آموزشتکنولوژیعکاسیگوشی های هوشمند

مقایسه دوربین گوشی و دوربین عکاسی

4.1
(15)

در این پست به مقایسه دوربین گوشی و دوربین عکاسی حرفه ای پرداخته ایم. در این مقاله تفاوت های این دوربین ها و برتری هرکدام توضیح داده شده است.

فهرست مطالب

آیا دوربین گوشی های هوشمند می تواند جایگزین دوربین های عکاسی شود؟

یک جمله ی قدیمی هست که می گوید:

“بهترین دوربین همان دوربین  در دستان شما است.”

تنها کافیست مدتی را در اینترنت بگذرانید، می توانید عکس های زیبایی را که با دوربین های متنوعی از جمله DSLR و تلفن هوشمند گرفته شده است ، پیدا کنید. شاید شما یک حرفه ای باشید که یک عکس از تلفن های هوشمند را می بینید  و فکر می کنید ، “تصور کن که اگر با یک دوربین حرفه ای گرفته می‏‎‌شد ، چقدر بهتر بود.” یا اینکه شما یک علاقه مند به عکاسی باشید که از عکس گرفتن با تلفن های هوشمند کاملاً خوشحال است و نمی توانید تصور کنید که چرا کسی نه تنها می خواهد اتومبیل خود را بفروشد تا یک دوربین فول فریم خریداری کند ، بلکه بعد حاضر است تمام آن وسایل سنگین را به ترکیب آن اضافه کند. و در نهایت ، یک تلفن هوشمند در جیب شما جای می گیرد ، درست است؟ من نیمخواهم بگویم که آیا دوربین های DSLR از تلفن های هوشمند بهتر هستند یا نه. ولی میخواهم  در مورد آن فکر کنیم که کدام برای شما بهتر اند.

میخوای از نوشیدنی ها عکس بگیری؟ این پست رو از دست نده!

دوربین های تلفن هوشمند ابزاری قدرتمند هستند که در واقع جایگزین دوربین های عکاسی کامپکت شده اند و برای اینکه بتوانید از یک دستگاه برای تمامی نیازهای اساسی خود استفاده کنید ، بسیار مناسب اند. مهمتر از آن ، بسیاری از ویژگی های سطح حرفه ای که زمانی تلفن های هوشمند فاقد آن بودند ، در دستگاه های جدیدتر IOS و Android وارد شده اند. در حالی که تلفن های هوشمند قدیمی به یک لنز منفرد با فاصله کانونی ثابت و بزرگنمایی دیجیتال محدود می شدند — هنوز هم بسیاری از تلفن های دارای زوم اپتیکال وجود ندارند – اما امروزه دیدن گوشی های هوشمند با لنزهای متعدد دوربین معمولاً رایج تر شده است. به عنوان مثال ، آیفون 11 پرو و ​​11 پرو مکس هر کدام دارای سه لنز عقب با فاصله کانونی معادل 35 میلی متر از  13mm f/ 2.4 ، 26mm f / 1.8 و 51mm f / 2.0 هستند ، در حالی که آیفون 11 دارای دو لنز عقب است. با فاصله کانونی معادل 35 میلی متر از 26mm و 51mm. هر یک از این تلفن ها همچنین دارای حالت حالت پرتره برای ارائه پس زمینه ی نرم و مات در کنار لنزهای عریض تر و دیافراگم های بازتر هستند.

اگر می خواهید چیزی فراتر از عملکرد عادی آن انجام دهید، چندین لنز کلیپ (لنزی هایی که مثل گیره به دوربین متصل میشوند) وجود دارد که به شما امکان می دهد ازطریق تلفن هوشمند عکاسی های چشم ماهی ، ماکرو ، با زاویه دید عریض و تله ، به علاوه ویدیوی آنامورفیک را تجربه کنید. حتی اگر تصمیم دارید چهار لنز گوشی هوشمند را با خود حمل کنید ، وزن آن در مقایسه با حمل حدود چهار لنز DSLR قابل چشم پوشی خواهد بود.

همچنین تلفن های هوشمند با لنزهای سریعتر ساخته می شوند تا نور بیشتری دریافت کنند. لنزهای 26 و 51 میلی متری در آیفون 11 به ترتیب به f / 1.8 و f / 2.0 مجهز هستند و سامسونگ S10 + با لنزهای 12 میلیمتری خود امکان برخورداری از دیافراگم f / 2.2 را فراهم می کند. این مقادیرسریع دیافراگم نور بیشتری را جذب می کنند و می توانند پس زمینه های نرمتر و مات تری را برای کنترل بیشتر بر بخشی از تصویر که می خواهید در کانون توجه داشته باشید ایجاد کنند. با قرار گرفتن درحالت تنظیمات نور به صورت دستی ، چه با برنامه دوربین گوشی ، و چه با استفاده از یک برنامه شخص ثالث میتوانید کنترل بیشتری روی سرعت شاتر ، ISO وفرمت JPEG یا RAW داشته باشید ، که این یادآور دوربین های DSLR است. یکی از برنامه های محبوب که کنترل زیادی را به کاربران تلفن های هوشمند می دهد Lightroom CC است که به کاربران امکان می دهد تا تصاویر HDR را با فرمت DNG Adobe عکسبرداری کند و همچنین می تواند تصاویر با کیفیت بالا را برای وب یا چاپ های کوچک تولید کند. کاربران نرم افزار Adobe Creative Cloud حتی از همگام سازی نیز بهره مند می شوند و میتوانند تصاویر را در هر دستگاه دیگری در اختیار داشته باشند.

مطالعه بیشتر

۱۲ ترفند عکاسی با آیفون + عکس

 اگر برای عکس های خود به فلاش احتیاج دارید ، بسیاری از تلفن ها اکنون با فلاش LED ساخته شده اند که بهتر با نور محیط  تطابق دارند.

مقایسه دوربین گوشی و دروبین عکاسی

تلفن های هوشمند یک راه حل عکاسی بسیار کاربر پسند هستند ولی در بخش هایی دوربین های گوشی های تلفن همراه با سیستم DSLR نمی توانند رقابت کنند. اولین مورد اندازه کوچک حسگر تصویر آنهاست. iPhone 11 Pro Max را با سنسور 12 مگاپیکسلی خود به همان خوبی که هست ، هرگز قادر نخواهد بود با سنسورهای فول فریم 24 مگاپیکسلی 36 میلی متر با رزولوشن بالا از نیکون یا کانن ، مانند D850 ، 5DS R یا 5D Mark IV جایگزین شود . با این اوصاف ، چرا نباید فقط با دوربین جلوی 20 مگاپیکسلی یا پنج دوربین عقب 20 مگاپیکسلی ، از دوربین گوشی های هوشمند با مگاپیکسل بیشتر مانند Nokia 9 PureView TA-1082 استفاده کنید؟ بله ، مگاپیکسل های بیشتر وضوح بیشتری می دهند ، اما در مورد سنسور کوچک و با پیکسل هایی که به هم نزدیک تر هستند ، نتایج نماینده حسگر بزرگتری نخواهند بود و نویز تصویر به خصوص در مقادیر ISO بالاتر آشکار خواهد شد.

مقایسه دوربین گوشی و دروبین عکاسی

مهم نیست که چقدر فناوری شگفت انگیز می شود ، برخی محدودیت های اساسی وجود دارد که کم و بیش همیشه جلو راه گوشی های هوشمند قرار می گیرند. به ویژه اینکه دور زدن قوانین فیزیک دشوار است.  به طور کلی سنسورهای بزرگتر سنسورهای بهتری هستند. آنها می توانند نور بیشتری جمع کنند و عمق میدان بیشتری ارائه دهند. سنسور 5D Mark III دقیقا 50 برابر بیشتر از آیفون 6s است. در دوربین DSLR مقدار ISO  بین 1600 و 6400 عکس های عالی ای میتوان گرفت.اما برای مثال آیفون6s در ISO 800 به حداکثر می رسد و باور کنید ، این اصلا جالب نیست. سنسور بزرگ به ما اجازه می دهد تصاویری را که خلق آن در دوربین گوشی های هوشمند غیرممکن است عکسبرداری کنیم. چون در گوشی های تلفن همراه با سیستم حرفه‌ای سازش وجود ندارد و درصورت استفاده از سنسور های برزگتر در تلفن های هوشمند باید شاهد در دست گرفتن یک آجر باشیم.

اگر فردی هستید که با فرمت های DX یا APS-C عکاسی می کند ، این دوربین ها در مقایسه با تلفن های هوشمند وضوح عالی به شما می دهند. سنسورهای بزرگتر DSLR همچنین دامنه دینامیکی بیشتری را ارائه می دهند ، که در نور کم یا صحنه هایی با کنتراست زیاد مفید است.

علاوه بر این ، هیچ چیز نمی تواند مانع از تغییرلنز ها شود (البته به جز پول) تا از هر فاصله کانونی که بخواهید استفاده کنید. فراتر از فیزیک ، DSLR و دوربین های بدون آینه سطح بالا دارای لنزهای قابل تعویض هستند. ولی این در حالیست که تولیدکنندگان تلفن مجبور هستند یک نقطه همه پسند بین زاویه دید عریض و تله را ببندند و مهمتر از این ، توانایی های فوکوس خودکار دوربین های سطح بالا مدرن به اصلا با تلفن های هوشمند قابل مقایسه نیست.

برای آشنایی با اصطلاحات دوربین مطلب زیر را از دست ندهید:

راهنمایی کامل اصطلاحات تخصصی دوربین گوشی

علاوه بر این ، ماهیت نه چندان عریض ، نه بسیار تله ای لنزهای تلفن های هوشمند آنها را به عبارتی همه کاره ی هیچ کاره نشان می‌دهد. آنها فقط کمی عریض هستند تا بتوانند یک پرتره نزدیک و شلوغ را بسازند ، و اغلب کمی تله که برای عکس گرفتن از کل منظره نامناسب است. تولید کنندگان تلفن می دانند که نمی توانند  به خاطر رضایت یک بخش کمی از کاربران رضایت سایر کاربران را از دست بدهند.

یک جنبه که اغلب نادیده گرفته می شود ، ارگونومی یک دوربین در مقابل تلفن است. این تلفن هوشمند مدرن به معنای پوشش تعداد بیشماری کار های مجزاست که قبلاً آن را دستگاه های دیگر انجام میدادند. به همین ترتیب ، آن را نمی توان تنها به عنوان یک دوربین در نظر گرفت. بطور کلی در دست گرفتن یک گوشی تلفن همراه برای کار عکاسی خیلی سخت تر از دوربین های عکاسی است. یک دوربین طراحی منطقی و قابل قبول تری نسبت به یک گوشی موبایل دارد. مثلا دستگیره ی دوربین در نگه داشتن درست و اصولی دوربین در شرایط مختلف و همچنین  به سرعت عملکرد و کارایی عکاسی به خاطر اینکه تمامی کلید های کاربردی در نوک انگشتان قرار میگیرند کمک بزرگی میکند.

شاید آزار دهنده ترین جنبه تلفن های هوشمند نبود تنظیمات دستی کامل و مناسب باشد. بله ، آیفون احتمالاً کمی بهتر عمل کرده باشد ، اما گوشی های اندروید تقریبا هیچ تنظیمات مناسبی در خود اپلیکیشن دوربین گوشی هوشمند ارائه نمیدهند و نیازمند اپلیکیشن های جانبی هستند که انها هم عملکرد فوق العاده ای ندارند. و این یک مشکل بزرگ به حساب می آید. دوربین ها واقعیت را درک نمی کنند و این تقصیر آنها نیست. خوشبختانه دوربین های عکاسی این امکانات را به ما میدهند تا بتوانیم تنظیمات بسیار جزئی و کاملا هوشمند بر روی تصاویر خود انجام دهیم که عملا در دوربین های گوشی هوشمند نشدنی اند.

میتوان گفت که گوشی های هوشمند باعث تقویت دو مولفه برای عکاسان شده اند که به پیشرفت عکاسی کمک بزرگی میکند.

اول اینکه فرهنگ عکاسی و گرفتن عکس های مناسب به خوبی درحال جا افتادن است و این به عکاسان این تلنگر را میزند که همواره به فکر خلق آثار و روش های جدید برای تسخیر چشم بینندگان باشند

مورد دوم اینکه رشد روز افزون دوربین های عکاسی در گوشی های هوشمند به سازندگان دوربین های حرفه ای عکاسی این اجبار را ایجاد میکند تا برای خارج نشدن از رقابت با گوشی های هوشمند در فکر ارتقای دوربین های عکاسی و ایجاد امکانات جدید تر برای عکاسان باشند.

مقایسه دوربین گوشی و دوربین عکاسی

در نتیجه به عنوان کسی که به طور جدی عکاسی می کند ، می فهمم DSLR و تلفن هوشمند مکمل یکدیگر هستند. من فکر نمی کنم تلفن های هوشمند بتوانند نسبت به دوربینها برتری داشته باشند ، مگر اینکه اندازه سنسورهای آنها افزایش یابد ، اما  با این حال هم آنها همیشه ابزار قدرتمندی خواهند بود ، همانطور که ابتدا گفتم مهم نیست که کدام یک از نظر فنی بهتر است ، بلکه مهم این است که کدام یک از نظر فنی برای شما بهتر است. فناوری به سرعت تکامل می یابد و دوربین های گوشی های هوشمند همواره در حال پیشرفت هستند، در عین حال می توان انتظار پیشرفت مشابهی را از سیستم های DSLR داشت.

منبع

ریون مگ

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.1 از بین 15 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا