تکنولوژی

سنسور پوشیدنی ویتامین C

5
(1)

تیمی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیاگو سنسور پوشیدنی ویتامین C و غیر تهاجمی را ایجاد کرده است که می تواند گزینه جدید و کاملاً شخصی سازی شده ای را برای کاربران برای ردیابی میزان مصرف روزانه غذایی و پیروی از رژیم غذایی فراهم کند. این مطالعه در ماه می 2020 حسگرهای ACS منتشر شد.

Juliane Sempionatto، کاندیدای دکتری نانو مهندسی در آزمایشگاه جوزف وانگ دانشکده مهندسی  دانشگاه سن دیاگو گفت: “سنسورهای پوشیدنی به طور سنتی روی استفاده از آنها در ردیابی فعالیت های بدنی یا نظارت بر آسیب شناسی بیماری متمرکز شده اند. این اولین نمایش استفاده از روش مبتنی بر آنزیم برای ردیابی تغییرات در سطح ویتامین لازم است و مرز جدیدی را در عرصه دستگاه پوشیدنی باز می کند.”

جوزف وانگ ، استاد نانو مهندسی و مدیر مرکز سنسورهای پوشیدنی گفت: “سنسورهای پوشیدنی به ندرت برای تغذیه دقیق در نظر گرفته شده اند.”

ویتامین C یک ماده ضروری در رژیم غذایی است ، زیرا نمی تواند توسط بدن انسان سنتز شود و باید از طریق غذای ما یا از طریق مکمل های ویتامین دریافت شود. این ویتامین برای حمایت از سلامت ایمنی و تولید کلاژن ، یک بازیگر مهم در بهبود زخم و همچنین بهبود جذب آهن از غذاهای گیاهی است. تحقیقات مداوم در حال بررسی این مسئله است که آیا ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان ممکن است از مصرف آن در معالجه بیماری هایی مانند سرطان و بیماری های قلبی حمایت کند.

بیشتر بخوانید
کاربرد هوش مصنوعی جهت مبارزه با کووید-۱۹ (کرونا) توسط دو شرکت Nvidia و IBM

مهمتر از همه ، ویتامین در چندین کارآزمایی بالینی به دلیل پتانسیل آن در حمایت از بهبودی از COVID-19 ، SARS-CoV-2 مورد مطالعه قرار می گیرد. تعداد معدودی از مطالعات گذشته ، مقادیر زیادی ویتامین C را در كنار سایر درمانها به كاهش میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به سپسیس و در یك مطالعه سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) مرتبط كرده است – هر دو شرایط از علائم  شایع کووید19 می باشد.-

اگر ویتامین C به بیماران در بهبود بیماری کمک کند ، چنین سنسور پوشیدنی ممکن است به پزشکان کمک کند و بیماران را در ردیابی میزان ویتامین C در طول درمان و بهبود ، یاری دهد و فرصتی را برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فراهم می کند تا دقیقاً مکمل ویتامین را برای رفع نیازهای بیمار تنظیم کنند.

سنسور پوشیدنی ویتامین C

سنسور پوشیدنی ویتامین C جدید متشکل از یک لکه چسب است که می تواند بر روی پوست کاربر اعمال شود ، و حاوی سیستمی برای تحریک عرق کردن و یک سنسور الکترود طراحی شده برای تشخیص سریع میزان ویتامین C در عرق می باشد. برای این کار ، دستگاه شامل الکترودهای قابل انعطافی حاوی آنزیم آسکوربات اکسیداز است. هنگامی که ویتامین C وجود دارد ، آنزیم آن را به اسید دهیدرواسکروبیک تبدیل می کند و در نتیجه مصرف اکسیژن جریان ایجاد می کند که توسط دستگاه اندازه گیری می شود.

سنسور پوشیدنی ویتامین C _ریون مگ

آزمایشات در چهار فرد انسانی که از مکمل های ویتامین C و آب میوه های حاوی ویتامین C استفاده کرده بودند ، نشان داد که این دستگاه در تشخیص تغییرات در سطح و پویایی ویتامین هنگام ردیابی در طی دو ساعت بسیار حساس است. محققان همچنین توانایی ردیاب الکترود را در تشخیص تغییرات ویتامین C موقتی در اشک و بزاق آزمایش کردند و عملکردقایل قبول بود .Juliane Sempionatto گفت: در نهايت ، اين نوع دستگاه براي حمايت از تغييرات رفتاري در مورد رژيم غذايي و تغذيه ارزشمند خواهد بود. در صورت تمایل کاربر می تواند نه تنها ویتامین C بلکه سایر مواد مغذی را پیدا کند .

بیشتر بخوانید
پروژه هوش مصنوعی با هدف تشخیص COVID-19 با استفاده از تحلیل صوتی

این زمینه ای است که به سرعت در حال رشد است. تیم سن دیاگو با همکاری یک شرکت بزرگ جهانی تغذیه به نام  DSM در زمینه استفاده از سنسورهای پوشیدنی برای تغذیه شخصی همکاری نزدیک دارد.

وانگ گفت: “با وجود توسعه سریع بیوسنسورهای پوشیدنی ، هنوز پتانسیل این وسایل برای هدایت تغذیه شخصی گزارش نشده است.  امید واریم استفاده از حسگرهای پوشیدنی، برای ارزیابی وضعیت تغذیه غیر تهاجمی و ردیابی جذب مواد مغذی به سمت تشخیص و اصلاح نواقص مواد مغذی ، ارزیابی مصرف ویتامین و حمایت از تغییر رفتارهای غذایی تسهیل شود.”

با توجه به نیاز مبرم به توسعه درمان های جدید برای COVID-19 ، این تیم همچنین به دنبال راه هایی برای سریع تر شدن این فناوری در محیط بالینی است ، البته در صورتی که ثابت شود که ویتامین C یک درمان مفید برای بیماری است.

منبع

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 1 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

‫5 دیدگاه ها

  1. تو انگلیس آزمایش کرونا رو مث یه همچین چیزی میگیرن البته اون یه چیزی بلنده که وارد بینی میشه و از مخاط نمونه میگیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا