اخبار تکنولوژیاختراعات جدیدتکنولوژیمنتخب سردبیر

جامعه اتوماسیونه و تهدید شغل انسان ها

4.2
(13)

جایگزینی ربات با انسان

مردم سراسر جهان مخصوصا کشورهای توسعه یافته نگران این موضوع هستند که کم کم شغل خود را به خاطر اختراع ماشین های جدید و جامعه اتوماسیونه از دست بدهند. در سال 1930 جان مینارد کینز در مورد بیکاری بر اثر تکنولوژی هشدار داد و گفت:

بیکاری بر اساس کشفیات ما برای اقتصادی تر کردن کارهای دستی، باعث کاهش روند پیدا کردن کارهای جدیدتر برای این افراد می شود.

John Maynard Keynes

در دهه 2010 ایالات متحده آمریکا دچار رکود شدیدی در بازار کار شد یعنی 9.9 درصد اما در چند سال اخیر با در پیش گرفتن سیاست های اصلاحی هزاران شغل در ایالت های مختلف برای جویندگان کار ایجاد شده است.

اگرچه به دنبال وقوع دو توفان ویرانگر این کشور 30 هزار شغل را از دست داد- رکودی که در 7 سال اخیر بی سابقه بوده است- اما در ماه گذشته میلادی دوباره روند صعودی را در پیش گرفت. توفان های هاروی و ایرما موجب توقف جذب نیرو در ایالت های تگزاس و فلوریدا شدند که در این میان بخش گردشگری با از دست دادن 11 هزار موقعیت شغلی بیشترین آسیب را دید.

اما در ماه اکتبر افزایش 89 هزار مورد جدید جذب نیرو در بخش مواد خوراکی و آشامیدنی که 98 رتبه افت کرده بود، تا حد زیادی این ضعف را جبران کرد. با این همه میزان رشد اشتغال در ماه گذشته پایین تر از حد انتظار کارشناسان است.

ماه سپتامبر(اواسط شهریور و مهرماه) دومین ماه رکود در بخش بازار کار آمریکا به شمار می رود. اداره کار آمریکا گزارش داده است که در ماه اگوست(اواسط مرداد و شهریور) 169 هزار شغل در این کشور ایجاد شده است که از 180 هزار شغل مورد انتظار کمتر بوده است.

اما رقم های 208 هزار و 18 هزار شغل که به ترتیب مربوط به ماه های آگوست و سپتامبر می شود در ماه اکتبر رشد بسیار چشمگیری یافت و در نهایت نرخ بیکاری در آمریکا به 4.1 درصد یعنی پایین ترین نرخ از سال 2000 تاکنون رسید.

با وجود این پیشرفت قابل توجه، اما همچنان شهروندان آمریکایی نگران آینده شغلی شان هستند چرا که در چند سال گذشته بسیاری از کارگران جای خود را به ربات ها داده اند. از این منظر بیکاری نه تنها در کارخانه ها بلکه در بسیاری مشاغل دیگر در حال افزایش است و مردم نگران این هستند که با اتوماسیون کارها، نیاز به نیروی انسانی کاهش یابد. انتخاب

جامعه اتوماسیونه تهدیدی برا شغل انسان ها

این ترس در عصر نرم افزار بیشتر هم شده است. بر اساس شواهد، یک شرکت مدل سازی سه بعدی با ارتقاء جزئی سیستم خود به حالت اتوماسیونه باعث شد تا 20 کارگر از کار بیکار شوند. بر اساس مطالعه مک کینزی، تقریبا نیمی از شغل های کنونی را می توان اتوماسیونه کرد و پیش بینی کرده اند که تا سال 2030 حدودا 400 میلیون شغل به این دلیل از بین خواهند رفت.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence شاخه ای از علوم کامپیوتر است که بر توسعه ماشین های هوشمند، تفکر و کارکرد آن ها تاکید دارد. برای مثال تشخیص صحبت، حل مسئله، یادگیری و برنامه ریزی.

با پیشرفت مداوم هوش مصنوعی (AI)، ماشین ها هرروزه قدرتمند تر و تواناتر می شوند و افزایش کمی هوشمندی به این ماشین ها باعث می شود که ماشین ها شغل های بیشتری را تصاحب کنند.

7 شاخه اصلی هوش مصنوعی به زبان ساده

کشورهای مختلفی در حال پژوهش و توسعه ربات های مختلف هستند تا بتوانند آن ها را در حیطه های مختلفی از جمله نظامی، صنعتی و حتی پزشکی وارد کنند. پیش بینی می شود که حتی جراحی های پزشکی در آینده به وسیله ربات ها انجام شود و پزشک ها صرفا ناظر بر آن ها باشند. دلواپسان پای خود را هم فراتر از این موضوع گذاشته اند و بیان کردند که ربات ها و ماشین های هوشمند با قدرت هوش مصنوعی میتوانند مانند انسان ها در زمین زندگی کنند. همانند یک پزشک و حتی خیلی بهتر و دقیق تر بیماری فرد را تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.

ریسکی که در رابطه با هوش مصنوعی وجود دارد این فرضیه است که پیشرفت هوش مصنوعی، ممکن است روزی باعث انقراض انسان ها شود.

چه باید کرد؟

یک راه‌حل وجود دارد. راه‌حلی که به ما می‌گوید، باید پیش از آنکه فناوری ما را از میدان به در کند، ما بر آن مسلط شویم. اجرای این راه‌حل آسان نیست و بیشتر از هر چیزی نیازمند یک ذهن رشدمحور است. ذهنی که همواره به دنبال چیزهای جدید، یادگیری مسائل جدید و پیشروی است. در کنار این‌ها، باید این ذهنیت را در خود بپروریم که ما یا چیزی را بلدیم یا می‌توانیم آن را یاد بگیریم.

هر چه سریع‌تر یاد بگیریم جلوتر خواهیم بود. لازم است به‌جای این فکر که فناوری هرروز چگونه تغییر می‌کند، زندگی کاری خود را غنی کنیم. اگر بازی را بشناسیم و درست بازی کنیم، این ماییم که برنده‌ می‌شویم. در این صورت فناوری به‌جای اینکه ما را کنار بزند، زندگی ما را بهبود می‌بخشد و ارتقا می‌دهد. تجارت نیوز

چه کنیم که از اتوماسیون شغل ها جان سالم به در ببریم؟

اگر در دوران اتوماسیون شغل ها به دنبال آینده مطمئن هستید، باید چند گام مهم را بردارید. اولین موضوع، پیشرفت و تنوع بخشیدن به مهارت هاست. یعنی باید مهارت های کنونی خود را با کسب تخصص های بیشتر، تقویت نمایید. صبر نکنید تا کارفرما دوره های آموزشی برگزار کند. خودتان در زمان فراغت به دنبال اخذ مدارک مختلف باشید.

جایگزینی شغل ها توسط ربات ها

به خاطر داشته باشید که هوش مصنوعی به این راحتی ها نمی تواند جایگزین شغل هایی با مدارج تحصیلی بالا شوند، یعنی شغل هایی که به حل خلاقانه مسائل و تفکر خارج از چارچوب نیاز دارند.

تنوع بخشیدن به مهارت ها یکی از گام های عاقلانه محسوب می شود. هرچه انعطاف پذیر تر باشید، آینده مطمئنی خواهید داشت. کارمندی که بتواند کار چند ربات یا هوش مصنوعی تخصصی را انجام دهد، هنوز هم گزینه معقول تری برای کارفرما خواهد بود.

اگر در حوزه فناوری اطلاعات شاغل هستید، مهارت هایی مثل تعمیر و نگهداری سرور، طراحی وب، برنامه نویسی، تست نفوذ و موارد مشابه را فراموش نکنید. حتی اگر شغل اصلی خودتان را از دست دهید، این مهارت ها هنوز جایگاه های شغلی دیگری خواهند داشت. مهارت های ارتباطی و مردم داری هم برگ برنده شما هستند.

تغییرات آینده، فرصت های جدیدی هم به وجود می آورند. مثلاً کدنویسی عادی را هوش مصنوعی بر عهده می گیرد، اما برنامه نویسی پیشرفته در حوزه هوش مصنوعی توسط انسان انجام خواهد شد. برنامه نویسی در حوزه های مدیریت داده و اطلاعات هم جایگاه خودش را حفظ می کند. آنالیز داده برای توسعه الگوریتم های یادگیری عمیق از شغل های مهم آینده خواهد بود.

16 شغلی که ربات ها آن ها را تسخیر خواهند کرد

حوزه هایی مثل امنیت داده نیز با رشد روزافزون مواجه می شوند. از آنجا که هوش مصنوعی داده های شخصی بیشتری را در اختیار خواهد داشت، حفاظت از این داده ها نیز اهمیت بیشتری پیدا می کنند. همچنین خودتان را برای کار کردن از راه دور آماده کنید، چون شرکت ها به دنبال زبده ترین نیروها از سرتاسر جهان خواهند بود. دیجیاتو

جایگزینی ربات با انسان : شغل هایی که در آینده ای نزدیک توسط ربات ها جایگزین می شوند:

مسئول پذیرش

یک سیستم صفحه لمسی مجهز به هوش مصنوعی، به راحتی می‌تواند جایگزین یک مسئول پذیرش شود. در حال حاضر، در بسیاری از شرکت‌های مدرن و قدرتمند، از این تکنولوژی استفاده می‌شود. دو بیمارستان در بلژیک، از ربات‌ها به عنوان مسئول پذیرش استفاده می‌کنند. این ربات‌ها گیرنده‌ای به اندازه ۴فوت دارند و همین طور سر و بدن دارند و می‌تواند گفتار انسان را به ۲۰ زبان مختلف تشخیص دهند. صدای مرد، زن و کودک را نیز از یکدیگر تشخیص می‌دهند.

کارگر کارخانه

میلیون‌ها شغل کارگران در کارخانه، اکنون توسط دستگاه‌ها انجام می‌شوند. سال‌ها است که در زمینه ساخت و ساز و به ویژه در اقتصادهای پیشرفته، ربات‌ها جایگزین کارگران کارخانه شده‌اند. مطمئناً، در آینده نه چندان دور، همه شرکت‌ها می‌توانند از ماشین آلات صنعتی هوشمند استفاده کنند. به عنوان در تولید خودرو از ربات ها جهت تولید صفر تا صد خودرو استفاده میشود. از ساخت سه بعدی شاسی با پرینترهای سه بعدی گرفته تا جوشکاری و سفت کردن اتوماتیک پیچ ها.

پیک‌ها

گذشته از صنعت تولید، در صورت رونق اتوماسیون رباتیک در سال‌های آینده، بخش لجستیک و حمل و نقل بیشترین تأثیر را از هوش مصنوعی خواهد پذیرفت. پیک‌ها کم کم با ربات‌هایی که توانایی سفر دارند جایگزین می‌شوند. یک مثال برای این موضوع شرکت Starship Technologies است که به تازگی روبات‌های کوچک خودران خود را راه اندازی کرده است که می‌توانند کالا را از مسیرهای مختلف شهر در فاصله دو مایلی به مشتریان خود تحویل دهند.

راننده تاکسی و اتوبوس

به لطف تسلا، رانندگی نیمه اتوماتیک در حال حاضر وجود دارد و خیلی نخواهد گذشت که وسایل نقلیه کاملاً خودمختار حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها را به دست می‌گیرند. اگرچه در کشورهایی مانند هند، دولت استفاده از ماشین‌های خودران را در جهت حمایت از مشاغل ممنوع کرده است. خلبانان، در حال حاضر از این روند در امان هستند. در حالی که فناوری پرواز و هواپیمای خودران وجود دارد، اما مسافران کمی ریسک استفاده از این هواپیماها را متحمل می‌شوند.

سربازها

در آینده دیگر جان انسان‌ها در میدان نبرد تلف نمی‌شود. به زودی ربات‌هایی ایجاد می‌شوند که برای ما می‌جنگند. در طول جنگ آمریکا علیه تروریسم در عراق، ربات‌های سرباز به شکل هواپیماهای بدون سرنشین مسلح و برنامه‌ریزی شده از قبل، توسط ارتش آمریکا برای ترور دشمنان استفاده می‌شدند. در فیلم های علمی تخیلی بارها ربات هایی را دیده ایم که یا به صورت کاملا هوشمند مبارزه کرده اند، یا از راه دور کنترل می شوند یا دارای سرنشین هستند.

ربات های جنگنده- جایگزینی ربات با انسان در جامعه اتوماسیونه
ربات های فیلم آواتار

جراحان

ظهور ربات‌های جراح اکنون به واقعیت نزدیک است. امروزه ربات‌های جراح می‌توانند از چندین عمل جراحی تعویض زانو گرفته تا تصحیح بینایی و… سربلند بیرون بیایند و اقدامات پزشکی مختلفی را انجام دهند. مدتی است در برخی کشورهای پیشرفته، تشخیص بیماری بر اساس علائم آن‌ها از طریق چت بات انجام می شود.

گارد امنیتی

نگهبانان رباتیکی می‌توانند در آینده جایگزین انسان‌ها شوند تا از مکان‌های تجاری محافظت کنند. به عنوان مثال، می‌توانید یک ربات امنیتی Yelp را انتخاب کنید که قادر است با دوربین باکیفیت خود کل ساختمان را بازرسی کند. این ربات همچنین دارای یک میکروفن و سنسور مادون قرمز است که می‌تواند هرگونه صدای مشکوک یا حرکتی را تشخیص دهد.

فروش

اکنون از هوش مصنوعی برای ایجاد استراتژی محتوا و بروشورهای الکترونیکی در بازاریابی استفاده می‌شود. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند تماس‌های فروش را سریعتر از هر مدیر فروشی تجزیه و تحلیل کنند. در حقیقت، براساس یک مطالعه، پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۴، ربات‌ها جای بازاریاب‌های تلفنی را می‌گیرند.

حسابدار

مشاغل مالی ممکن است به زودی توسط هوش مصنوعی جایگزین شوند. ربات‌ها و نرم افزارها سریع‌تر از انسان‌ها می‌توانند محاسبات را انجام دهند. تحقیقات مختلف نشان داده است که روبات‌ها در انجام کارهای حسابداری بهتر از انسان‌ها عمل می‌کنند. ربات‌های حسابدار در حال حاضر در حال توسعه هستند. در استفاده از این ربات‌ها، برخلاف اتومبیل‌های بدون راننده که می‌توانند عواقب مهلکی حتی با بروز خطاهای کوچک ایجاد کنند، خطر بزرگی وجود ندارد زیرا که داده‌ها به راحتی بازیابی می‌شوند.

جایگزینی ربات با انسان در جامعه اتوماسیونه

کشاورزان

در حال حاضر از ربات‌های کشاورز در برداشت محصولات زراعی با سرعت بالا استفاده می‌شود. در کیوتو، ژاپن، نخستین مزرعه کاهو که از در تمام فرآیندهای خود از ربات‌ها استفاده می‌کند، به تازگی افتتاح شد. ربات‌های کشاورز در این مزرعه مسئول کاشت، برداشت و مراقبت از محصولات زراعی هستند.

دیگر مشاغل

مهمانداری یا خدمه پرواز

شاید بیشتر ما با دیدن مهمانداران خوش‌رو که لباس‌های فرم شیک و مرتبی به تن دارند هیچ‌گاه احساس نکنیم که روزی شغل آن‌ها از بین خواهد رفت اما متأسفانه تخمین زده شده است در سال 2022 میزان اشتغال این افراد به کمتر از 7 درصد برسد چراکه شرکت‌های هواپیمایی برای به حداکثر رساندن سود خود و رقابت با شرکت‌های دیگر، از فناوری‌های جدید به‌جای مهمانداران استفاده خواهند کرد.

امروزه بیشتر هواپیماها از تجهیزات امنیتی پیشرفته خودکار مجهز به صفحه‌نمایش استفاده می‌کنند و همین امر آینده‌ی شغلی خوبی را برای مهمانداران در دهه‌های آینده نوید نمی‌دهد.

آشپزهای فست فود

با پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین‌ها و ربات‌ها به‌جای انسان‌ها و هزینه‌های کمی که نگهداری و استفاده از این وسایل برای انسان‌ها دارد، گمان می‌رود در دهه‌های آینده ربات‌ها پیتزاهای ما را به‌جای آشپزها تحویل دهند!

احتمال می‌رود در دهه‌های آینده فعالیت‌های آشپزی کم مهارت یا همان فست‌فودها به‌جای آشپز از ربات‌ها (جایگزینی ربات با انسان) و دستگاه‌های پیشرفته برای انجام فعالیت‌های خود استفاده کنند.

خدمات پستی

از آخرین باری که نامه‌ای را از طریق اداره‌ی پست ارسال کرده‌اید چند سال گذشته است؟ شاید شما نیز بگویید سال‌ها پیش!

با اینکه هنوز هم افراد مسن به ارسال نامه از طریق اینترنت و یا ایمیل اعتقاد چندانی ندارند اما پیش‌بینی می‌شود در دهه‌های آینده مشاغل مربوط به خدمات پستی کاهش چشمگیری پیدا کند چراکه شرکت‌های پستی با کم شدن تعداد مراجعات به نیروی انسانی کمتری نیاز خواهند داشت.

کتابداری

با دیجیتالی شدن کتاب ها دیگر نیازی به نیروی انسانی جهت مدیریت کتابخانه وجود نداره و ربات ها می توانند کاملا دقیق کتاب ها را مرتب کرده و یا به جستجوی آن ها بپردازند. حتی در صورت وجود کتابخانه های سنتی ربات ها میتوانند کتاب ها را در قفسه ها مرتب کرده و یا به مشتری تحویل دهند. (جایگزینی ربات با انسان)

منشی ها

برخی از منشی ها، کار بسیار ساده ای دارند که توسط یک ربات به راحتی قابل انجام است.

بازرس مالیاتی

با استفاده از دنیای اینترنت و رایانه، بلافاصله پس از پرداخت قبض، خریدوفروش و هر فعالیت مشابهی، مالیات شما محاسبه و ثبت می‌شود و نیازی نیست تا شرکت‌ها برای محاسبه‌ی مالیات‌های خود سالانه مبالغ هنگفتی را صرف استخدام بازرسان مالیاتی کنند، چراکه کار این افراد را حتی برنامه‌های ساده کامپیوتری نیز می‌توانند به‌راحتی و در زمان کمتری حتی بدون کوچک‌ترین خطا انجام دهند.

تسخیر شغل ها توسط تکنولوژی در جامعه اتوماسیونه (جایگزینی ربات با انسان)

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 4.2 از بین 13 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

منبع
ریون مگعامراندیش هوشمندپروفایل سنتر

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

‫4 دیدگاه ها

  1. درسته که تکنولوژی در حال تسخیر شغل ادم هاست، اما می تونیم جلوشو بگیریم؟ به نظر من بهتره خود ادم ها به سمت یادگیری هوش مصنوعی و ای تی که داره کل دنیا رو میگیره برن تا برای خودشون شغل ایجاد کنن:)

    1. بله اما آدم های باسواد معمولا جایگاه خودشون رو حفظ میکنن و این بیکاری متوجه قشر ضعیف و کارگر جامعه میشه. کسانی که به دلیل شرایط جامعه، توانایی یادگیری مهارت ها رو ندارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا