آموزشآموزش نرم افزارهای ماکروسافتپاورپوینت

راهکارهایی برای ارائه یک پاورپوینت حرفه ای : مرگ بر پاورپوینت ضعیف

چگونه یک ارائه خفن داشته باشیم؟

5
(3)

فهرست مطالب

مشکل پاورپوینت در ارائه یک پاورپوینت حرفه ای

ارائه یک پاورپوینت حرفه ای

هیچ چیزی خسته کننده تر از این نیست که در یک جلسه ارائه نشسته باشید و توسط اسلایدهای یکنواخت، با متن ریز، گراف های نامشخص، عکس های نامرتبط و طراحی ضعیف بمباران شوید.

افراد دانشگاهی معمولا فقط در کنفرانس ها این پاورپوینت های ضعیف رو تحمل میکنند. این درحالی است که دانشجویان ممکن است در یک روز چندین کلاس داشته باشند و هرکلاس پر از ارائه های ضعیف، خواب آور و خسته کننده باشد.

یک پاورپوینت قوی تعامل دانشجویان را سر کلاس بیشتر میکند و کلاس ازجذابیت و شادابی بیشتری برخوردار خواهد بود. درحالی که پاورپوینت ضعیف باعث بی توجهی، حواس پرتی، بی حوصلگی، شلوغ شدن کلاس و درنهایت کاهش راندمان یادگیری میشود.

من با بررسی هایی که در ارائه ها و پاورپوینت های دانشجویان داشتم به این نتیجه رسیدم که دانشجویان اشتباهات زیادی در ساخت اسلاید های پاورپوینت دارند. این اسلایدها از قالب های خسته کننده پر شده اند که پر از متن های طولانی،عکس های گیف بی کیفیت و زشت تشکیل شده اند.

شکل زیر اسلایدی را نشان میدهد که برای یک تدریس درس روانشانسی آماده شده است. این اسلاید از قالبی استفاده کرده که خوندن متن رو سخت میکنه. همچنین از فهرست های نقطه ای یا بولت دار زیادی استفاده کرده و عکس ها بسیار کوچکند.

قسمت بدتر اینجاست که اسلاید پر شده از انیمیشن های بیجا مانند انیمیشن روی فهرست بولت دار و اضافه کردن صدا به انیمیشن. لازم به ذکره که با این کارها هیچ مخاطبی تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

اسلاید A: طراحی بسیار ضعیف. این اسلاید از بولت های زیاد استفاده کرده و همچنین تصاویر بسیارکوچک هستند. متن های نوشته شده خوانایی بسیار کمی دارند. اسلاید B: بهتر شدن اسلاید اول. عکس بزرگتر شده. متن خواناتر و دو بخش شدن تصاویر. همچنی متن کمتری هم نمایش داده میشود.
لوگوی پاورپوینت

یک پاورپوینت قوی باعث نجات یک ارائه ضعیف نمیشود اما یک پاورپوینت ضعیف سخنرانی عالی را نابود میکند.


اصول پاورپوینت

در بیشتر دانشگاه ها، به دانشجویان نحوه استفاده از نرم افزارهای ارائه و طراحی های مرتبط و در یک کلام آموزش ساخت پاورپوینت داده نمیشود. به غیر از طراحی های آماده ای که وجود دارد، دیگر دانشجویان اطلاعی از اینکه یک ارائه چگونه باید باشد ندارند.

با بازکردن پاورپوینت، کاربر از قالب های آماده استفاده میکند و عنوان و متون طولانی خودش را درون آن قرار می دهد. با توجه به بررسی های انجام شده (گارنر و آلی) مشخص شده است که تاثیرگذاری اینگونه اسلایدها بسیار کم است.

در صورت امکان از قالب های پیش فرض خود پاورپوینت استفاده نکنید.

ساخت یک ارائه پاورپوینت محشر به صورت شهودی نیست و نیاز به آموزش دارد. خوشبختانه منابع خوبی در این زمینه وجود دارد. کتاب هایی مانند Presentation Zen، Slide:ology و Presentation Secrets وجود دارند که روی طراحی تمرکز کرده اند و راه های جالبی برای استفاده ازپاورپوینت ارائه کرده اند. با استفاده از این کتاب ها، روانشناسی شناختی و آموزشی میتوان به چند نکته اساسی برای ارائه پاورپوینت رسید.

فونت و متن

فرای زیبا شناختی، انتخاب فونت بر نحوه پردازش اطلاعات توسط دانشجویان تاثیر دارد. به عنوان مثال محققین از دو گروه دانشجویان استفاده کردند که دریک کلاس شرکت کنند. قالب ارائه یکی از کلاس ها از فونت های خوانا و زیبایی استفاده میکرد و کلاس دیگری از فونتی استفاده میکرد که به سختی می شد آن را خواند.

یک فونت ضعیف و ناخوانا بر درک مطلب توسط دانشجویان و نیز خود ارائه دهنده تاثیر دارد.

نتایج این محققین نشان داد که کسانی که فونت خوانا و زیبا داشتند تکالیف خودرا به راحتی انجام میدادند و برعکس دیگر دانشجویان تمایلی به انجام تکایف نداشتند. همچنین اشتیاق برای حضور در کلاس نیز تغییر میکند.

ارائه دهندگان باید نسبت به رنگهای مورد استفاده برای ارائه متن و نمودارها احتیاط کنند. اسلایدها نباید دارای طرح های رنگی با رنگ قرمز بر روی سبز یا آبی روی زرد باشند. در بیشتر موارد ، توصیه می کنیم از رنگ سفید روی سیاه یا سیاه از سفید استفاده کنید.

این بدان معنا نیست که همه اسلایدها باید به سادگی سیاه و سفید باشند. جعبه های متن را می توان بر روی گرافیک و تصاویر قرار داد ، این امر باعث ایجاد تنوع در اسلایدها و وضوح متن می شود

انیمیشن

اوایل که پاورپوینت به وجود اومد، خلاقیت در ارائه به این برمیگشت که از انیمیشن های پاورپوینت جهت پرواز متن، آتش گرفتن اون و چرخیدن متن استفاده کنند. این درحالی است که دانشجویان به این انیمیشن ها عادت کردند و برعکس چیزی که فکر میکنند، این انیمیشن ها بیشتر حواس پرتی و عدم تمرکز به همراه دارد.

زمان های خاصی برای استفاده از انیمیشن وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که ارائه دهنده نخواهد کل متن به یک باره نشان داده شود و در هنگام ارائه بر مورد خاصی تمرکز کند. زیبایی انیمیشن ها رو میشه برای نمودارها و گراف ها اسفاده کرد.

ساخت انیمیشن اصول خاص خود را دارد از زمان انیمیشن تا نوع آن باید متناسب باشد. در این مطلب فرصت توضیح انیمیشن وجود ندارد ولی پیشنهاد میکنم حتما از مطالب زیر دیدن کنید:

نحوه ساخت نمودار پیشرفت در پاورپوینت – حرفه ای و زیبا

دانلود قالب حرفه ای پاورپوینت – رایگان

عکس و فیلم

انتخاب عکس یا گرافیک بسیار مهم است. اطلاعات کلامی همراه با تصاویر مناسب بهتر از اطلاعات ارائه شده همزمان با گرافیک و متن است این به این معنی است که صحبت کردن با نشان دادن عکس خالی نتیجه بهتری از صحبت کردن با عکس همراه متن های زیاد دارد.

تصاویر استفاده شده در یک اسلاید باید با پیام ارائه دهنده مطابقت داشته باشد. تصاویر اضافی یا متناقض با خروجی کلامی مربی ممکن است در واقع مانع فهم دانش آموز/جو شود.

نحوه حذف تصویر زمینه در پاورپوینت 2010

مربیان همچنین باید از تصاویر با وضوح پایین (یعنی کمتر از 1600 × 1200 پیکسل) ، کلیپ آرت یا تصاویر دارای واترمارک پرهیز کنند. یک تصویر گرینی با واترمارک باعث حواس پرتی می شود. همچنین غیر حرفه ای به نظر میرسد و ممکن است دانش ذاتی ارائه دهنده نیز زیرسوال رود.

در مورد کلیپ آرت نیز چنین است. گنجاندن کلیپ آرت در یک ارائه تا حدودی قدیمی است و دوباره اغلب غیر حرفه ای تلقی می شود. خوشبختانه منابع زیادی برای یافتن تصاویر مناسب در دسترس است.

دانلود قالب پاورپوینت حرفه ای با 50 درصد تخفیف

استفاده از فیلم در ارائه می تواند تاثیر ارائه را چندین برابر کند. اما اعتماد به اتصال اینترنت برای پخش آنلاین محتوا می تواند خطرناک باشد و جریان ارائه را از بین ببرد. سایتهای بی شماری برای بارگیری قانونی محتوای ویدئویی موجود است.

مربیانی که نگران مسائل مربوط به حق چاپ هستند باید با متخصص حق چاپ در موسسه خود مشورت کنند. ولی اینجا ایرانه دوستان:)!

تجربه دانشجویان

طبق تجربه ما ، دانش آموزان برای مقابله با ارائه پاورپوینت هایی که متن ندارند، نیاز به مقداری آمادگی دارند زیرا که دانش آموزان به دیدن اسلایدهای سنگین متن عادت کرده اند، بسیاری از افراد معمولاً به نوشتن هر آنچه در اسلاید است ، ادامه می دهند. دانش آموزان باید به جای نوشتن اسلاید ها و حفظ تصاویر به صحبت های استاد دقت کنند.

دانلود قالب زیبای پاورپوینت زیبا و حرفه ای با قیمتی باورنکردنی

همچنین دانش آموزان نمی توانند همه چیز را بنویسند، هرچند که که بعضی از آنها، این کار مثل عادت براشون شده. در ابتدای ترم، باید دانش آموزان را در مورد نحوه و چگونگی ارائه خفن توجیح کرد و همچنین آموزش داد که چگونه دانش آموزان می توانند شنوندگان فعال شوند. به دانش آموزان یاد داده می شود که نکات کلیدی را گوش دهند، میزان یادداشت برداری را به حداقل و توجهی را که به صحبت های مربی صرف می شود، به حداکثر برسانند.

زمان دست کیه؟

بین بدست اوردن کمک هزینه تحصیلی ، جمع آوری داده ها ، نوشتن مقالات و تهیه سخنرانی ها، فشار زیادی به اساتید وارد می شود. برای تلاش برای به حداقل رساندن وقت صرف تهیه سخنرانی ها. بسیاری از مدرسان به طور قابل توجهی وقت کمی را برای ایجاد اسلایدهای پاورپوینت صرف می کنند یا به راحتی از اسلایدهای ارائه شده توسط ناشر استفاده می کنند.

متأسفانه ، اسلایدهای ناشر دارای متن سنگین هستند و غالباً کار دیگری جز جبران کردن مطالب کتاب درسی ندارند. در حالی که بسیاری از مدرسان مایل به بهبود اسلایدهای خود هستند، یک نگرانی مشترک وجود دارد این که زمان کافی برای انجام این کار وجود ندارد.

طبق تجربه ما، ایجاد اسلایدهای ایجاد شده اصولی در مقایسه با اسلایدهای متنی که دارای سربرگ و چند گلوله هستند، زمان کمتری نیاز دارد.

چطور در ورد 2013 فرمول نویسی کنیم ؟

یکی از مزایای به روزرسانی و افزایش اسلایدهای پاورپوینت این است که اساتید را مجبور می کند درباره محتوای دوره خود فکر کنند. اگر تصویری یا متن کوچکی وجود ندارد که بتواند مفهومی را توضیح دهد ، ممکن است این مفهوم به سبک پاورپوینت مطابقت نداشته باشد – در این صورت ، نباید از پاورپوینت استفاده شود.

همچنین ممکن است مربی آشنایی کافی با مطالب نداشته باشد تا بتواند اسلایدی مناسب ایجاد کند. ما دریافتیم که هنگام به روزرسانی سخنرانی هایمان ، ارائه موضوعاتی که با آنها راحت بودیم با کمترین متن و تصویر مناسب ارائه می شوند. این موضوع برای موضوعاتی که با آنها راحت نبودیم چالش برانگیزتر بود. این ما را مجبور کرد که مطالب دوره خود را مرور کنیم و در نهایت کیفیت سخنرانی ها را بهبود ببخشیم.

همانطور که قبلا ذکر شد ، بسیاری از مدرسان از اسلایدهای ارائه شده توسط شرکت های انتشاراتی استفاده می کنند. در حالی که ما استدلال می کنیم این اسلایدها به خودی خود خوب نیستند، اما همچنان ارزش دارند. اسلایدهای ناشر شامل اصول کتاب درسی است و ممکن است به عنوان روشی برای قالب بندی سخنرانی ها مفید باشد. این اسلایدها را می توان طرحی از آنچه ممکن است تحت پوشش قرار گیرد، دانست و سپس برای کاهش متن، از تصاویر و گراف های زیبا استفاده کرد.

جمع بندی نکات سخنرانی در پاورپوینت

تعامل دانشجویان ممکن است دشوار باشد، زیرا دانشجویان فراری از یک ارائه کسل کننده هستند. لپ تاپ ها ، تلفن ها و تبلت ها همه دارای رسانه های اجتماعی ، وبگردی ، پیام کوتاه یا صرفاً یک مجله یا کتاب هستند و همه اینها در سایه گوش دادن به سخنران انجام می شود. ارائه یک پاورپوینت حرفه ای می تواند از حواس پرتی دانشجویان جلوگیری کرده و تجربه بهتر دانشجویی را تسهیل کند. دیگر نیازی به تحمل ارائه سخنرانی های غیر استاندارد توسط دانش آموزان و دانشجویان نیست و به همین ترتیب ، همه مدرسان را به چالش می کشیم تا پاورپوینت ضعیف را کنار بگذارند تا کمی هم استراحت کنند :)!

پیشنهاد ما:

در این مسیر دو راه وجود داره. یکی اینکه از صفر طراحی رو شروع کنید. مطمئنا باید مطالب روانشناسی رنگ ها، اصول Ui/Ux و کار با پاورپوینت رو یاد بگیرید. وراه دیگه اینکه از قالب های استاندار آماده استفاده کنید. در صورت تمایل برای راه دوم ما در ریون مگ از قالب های استانداردی استفاده کردیم که رضایت خیل عظیمی از کاربران رو به خودش جلب کرده. نمونه قالب های زیر از جمله قالب هایی هستند که بیشترین فروش و محبوبیت رو داشتند. به طوری که قالب پاورپوینت پایان نامه و رساله بیش از 4000 فروش داشته. تصمیم با شماست. مرگ بر پاورپوینت ضعیف با قالب های خفن ریون مگ

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 3 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا