تکنولوژی

تفاوت لاستیک فاق کوتاه و بلند

3.7
(49)

یکی از موضوعاتی که علاوه بر سایز لاستیک، تأثیر زیادی در انتخاب و عملکرد لاستیک دارد، فاق یا همان دیواره لاستیک است. امروزه لاستیک فاق کوتاه و فاق بلند، از نمونه های رایجی است که رانندگان بسته به شرایط از آن استفاده می کنند. این دو نوع لاستیک دارای مزایا و معایبی هستند که هر یک در جایگاه خود، انتخاب مناسبی خواهند بود. در این مطلب که برگرفته از سایت فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی کیا می باشد قصد داریم تا به بررسی تفاوت لاستیک فاق کوتاه و بلند بپردازیم. موضوعی که برای بسیاری از کاربران و رانندگان، کاربردی و جذاب خواهد بود. پس اگر قصد خرید لاستیک فاق کوتاه یا فاق بلند دارید و یا آنکه می‌خواهید بیشتر با این مقوله آشنا شوید، این مطلب برای شماست.

فرق لاستیک فاق کوتاه و بلند

فاق لاستیک

احتمالاً شما هم بارها نام فاق لاستیک به گوشتان خورده است و شاید از خود پرسیده اید منظور از فاق لاستیک چیست؟ فاق لاستیک به نسبت اندازه دیواره لاستیک به پهنای آن گفته می شود و یکی از شاخصه های مهم در عملکرد و کیفیت سواری خودرو محسوب می شودو تاثیر بسزایی در خرابی لوازم یدکی اسپورتیج دارد. فاق لاستیک موضوع مهمی است که می تواند بر روی فرمان پذیری، دوام و سایر ویژگی های لاستیک اثر بگذارد. لذا نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد یا آنکه بی تفاوت و بدون آگاهی و دانش، دست به تغییر آن زد.

فرق لاستیک فاق کوتاه با فاق بلند

همان گونه که بیان شد، فاق لاستیک به نسبت ابعادی یا همان ارتفاع دیواره به پهنای لاستیک گفته می شود. در نتیجه با کاهش این پارامتر، لاستیک فاق کوتاه و با افزایش ارتفاع به پهنا، لاستیک فاق بلند تولید می شود. این ویژگی سبب ایجاد شرایط خاصی در هریک از انواع لاستیک و دسته موتور اسپورتیج خواهد شد. مزایا و معایبی که بسته به شرایط ، لاستیک های فاق کوتاه و یا فاق بلند را به انتخابی مناسب یا نامناسب تبدیل خواهد کرد. موضوعی که در ادامه به آن اشاره می نماییم.

لاستیک فاق کوتاه و فاق بلند از جهات گوناگون با یکدیگر متفاوت هستند. چه از منظر ظاهری و چه از لحاظ عملکردی و تأثیر برای فاکتورها و سیستم های داخلی خودرو. مهمترین موارد تفاوت لاستیک فاق کوتاه و فاق بلند عبارتند از:

انتخاب فاق لاستیک

·         فرمان پذیری خودرو

در لاستیک فاق کوتاه، با کاهش نسبت ابعادی و ارتفاع دیواره ها، سطح تماس با زمین افزایش می یابد. در نتیجه شعاع کمتری برای چرخش تایر نیاز است. این امر سبب می شود تا چسبندگی تایر و زمین افزایش یابد. هرچه چسبندگی تایر با زمین بیشتر باشد، فرمان پذیری خصوصاً در سرپیچ ها و دورها با سهولت بیشتری انجام می شود. نکته حائز اهمیت آن است که کاهش فاق لاستیک همواره گزینه خوبی نیست و باید این اندازه در حد استانداردی قرار داشته باشد.

·         کیفیت سواری و شتاب خودرو

کاهش نسبت ابعادی در لاستیک فاق کوتاه سبب می شود تا راحتی سواری خودرو کاهش یابد. به بیان دیگر لاستیک های فاق بلند، راحتی و سواری نرم تری را برای خودرو و سرنشینان فراهم می کند. لاستیک های فاق بلند به دلیل چسبندگی و سطح تماس بیشتر، سرعت و شتاب بالاتری را برای خودرو به ارمغان می آورند. حال آن که لاستیک های فاق بلند برای قدرت موتور و سرعت های پایین و سواری نرم، گزینه مناسبی هستند.

·         نمای ظاهری

لاستیک های فاق کوتاه به دلیل ظرافت و طراحی ابعادی خاص، نما و جلوه زیباتری به خودرو می دهند. همین عامل سبب شده تا بسیاری از رانندگان به سمت استفاده از لاستیک دیواره کوتاه بسیار پهن روی بیاورند. از طرفی دیگر این انتخاب سبب خواهد شد تا علی رغم فرمان پذیری بهتر، کیفیت سواری به شدت افت نماید. چرا که کیفیت جاده ها در سطح بالایی قرار ندارد. ضمن آنکه در دست اندازها و پستی بلندی ها لاستیک فاق کوتاه عملکرد خوبی نخواهد داشت.

تاثیر  فاق لاستیک بر مصرف سوخت

 

·         فشار به سیستم تعلیق

یکی از محدودیت هایی که سبب می شود تا فاق لاستیک را از یک اندازه خاصی نتوان بیشتر یا کمتر کرد، سیستم تعلیق خودرو است. در واقع اندازه فاق لاستیک ارتباط زیادی با فشار وارده بر شاسی خودرو است. در نتیجه کاهش و یا افزایش بیش از حد سبب ایجاد فشار بالایی به سیستم تعلیق و شاسی خودرو می شود. در نتیجه سلامت قطعات، خودرو و فرمان پذیری، تحت شعاع قرار خواهدگرفت.

·         تأثیر در اندازه رینگ

لاستیک های فاق کوتاه بدون آن که سبب تغییر قطر تایر شوند، به دلیل کاهش اندازه دیواره، فضای بیشتری را برای رینگ فراهم می کنند. در نتیجه با افزایش رینگ، عملکرد ترمز ABS و سیستم ضد ترمز بهبود خواهد یافت. هرچند همان گونه که اشاره شد، هرچه فاق لاستیک کوتاه تر باشد، امکان فشار در اثر عبور از دست اندازها و فشار به سیستم تعلیق خودرو امری قابل ملاحظه خواهدبود. لاستیک های فاق بلند در نقطه مقابل قرار می گیرند و راحتی بهتر در سواری فراهم می کنند. از طرفی دیگر فضای کمتری برای رینگ وجود خواهد داشت.

انتخاب لاستیک فاق کوتاه یا فاق بلند

همان گونه که در تفاوت لاستیک فاق کوتاه و بلند بیان شد، هریک از آن ها مزایای و معایب خاص خود را دارند. این موضوع سبب شده تا خودروسازان با درنظرگیری پارامترهای مختلف از قبیل استانداردهای سیستم تعلیق، فاکتورهای مهندسی خودرو و میزان فرمان پذیری و راحتی خودرو، اقدام به طراحی لاستیک‌های خاص برای هریک از خودرو ها نمایند.

در نتیجه اغلب خودروهای دنیا دارای لاستیک استاندارد و متناسب خود هستند. با این حال به منظور تغییر و انتخاب لاستیک فاق کوتاه یا فاق بلند، بهتر است محدودیت ها، شرایط رانندگی از قبیل جاده و کیفیت سواری را درنظر گرفت. لاستیک های فاق کوتاه برای سرعت و شتاب های بالا، سورای نه چندان نرم، قدرت موتور بالا و ظاهر جذاب گزینه بهتری هستند. حال آن که لاستیک های فاق بلند برای افزایش کیفیت سواری، سرعت ملایم و قدرت موتور پایین تر، طول عمر بالاتر و هزینه کمتر مناسب هستند.

کلام آخر

فاق لاستیک یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و استفاده از لاستیک است. فاق لاستیک علاوه بر تأثیر در جذابیت ظاهری، در عملکرد خودرو نیز نقش دارد. موضوعی که برخی رانندگان به آن بی توجهند. فاق لاستیک می تواند در فرمان پذیری، کیفیت سواری، دوام لاستیک، سرعت خودرو و فشار به سیستم تعلیق مؤثر باشد. بدین منظور شرکت های خودروسازی معمولاً حدود استانداردی را برای لاستیک های هر خودرو درنظر می گیرند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 3.7 از بین 49 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا