می‌تواند با ترسیم یک چندضلعی روی صفحه‌ی نمایش تبلت 8 اینچی ، منطقه‌ی گسترده‌تری را مورد بررسی قرار دهد .

حالت گسترده عکسبرداری

روش دیگر برای نقشه‌برداری ، روش WayPoint است که در آن اپراتور مختصات جغرافیایی نقاطی را که می‌خواهد در آن نقشه‌برداری کند ، از طریق تبلت به پهباد Quantix Recon می‌دهد و پهباد به صورت اتوماتیک طبق آن مختصات‌ها اقدام به تهیه ی نقشه و عکسبرداری از مناطق تعیین شده می‌کند .

روش WayPoint

روش دیگر عکسبرداری، روش خطی یا مستقیم است که برای تهیه نقشه از جاده‌ها و خطوط راه آهن مورد استفاده قرار میگیرد. پهباد می‌تواند 20 کیلومتر را به صورت خطی نقشه برداری کند .

روش خطی در نقشه برداری

نکات مثبت پهباد Quantix Recon نسبت به کوادکوپتر:

جمع آوری اطلاعات و عکس ها به صورت کاملا اتوماتیک

تصاویر جمع آوری شده با کیفیت و وضوح بالا

فرود و لندینگ مطمئن و بدون لغزش

استفاده نکردن از فرکانس رادیویی برای کنترل که موجب بهتر شدن کیفیت کنترل و جلوگیری از شناسایی توسط دشمن و همچنین کاهش احتمال هک شدن سیستم کنترلی را به همراه دارد

حالت های مختلف نقشه برداری

آماده شدن پهباد Quantix Recon برای پرواز ظرف مدت 5 دقیقه

توانایی 4 برابری پوشش منطقه نسبت به کوادکوپتر

هماهنگی عکس های تهیه شده با گوگل ارت

ویژگی های Quantix Recon

شرکت سازنده Aero Vironment
تاریخ معرفی آوریل 2020
پیشرانه 4 موتور برقی DC
طول بال ها 97.5 سانتی متر
وزن 2.3 کیلوگرم
برد عملیاتی 20 کیلومتر
توانایی پوشش دهی20 کیلومتر خطی / 400 هکتار مساحت
حداکثر مدت زمان پرواز 45 دقیقه
حداکثر ارتفاع پروازی از سطح زمین 150 تا 800 قوت / 46 تا 152 متر
ذخیره سازی اطلاعات بر روی SD کارت در مادربورد
ارتباط کنترلگر با پهباد یک کانال وای فای رمزنگاری شده 900 مگاهرتزی
ویژگی های دیگرتیک آف و لندینگ عمودی و اتوماتیک / ناوبری خودکار Navigation

نمونه هایی از کیفیت عکس دوربین پهباد :

منابع

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.9 از بین 35 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

محمد کتابی

دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ، عاشق پرواز، علاقه‌مند حوزه خودروهای سنگین و تجاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا