پهباد شناسایی Quantix Recon

Quantix Recon
۵
(۳۰)

فرض کنید شما یک تیم عملیاتی نظامی دارید که در مناطق صعب العبور عمل می کنند یا آتش سوزی در جنگل های دور از شهر ها رخ داده است ، و شما نیاز به یک نقشه ی به روز با وضوح بالا دارید و اینترنت هم در دسترس نیست .

برای این گونه ماموریت ها فاکتور هایی مثل آسانی به کار گیری ، به صرفه بودن از نظر اقتصادی ، مخفی کاری و عدم شناسایی و تهیه ی نقشه با کیفیت مطلوب مهم هستند.

هواگرد های بزرگ برای این عملیات ها مناسب نیستند . هوا گرد Quantix Recon که توسط AeroVironment معرفی شده است ، پاسخی مناسب برای به کارگیری در شرایط بالا است .

فهرست محتوی

معرفی Quantix Recon

Quantix Recon یک سیستم هواگرد بدون سرنشین هیبریدی است که به صورت اتوماتیک امکان برخاستن و نشستن دارد .

قابلیت فرود و تیک آف اتوماتیک یا VTOL اولین بار توسط Aero Vironment برای بخش دفاعی ، دولتی و تجاری ارتش آمریکا ارائه شد.

این پهباد شناسایی سریع ، قابل حمل و سبک است که به منظور جمع آوری اطلاعات از ناهمواری های زمینی ، نقشه ی هوایی از مواضع دشمن ، تهیه ی عکس از نقاط غیرقابل دسترسی و تحرکات نیروهای زمینی به کار گرفته می شود.

Quantix Recon

طراحی و ویژگی ها

Quantix Recon از طراحی tail – sitter یا نشستن بر روی دم استفاده می کند . این پهباد به صورت افقی تیک آف و لندینگ می کند و برای بلند شدن بر روی دم خود قرار می گیرد. این طراحی ترکیبی باعث شده است که Quantix Recon از کوادکوپترهای معمولی در هنگام برخاستن بهتر عمل کند.

Quantix Recon دارای طول بال هایی به اندازه ی ۹۷٫۵ سانتی متر و وزن ۲٫۲۷ کیلوگرم است.

برخاستن و فرود اتوماتیک ، عملیات نقشه برداری و شناسایی بدون دردسر را فراهم می آورد. این ویژگی موجب حداقل شدن ریسک شناسایی توسط دشمن را فراهم می آورد و حفاظت از نیروهای پیاده نظام خط مقدم را افزایش می دهد.

پهباد شناسایی Quantix Recon 1

پهباد بدون سرنشین امکان برنامه ریزی سریع و دقیق ماموریت را امکان پذیر می کند ، زیرا توانایی تهیه ی نقشه های دقیق و به روز رسانی آنها را در عرض چند دقیقه را دارد.

Quantix Recon دارای یک ویژگی به خصوص است که می تواند در حالت فرکانس رادیویی خاموش اقدام به پرواز و عملیات کند که این امر مانع از شناسایی شدن پهباد می شود که مناسب برای عملیات های پنهان است.

این پهباد قدرتمند شناسایی می تواند مساحتی به اندازه ی ۱٫۶ کیلومتر مربع یا خطی به طول ۲۰ کیلومتر را شناسایی ، عکسبرداری و نقشه برداری کند . آن هم با جزییاتی بسیار دقیق و کامل که تمام پستی بلندی ها را مشخص می کند.

پهباد Quantix Recon می تواند چندین حالت نقشه برداری از جمله شناسایی خودکار ، مسیر یابی بین دو نقطه و نقشه برداری خطی را دارد.

این پهباد می تواند تمام عکس ها و نقشه هایی که تهیه کرده است را به صورت آنلاین به مرکز فرماندهی ارسال کند.

داده های جمع آوری شده توسط Quantix Recon در قالب یک فایل GeoTIFF در حافظه ی داخلی پهباد ذخیره می شود. Quantix Recon از ایزار GIS یا ابزار تحلیلی اطلاعات جغرافیایی برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده ، کمک میگیرد .

پهباد شناسایی Quantix Recon 2

کنترل و امکانات

Quantix Recon مجهز به دوربین دوگانه ی ۱۸ مگاپیکسلی داخلی است که می تواند تصاویر RGB و چندگانه با وضوح بالا را جمع آوری کند .

دوربین ها دارای قابلیت تشخیص اتوماتیک دوست از دشمن هستند. می توانند به صورت اتوماتیک میزان ضبط تصاویر را در جهت های مختلف تنظیم کنند.

این دو دوربین Quantix Recon را قادر می سازند تا ۸۵ درصد از مراتع جلوی پهباد و ۶۰ درصد از مراتع پشت را پوشش دهد.

پهباد شناسایی Quantix Recon 3

Quantix Recon می تواند در عرض ۵ دقیقه مستقر شده و آماده ی پرواز شود. پهباد می تواند تنها با لمس یک دکمه در کنترلر آن توسط اپراتور فعال و راه اندازی شود.

تبلت کنترلگر با استفاده از پردازنده ی خود ،این امکان را به اپراتور می دهد که در هنگام برخاستن سریعا تصاویر را در نمایشگر مشاهده کند.

این موضوع وابستگی پهباد را به اینترنت و یا سایر نرم افزارها از بین می برد.

بر روی این تبلت برنامه ی Quick Look HD نصب شده است که به کاربر این اجازه را می دهد تا تصویر جمع آوری شده را داغ داغ مشاهده کند و با بزرگنمایی خوب جزییات آن را مشاهده کند.

پهباد شناسایی Quantix Recon 4

ناوبری Quantix Recon به صورت خودکار با حالت های نقشه برداری هماهنگ می شود . حالت هایی از جمله نقشه برداری گسترده ، منطقه ای ، ایستگاهی ، بین دو نقطه و خطی .

کنترلگر از طریق یک سیستم ارتباطی رمزنگاری شده و ضد هک با فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز با استفاده از Wifi به Quantix Recon متصل می شود. داده های جمع آوری شده توسط Quantix Recon بر روی یک کارت SD در مادربرد ذخیره می شود.

پهباد شناسایی Quantix Recon 5
روش های مختلف نقشه برداری : ۱- نمای کلی ۲- کلیک و انتخاب یک قسمت برای عکسبرداری با کیفیت ۳- کلیک و زوم بر روی یک جز برای دیدن جزییات بیشتر

عملکرد

Quantix Recon به چهار موتور محرک برقی DC مجهز است. این پیشرانه الکتریکی به پهباد اجازه می دهد تا در ارتفاع حداکثری ۷۵۰۰ فوتی از سطح دریا پرواز کند.

این پهباد بدون سرنشین می تواند در ۵ لول پروازی وارد عملیات شود و در محدوده ی ارتفاعی ۱۵۰ تا ۸۰۰ فوت از سطح زمین به صورت برنامه ریزی شده پرواز کند.

پهباد شناسایی Quantix Recon 6
مود های پروازی

Quantix Recon در مقابل باد و طوفان تا سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت مقاوم است و محدوده ی دمایی کاردهی آن از منفی ۱۷ تا ۴۹ درجه ی سانتیگراد است.

ماکزیمم برد عملیاتی آن در حالت عادی حدودا ۲۰ کیلومتر است و با یکبار شارژ شدن باتری ها می تواند به مدت ۴۵ دقیقه گشت زنی و شناسایی کند .

Quantix Recon یک راه حل کم هزینه برای عملیات های شناسایی است که می تواند در عرض چند دقیقه پرواز کند و تصاویر جغرافیایی با وضوح و کیفیت بالا از ناهمواری ها تهیه کند. پهباد توانایی ذخیره سازی عکس ها را در قالب های مختلف دیجیتالی دارد .

پهباد شناسایی Quantix Recon 7
فرمت های دیجیتالی مختلف ذخیره عکس

کاهش زمان جمع آوری داده ها با سیستم یکپارچه دوربین ۱۸ مگا پیکسلی که به طور همزمان تصاویر را با RGB به صورت رنگ واقعی آنها و به صورت تصاویر چند طیفی Multispectral  با سنسور نور یکپارچه ILS به صورت همزمان ضبط تا تعادل عکس ها و رنگ آنها حفظ شود .

سیستم سنسور یکپارچه دوربین Quantix Recon از نوع Mapper است که این دوربین ۱۸ مگاپیکسلی هم عکس ها را با رنگ واقعی و هم به صورت چند طیفی تهیه می کند و همچنین با یک سنسور خورشیدی ILS تصاویر را بهینه می کند و از نظر ارتفاع و سرعت دوربین ها را کالیبره می کند .

علاوه بر مسایل نظامی ، در بلایای طبیعی مثل طوفان ، سیل و آتش سوزی با Quantix Recon می توان تصاویر دقیقی از منطقه تهیه کرد تا به سرعت و دقت شرایط را ارزیابی و واکنش مناسب را نشان داد.

پهباد شناسایی Quantix Recon 8

پس از پرواز ها شناسایی Quantix Recon نقشه ها را به فرمت Geo TIFF ارائه می دهد که می تواند در خیلی از زمینه های تجاری مورد استفاده قرار گیرد .

کاربر می تواند با ترسیم یک چندضلعی روی صفحه ی نمایش تبلت ۸ اینچی ، منطقه ی گسترده تری را مورد بررسی قرار دهد .

پهباد شناسایی Quantix Recon 9
حالت گسترده عکسبرداری

روش دیگر برای نقشه برداری ، روش WayPoint است که در آن اپراتور مختصات جغرافیایی نقاطی را که می خواهد در آن نقشه برداری کند ، از طریق تبلت به پهباد Quantix Recon می دهد و پهباد به صورت اتوماتیک طبق آن مختصات ها اقدام به تهیه ی نقشه و عکسبرداری از مناطق تعیین شده می کند .

پهباد شناسایی Quantix Recon 10
روش WayPoint

روش دیگر عکسبرداری ، روش خطی یا مستقیم است که برای تهیه نقشه از جاده ها و خطوط راه آهن مورد استفاده قرار میگیرد. پهباد می تواند ۲۰ کیلومتر را به صورت خطی نقشه برداری کند .

پهباد شناسایی Quantix Recon 11
روش خطی در نقشه برداری

برتری ها نسبت به کوادکوپتر

جمع آوری اطلاعات و عکس ها به صورت کاملا اتوماتیک

تصاویر جمع آوری شده با کیفیت و وضوح بالا

فرود و لندینگ مطمئن و بدون لغزش

استفاده نکردن از فرکانس رادیویی برای کنترل که موجب بهتر شدن کیفیت کنترل و جلوگیری از شناسایی توسط دشمن و همچنین کاهش احتمال هک شدن سیستم کنترلی را به همراه دارد

حالت های مختلف نقشه برداری

آماده شدن پهباد Quantix Recon برای پرواز ظرف مدت ۵ دقیقه

توانایی ۴ برابری پوشش منطقه نسبت به کوادکوپتر

هماهنگی عکس های تهیه شده با گوگل ارت

ویژگی ها

شرکت سازندهAero Vironment
تاریخ معرفیآوریل ۲۰۲۰
پیشرانه۴ موتور برقی DC
طول بال ها۹۷٫۵ سانتی متر
وزن۲٫۳ کیلوگرم
برد عملیاتی۲۰ کیلومتر
توانایی پوشش دهی۲۰ کیلومتر خطی / ۴۰۰ هکتار مساحت
حداکثر مدت زمان پرواز۴۵ دقیقه
حداکثر ارتفاع پروازی از سطح زمین۱۵۰ تا ۸۰۰ قوت / ۴۶ تا ۱۵۲ متر
ذخیره سازی اطلاعاتبر روی SD کارت در مادربورد
ارتباط کنترلگر با پهبادیک کانال وای فای رمزنگاری شده ۹۰۰ مگاهرتزی
ویژگی های دیگرتیک آف و لندینگ عمودی و اتوماتیک / ناوبری خودکار Navigation

نمونه هایی از کیفیت عکس دوربین پهباد :

پهباد شناسایی Quantix Recon 12
پهباد شناسایی Quantix Recon 13

همچنین در ریون مگ بخوانید :

TALON روبات همه کاره ی نظامی

منابع

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء ۵ از بین ۳۰ نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

82+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *