تکنولوژی نظامیمنتخب سردبیر

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف ۱۴ تامکت با میگ ۲۹ فالکروم، دو محافظ آسمان ایران

۴٫۴
(۱۰۸)

در این پست ما قصد داریم به مقایسه بین دو شکاری رهگیر نیروی هوایی ارتش ایران یعنی اف ۱۴ تامکت و میگ ۲۹ فالکروم بپردازیم.

اگرچه در نیروی هوایی اف ۴ فانتوم نیز می‌تواند نقش شکاری رهگیر را ایفا کند ، ولی بار اصلی حفاظت از آسمان ایران بر عهده‌ی دو جنگنده ی فوق است.

با ریون مگ در مواجه تکنولوژی آمریکا در برابر شوروی همراه باشید!

فهرست مطالب

هدف از ساخت

هدف از ساخت اف ۱۴ تامکت

در اواخر سال ۱۹۵۰ میلادی نیروی دریایی ایالات متحده و ناوهای هواپیمابر آن با یک خطر بالقوه از جانب رقیب خود یعنی شوروی روبرو شدند . آن خطر بمب افکن‌های توپولوف ۱۶ و ۲۲ بودند که با موشک های کروز مافوق صوت خود از فاصله ی ۲۰۰ کیلومتری می‌توانستند بدون نزدیک شدن به ناوهای هواپیمابر ، آن‌ها را مورد اصابت قرار دهند.

در آن زمان وظیفه‌ی حفاظت از این ناوها بر عهده‌ی جنگنده‌ی اف ۴ فانتوم ۲ بود . فانتوم با اینکه جنگنده‌ای قابل و عالی بود ولی کارآیی لازم برای مواجه با موشک‌های کروز جدید شوروی را نداشت.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 1
جنگنده اف ۴ فانتوم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا

جنگنده فانتوم اف ۴ امتحان خود را در انواع ماموریت‌های از قبیل رهگیری ، بمباران و از بین بردن تاسیسات ، پشتیبانی از نیروهای زمینی خودی ، نفوذ به عمق خاک دشمن ، از بین بردن سایت پدافندی و راداری ، جنگ علیه یگان‌های زرهی و جنگ دریایی ، شناسایی و عکسبرداری به خوبی پس داده است.

این جنگنده‌ی استثنایی همواره یک سرو گردن از رقبای روسی خود بالاتر بوده‌است.

این برتری را می‌توان در جنگ ایران و عراق در مواجه با میگ‌ها و سوخوهای روسی مشاهده کرد . فانتوم جنگنده‌های عراقی را به زیر می‌کشید و به دل خاک دشمن می‌زد و اهداف را بمباران می‌کرد و با سرعت بالا بازمیگشت.

فلسفه‌ی تولید اف ۱۴ تامکت به تولید بمب افکن جدید توپولوف ۲۲ و موشک ضد کشتی خا ۲۲ توسط شوروی برمیگردد . توپولوف ۲۲ و موشک خا ۲۲ می‌توانستند از فاصله‌ی ۴۰۰ کیلومتری ناوهای آمریکایی را مورد هدف قرار دهند و با سر جنگی یک تنی آسیب جدی به ناوها وارد کنند.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 2
بمب افکن توپولوف ۲۲ بلایندر ارتش شوروی

اف ۴ فانتوم و موشک‌های اسپارو آن نمی‌توانستند به طور موثر با توپولوف ۲۲ها وارد جدال شوند.

اسپارو یک موشک هوابه‌هوای رادار نیم فعال با برد اسمی ۵۰ کیلومتر است که در برد آتش حدود ۳۵ کیلومتری قابل اطمینان است . فانتوم با اسپارو توانایی مقابله با توپولوف ۲۲ با خا ۲۲ را نداشت.

از این رو نیروی دریایی ایالات متحده‌ی آمریکا برای جایگزین کردن اف ۴ فانتوم با یک شکاری رهگیر که توانایی عمل کردن در ارتفاع و سرعت بالا و همچنین سرعت پایین برای درگیری با موشک‌های کروز را داشته باشد، اقدام کرد.

برای آشنایی با یکی از بهترین ارتقاها بر روی اف۴ فانتوم میتوانید مقاله زیر را بخوانید:

ترمیناتور۲۰۲۰، بهترین ارتقا برای اف۴ فانتوم۲

جنگنده‌ی جدید باید دارای راداری دوربرد و موشک‌هایی با برد بلند باشد تا بتواند بمب افکن‌های روس را از فاصله‌ی دور رهگیری و مورد اصابت قرار دهد. از طرفی باید بتواند به خوبی بر روی ناوهواپیمابر نشسته و بلند شود.

پس از کش و قوس‌های فراوان و ردشدن طرح اف ۱۱۱ بی توسط نیروی دریایی ، طرح اف ۱۴ تامکت شرکت گرومن برای جایگزینی اف ۴ پذیرفته شد.

اف ۱۴ طرحی بسیار گران بود و تولید پیش نمونه‌ها برای تست‌های میدانی ، با توجه به اینکه سه پیش نمونه‌ی گرومن در حین تست‌ها سقوط کردند و کامل از بین رفتند ، گرومن را به مرز ورشکستگی کشاند.

شرکت مگدانل داگلاس از این ضعف گرومن استفاده کرد و نمونه‌ی دریایی اف ۱۵ ایگل را به نیروی دریایی پیشنهاد کرد. اف ۱۵ ایگل از نظر سیستم ساده تر و از نظر قیمت ارزان‌تر از اف ۱۴ بود ولی کارآیی لازم را نداشت.

اف ۱۴ تامکت با قابلیت‌های خوب چشم سران نیروی دریایی آمریکا را گرفته بود و آن‌ها به هیچ وجه نمی خواستند آنرا از دست بدهند.

طرح اف ۱۴ به علت گرانی و نبود بودجه‌ی لازم توسط گرومن در حال لغو شدن بود که شاه ایران به میدان آمد. شاه ایران همواره به دنبال تکنولوژی‌های جدید مخصوصا در حوزه‌ی نیروی هوایی بود . وی با کمک ۷۵ میلیون دلاری به گرومن، ایران را به عنوان یکی از سرمایه گذاران ناخوانده‌ی اف ۱۴ وارد کارزار کرد.

پس از تمام این فراز و نشیب‌ها، سرانجام اف ۱۴ تامکت در سال ۱۹۷۴ وارد خدمت نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا شد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 3
اف ۱۴ تامکت نیروی دریایی آمریکا

هدف از ساخت میگ ۲۹ فالکروم

فلسلفه‌ی تولید میگ ۲۹ برمی‌گردد به زمانیکه ارتش آمریکا ساخت جنگنده‌های نسل ۴ خود را با اف ۱۵ ایگل استارت زد.

جنگنده‌های نسل ۳ روسی مثل میگ ۲۵ و ۲۳ دیگر توانایی رویارویی با نسل ۴‌های تازه نفس آمریکایی را نداشتند.

شوروی برای جبران این عقب ماندگی در رقابت تسلیحاتی با آمریکا به شرکت‌های میگ و سوخوی خود دستور ساخت یک شکاری رهگیر سنگین با سوخت بالا، چالاکی زیاد و برد بلند را داد.

میگ پس از تحقیقات به این نتیجه رسید که جنگنده‌ای که هم سنگین باشد و هم سوخت زیادی حمل کند از چالاکی و مانور پذیری خوبی برخوردار نیست. پس به دنبال ساخت یک جنگنده‌ی سبک با چالاکی بالا رفت. همانطور که آمریکا پس از اف ۱۵ ایگل نیاز به یک جنگنده‌ی چابک‌تر را حس کرد و اف ۱۶ را ساخت.

سوخو به دنبال طرح مقابله با اف ۱۵ ایگل رفت که منجر به تولید سوخو ۲۷ شد و میگ به دنبال رقیب برای اف ۱۶ چالاک و پر قدرت در داگ فایت رفت که شاهکار مانورپذیری در بین جنگنده‌های دنیا ، یعنی میگ ۲۹ متولد شد.

اولین پیش نمونه‌ی میگ ۲۹ در سال ۱۹۷۷ به پرواز در آمد. در نهایت در ۱۹۸۳ میگ ۲۹ وارد نیروی هوایی شوروی شد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 4
میگ ۲۹ فالکروم ارتش روسیه

از نظر سال ساخت ، میگ ۲۹ از اف ۱۴ جدیدتر است ولی این جدید بودن به معنای بالا بودن تکنولوژی نیست. نخستین نمونه‌ی میگ ۲۹ لقب فالکروم را از ناتو دریافت کرد.

مقایسه از نظر ساختار و پیشرانه

ساختار کلی اف ۱۴ تامکت و میگ ۲۹ فالکروم

اف ۱۴ تامکت یک جنگنده‌ی شکاری رهگیر دوربرد نسل ۴ است. تامکت دو موتوره و دو خلبانه است و از بال‌هایی با زاویه‌ی متغیر بهره می‌برد. دو موتور اف ۱۴ از هم جدا هستند تا اگر یکی دچار آتش سوزی شد، آتش به دیگری سرایت نکند.

زاویه‌ی بال‌ها هم به صورت اتوماتیک توسط یک کامپیوتر طبق سرعت جنگنده و هم به صورت دستی با یک دکمه که بر روی جوی استیک خلبان نصب شده‌است، قابل تنظیم می‌باشد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 5
اف ۱۴ تامکت نیروی هوایی ارتش ایران

در هنگام لندینگ و تیک آف بال‌های تامکت در حالت باز هستند و در حالتی که پس سوزهای جنگنده روشن می شوند و جنگنده می خواهد به سرعتی فراتر از سرعت صوت برسد، برای کاهش نیروی درگ جریان هوا بر روی بال‌ها، بال‌ها جمع می‌شوند.

از آن طرف میگ ۲۹ یک شکاری رهگیر نقطه‌ای و کوتاه برد است که دارای یک خلبان بوده و بال‌های آن ثابت هستند. همانند اف ۱۴ تامکت، فالکروم هم دارای دو سکان عمودی است و ورودی‌های هوای آن در زیر  بدنه قرار دارد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 6
میگ ۲۹ فالکروم نیروی هوایی ارتش ایران

مقایسه‌ی پیشرانه

اف ۱۴ تامکت از دو موتور توربوفن پرات اندویتنی TF-30 P412 که مجهز به پس سوز است، استفاده می‌کند.

مقدار رانش این موتور در حالت خشک یا بدون پس سوز ۱۱۷۰۰ پاوند و با روشن کردن پس سوز ۱۸۹۰۰ پاوند است.

این موتور یکی از نقاط ضعف اصلی اف ۱۴ می‌باشد. اگر هوای کافی به این موتور نمی‌رسید، موتور دچار پدیده‌ی واماندگی یا استال می‌شد و موتور از دست می‌رفت و باعث سقوط جنگنده می‌شد. ( اتفاقی که به خوبی در فیلم تاپ گان با بازی تام کروز به نمایش گذاشته شد. )

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 7
موتور اف ۱۴ تامکت

مشکل بعدی اف ۱۴ تامکت مقدار رانش به وزن کم آن در بین دیگر جنگنده‌های نسل ۴ دنیا است.

میگ ۲۹ به مانند اف ۱۴ تامکت دو موتوره است و از دو موتور توربوفن RD 33 ساخت کیلیامو، بهره می‌برد.

موتور RD 33 اولین نسل موتورهای توربوفن ساخت شوری است که در حالت بدون پسسوز رانش ۱۱۱۰۰ و در حالت پس سوز رانش ۱۸۳۰۰ پاوند تولید می‌کند.

همانند اف ۱۴ تامکت موتور در دو غلاف جدا برای آسیب ندیدن یکی از دیگری، قرار گرفته‌است. موتور میگ ۲۹ هم مثل موتور اف ۱۴ از مشکل ایجاد دود سیاه رنج می‌برد که در موتور اف ۱۴ این دود سیاه بر کارآیی موتور اثر ندارد ولی در میگ ۲۹ بازده را کاهش می‌دهد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 8
موتور میگ ۲۹ فالکروم

میگ ۲۹ جنگنده‌ای بسیار چالاک و مانوپذیر است به طوریکه همواره در نمایشگاه‌های هوایی، مانورها و نمایش‌های میگ ۲۹ جزو زیباترین و چشم نوازترین نمایش‌هاست به خصوص مانور معروف کبری آن. به جرات می‌توان گفت که از اف ۱۶ که نماد جنگنده های چابک است هم چابک تر است.

تا به اینجا از نظر تکنولوژی موتور، اف ۱۴ تامکت جلوتر از میگ ۲۹ است با اینکه اف ۱۴ از میگ ۲۹ قدیمی‌تر است.

ولی از نظر مانور‌پذیری و چابکی میگ ۲۹ از اف ۱۴ برتر است. همچنین رانش به وزن میگ ۲۹ با اینکه موتور آن رانش کمتری تولید می‌کند، به علت سبک بودن میگ ۲۹، بیشتر از اف ۱۴ می‌باشد.همچنین موتور میگ ۲۹ مشکل واماندگی را هم ندارد.

تکنولوژی بال متغیر اف ۱۴ تامکت باعث شده این جنگنده در پروازهای با سرعت و ارتفاع بالا یا ارتفاع پست خیلی بهتر از میگ ۲۹ عمل کند.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 9
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 10

مقایسه از نظر تکنولوژی کابین

اف ۱۴ تامکت یک جنگنده‌ی دو کابین است. کابین جلو وظیفه‌ی هدایت جنگنده و در هنگام درگیری‌های نزدیک وظیفه‌ی داگ فایت را دارد. کابین عقب افسر رادار است و وظیفه‌ی کنترل رادار و چک کردن منطقه بر عهده‌ی اوست. همچنین وظیفه‌ی شلیک موشک افسانه‌ای فونیکس بر عهده‌ی خلبان کابین عقب است.

کابین جلو مجهز به دو نمایشگر چندکاره برای نشان دادن تصاویر راداری و تصاویری که توسط جستجوگر فروسرخ نوک دماغه تهیه می‌شود، است .این نمایشگرها می‌توانند اطلاعات سامانه‌ی ناوبری و اطلاعات پروازی را هم نشان دهند.

کابین عقب یک نمایشگر بزرگ دارد که تصاویر راداری را نشان می‌دهد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 11
کابین جلوی اف ۱۴ تامکت
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 12
کابین عقب اف ۱۴ تامکت

تامکت توانایی سوختگیری هوایی دارد که باعث می‌شود مدت زمان ماموریت تامکت افزایش یابد.

در مقابل میگ ۲۹ تک کابینه بود و کابین از یک نمایشگر تک کاره‌ی سیاه و سفید بهره می‌برد که رادار را نشان می‌دهد.

میگ ۲۹ تحویلی به ایران فاقد لوله ی سوختگیری هوایی است که یک ضعف بزرگ در برابر اف ۱۴ است.

در زمینه‌ی تکنولوژی کابین اف ۱۴ تامکت بسیار مدرن‌تر و پیشرفته تر از میگ ۲۹ است. در زمینه‌ی سیستم‌های پروازی، میگ ۲۹ از هدایت هیدرولیکی استفاده می‌کند. در حالی که اف ۱۴ از سیستم الکترونیکی کنترل پروازی یا flight by wire  استفاده می‌کند و چندین کامپیوتر وضعیت پروازی اف ۱۴ را رصد می‌کنند.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 13
کابین میگ ۲۹ فالکروم

مقایسه از نظر رادار و جنگ الکترونیک

رادار و تجهیزات اف ۱۴ تامکت

اف ۱۴ تامکت از یک رادار AWG 9 بهره می‌برد که این رادار ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد. این رادار دارای برد کشف ماکزیمم ۳۱۴ کیلومتر است. البته با توجه به سطح مقطع هدف این برد کشف متفاوت است. مثلا در مورد یک بمب افکن این برد ۲۲۰ کیلومتر و در کشف یک اف ۴ فانتوم ۱۷۵ کیلومتر است.

رادار AWG 9 توانایی پایین نگری بسیار خوبی دارد. توان رهگیری همزمان ۲۴ هدف و درگیری همزمان با ۶ عدد از آن‌ها را دارد. این رادار می‌تواند همزمان هم رهگیری کند و درگیر شود و هم به جستجوی آسمان بپردازد. این رادار توانایی رهگیری موشک کروز را هم دارد.

اگرچه رادار AWG 9 در دهه ۱۹۶۰ ساخته شده‌است ولی هنوز هم جزو بهترین رادارهای جنگنده‌های دنیاست. این رادار به معنای واقعی از زمان خود بسیار جلوتر بوده‌است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 14
رادار AWG 9

اف ۱۴ تامکت دارای سامانه‌ی جنگ الکترونیک ای ال کیو ۱۰۰ است که در آن زمان بسیار پیشرفته و کارآمد بود و همچنین دارای سامانه‌ی هشداردهنده‌ی راداری است که زمانیکه جنگنده توسط یک جنگنده یا سایت پدافندی مورد قفل راداری واقع شود یا یک موشک راداری به سمت آن شلیک شود، خلبان را آگاه می‌سازد.

همچنین تامکت برای فرار از دست موشک‌های حرارتی دارای سامانه‌ی پرتابگر فلر است.

اف ۱۴ تامکت به خوبی با هواپیماهای شناسایی آواکس لینک می‌شود. تامکت با داشتن سیستم Data Link می‌تواند به رادار آواکس متصل شود و آواکس تمام اطلاعات شناسایی خود از منطقه را با دیتا لینک به رادار اف ۱۴ انتقال داده و خلبان کابین عقب اف ۱۴ تمام جزییات منطقه را روی صفحه‌ی اسکوپ خود داشته باشد.

دیگر سامانه‌های راداری اف ۱۴ شامل :

سامانه‌ی سیگنال‌های الکترونیکی مقابله

سامانه‌ی اخطارگر رادار RWR

هماهنگ کننده‌ی آمار بین جنگنده ها و سامانه‌ی بدون خطای ناوبری و اینرسی

 یک کامپیوتر که تمام جابجایی‌ها و حرکات و تغییر جهت‌های جنگنده را کنترل می‌کند و آن‌ها را نسبت به سایت زمینی می‌سنجد

اتوپایلت

هشداردهنده‌ی رادار AN/ALR-45

می‌باشد.

رادار و تجهیزات میگ ۲۹ فالکروم

در سمت دیگر میگ ۲۹ از یک رادار پالس داپلر N-019 A استفاده می‌کند. این رادار بر اساس رادار میگ ۲۳ توسعه یافته است.

رادار سیگنال آنالوگ بوده و با یک کامپیوتر دیجیتال ادغام شده‌است و دارای وزنی حدود ۳۸۵ کیلوگرم می‌باشد. برد کشف ماکزیمم آن ۱۲۰ کیلومتر بوده و برد آن بر علیه یک جنگنده در سایز اف ۴، ۷۰ کیلومتر است. برد قفل راداری آن ۳۵ تا ۴۵ کیلومتر بوده و می‌تواند هدفی تا ۱۰ کیلومتر بالاتر و یا ۶ کیلومتر پایین از خود را شناسایی کند.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 15
رادار N019-A میگ ۲۹ فالکروم

رادار میگ ۲۹ تنها توانایی درگیری همزمان با یک هدف را دارد. در مقابل رادار اف ۱۴ تامکت می‌تواند همزمان با ۶ هدف درگیر شود.

خلبان اگر قصد شلیک موشکی را داشته باشد، با توجه به استفاده از سوییچ‌های متعدد برای آماده کردن موشک برای شلیک، زمان زیادی از او گرفته می‌شود.

بر عکس رادار اف ۱۴ تامکت، رادار میگ ۲۹ قدرت تفکیک پذیری خیلی کمی دارد. میگ ۲۹ فاقد سامانهی هوتاس است که اف ۱۴ از آن بهره می‌برد.

در زمینه‌ی جنگ الکترونیک میگ ۲۹ خیلی در سطح پایینی قرار دارد و پایه‌ای ترین سیستم‌های اخلالگر راداری می‌توانند بر کارآیی رادار فالکروم اثر بگذارند.

دیگر سامانه‌های میگ ۲۹ فالکروم عبارت اند از:

یک هلمت مجهز به نشانگر لیزری برای نشانه گیری موشک ار۷۳

کاونده‌ی فروسرخ با برد ۶۰ کیلومتر برای کشف اهداف

سامانه‌ی جنگ الکترونیک سیرینا ۳

پرتاب کننده‌ی فلر

سامانه‌ی هشداری نزدیک شدن موشک

از نظر قدرت تفکیک و برد رادار و همچنین سامانه‌های جنگ الکترونیک، اف ۱۴ تامکت بسیار قوی‌تر و مجهز‌تر از میگ ۲۹ فالکروم بوده و این به علت تفاوت نقش دو شکاری رهگیر که یکی دوربرد و یکی نقطه‌ای است، می‌باشد.

رادار اف ۱۴ آنقدر قوی است که در نیروی دریایی آمریکا به عنوان آواکس هم استفاده شده‌است. در نیروی دریایی به تامکت لقب رادار پرنده را داده بودند. رادار اف ۱۴ هنوز هم جزو بهترین رادارهای جهان در قدرت تفکیک به حساب می‌آید.

مقایسه‌ی تسلیحات

سلاح‌های اف ۱۴ تامکت

سلاح ثابت اف ۱۴ تامکت یک توپ ۶ لول ۲۰ میلیمتری والکان است‌. این توپ دارای خشاب ۶۷۵ گلوله‌ای است و عمر آن ۱۵۰۰۰۰ گلوله و نرخ آتش آن ۶۰۰۰ گلوله بر دقیقه است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 16
توپ ام ۶۱ ولکان

تامکت دارای ۱۰ جایگاه تسلیحاتی است که ۶ جایگاه زیر بدنه و ۲ جایگاه در ناسل و ۲ تای دیگر در محل اتصال بال‌هاست.

انواع موشک‌هایی که اف ۱۴ تامکت می تواند حمل کند را در ادامه بررسی می‌کنیم .

موشک هوابه‌هوای کوتاه برد فروسرخ AIM-9 سایدوایندر:

سلاح اف ۱۴ تامکت در داگ فایت موشک کوتاه برد حرارتی یا هدایت فروسرخ سایدوایندر AIM-9 است. موشک‌های سایدوایندری که ایران برای اف ۱۴ های خود سفارش داد از نوع J هستند که نسل ۲ سایدوایندر محسوب می‌شد و نسبت به مدل‌هایی که بر روی اف ۵‌ها و اف ۴‌ها به کار می‌رفت، کارآیی بهتری داشت. این موشک دارای سرجنگی به وزن ۱۰ کیلوگرم و از نوع سوخت جامد بوده که دارای برد حدود ۳۵ کیلومتر است و از هدایت مادون قرمز بهره می‌برد. قیمت آن برای هر تیره حدود ۶۶۵ هزار دلار است و سرعت آن به ۲٫۵ ماخ می‌رسد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 17
اف ۱۴ تامکت ارتش ایران مجهز به دوتیره موشک سایدوایندر ( زیر بال ها) و دو تیره موشک اسپارو ( زیر بدنه )

ایران برای اف ۱۴‌های خود ۳۶۲ تیره سایدوایندر سری J سفارش داد که با وقوع انقلاب تنها ۲۸۰ تیره از آن تحویل نیروی هوایی ارتش ایران شد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 18
موشک فروسرخ AIM-9J

موشک هدایت رادار نیم فعال AIM-7 اسپارو :

موشک میان برد اف ۱۴ تامکت موشک اسپارو AIM-7 است. اسپارو یک موشک هدایت رادار نیم فعال است. این موشک ابتدا بر روی اف ۴‌های فانتوم ارتش عملیاتی شدند و بعد از سفارش اف ۱۴، ۵۰۰ تیره از نسخهی E اسپارو برای تامکت‌ها سفارش داده شد که با تحویل ۳۸۰ فروند از آن تا انقلاب پرونده‌ی اسپاروها بسته شد و تحویل مابقی اسپاروها به خاطره‌ها پیوست.

اسپارو نسخه‌ی E بر روی فانتوم کارآیی خوبی داشت ولی با رادار اف ۱۴ تامکت اصلا تطابق نداشت و ایران طی یک برنامه خواهان نسخه‌ی اسپارو مطابق با رادار تامکت شد که نسخه‌ی F اسپارو توسط ایالات متحده تولید شد که کارآیی خوبی بر روی تامکت داشت. قرار بود که نسخه‌های F جایگزین اسپاروهای سری E  تامکت‌ها شوند که با وقوع انقلاب این پروژه کنسل شد.

اسپارو دارای برد ۴۵ تا ۵۰ کیلومتر بود ولی خلبانان اف ۴ آنرا در زیر ۳۵ کیلومتری شلیک می‌کردند. سرعت اسپارو به ۴ ماخ می‌رسد و دارای کلاهک انفجاری ۴۴ کیلوگرمی است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 19
موشک هدایت رادار نیم فعال AIM-7E

موشک برد بلند هدایت فعال راداری AIM-54 فونیکس :

اما برگ برنده و سلاح مرگبار تامکت که موجب خوشنامی تامکت در شکاری‌های دنیا شده‌است، موشک دوربرد هوابه‌هوای رادار فعال فونیکس یا فینیکس AIM-45 است.

فونیکس یکی از نمادهای اف ۱۴ تامکت است به طوری وقتی اسم اف ۱۴ می‌آید، ناخودآگاه ذهن آدمی به سمت موشک فونیکس سوق پیدا می‌کند.

فونیکس یک موشک دوربرد هدایت راداری فعال با برد ماکزیمم ۱۹۰ کیلومتر است. اگرچه در تست‌های فنی به برد ۲۲۰ کیلومتر هم رسیده است. کلاهک جنگی آن ۶۰ کیلوگرم وزن دارد که برای سرنگون کردن هر جنگنده یا بمب افکنی کافی است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 20
موشک دوربرد رادار فعال AIM-54 فونیکس

تامکت می‌تواند تا ۶ تیره فونیکس در زیر بدنه‌ی خود حمل کند، ولی به علت سنگین شدن و کاهش مانور پذیری و افزایش مصرف سوخت، در عملیات‌ها این کار انجام نمی‌شود.

موشک فونیکس در هر سرعتی، در هر ارتفاعی، هر ساعت از شبانه‌روز و هر آب وهوایی قابلیت شلیک دارد ، بدون اینکه کارآیی آن کاهش یابد.

این موشک یک میلیون دلاری دارای ویژگی شلیک کن و فراموش کن است. بدین معنی که خلبان پس از شلیک موشک، نیازی به قفل نگه داشتن رادار روی جنگنده‌ی هدف ندارد و می‌تواند به رهگیری دیگر اهداف بپردازد.

موشک فونیکس هماهنگی فوق العاده ای با رادار AWG 9  تامکت دارد. به طوریکه می‌توان موشک فونیکس را تا آخرین لحظه‌ی اصابت به هدف، چندین بار تغییر مسیر داد و مسیرش را اصلاح کرد یا حتی هدفش را تغییر داد.

ایران ۴۲۰ تیره موشک فونیکس را برای اف ۱۴ تامکت‌های خود سفارش داد. فونیکس‌های ایرانی دقیقا همان  فونیکس‌هایی بودند که در نیروی دریایی ارتش آمریکا به کار گرفته شده بودند. با وقوع انقلاب تنها ۲۸۵ تیره فونیکس به ایران تحویل داده شد.

سرعت موشک فونیکس به ۴۶۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این موشک برای برخورد به هواپیمای هدف، ابتدا اوج گرفته و از بالا به هواپیما برخورد می‌کند. سرعت سرسام آور و این ویژگی برخوردی باعث می‌شود که فرار از دست این موشک عملا غیر ممکن شود.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 21
تامکت ایرانی و شلیک موشک فونیکس

اف ۱۴ تامکت می‌تواند تا ۶۵۰۰ کیلوگرم سلاح حمل کند. تامکت می‌تواند تا ۴ تیره موشک حرارتی سایدوایندر یا ۶ تیره موشک اسپارو با خود حمل کند.

ترکیب استفاده شده برای تامکت‌های ایرانی در جنگ با عراق به صورت :

۲ موشک سایدوایندر + ۲ موشک فونیکس + ۲ یا ۳ موشک اسپارو است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 22
تامکت ایرانی با لود سنگین هشت تیره موشک : چهارتیره موشک فونیکس زیر بدنه + یک موشک اسپارو زیر هر بال + یک موشک سایدوایندر زیر هر بال

سلاح‌های میگ ۲۹ فالکروم

سلاح ثابت میگ ۲۹ فالکروم یک توپ ۳۰ میلیمتری GSH است که یک توپ تک لول می‌باشد. این توپ دارای خشاب ۱۵۰ گلوله‌ای است و سرعت آتش ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ گلوله بر دقیقه را فراهم می‌کند.

فالکروم دارای ۶ جایگاه تسلیحاتی است.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 23
توپ GSH-301 متلق به میگ ۲۹ فالکروم

آمریکایی‌ها بر روی جنگنده‌های خود توپ‌هایی با نرخ آتش بالا استفاده می‌کنند. به همین دلیل توپ‌های آمریکایی باید ۴ تا ۶ لول باشند و این امر کالیبر توپ‌های آمریکایی را پایین می‌آورد.

برعکس روس‌ها بیشتر توپ‌های کالیبر بالا را بر روی جنگنده می‌پسندند و اکثر توپ‌های آن‌ها یا تک لول یا دو لول است و این امر نرخ آتش را پایین می‌آورد.

تفاوت توپ‌های جنگنده‌های ساخت شوروی و ایالات‌متحده آمریکا در نرخ آتش و کالیبر آنهاست.

موشک هایی که بر روی فالکروم های ایرانی به کار می روند را در ادامه بررسی می کنیم .

موشک کوتاه برد فروسرخ R-73 :

برگ برنده‌ی میگ ۲۹ در زمینه‌ی سلاح، موشک فروسرخ ار ۷۳ است. وظیفه‌ی اصلی میگ ۲۹ جنگ نزدیک و داگ فایت است. به این خاطر موشک کوتاه برد ار ۷۳ برای آن تولید شده‌است.

موشک ار ۷۳ قوی‌ترین موشک کوتاه برد فروسرخ ایران است. این موشک حتی از سایدوایندر در زمینه‌ی سرعت کشف هدف و قفل عملکرد بهتری دارد. این موشک حتی پس از شلیک توانایی تغییر مسیر ۹۰ درجه ای را دارد که هیچ موشک فروسرخ غربی این ویژگی را ندارد .

موشک ار ۷۳ چالاکی و شتاب بالایی دارد. چون با هلمت خلبان هماهنگ است، خلبان با نگاه کردن به هدف می‌تواند این موشک را بر روی هدف قفل کند که این ویژگی سرعت واکنش خلبان را بالا می‌برد.

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 24
موشک کوتاه برد ار ۷۳

ایران هم زمان با خرید میگ ۲۹ سفارش ۳۰۰ تیره موشک ار ۷۳ را به شوروی داد. هم اکنون بهترین موشک فروسرخ ایران موشک ار ۷۳ است.

موشک ار۷۳ دارای برد ۳۰ کیلومتر و کلاهک جنگی ۷٫۴ کیلوگرم است.

موشک فروسرخ R-60 :

سبک ترین موشک فروسرخ دنیا است . همزمان با خرید فالکروم ایران ۴۰۰ تیره از این موشک را خریداری کرد . از نظر عملکردی از سایدوایندر بهتر است ولی برد کمتری نسبت به آن دارد . در بسیاری از نبرد ها با اینکه ار ۶۰ به هدف برخورد کرده ولی هدف سالم گریخته است و این به علت کلاهک جنگی کوچک آن است . قدرت کشندگی سایدوایندر از ار ۶۰ خیلی بیشتر است . برد موشک ار ۶۰ حدود ۸ کیلومتر است .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 25
موشک فروسرخ R60

موشک رادار نیم فعال R-27 :

این موشک یک موشک هدایت راداری نیم فعال مثل اسپارو است که دارای ماکزیمم برد ۷۰ کیلومتر بوده و می تواند بدون قفل کردن شلیک شود و پس از نزدیک شدن به هدف بر روی آن قفل کند . این موشک عملکرد خیلی ضعیف تری نسبت به موشک اسپارو دارد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 26
موشک هوابه هوا R-27

میگ ۲۹ فالکروم در ۶ جایگاه تسلیحاتی خود می تواند تا ۳۵۰۰ کیلوگرم سلاح حمل کند . ترکیب موشکی آن به صورت : ۲ موشک ار ۲۷ + ۴ موشک ار ۶۰ یا ار ۷۳ است .

میگ ۲۹ می تواند در نقش Bomber تا ۴ بمب سقوط آزاد ۵۰۰ کیلویی را حمل کند .

میگ ۲۹ های روسی در نسخه ی پایه توانایی حمل سلاح هسته ای را دارند . ولی در نسخه های تحویلی به ما سیم کشی های حمل سلاح هسته ای حذف شدند .

ویژه‌ی علاقه‌مندان به تکنولوژی‌های نظامی:

مهاجم وارد می‌شود، نگاهی به بمب‌افکن دوربرد جدید آمریکا B-21 Raider

بررسی بمب‌افکن B21-Raider جدیدترین بمب‌افکن ارتش آمریکا

ترمیناتور۲۰۲۰، بهترین ارتقا برای اف۴ فانتوم۲

از نظر سلاح دوربرد چون اف ۱۴ تامکت به عنوان یک شکاری رهگیر دوربرد به خدمت گرفته شد ، از میگ ۲۹ فالکروم بسیار سرتر است .

در سلاح های میان برد هم با اینکه برد اسمی موشک میان برد میگ ۲۹ از اف ۱۴ بیشتر است ولی کارآیی اسپارو از موشک آر ۲۷ خیلی بهتر است .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 27
اف ۱۴ تامکت در حالت فول لود موشک فونیکس

چون میگ ۲۹ یک شکاری نقطه ای است و برای داگ فایت ساخته شده است و چالاکی خوبی دارد ، از نظر موشک کوتاه برد از اف ۱۴ تامکت بهتر است .

موشک ار ۶۰ با اینکه سرجنگی کوچکتری نسبت به سایدوایندر دارد و همچنین برد کمتری دارد ، ولی دقت و سرعت و چالاکی بالاتری دارد . این موشک در داگ فایت به جنگنده ی روبرو امان نمی دهد و به سرعت آن را مورد اصابت قرار می دهد.

در مقایسه ی توپ های دو جنگنده ، اف ۱۴ تامکت نرخ آتش زیادتری داشته ولی میگ ۲۹ توپ با کالیبر بالاتری دارد .

مقدار سلاح قابل حمل توسط اف ۱۴ تامکت و تعداد جایگاه های تسلیحاتی آن از میگ ۲۹ بیشتر است و تعداد گلوله های توپ آن نیز بیشتر از میگ ۲۹ است .

در مواردی شاهد به کارگیری موشک های ار۶۰ و ار ۷۳ بر روی اف ۱۴ تامکت نیروی هوایی ارتش هم بوده ایم .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 28
میگ ۲۹ ایرانی با موشک ار ۲۷

مقایسه‌ی کلی تسلیحات اف ۱۴ تامکت و میگ۲۹ فالکروم

نام موشکبه کار گیرندهنوع هدایتبردارتفاع پروازیسرعتوزن سر جنگی
سایدوایندراف ۱۴فروسرخ۳۵ کیلومتر۲۰ کیلومتر۲٫۵ ماخ۹٫۵ کیلوگرم
ار ۷۳میگ ۲۹فروسرخ۲۰ کیلومتر۰٫۰۲تا۲۰کیلومتر۲٫۵ ماخ۷٫۵ کیلوگرم
ار ۶۰میگ ۲۹فروسرخ۸ کیلومتر۲۰ کیلومتر۲٫۷ ماخ۳ کیلوگرم
اسپارواف ۱۴نیم فعال راداری۴۵تا۵۰کیلومتر۲۳ کیلومتر۴ ماخ۴۴ کیلوگرم
ار ۲۷میگ ۲۹نیم فعال راداری۷۰ کیلومتر۲۵ کیلومتر۴٫۵ ماخ۳۲ کیلوگرم
فونیکساف ۱۴هدایت فعال راداری۱۹۰ کیلومتر۲۴ کیلومتر۴۶۸۰ کیلومتر بر ساعت۶۱ کیلوگرم

مقایسه ی ساختار بدنه

بدنه ی اف ۱۴ تامکت بیشتر از آلومینیم ساخته شده است که مقداری تیتانیوم هم در آن به کار رفته است . بال های اف ۱۴ از تیتانیوم ساخته شده که درون فریم آلومینیمی قرار گرفته است. باله های کوچک آن از کامپوزیت ساندویچی ساخته شده است . سکان های عمودی از جنس آلومینیم و پایه های چرخ ها فولادی هستند .

نوک اف ۱۴ که محل قرار گیری رادار آن است توسط یک رنگ مخصوص رنگ آمیزی شده است که این رنگ امواج رادار را جذب می کند و آشکار شدن جنگنده را سخت تر می کند .

میگ ۲۹ بیشتر از جنس آلومینیم است و جاهایی هم از کامپوزیت استفاده شده است .

از نظر ساختار بدنه ، اف ۱۴ بدنه ای مقاوم تر و بهینه تر دارد . در حالی که میگ ۲۹ بدنه ی سبک تری دارد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 29
مواد به کار رفته در بدنه ی اف ۱۴

مقایسه ی ویژگی های عملیاتی

حداکثر سرعت اف ۱۴ تامکت ۲٫۳۸ ماخ بوده که در حالت مسلح این سرعت به ۱٫۹ ماخ می رسد . تامکت می تواند در ارتفاع پست به سرعت ۱٫۲ ماخ برسد .

نرخ اوجگیری تامکت ۲۲۹ متر بر ثانیه بوده و ماکزییم نرخ صعود آن ۹۱۴۰ متر بر دقیقه است . برد انتقالی تامکت های ایرانی ۳۲۲۰ کیلومتر بوده که با لودینگ موشک برد به ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر می رسد . شعاع عملیاتی آن ۹۲۶ کیلومتر بوده و می تواند تا ۵۰۰۰۰ پا از زمین ارتفاع بگیرد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 30

در مقابل ماکزیمم سرعت میگ ۲۹ در ارتفاع بالا ۲٫۲۵ ماخ و سرعت ارتفاع پست آن ۱٫۱ ماخ است . نرخ اوج گیری فالکروم ۳۳۰ متر بر ثانیه است و برد انتقالی آن با سوخت خارجی ۱۵۰۰ کیلومتر و با یک مخزن سوخت خارجی ۲۱۰۰ کیلومتر است .

شعاع رزمی میگ ۲۹ با یک مخزن خارجی و شش موشک به ۷۰۰ کیلومتر می رسد . میگ ۲۹ می تواند تا ۵۹۰۰۰ پا از زمین فاصله بگیرد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 31

از نظر حداکثر سرعت و توانایی حرکت با سرعت در ارتفاع پایین اف ۱۴ تامکت از میگ ۲۹ برتر است . همچنین در زمینه ی برد عملیاتی هم اف ۱۴ با وزن تسلیحات بالاتر دارای برد بالاتری است .

وزن خالی اف ۱۴ تامکت در حدود ۱۹۸۳۸ کیلوگرم بوده و می تواند با بیشینه وزن ۳۳۷۲۰ کیلوگرم از زمین بلند شود و با حداکثر وزن ۲۳۵۱۰ کیلوگرم لندینگ کند .

مجموع ظرفیت سوخت داخلی اف ۱۴ ، ۹۰۰۰ لیتر بوده که می تواند تا دو مخزن سوخت خارجی با ظرفیت هر کدام ۱۱۱۷ لیتر را با خود حمل کند . در این حالت مقدار سوخت ماکزیمم اف ۱۴ تامکت به ۱۱۲۳۴ لیتر می رسد .

در مقابل میگ ۲۹ دارای وزن خالی ۱۱۰۰۰ کیلوگرم بوده و می تواند با بیشینه وزن ۲۱۰۰۰ کیلوگرم از زمین تیک آف کند .

ظرفیت سوخت داخلی میگ ۲۹ در حدود ۳۰۰۰ لیتر است که این کمبود با مخازن سوخت خارجی جبران می شود . فالکروم می تواند دو مخزن سوخت ۱۱۵۰ لیتری زیر هر بال و یک مخزن ۱۵۰۰ لیتری در زیر بدنه حمل کند . ماکزیمم سوختی که میگ ۲۹ فالکروم می تواند حمل کند ، ۶۸۰۰ لیتر است .

اف ۱۴ تامکت نسبت وزن به نیروی ۰٫۹۱ است که در بین جنگنده های نسل ۴ مقدار کمی است . این در حالی است که این نسبت برای میگ ۲۹ برابر ۱٫۱۳ است .

بال ها با زاویه ی متغیر در اف ۱۴ برای این بود که جنگنده بتواند با سرعت پایین و باند کوتاه بلند شود و بنشیند . در هنگام برخاستن و نشستن اف ۱۴ بال ها کاملا باز می شوند و با کمک فلاپ ها بیشترین نیرو را برای برخاستن فراهم می آورند . به تدریج با افزایش سرعت ، بال ها برای افزایش عدد ماخ بحرانی ، جمع شده و از تولید نیروی پسای اضافی جلوگیری می شود . این تغییر زاویه ی بالا کاملا به صورت اتوماتیک و توسط یک کامپیوتر انجام می شود .

میگ ۲۹ دارای بال هایی ثابت است که بال ها در بالاترین نقطه ی بدنه و به صورت یکارچه و با زاویه ی ۴۰ درجه به بدنه متصل هستند .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 32
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 33

ورود به ارتش ایران

ورود تامکت به ایران

ایران با کمک مالی که به گرومن کرد ، خواهان به خدمت گرفتن این تکنولوژی ناب آمریکایی شد .

ایران مناطق کوهستانی دارد و در مناطق کوهستانی پوشش راداری سخت است و نقاط کور زیادی وجود دارد .

میگ ۲۵ های شوروی با سرعت و ارتفاع بالا بر روی ایران می آمدند و ازمراکز مهم کشور عکسبرداری کرده و می گریختند .

اف ۴ و اف ۵ های ایران توانایی رهگیری و شلیک موفق به میگ های ۲۵ شوروی را نداشتند . اف ۱۴ تامکت با موشک فونیکس می توانست از راه دور میگ ۲۵ را مورد هدف قرار دهد و با رادار قدرتمند خود ، نقاط کور راداری را پوشش دهد .

در سیاست فروش اسلحه توسط آمریکا ، مقرر شده بود سلاح هایی که از نظر کارآیی و تکنولوژی برگ برنده ی ارتش آمریکا هستند و به اصطلاحی تاپ گان هستند ، به کشور های دیگر فروخته نشوند . مثل اف ۲۲ در حال حاضر .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 34
تامکت های ایرانی پیش از انقلاب

اف ۱۴ تامکت هم آن موقع تکنولوژی برتر بود و مجلس سنای آمریکا به خاطر ترس از قدرت گرفتن ایران در آن منطقه ی ویژه و مهم استراتژیکی به شدت مخالف فروش اف ۱۴ به ایران بود .

ایران ولی به شدت خواهان به خدمت گرفتن اف ۱۴ تامکت بود و از هر راهی به گرومن و وزارت دفاع آمریکا فشار می آورد تا تامکت را بخرد .

آمریکا اف ۱۵ ایگل را به ایران پیشنهاد داد که هم ارزان تر بود و هم از نظر سیستمی و تعمیر و نگهداری ساده تر . ولی ایران کوتاه نیامد و دست آخر اولین نمونه های اف ۱۴ ایرانی در سال ۱۳۵۴ وارد کشور شدند تا ارتش مجهز به جدیدترین و ناب ترین تکنولوژی نیروهای هوایی جهان شود .

ایران در سفارش اول ۸۰ فروند اف ۱۴ تامکت را خریداری کرد . این خرید ها شامل خرید خود جنگنده و سلاح های موردنیاز آن و همچنین پکیج های آموزش خلبان و کمک خلبان و نیروهای تعمیر و نگهداری بود .

از این ۸۰ جنگنده ۷۹ فروند تحویل ایران شد و جنگنده ی شماره ی ۸۰ برای ارتقا و به روزرسانی در شرکت گرومن باقی ماند .

اف ۱۴ در ابتدا در پایگاه هشتم شکاری اصفهان متمرکز بود . با شروع جنگ ، برای دفاع از نفتکش های ایران در خلیج فارس در برابر حملات هوایی ارتش عراق و همچنین حفاظت از مرکز صادرات نفت ایران در جزیره ی خارک ، تعدادی از اف ۱۴ های نیروی هوایی به پایگاه های شکاری بوشهر و شیراز گسترش پیدا کردند . همچنین برای دفاع از پایتخت ، تعدادی هم به پایگاه یکم شکاری مهرآباد ، انتقال داده شدند .

با اینکه اف ۱۵ ارزان تر بود و دو نقش را می توانست اجراکند ، یعنی هم می توانست شکاری باشد و هم بمب افکن و خلبان ها راحتر می توانستند دوره ی انتقالی را طی کنند و نگهداری و تعمیرات آن ساده تر و شبیه اف ۵ بود ، ولی ایران اف ۱۴ تامکت را برگزید .

اف ۱۴ تامکت برای ماموریت های سرعت و ارتفاع بالا طراحی شده است . همچنین ماموریت های ارتفاع پست را به علت داشتن بال های متغیر به خوبی انجام می دهد .

دو کابینه بودن آن یکی از برتری هایش نسبت به اف ۱۵ بود ، که کابین عقب مسئولیت دیدن و کنترل رادار را دارد و این عمر کارآیی رادار را بهتر می کند.

توانایی رادار اف ۱۴ تامکت خیلی بالاتر از اف ۱۵ ایگل است . جنگنده هایی که به صورت ارتفاع و سرعت بالا می آیند را می تواند در ۱۲۰ تا ۱۵۰ مایلی رهگیری و شناسایی کند و موشک را در ۷۰ تا ۱۰۰ مایل شلیک کند .

اف ۱۵ به علت داشتن موشک هایی با برد کمتر و رادار با برد کمتر و تک کابینه بودن توانایی درگیری مناسب با جنگنده هایی مثل میگ ۲۵ که ارتفاع و سرعت بالا عمل می کنند را ندارد .

تمام پنل ها و کامپیوترهای اف ۱۴ تحویلی به ایران مثل اف ۱۴ های نیرودریایی آمریکا بود .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 35

ورود فالکروم ها به ایران

چگونگی به خدمت گرفتن میگ ۲۹ توسط ایران متفاوت تر است .

بعد از جنگ ایران و عراق ، سیاست خارجه ی ایران به سمت دوستی با شوروی کشیده شد .

شوروی با تجهیز کردن نیروهای سپاه پاسداران به انواع تانک های سری تی و همچنین موشک های اسکاد به بخش نظامی ایران کمک می کرد .

گرباچف که می خواست در نبرد با آمریکا ایران که موقعیتی بسیار مهم و استراتژیک داشت را به عنوان متحد داشته باشد ، در حدودی که به اعتبار و قدرت شوروی لطمه زده نمی شد ، به ایران کمک تسلیحاتی می کرد .

البته بیان این موضوع لازم است که روس ها هیچگاه در تاریخ به قراردادهای خود با ایران به درستی عمل نکرده اند و ایران در اکثر قراردادها و توافقات با روس ها ضرر کرده است .

در فروش تسلیحات در آن زمان هم شوروی تسلیحات دسته دوم و با کارآیی کم را به ایران می فروخت . مثلا تانک های تی ۵۵ که با تولید تی ۶۲ و تی ۷۲ دیگر به حاشیه رانده شده بودند را به ایران می فروخت . یا موشک های اسکادی که تاریخ مصرف آن ها در حال اتمام بودند را به ایران می داد .

در مورد میگ ۲۹ هم نسخه ی پایه ی این جنگنده را به ایران فروخت . در به خدمت گرفتن میگ های ۲۹ نقش اصلی را آقای هاشمی رفسنجانی و تیمسار ستاری ایفا کردند . البته با توجه به تحریم شدید تسلیحاتی و زمین گیر شدن ناوگان جنگنده ای ایران به علت کمبود قطعه و همچنین ساقط شدن تعداد زیادی جنگنده در جنگ با عراق ، به خدمت گرفتن میگ های ۲۹ گرچه در نسخه ی پایه ، بهترین و عالی ترین کار توسط آقایان رفسنجانی و ستاری بود که مانند خونی تازه در رگ های نیروی هوایی خسته ی ارتش جاری شد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 36

اولین جنگنده های میگ ۲۹ در اوایل سال هفتاد شمسی خریداری و تحویل ناوگان نیروی هوایی ارتش ایران شد.  

در مجموع ۲۵ فروند میگ ۲۹ به ایران فروخته شد که از این تعداد ۱۸ فروند جنگنده بودند . همچنین در اوائل دهه ۱۹۹۰ وقتی که عراق تعدادی از جنگنده های خود را برای در امان ماندن از آتش نیروهای ائتلاف به ایران پناهنده کرد ، تعداد ۴ فروند میگ ۲۹ در بین این جنگنده های پناهنده وجود داشت .

ایران این جنگنده ها را عملیاتی کرد و به خدمت گرفت .

بهینه سازی های ارتش بر روی این دو جنگنده

پس از اتمام جنگ ایران و عراق ، کمبود قطعه ی یدکی و ساعت پروازی اف ۱۴ ها تعداد زیادی از تامکت ها را زمین گیر کرده بود .

کمبود شدید موشک های فونیکس از زهر دار بودن تامکت ها کاسته بود.

به همین دلایل نیروهای فنی نیروی هوایی ارتش اقدام به تولید تعدادی از قطعات اف ۱۴ تامکت در داخل کردند . همچنین موشک فکور با کمک روسیه برای جایگزینی موشک فونیکس ساخته شد .

در ایران ۲۵۰ مورد ارتقا و اصلاح بر روی تامکت انجام شد . از جمله ی این ارتقاها می توان به

صفحه ی نمایش کابین خلبان

ست های جدید جنگ الکترونیک

 آپدیت کامپیوترهای کنترل کننده ی تامکت

اشاره کرد .

همزمان با خرید میگ ۲۹ از شوروی پشتیبانی از قطعات ، تسلیحات و آموزش کادر خلبانان و کادر تعمیر و نگهداری این جنگنده هم از شوروی خریداری شد که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تمام این قراردادها فسق شد و ایران برای تعمیرات و اورهال این جنگنده در داخل شروع به کار کرد .

بهسازی های مختلفی در چندین سال در ایران بر روی میگ ۲۹ انجام شد که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 گیربکس ایرانی برای میگ ۲۹

سامانه ی ناوبری تاکتیکی جدید که موقعیت جنگنده را نسبت به رادار زمینی نشان می دهد

نمایشگرهای دیجیتالی چند منظوره

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 37
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 38

نتیجه گیری

امروزه وظیفه ی اصلی دفاع از آسمان ایران بر عهده ی دو شکاری رهگیر یکی ازبلوک غرب و یکی از بلوک شرق است .

شکاری رهگیرهای اف ۱۴ تامکت در پایگاه های شکاری اصفهان ، شیراز و بوشهر مستقر هستند و وظیفه ی پوشش آسمان ایران از جنوب تا غرب را بر عهده دارند . با توجه به برد بیشتر و موشک های دوربردتر تامکت مساحت بیشتری را برای پوشش بر عهده دارد .

شکاری رهگیر میگ ۲۹ فالکروم در پایگاه های یکم شکاری مهرآباد و دوم شکاری تبریز مستقر هستند و وظیفه ی دفاع از آسمان پایتخت و شمالغرب کشور را بر عهده دارد .

اف ۱۴ تامکت از نظر کارآیی رادار ، برد عملیاتی ، جنگ الکترونیک ، موشک های میان برد و دور برد ، سرعت پرواز ، پرواز در ارتفاع پست ، کابین و پنل های به روزتر ، سیستم ناوبری و هدفگیری دقیق تر ، از میگ ۲۹ برتر است . ولی تامکت نقاط ضعفی هم دارد . من جمله هزینه ی نگهداری بالا ، قدرت کم موتور نسبت به وزن .

میگ ۲۹ فالکروم در زمینه هایی مثل چابکی و مانورپذیری بالا ، داگ فایت قوی ، موشک کوتاه برد قوی تر ، نرخ اوج گیری بیشتر ، از اف ۱۴ تامکت برتری دارد .

با این حال اف ۱۴ برای زدن میگ ۲۹ نیاز ندارد خیلی به آن نزدیک شود و می تواند آن را در فاصله ی دورتر که حتی به خواب خلبان میگ ۲۹ نمی آید ، مورد هدف قرار دهد .

البته در نمایشگاه اخیر هوایی در کیش شاهد آن بودیم که در یک داگ فایت نزدیک یک فروند اف ۱۴ توانست میگ ۲۹ را رهگیری کند و شکست دهد .

مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 39
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 40
اف ۱۴ تامکتمیگ ۲۹ فالکروم
طول۱۸٫۹ متر۱۷٫۳ متر
ارتفاع۴٫۸۸ متر۴٫۵ متر
پهنای بالباز : ۱۹٫۵ متر بسته ۱۱٫۵ متر۱۱٫۴ متر
پیشرانهTF-30 P412RD -33
رانش خشک بدون پس سوز۱۳۸۱۰ پاوند یا ۶۱٫۴ کیلونیوتن۱۱۱۰۰پاوند یا ۵۱٫۷کیلونیوتن
رانش با پس سوز۲۷۸۰۰پاوند یا ۱۲۴٫۷کیلونیوتن۱۸۳۰۰پاوند یا ۸۲ کیلونیوتن
نسبت وزن به نیرو۰٫۹۱۱٫۱تا ۱٫۱۳
حداکثر سرعت ارتفاع بالا۲٫۳۸ ماخ یا ۲۵۲۸km/h2.25ماخ یا ۲۳۸۷km/h
حداکثر سرعت ارتفاع پایین۱٫۲ ماخ یا ۱۲۷۴km/h1.1 ماخ یا ۱۱۶۷km/h
سرعت در حالت لود شده۱٫۹ ماخ یا ۲۰۱۸km/h1.75ماخ یا ۱۸۵۷km/h
نرخ اوجگیری۲۲۹ متر بر ثانیه۳۳۰ متر بر ثانیه
سقف پروازی۲۱۰۰۰ متر۲۴۰۰۰ متر
برد ماکزیمم۲۵۷۳ کیلومتر۱۵۰۰ کیلومتر
برد عملیاتی۹۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر با لودینگ۷۰۰ کیلومتر
شعاع عملیاتی۹۲۶ کیلومتر۵۰۰ کیلومتر
برد انتقالی۳۲۲۰ کیلومتر۲۱۰۰ کیلومتر
ظرفیت سوخت داخلی۹۰۰۰ لیتر۳۲۰۰ لیتر
مخازن سوخت خارجیدو مخزن هر کدام ۱۱۱۷ لیتردو مخزن ۱۱۵۰ لیتری و یک ۱۵۰۰ لیتری
تعداد جایگاه تسلیحاتی۱۰ عدد۶ عدد
تعداد گلوله های توپ۶۷۵ گلوله۱۵۰ گلوله
وزن خالی۱۹۸۳۸ کیلوگرم۱۱۰۰۰ کیلوگرم
بیشترین وزن برخواستن۳۳۷۲۰ کیلوگرم۲۰۰۰۰ کیلوگرم
بیشترین وزن فرود۲۳۵۱۰ کیلوگرم۱۴۵۰۰۰ کیلوگرم
وزن تسلیحات قابل حمل۶۵۷۷ کیلوگرم۳۵۰۰ کیلوگرم
کمترین طول باند برای تیک آف۴۳۰ متر
کمترین طول باند برای لندینگ۸۸۴ متر
حداکثر برد رادار۳۱۴ کیلومتر۱۲۰ کیلومتر
حداکثر اهداف قابل رهگیری به صورت همزمان۲۴ هدفیک هدف
حداکثر برد موشک۱۹۰ کیلومتر۶۰ تا ۷۰ کیلومتر
سیستم جنگ الکترونیکهشداردهنده ی راداری – سامانه جنگ الکترونیک ای ال کیو ۱۰۰- پرتابگر فلر – سیستم دیتالینک – شناسایی دوست از دشمن – سامانه ی هماهنگی با رادار زمینیجنگ الکترونیک ECM – سیستم شناسایی دوست از دشمن – هشدار دهنده شلیک موشک – فاقد هوتاس
قیمت۳۸ میلیون دلار۱۱ تا ۱۲ میلیون دلار
مقایسه ی ویژگی های اف ۱۴ تامکت و میگ ۲۹ فالکروم
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 41
مقایسه‌ی شکاری رهگیر اف 14 تامکت با میگ 29 فالکروم، دو محافظ آسمان ایران 42

منابع

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء ۴٫۴ از بین ۱۰۸ نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

‫9 دیدگاه ها

 1. خیلی عالی
  واقعا اف ۱۴ یک تکنولوژی بی نظیره
  کلا جنگنده های روسی حس خوبی رو القا نمی کنن

  1. جنگنده های روسی هم خوبی های خودشون رو دارن ، ولی خوب افکار عمومی همواره جنگنده های ساخت آمریکا رو برتر می دونن

 2. سلام این مقالتون خوب و عالی بود ولی عیب یکم داشت یکی از عیب ها اینه که راداری که شما به عنوان عکس ای دابلیو جی ۹ گذاشتید رادار اف ۱۵ هست نه ای دبلیو جی نه لطفا اصلاح کنید دوست عزیز

  1. سلام
   ممنون از توجه و تذکرتون
   بله حق با شماست ، اصلاح میکنم
   بازم ممنون

 3. عالی بود‌. عالی
  آرزو داشتم که حتی واسه یه دقیقه هم شده تو کابین عقب f14 بشینم.
  تامکت یه جنگنده افسانه ایه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا