تکنولوژی نظامی

نگاهی به هلیکوپتر Bell 360 Invictus یکی از گزینه های ارتش آمریکا برای آینده

4.5
(65)

فهرست مطالب

مدتی است که ارتش آمریکا درخواست طراحی یک هلیکوپتر تهاجمی جدید که توانایی انجام پروازهای شناسایی را هم داشته باشد، به وزرات دفاع ارائه کرده‌است.

ارتش آمریکا اعلام کرده‌است که هلیکوپتر جدید، باید دارای برد عملیاتی بیشتر، سرعت کروز بالاتر، چابکی و مانورپذیری بهتر، قدرت تهاجمی و هجومی بهینه‌تر داشته باشد و در کنار انجام عملیات‌های رزمی توانایی انجام عملیات شناسایی را هم داشته‌باشد.

شرکت‌های سازنده‌ی جنگ‌افزار آمریکایی، طرح‌های خود را برای این هلیکوپتر ارائه کرده‌اند. یکی از طرح‌هایی که احتمال پیروزی بیشتری در این رقابت دارد، هلیکوپتر Bell 360 Invictus ساخت شرکت مشهور بل است.

معرفی Bell 360 Invictus

هلی کوپتر Bell 360 Invivtus یا به فارسی بل 360 شکست ناپذیر ، یک طرح پیشنهادی از طرف شرکت بل برای رفع نیاز ارتش ایالات متحده آمریکا به یک هلی کوپتر هجومی و شناسایی در آینده ی نزدیک است .

این هلی کوپتر بر اساس هلی کوپتر Bell 525 Relentless طراحی شده است ولی دارای برتری هایی در زمینه ی طراحی و تکنولوژی نسبت به 525 می باشد .

شرکت Bell Helicopters در تاریخ 2 اکتبر 2019 اعلام کرد که برنامه ی جدید Bell 360 خود را برای توسعه ی هلی کوپترهای تهاجمی ارتش آمریکا معرفی می کند .

این طرح با این هدف ارائه شده است که جای خالی هلی کوپتر Bell OH-58D Kiowa Warrior را پر کند .

در حال حاضر ارتش آمریکا هلی کوپتر مستقلی برای ایفای این نقش ندارد و این نقش به عنوان یک مسئولیت اضافی بر عهده ی تیم های رزمی هلی کوپتر AH-64E Apache Guardian است .

ویژگی های عملیاتی

Bell 360 امکان نشست و برخاست از انواع زمین های ناهموار و خشن را دارد . اسکلت بندی محکم بدنه ، روتور یا پروانه ی اصلی قوی ، باله های بهینه شده و روتور دم با کیفیت تر این نتیجه را به همراه داشته است که Bell 360 سازگار پذیری بسیار عالی برای انواع ماموریت های جنگی و شناسایی داشته باشد.

Bell 360 Invictus

این هلی کوپتر دارای سرعت کروز 180 نات یا 333 کیلومتر بر ساعت و حداکثر سرعت 205 نات می باشد .

شعاع عملیاتی آن در حدود 135 مایل دریایی یا 250 کیلومتر است و تا 4000 فوت از سطح زمین می تواند ارتفاع بگیرد .

کابین خلبان ، ساختار بدنه ، روتورها و دیگر اجزای هلی کوپتر طوری طراحی شده اند که برای پرواز با سرعت بالای 200 نات هیچ مشکلی نداشته باشند .

روتور ها طوری تراش خورده اند که مقدار نیروی دراگ (Drag Force ) موثر بر آن ها به حداقل برسد و میزان توان هدر رفته کاهش یابد .

کاکپیت بل 360

از ویژگی های برتر Bell 360 Invictus می توان به موارد زیر اشاره کرد :

استفاده از یک موتور یکپارچه

استفاده از محفظه ی تسلیحاتی داخلی

استقامت بالا در شرایط پروازی دشوار

قطر روتور یا پروانه ی بزرگ 40 فوت

سرعت بالا

چالاکی و چابکی بالا

مقرون به صرفه از نظر اقتصادی

اسکلت بدنه ی هوشمند

ظرفیت حمل سلاح تا 1400 پوند

پیشرانه

Bell 360 Invictus از یک سیستم پیشرانه ی یکپارچه SPU استفاده می کند که علاوه بر عملکرد بهینه از ایمنی بالاتری نیز برخوردار است .

موتور اصلی Bell 360 یک موتور توربوشافت GE T901 است که در کنار یک پیشرانه ی کمکی PW207D1 که ساخت Patt Whitney – Canada است ، به کار می رود .

موتور T901 GE-900 ساخت شرکت جنرال موتورز یک موتور توربوشافت نسل جدید است که تحت برنامه ی بهینه سازی ارتش ایالات متحده آمریکا برای پیشرانه های توربینی AATE به عنوان جایگزینی برای موتورهای T 700 که بر روی هلی کوپترهای Black Hawk و Apache نصب شده است ، ساخته شد .

موتور GE-900

GE-900 توانایی تولید حداکثر 3000 اسب بخار توان را دارد و همچنین با مقدار سوخت برابر دارای 25 درصد برد بیشتری نسبت به T700 است .

ارتش آمریکا در نظر دارد که موتور GE-900 را بر روی هلی کوپترهای آپاچی و بلک هاوک نصب کند و با این ارتقا آنها را تا سال 2050 در خدمت ارتش نگه دارد .

پیشرانه ی کمکی در زمانی که موتور اصلی دچار نقص شود و یا به توان بیشتری نیاز باشد ، وارد مدار می شود .

موتور PW207D1

روتور یا پروانه ها

روتور اصلی در هلیکوپتر ها وظیفه ی غلبه بر نیروی گرانش زمین برای بلند شدن هلیکوپتر و همچنین وظیفه ی رانش را بر عهده دارد .

گشتاور تولید شده در اثر چرخش روتور اصلی ، باعث ایجاد یک نیرویی برای چرخاندن بدنه ی هلیکوپتر به دور خود می شود که برای حفظ ثبات حرکتی هلی کوپتر ، یک روتور بر روی دم نصب می شود تا از این چرخش جلوگیری کند .

این روتور یک نیروی رانشی در صفحه ی افقی و در خلاف جهت گشتاور تولید روتور اصلی ایجاد می کند .

در جلوی روتور دم یک بال تثبیت کننده ی افقی قرار دارد که توسط کامپیوتر کنترل و تنظیم می شود تا بتواند هلی کوپتر را در متعادل ترین شرایط بدون تکان های شدید نگه دارد .

برای شما دوست‌داران تکنولوژی نظامی:

مهاجم وارد می‌شود، نگاهی به بمب‌افکن دوربرد جدید آمریکا B-21 Raider

پهباد شناسایی Quantix Recon

روتور کوچک در زمان رسیدن به سرعت کروز ، تا 50 درصد نیروی لیفت مورد نیاز هلی کوپتر را تامین می کند و فشار اصلی که بر دوش روتور بزرگ است را کاهش می دهد . همچنین قدرت بیشتری برای حرکت به جلو فراهم می کند .

موارد دیگری که باعث می شود Bell 360 Invictus به سرعت بالایی برسد :

بدنه با کمترین مقطع مجاور جریان هوا که نیروی درگ را کاهش دهد .

محفظه ی حمل سلاح داخلی

مقطع آیرودینامیک روتور بزرگ

چرخ فرود جمع شونده

قرار دادن روتور دم درون یک مجرا برای کاهش درگ

سیستم کنترل پرواز

Bell 360 Invivtus از سیستم پرواز با سیم Wire System استفاده می کند . سیستم پرواز با سیم به این صورت است که خلبان یا سیستم اتوپایلت زمانی که قصد تغییر مسیر یا ارتفاع پرنده را دارد ، این فرمان ابتدا به کامپیوتر پردازنده ی کنترل پرنده داده می شود و این کامپیوتر ابتدا این فرمان ها را تحلیل و تجزیه می کند و با داده هایی از دیگر کامیپوترهای کنترلی پرنده ، مثل داده های ارتفاع ، سرعت ، آب و هوا ، سمت و سرعت وزش باد و … مقایسه کرده وبهترین تصمیم را برای تغییر در وضعیت حرکتی پرنده می گیرد .

چون این تصمیم از طریق سیگنال هالی الکتریکی و از طریق سیم به اجزای حرکتی و باله های پرنده می رسد ، به این سیستم ، سیستم پرواز با سیم می گویند .

در سیستم های قدیمی پروازی ، خلبان زمانی که قصد تغییر مسیر را داشت با فشار دادن اهرم کنترلی این فرمان را از طریق میله هایی که به باله ها وصل بود به صورت مکانیکی بدون هیچ تجزیه و تحلیل کامپیوتری به اجزای محرک می داد .

Bell 360 Invivtus پنجمین هواگرد مجهز به سیستم کنترل پرواز سیمی در جهان است .

عملکرد سیستم کنترل سیمی

در آینده بل انتظار دارد که بتواند این هلیکوپتر را تنها با یک خلبان به پرواز در بیاورد که این خلبان فقط وظیفه ی انجام ماموریت مثلا موشک باران یا عکس برداری را انجام دهد . در حالی که خلبان کنترلگر در یک ایستگاه زمینی هلی کوپتر را هدایت می کند .

دیگر رقبا

رقبای بل در این رقابت برای بردن طرح هلی کوپتر تهاجمی آینده ی ارتش ایالات متحده شرکت های بویینگ ، نورثروپ گرومن ، سیکروسکی متعلق به لاکهید مارتین و AVX Aircraft هستند .

در ماه مارس تنها دو تیم از این شرکت ها برای رقابت باقی می ماند و در سپتامبر 2022 بهترین طرح انتخاب می شود . طرح برنده تا پایان سال 2023 معرفی شده و ارتش امیدوار است که یک واحد از هلی کوپتر جدید را تا سال 2028 دریافت کند .

هلی کوپتر منتخب قرار است جای هلی کوپتر بازنشسته OH-58D Kiowa  را پر کند .

هلی کوپتر OH-58D Kiowa

مشخصات هلیکوپتر Bell-360

شرکت سازنده Bell Helicopters
وظیفه هلی کوپتر تهاجمی و شناسایی
موتور T901 GE-900 – PW207D1
توان موتور 3000 اسب بخار
حداکثر سرعت 380 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی 250 کیلومتر
حداکثر ارتفاع پروازی 4000 فوت
مقدار حمل سلاح 1400 پوند
اسلحه ثابت یک توپ 20 م م
bell360

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.5 از بین 65 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

محمد کتابی

دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ، عاشق پرواز، علاقه‌مند حوزه خودروهای سنگین و تجاری

‫3 دیدگاه ها

  1. این هلی کوپتر میتونه ی نقش آپاچی رو هم در ارتش آمریکا ایفا کنه ؟

    1. فعلا که آپاچی ها تا سال 2050 با آپدیتی که قراره بشن در خدمت می مونن . بعدش رو نمیدونم چی بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا