آموزشآموزش نرم افزارهای ماکروسافتپاورپوینت

10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت | تبدیل ارائه خسته کننده به جذاب

آموزش ساخت پاورپوینت جذاب

4.4
(7)

کامل ترین راهنما برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت. با دانستن این 10 نکته ارائه ای شیرین و حرفه ای داشته باشید.

تصور کنید. ردیف های افرادی با چهره های خسته. بعضی ها گوشی رو چک می کنند. همه در حال جستجو برای فهمیدن ارائه پاورپوینت شما و پیدا کردن پیغام نهفته در آن هستند. اما خسته و بی رمق!

این بدترین کابوس یک سخنران است. اما در واقع چه چیزی باعث این موضوع می شود؟ چه چیزی یک ارائه جذاب در پاورپوینت را از یک ارائه مرده و خسته کننده متمایز می کند؟ به عبارتی فرق ارائه خوب و بد در پاورپوینت چیست؟

 • ساختار ارائه
 • محتوا
 • نحوه ارائه سخنران

این موارد تاثیر بسیار زیادی در  همکاری مخاطبین با ارائه شما دارند.

خوش بختانه در  اینجور مواقع، طراحی های ارائه به کمک می آیند و تا حدود زیادی یعنی بیش از 60 درصد ارائه را جذاب میکنند.

حتی اگر موضوع شما موضوع جذابی نباشد و یا خود شما اعتماد به نفس فوق العاده­ ای نداشته باشید، طراحی این قدرت را دارد که توجه مخاطب شما را جذب و او را میخکوب کند.

ایده های طراحی ارائه در زیر آمده است. اصلا نگران این نباشید که باید از صفر شروع کنید بلکه میتوانید پس از طراحی اسلاید ها در زمان کمی تغییرات را اعمال کنید.

فرق ارائه خوب و بد در پاورپوینت – آموزش ساخت پاورپوینت جذاب

 1. به اسلاید ها و مطالب رنگ های متنوع اضافه کنید.
 2. عنوان خود را از متن متمایز کنید.
 3. از آیکون ها استفاده کنید.
 4. عکس ها را به شکل های دلخواه کراپ کنید.
 5. شروع اسلاید و پایان آن با ترانزیشن باشد.
 6. با انیمیشن ارائه ای داستان طور داشته باشید.
 7. با استفاده از فیلم و گیف ها توجه مخاطبین را بیشتر جذب کنید.
 8. ساختار اسلاید ها را تغییر دهید.
 9. قسمت خالی اسلاید را جذاب کنید.
 10. تغییر تم به تیره برای  تمرکز مخاطب روی شما
 11. نسبت به طراحی خود شک و استرس دارید؟ می تونید از قالب های آماده استفاده کنید.

10    راهکار ساده برای تبدیل ارائه خسته کننده به جذاب

1. به اسلاید ها و مطالب رنگ های متنوع اضافه کنید.

رنگ، زیبایی و جذابیت بصری به ارائه شما اضافه میکند. هر رنگ باعث القای معنی خاصی به مخاطب می شود. به عنوان مثال:

 • آبی درستی و اعتبار  را به مخاطب القا میکند.
 • سبز آرامش بخش است.
 • قرمز  اعتماد و هیجان را نشان می دهد.

قبل از اینکه به سمت پالت های رنگ بروید این موضوع را در ذهن خود داشته باشید که استفاده بیش از حد از رنگ ها  توصیه نمی شود.

10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت- رنگ بندی متنوع

می توانید جزئیات رنگارنگی، آیکونی در گوشه اسلاید، مربعی رنگی کنار عنوان خود، یا خطوط حاشیه ی رنگی که یک طرف از اسلاید را شامل شود.

این رنگ‌کم و زیبا کافیست تا مخاطبین را درگیر موضوع ارائه شما کند. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید این است که اگر تئوری رنگ ها رو بلد باشید می توانید رنگی را انتخاب کنید که مفهوم متن شما را صریح تر برساند.

به این نکته دقت کنید که قبل از طراحی حتما، پالت رنگ خودتون رو انتخاب کنید و طبق این پالت با رنگ بندی اسلایدها بازی کنید.

2. عنوان خود را از متن جدا کنید.

نوع تایپوگرافی مورد استفاده شما تاثیر بسیار زیادی بر مخاطبین شما دارد، و در کنار پالت رنگ، به مخاطبین کمک می کند تا گفته های شما را بهتر درک کنند.

از یک فونت ساده و خوانا برای بدنه متن خود استفاده کنید. همچنین از یک فونت مجزا  با سایز بزرگ برای عنوان یا هدینگ خود استفاده کنید.

10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت - عنوان مجزا

در بین فونت های فارسی فونت های IranSans, B Yekan, Kalameh, B Titr و Irancell بسیار برای عنوان مناسب هستند و فونت های B Nazanin, Kalameh و IranSans برای بدنه متن مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید این است که شکل و ساختار فونت مفاهیم مختلفی را می رساند. به عنوان مثال فونت های فونت های گردمانند و اصطلاحا نرم، حالت دوستانه را نشان می دهند در صورتی که فونت های زاویه دار و ژئومتریک به نظر بیشتر  مدرن میرسد.

فونت پایان نامه های دانشگاهی چیست؟

برای قالب پایان نامه معمولا از فونت های رسمی مانند B Titr برای عنوان و B Nazanin برای متن استفاده می کنند اما این موضوع را مد نظر داشته باشید که این فونت ها برای خود پایان نامه مورد استفاده قرار می گیرند و برای قالب پاورپوینت پایان نامه نیازی به رعایت قوانین دانشگاهی ندارید و بهتر است از فونت های زیباتر و درخوری استفاده کنید تا جو ارائه از حالت خشکی و سردی خارج شود.

از دست ندهید

بهترین قالب های پاورپوینت برای پایان نامه

3. از آیکون ها برای زنده کردن متن استفاده کنید.

اسلایدهایی که غیر از متون خسته کننده چیزی ندارند باعث می شوند که مخاطبین و دانشجویان شما سر جاهای خود به خواب روند. با استفاده هوشمندانه از چند آیکون می توانید از بی حوصلگی و خستگی کاربران جلوگیری کنید.

آیکون ها متن شما را به چندین قسمت تقسیم و آن را قابل هضم تر می کنند. همچنین المان‌های بصری مانند آیکون ها  می توانند در مورد برند شما صحبت کنند و پیغام شما را بدون گفتن کلمه ای برسانند. به قول شاعر که میگه دو صد گفته چون نیم دیدار! نیست 😊.

10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت - آیکون ها

خب حالا چطور باید آیکون ها را به ارائه خود اضافه کنیم؟

از آیکون ها میتوانید در جاهایی که لیست نقطه ای یا عددی دارید به جای نقطه یا عدد استفاده کنید. یک آیکون که نشان دهنده متن باشد انتخاب کنید و قبل از متن قرار دهید. فراموش نکنید که لیست نقطه ای را حذف کنید. همچنین بهتر است از آیکون های رنگی استفاده کنید.

برای پیدا کردن آیکون مناسب چندین راه وجود دارد.

 • خود پاورپوینت از قسمت Insert
 • سرچ گوگل
 • وبسایت fontawesome

4. عکس ها را به شکل های سفارشی درآورید.

اگر از اسلایدی که شامل متن و یک تصویر است استفاده می کنید برای متفاوت بودن و جذاب بودن بهتر است که چارچوب و شکل نمایش عکس را تغییر دهید.

حالت ساده عکس که به صورت چهارگوش است بسیار تکراری است و خیلی کم تاثیر گذار است. به لطف پاورپوینت یا گوگل اسلاید شما می توانید عکس های خود را به شکل های دیگری تغییر دهید. حتی تغییر حالت عکس از مربعی به دایره تاثیر خوبی دارد.

10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت -شکل خاص تصاویر

وقتی که در کراپ یا برش تصاویر استاد شدید می توانید شکل های مختلف را روی تصویر خود ماسک کنید تا ابعادی جدیدتر داشته باشد.

استفاده از انیمیشن برای تبدیل ارائه خسته کننده به جذاب

5. شروع اسلاید و پایان آن با ترانزیشن باشد.

ترانزیشن کمک می کند تا از یک اسلاید به صورت خیلی زیبا و جذاب به اسلاید دیگری برویم. حرکت اسلاید باعث درگیری مخاطب و رفع خستگی چشمان آن ها می شود.

سعی کنید ترانزیشن را ساده و sparingly باشد. ترانزیشن های فلشی – مثل انداختن پرده یا هواپیمای کاغذی – ذهن مخاطب را از موضوع دور میکند و اعتبار شما را خدشه دار میکند.اما ترانزیشن ساده حاوی نیروی زیادی است و تاثیر بسیاری بر مخاطب دارد.

6. توسط انیمیشن داستان سرایی کنید.

با اضافه کردن چند انیمیشن مخاطب خود را سوپرایز  و علاقه مند کنید. انیمیشن ها، درون اسلاید داستان سرایی می کنند. انیمیشن ها به شما کمک می کنند تا المان های شما در زمان مناسب سخنرانی ظاهر شوند و به نوعی مخاطب غافلگیر شود. با

با استفاده از انیمیشن ها،  مخاطب هر لحظه منتظر این است که حرکت بعدی چیست. این یعنی جذابیت ارائه! همچنین شما محل تمرکز مخاطب را مشخص و از حواس پرتی اون جلوگیری می کنید.

مثل ترانزیشن، انیمیشن های ساده نیز – مانند fade – تاثیر بیشتر نسبت به پیچیده ها دارند. این نکته را داشته باشید که در هر اسلاید از انیمیشن های زیاد استفاده نکنید که تاثیر منفی به جای میگذارد.

7. توجه مخاطبین را با گیف و ویدئو بیشتر جذب کنید.

امروزه همه ما عادت کردیم که اطلاعات را از ویدئوها و عکس های متحرک بگیریم. اطلاعاتی که از این طریق رسانده می شوند به خوبی توسط مخاطب هضم شده و اغلب قابل حفظ کردن هستند.

بنابراین اگر شما واقعا قصد جذب توجه مخاطب را دارید، از ویدئو و گیف استفاده کنید.

ویدئوهای کوتاه می توانند برای بیان احساسات استفاده شوند و هدف شما را سریع برسانند. همچنین شما وسط صحبت کردن یک استراحت کوتاهی خواهید داشت.

از گیف ها میتوان برای اضافه کردن کمی شوخی یا هایلایت ایده ای استفاده کرد. به این نکته توجه داشته باشید که شوخی نمایش داده شده مناسب با نوع ارائه شما باشد.

مهم است که از گیف و ویدئو به درستی و درجای مناسب استفاده کنید. در همه اسلاید از این آیتم ها استفاده نکنید.

فرق ارائه خوب و بد در پاورپوینت

8. ساختار اسلاید خود را تغییر دهید.

تنوع یک الزام در هر ارائه ای است. استفاده از یک اسلاید با ساختار تکراری باعث خستگی شنوندگان و بینندگان شما می شوند.

راه های مختلفی وجود دارد که شما میتوانید به اسلایدهای خود تنوع دهید.

 • از عنوان ها جهت جداکردن بخش های مختلف استفاده کنید.
 • در محتوای اسلاید ها تنوع ایجاد کنید مثلا بعضی اسلاید ها فقط متن باشد، بعضی متن و عکس و بعضی هم  فقط یک تصویر زمینه زیبا و … .
 • یک اسلاید جهت تشویق مخاطبین برای درگیری با موضوع شما
10 راهکار برای داشتن ارائه جذاب در پاورپوینت - ساختار اسلایدها

9. قسمت خالی اسلاید را جذاب کنید.

قسمت خالی اسلاید قسمتی است که هیچ تصویر یا متن شاخصی ندارد. این قسمت بسیار مهم است. قسمت طللایی برای طراحی گرافیک.

این فضا برای رفع خستگی مخاطب هنگامی که اطلاعات زیادی دریافت میکند بسیار ضروری است.

فضای خالی به اندازه باعث می شود ارائه شما حرفه ای به نظر برسد و از حواس پرتی و وحشت مخاطب از مطالب زیاد جلوگیری میکند.

10. تغییر تم به تیره برای تمرکز مخاطب روی شما

هدف کل ارائه شما رساندن یک پیغام است.

اگر شما در حال ارائه نکته ای هستید که نیاز به توضیح زیادی دارد. لازم است که تمامی چشمان به شما دوخته شود. برای اینکار اسلاید ارائه را تیره کنید تا مخاطبین به شما خیره شوند.

این کار باعث می شود هرگونه جلب توجهی از جانب صفحه نمایش گرفته شود و مخاطبین شما را تشویق کند که بر شما و گفته های متمرکز شوند.

همچنین این موضوع باعث یک توقف برای اسلایدها شده و باعث بیدار شدن مخاطبین خواب رفته هم خواهد شد.

نسبت به طراحی ارائه خود شک دارید؟ از قالب های آماده برای ارائه جذاب در پاورپوینت استفاده کنید!

دانلود قالب های حرفه ای پاورپوینت

تا اینجا یاد گرفتید که برای درگیری مخاطب در سخنرانی، آموزش و ارائه خود چه کنید!

اما اگر شما وقت و حوصله کافی برای به کارگیری این نکات و نکات دیگر نداشته باشید چی؟ یا بخواهید نسبت به ظاهر  اسلایدهای خود اعتماد به نفس 100% درصدی داشته باشید؟

اگر نست به طراحی خود احساس ناخوشایندی دارید و یا وقت کافی ندارید: بهترین راه استفاده از قالب های از پیش تهیه شده است. قالب های حرفه ای از ریون لرن.

قالب های ما باعث صرفه جویی بسیاری در وقت شما می شوند،  ارائه شما را بسیار جذاب می کنند و درگیری مخاطب با موضوع شما بالا می رود.

از اسلایدهای ما به عنوان سکوی پرتابی برای ارائه تون استفاده کنید و با کمی شخصی سازی بهترین ارائه را در بین دوستان، همکاران و رقبا داشته باشید. با بازدید از کتابخانه قالب های پاورپوینت بهترین ها را تهیه کنید.

از این مطالب نیز دیدن فرمایید:

منبع: اسلایدکارنیوال

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.4 از بین 7 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا