آموزشگوشی های هوشمند

چگونه اپلیکیشن‌های پیش فرض را از برنامه اندروید حذف کنیم؟

5
(1)

تلفن‌های اندروید خریداری شده، معمولا با نرم‌افزارهای پیشفرض همراه هستند. این نرم‌افزار می‌تواند مفید باشد و یا باعث آسیب رسیدن به باتری و پردازنده تلفن همراه‌تان شود. با ما همراه شوید تا در این مطلب نکاتی را برای حذف این نرم‌افزارهای پیش‌فرض «Bloatware» مرور کنیم:

Bloatware چیست؟

Bloatware نام مستعار نرم‌افزارهایی است که به طور پیشفرض بر روی تلفن همراه شما نصب شده است. این نرم‌افزارها معمولا دو مجموعه وجود دارد. نرم‌افزاری که توسط شرکت سازنده‌ی گوشی بر روی تلفن همراه نصب می‌شود و نرم‌افزاری که توسط شبکه‌ی سیم کارت شما بر روی تلفن همراه نصب شده است. این نرم‌افزارها می‌تواند شامل برنامه‌های استاندارد و مفیدی همچون Visual Voicemail و یا شامل برنامه‌هایی مثل Streaming services و یا step tracking باشد که ممکن است تمایلی به داشتن آن‌ها بر روی تلفن همراه خود نداشته باشید. گاهی هم نرم‌افزارهایی وجود دارد که تا زمانی که نوتیفیکشن برای شما نیامده، متوجه‌ی حضور آن‌ها بر روی تلفن همراه خود نخواهید شد؛ مثل برنامه Skin که به شما می‌گوید عملکرد گوشی‌تان چگونه است. همچنین ممکن است که یک تعداد برنامه‌ و یا محتوای جانبی همچون music service به صورت پیشفرض بر روی تلفن همراه شما نصب شده باشد.

در بعضی موارد Bloatware ممکن است که آسیب کمی به گوشی تلفن همراه شما بزند، که مساله‌ی مهمی نیست. میتوانید آن‌ها را نادیده بگیرید. در موارد دیگر، ممکن است حتی در صورت عدم بازکردن برنامه باعث آسیب رسیدن به آنتن اینترنت وای فای، باتری و سایر منابع دیگر بر روی تلفن همراه شما شود. اگر سرعت تلفن همراه شما کاهش یافته و یا سریعا باتری آن تخلیه می‌شود، باید محتوای غیرضروری آن را پاک کرده و یا تعدادی از برنامه‌های پیشفرض را از روی تلفن همراه خود غیرفعال کنید.

در خیلی از موارد هم نشان داده شده است که برنامه‌های پیشفرض برای تلفن همراه به شدت خطرناک هستند. بسیاری از این برنامه‌ها بر روی تلفن همراه به طور بالقوه به هکرها این اجازه را می‌دهد که به بسیاری از قسمت‌های موبایل دسترسی پیدا کرده و یا بطور کامل شما را از دسترسی به تلفن همراهتان خارج کند.

اما مشکلی اصلی اینجاست: بسیاری از اپلیکیشن‌های پیش فرض را می‌توان به راحتی با یک فرآیند ساده حذف کرد، بسیاری از آن‌ها را هم نمی‌توان حذف و حتی گاهی غیرفعال نمود. پس چگونه از دست این نرم‌افزارها خلاص شویم؟

چگونه نرم‌افزارهای اندروید را از طریق تنظیمات حذف کنیم؟

در گام نخست، باید ببینید که چه تعداد از اپلیکیشن‌های پیش فرض امکان حذف دارد.

بخش تنظیمات تلفن همراه را باز کرده و تب General را انتخاب کنید و سپس گزینه Apps و Notifications را بزنید.

بر روی اپلیکیشن موردنظر خود برای حذف زده و سپس در قسمت بالا دو گزینه Uninstall و Force Stop خواهید دید. اگر این دو گزینه‌ی بالا به رنگ روشن باشد، یعنی فعال خواهد بود و اگر خاکستری باشد غیرقابل استفاده است. بعد از آن گزینه‌ی Uninstall را فشار دهید تا برنامه‌ی موردنظر حذف شود. اگر برنامه‌ای را نتوانستید حذف کنید می‌توانید آن‌ها را غیرفعال کنید.

حذف برنامه‌ها از طریق Google Play Store

اگر ترجیح شما این است که از قسمت تنظیمات برای حذف استفاده نکنید، یک راه حل دیگر وجود دارد. شما می‌توانید بسیاری از نرم‌افزارها را از طریق Google Play Store حذف کنید.

Google Play Store را باز کرده و به قسمت منو بروید. به روی My Apps و Games و سپس Installed رفته و کلیک کنید. در این قسمت اپلیکیشن‌هایی ظاهر خواهد شد که شما بر روی تلفن همراه خود نصب دارید. به روی برنامه‌ای بروید که می‌خواهید آن را حذف کنید. صفحه‌ی اپلیکیشن موردنظر در Google Play Store ظاهر خواهد شد. Uninstall را بزنید.

غیرفعال کردن Bloatware و دیگر اپلیکیشن‌های پیشفرض تلفن همراه

اگر قصد استفاده از یک اپلیکیشن را ندارید و یا با یک سری از آن‌ها راحت نیستید، در ادامه درمورد شیوه‌های حذف این برنامه‌ها صحبت خواهیم کرد. شما با حذف این اپلیکیشن‌های غیرضروری خطرات امنیتی ناشی از فعال بودن آن‌ها را محدود می‌کنید.

حذف برنامه های پیش فرض موبایل به معنی غیرفعال کردن کامل آن ست. یعنی پس از غیرفعال شدن نه امکان اجرا خواهند داشت و نه توسط برنامه‌های دیگر فعال می‌شود. هرگونه پردازش پس‌زمینه‌ای که اپلیکیشن درگیر آن باشد را هم غیرفعال می‌کند.

با استفاده از دستورالعمل فوق تمام به روزرسانی‌های مربوط به یک اپلیکیشن‌ را از طریق Google Play Store غیرفعال کنید.

به بخش تنظیمات وارد شده و سپس به قسمت Apps و Notifications menu رفته و برنامه‌ی موردنظر را غیرفعال کنید.

به روی قسمت Permissions زده و تمام Permissions را غیرفعال کنید. این عمل اپلیکیشن مدنظر را تحت کنترل نگه داشته تا بعد اگر مجبور به فعال کردن آن شدید، این امکان را داشته باشید.

گزینه‌ی Disable را بزنید. شما یک پیام هشدار دریافت خواهید کرد با این مضمون که غیرفعال کردن این برنامه ممکن است بر عملکرد سایر برنامه‌ها تاثیر بگذارد. البته به ندرت چنین مشکلی پیش خواهد آمد اما خب این اتفاق غیرممکن نیست. سپس گزینه Ok را زده و برنامه‌ی موردنظر غیرفعال خواهد شد.

چگونه Bloatware را به طور کامل حذف کنیم؟

در بسیاری از موارد ممکن است که بخواهید یک نرم‌افزار پیش‌فرض (Bloatware) را به طور کامل حذف کنید. در چنین مواقعی بهترین گزینه برای شما روت کردن تلفن همراه شما است. در مطالب قبلی راهنمای کاملی برای روت کردن تلفن همراه نوشته‌ایم که در صورت نیاز می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. اما قبل از آن برای شما درمورد معایب و مزایای روت کردن تلفن همراه خواهیم نوشت.

روت کردن تلفن همراه شما را به یک کاربر فوق‌العاده تبدیل می‌کند؛ چون می‌توانید به تمام تنظیمات اپلیکیشن‌های گوشی خود دسترسی داشته باشید. برنامه اندروید بر پایه‌ی Linux (یک منبع رایج برای سیستم عامل‌های کامپیوتری) ساخته شده است. در Linux روت کردن به معنی این است که شما کنترل کل گوشی را در اختیار دارید. این عملیات باعث شده تا تنظیم تمام فعالیت‌ها و برنامه‌های تلفن همراه در دست شما قرار بگیرد.

هنگامی که شما تلفن همراه خود را مستقیم از برند مورد نظر و دفاتر زیرشاخه‌ی آن می‌خرید، در ابتدا روت نشده است. این به چند دلیل اتفاق می‌افتد: به طور مثال این امکان وجود خواهد داشت که دفاتر فروش و یا شرکت‌های زیرمجموعه‌ی برند موردنظر بعدا آن را تعمیر و یا به روزرسانی کنند. با این حال برخی معتقدند که این مزیت توسط تولید کنندگان گوشی و دفاتر فروش آن‌ها تنها در صورت آسیب رسیدن به برنامه‌های پیشفرض گوشی وجود خواهد داشت.

یکی از مهمترین مزیت‌های روت کردن تلفن همراه این است که شما هر نسخه‌ از اندروید را که مایل باشید می‌توانید نصب کنید. از نسخه‌های با کیفیت بالا همچون NSA و یا Fishbowl که ممکن است به طور کامل اطلاعات شما بر روی گوشی را قفل کند. یکی از اشکالات اصلی روت کردن تلفن همراه آن است که شما کاملا مسئول عملکرد گوشی‌تان خواهید شد. روت کردن ممکن است که بسیاری از ویژگی‌های امنیتی تلفن همراه شما را مختل کرده و یا از دانلود تعدادی از برنامه‌های مشخص جلوگیری کند. درست است که با این کار شرایط را برای غیرفعال کردن دائمی و تصادفی نرم‌افزارهای تلفن همراه خود به راحتی ایجاد می‌کنید اما این اتفاق در بسیاری از مواقع قابل قبول نیست.

روت کردن تلفن همراه با چندین شیوه امکان پذیر است. یکی از این روش‌ها استفاده از یک برنامه‌ی جانبی بر روی کامپیوتر شماست تا حافظه‌ی گوشی‌تان را به طور کامل پاک کرده و اندروید را از ابتدا بر روی آن نصب کنید.

سخن آخر

در پایان باید گفت که این امکان وجود دارد اطلاعات بیشتری را در این زمینه به شما ارائه بدهیم اما در ابتدا این شما هستید که باید انتخاب کنید آیا گوشی خود را روت خواهید کرد یا نه و بر اساس سطح آگاهی و دانش خود در زمینه تکنولوژی چگونه روت می‌کنید. اگر هم که به اندازه لازم آگاهی در این زمینه ندارید پیشنهاد ما این است که آن را انجام ندهید.

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 1 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا