اخبار تکنولوژیاختراعات جدیدتکنولوژی

جامعه اتوماسیونه و تهدید شغل انسان ها

۴٫۲
(۱۰)

مردم سراسر جهان مخصوصا کشورهای توسعه یافته نگران این موضوع هستند که کم کم شغل خود را به خاطر اختراع ماشین های جدید و جامعه اتوماسیونه از دست بدهند. در سال ۱۹۳۰ جان مینارد کینز در مورد بیکاری بر اثر تکنولوژی هشدار داد و گفت:

بیکاری بر اساس کشفیات ما برای اقتصادی تر کردن کارهای دستی، باعث کاهش روند پیدا کردن کارهای جدیدتر برای این افراد می شود.

John Maynard Keynes

در دهه ۲۰۱۰ ایالات متحده آمریکا دچار رکود شدیدی در بازار کار شد یعنی ۹٫۹ درصد اما در چند سال اخیر با در پیش گرفتن سیاست های اصلاحی هزاران شغل در ایالت های مختلف برای جویندگان کار ایجاد شده است.

اگرچه به دنبال وقوع دو توفان ویرانگر این کشور ۳۰ هزار شغل را از دست داد- رکودی که در ۷ سال اخیر بی سابقه بوده است- اما در ماه گذشته میلادی دوباره روند صعودی را در پیش گرفت. توفان های هاروی و ایرما موجب توقف جذب نیرو در ایالت های تگزاس و فلوریدا شدند که در این میان بخش گردشگری با از دست دادن ۱۱ هزار موقعیت شغلی بیشترین آسیب را دید.

اما در ماه اکتبر افزایش ۸۹ هزار مورد جدید جذب نیرو در بخش مواد خوراکی و آشامیدنی که ۹۸ رتبه افت کرده بود، تا حد زیادی این ضعف را جبران کرد. با این همه میزان رشد اشتغال در ماه گذشته پایین تر از حد انتظار کارشناسان است.

ماه سپتامبر(اواسط شهریور و مهرماه) دومین ماه رکود در بخش بازار کار آمریکا به شمار می رود. اداره کار آمریکا گزارش داده است که در ماه اگوست(اواسط مرداد و شهریور) ۱۶۹ هزار شغل در این کشور ایجاد شده است که از ۱۸۰ هزار شغل مورد انتظار کمتر بوده است.

اما رقم های ۲۰۸ هزار و ۱۸ هزار شغل که به ترتیب مربوط به ماه های آگوست و سپتامبر می شود در ماه اکتبر رشد بسیار چشمگیری یافت و در نهایت نرخ بیکاری در آمریکا به ۴٫۱ درصد یعنی پایین ترین نرخ از سال ۲۰۰۰ تاکنون رسید.

با وجود این پیشرفت قابل توجه، اما همچنان شهروندان آمریکایی نگران آینده شغلی شان هستند چرا که در چند سال گذشته بسیاری از کارگران جای خود را به ربات ها داده اند. از این منظر بیکاری نه تنها در کارخانه ها بلکه در بسیاری مشاغل دیگر در حال افزایش است و مردم نگران این هستند که با اتوماسیون کارها، نیاز به نیروی انسانی کاهش یابد. انتخاب

جامعه اتوماسیونه تهدیدی برا شغل انسان ها

این ترس در عصر نرم افزار بیشتر هم شده است. بر اساس شواهد، یک شرکت مدل سازی سه بعدی با ارتقاء جزئی سیستم خود به حالت اتوماسیونه باعث شد تا ۲۰ کارگر از کار بیکار شوند. بر اساس مطالعه مک کینزی، تقریبا نیمی از شغل های کنونی را می توان اتوماسیونه کرد و پیش بینی کرده اند که تا سال ۲۰۳۰ حدودا ۴۰۰ میلیون شغل به این دلیل از بین خواهند رفت.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence شاخه ای از علوم کامپیوتر است که بر توسعه ماشین های هوشمند، تفکر و کارکرد آن ها تاکید دارد. برای مثال تشخیص صحبت، حل مسئله، یادگیری و برنامه ریزی.

با پیشرفت مداوم هوش مصنوعی (AI)، ماشین ها هرروزه قدرتمند تر و تواناتر می شوند و افزایش کمی هوشمندی به این ماشین ها باعث می شود که ماشین ها شغل های بیشتری را تصاحب کنند.

کشورهای مختلفی در حال پژوهش و توسعه ربات های مختلف هستند تا بتوانند آن ها را در حیطه های مختلفی از جمله نظامی، صنعتی و حتی پزشکی وارد کنند. پیش بینی می شود که حتی جراحی های پزشکی در آینده به وسیله ربات ها انجام شود و پزشک ها صرفا ناظر بر آن ها باشند. دلواپسان پای خود را هم فراتر از این موضوع گذاشته اند و بیان کردند که ربات ها و ماشین های هوشمند با قدرت هوش مصنوعی میتوانند مانند انسان ها در زمین زندگی کنند. همانند یک پزشک و حتی خیلی بهتر و دقیق تر بیماری فرد را تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.

ریسکی که در رابطه با هوش مصنوعی وجود دارد این فرضیه است که پیشرفت هوش مصنوعی، ممکن است روزی باعث انقراض انسان ها شود.

چه باید کرد؟

یک راه‌حل وجود دارد. راه‌حلی که به ما می‌گوید، باید پیش از آنکه فناوری ما را از میدان به در کند، ما بر آن مسلط شویم. اجرای این راه‌حل آسان نیست و بیشتر از هر چیزی نیازمند یک ذهن رشدمحور است. ذهنی که همواره به دنبال چیزهای جدید، یادگیری مسائل جدید و پیشروی است. در کنار این‌ها، باید این ذهنیت را در خود بپروریم که ما یا چیزی را بلدیم یا می‌توانیم آن را یاد بگیریم.

هر چه سریع‌تر یاد بگیریم جلوتر خواهیم بود. لازم است به‌جای این فکر که فناوری هرروز چگونه تغییر می‌کند، زندگی کاری خود را غنی کنیم. اگر بازی را بشناسیم و درست بازی کنیم، این ماییم که برنده‌ می‌شویم. در این صورت فناوری به‌جای اینکه ما را کنار بزند، زندگی ما را بهبود می‌بخشد و ارتقا می‌دهد. تجارت نیوز

چه کنیم که از اتوماسیون شغل ها جان سالم به در ببریم؟

اگر در دوران اتوماسیون شغل ها به دنبال آینده مطمئن هستید، باید چند گام مهم را بردارید. اولین موضوع، پیشرفت و تنوع بخشیدن به مهارت هاست. یعنی باید مهارت های کنونی خود را با کسب تخصص های بیشتر، تقویت نمایید. صبر نکنید تا کارفرما دوره های آموزشی برگزار کند. خودتان در زمان فراغت به دنبال اخذ مدارک مختلف باشید.

جایگزینی شغل ها توسط ربات ها

به خاطر داشته باشید که هوش مصنوعی به این راحتی ها نمی تواند جایگزین شغل هایی با مدارج تحصیلی بالا شوند، یعنی شغل هایی که به حل خلاقانه مسائل و تفکر خارج از چارچوب نیاز دارند.

تنوع بخشیدن به مهارت ها یکی از گام های عاقلانه محسوب می شود. هرچه انعطاف پذیر تر باشید، آینده مطمئنی خواهید داشت. کارمندی که بتواند کار چند ربات یا هوش مصنوعی تخصصی را انجام دهد، هنوز هم گزینه معقول تری برای کارفرما خواهد بود.

اگر در حوزه فناوری اطلاعات شاغل هستید، مهارت هایی مثل تعمیر و نگهداری سرور، طراحی وب، برنامه نویسی، تست نفوذ و موارد مشابه را فراموش نکنید. حتی اگر شغل اصلی خودتان را از دست دهید، این مهارت ها هنوز جایگاه های شغلی دیگری خواهند داشت. مهارت های ارتباطی و مردم داری هم برگ برنده شما هستند.

تغییرات آینده، فرصت های جدیدی هم به وجود می آورند. مثلاً کدنویسی عادی را هوش مصنوعی بر عهده می گیرد، اما برنامه نویسی پیشرفته در حوزه هوش مصنوعی توسط انسان انجام خواهد شد. برنامه نویسی در حوزه های مدیریت داده و اطلاعات هم جایگاه خودش را حفظ می کند. آنالیز داده برای توسعه الگوریتم های یادگیری عمیق از شغل های مهم آینده خواهد بود.

حوزه هایی مثل امنیت داده نیز با رشد روزافزون مواجه می شوند. از آنجا که هوش مصنوعی داده های شخصی بیشتری را در اختیار خواهد داشت، حفاظت از این داده ها نیز اهمیت بیشتری پیدا می کنند. همچنین خودتان را برای کار کردن از راه دور آماده کنید، چون شرکت ها به دنبال زبده ترین نیروها از سرتاسر جهان خواهند بود. دیجیاتو

تسخیر شغل ها توسط تکنولوژی در جامعه اتوماسیونه

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء ۴٫۲ از بین ۱۰ نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

‫4 دیدگاه ها

  1. درسته که تکنولوژی در حال تسخیر شغل ادم هاست، اما می تونیم جلوشو بگیریم؟ به نظر من بهتره خود ادم ها به سمت یادگیری هوش مصنوعی و ای تی که داره کل دنیا رو میگیره برن تا برای خودشون شغل ایجاد کنن:)

    1. بله اما آدم های باسواد معمولا جایگاه خودشون رو حفظ میکنن و این بیکاری متوجه قشر ضعیف و کارگر جامعه میشه. کسانی که به دلیل شرایط جامعه، توانایی یادگیری مهارت ها رو ندارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا