خودرو

موتور کامل خودرو

0
(0)

موتور کامل خودرو یکی از بزرگترین ابداعات انسان است که تغییر عظیمی در زندگی مردم ایجاد کرده است. این مجموعه‌ فوق‌العاده از قطعات مختلف تشکیل شده است که همگی با همکاری یکدیگر موتور را به کار می‌اندازند. موتور کامل خودرو از انواع متفاوتی برخوردار است اما برخی از قطعات آن در همه‌ آن‌ها یکسان است. این قطعات باید به درستی کار کنند تا موتور با بهترین کارایی عمل کند. اگر یکی از قطعات مشکل داشته باشد، ممکن است بقیه‌ قطعات را نیز تحت تأثیر قرار دهد و به آن‌ها آسیب برساند. می‌توان گفت که قطعات موتور کامل خودرو مانند اعضای بدن انسان هستند که به هم وابسته‌اند. در این مقاله با این قطعات بیشتر آشنا خواهید شد.

موتور کامل خودرو از دو قسمت مکانیکی و برقی تشکیل شده است که با هم همکاری می‌کنند. اگر یکی از این قسمت‌ها ایراد داشته باشد، ممکن است دلیل مکانیکی یا برقی داشته باشد. موتورخودرو با استفاده از انرژی شیمیایی بنزین، نیروی محرکه‌ی خودرو را ایجاد می‌کند. موتور کامل خودرو از قطعات مختلفی ساخته شده است.

مثلا بلوک سیلندر، سرسیلندر، میل لنگ، میل سوپاپ، پیستون و رینگ، شاتون و گژن پین، یاتاقان، اویل پمپ، ایسیو، سنسورها و عملگرها، انژکتور، شمع، کویل و … همه این قطعات با همکاری و هماهنگی با هم، موتور کامل خودرو را کار کرده می‌کنند.

اگر یکی از این قطعات خراب شود، عملکرد موتور کامل خودرو تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این خرابی‌ها قبل و بعد از رخ دادن، علائمی را نشان می‌دهند که راننده باید به آن‌ها دقت کند.

در صورت خرابی موتور کامل خودرو میتوانید با مراجعه به سایت های فروش موتورکامل خودرو از خدمات انها استفاده کنید .

معرفی انواع موتور کامل خودرو

موتور xu7

موتور XU7 یکی از موتورهای قدرتمند و پر تیراژ ایران خودرو است که توسط شرکت پژو سیتروئن فرانسه ساخته شده است. این موتور با حجم ۱۷۶۱ سی سی بر روی خودروهای پژو ۴۰۵، پژو پارس و سمند نصب شده است. این موتور دارای ۸ سوپاپ و ۹۷ اسب بخار توان است و می‌تواند سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت را داشته باشد. اما این موتور همچنین دارای مصرف سوخت بالایی است و صدای زیادی ایجاد می‌کند. برای این دلیل، مشتریان به مرور زمان به سمت موتورهای ۱۶ سوپاپ با مصرف کمتر و گشتاور بیشتر گرایش پیدا کردند.

اگر موتور پژو 405 شما خراب شده است، ممکن است بخواهید آن را با یک موتور کامل خودرو دست دوم یا جدید تعویض کنید. این کار به شما این فرصت را می‌دهد که موتوری سالم و با عملکرد بهتر برای خودروی خود داشته باشید. هزینه تعویض موتور پژو 405 بستگی به نوع و کیفیت موتوری که می‌خواهید بخرید دارد. موتور کامل خودرو در صورت آکبند بودن ، معمولاً گران‌تر از موتورهای دست دوم هستند، اما عمر طولانی‌تر و کارایی بیشتری دارند. موتورهای دست دوم نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند اگر کارکرد کم و سالم باشند. برای خرید موتور کامل خودرو پژو 405، می‌توانید به فروشگاه‌های قطعات خودرو یا سایت‌های اینترنتی مراجعه کنید. برای تعویض موتور، باید به یک تعمیرگاه معتبر بروید و از کارشناسان مجرب استفاده کنید.

علائم خرابی موتور خودرو

یکی از علائمی که می‌تواند به شما بگوید موتور کامل خودرو دارای ایراد است، روشن شدن چراغ‌های روی داشبورد است. این چراغ‌ها با سنسورهایی که در قسمت‌های مختلف موتور نصب شده‌اند، ارتباط دارند و وضعیت آن‌ها را به کامپیوتر خودرو می‌فرستند. اگر یکی از این قسمت‌ها مشکل داشته باشد، کامپیوتر خودرو چراغ مربوط به آن را روشن می‌کند تا به شما هشدار دهد. بعضی از این چراغ‌ها مهم‌تر از دیگران هستند و باید سریعاً رسیدگی شوند. مثلا چراغ روغن، چراغ فشار روغن و چراغ چک موتور. چراغ چک موتور می‌تواند به دلایل مختلفی روشن شود و برای فهمیدن علت آن، باید دیاگ بزنید. دیاگ یک دستگاه است که به کامپیوتر خودرو متصل می‌شود و علت روشن شدن چراغ چک موتور را به شما می‌گوید.

یکی از راه‌های شناسایی مشکل موتور کامل خودرو، توجه به چراغ‌ها و صداها و لرزش‌هایی است که خودرو از خود نشان می‌دهد. این علائم می‌توانند به شما بگویند که کدام قسمت از موتور دچار ایراد شده است و چه کاری باید انجام دهید. برخی از این علائم عبارتند از:

  • چراغ‌های هشدار دهنده: این چراغ‌ها با سنسورهایی که در موتور نصب شده‌اند، هماهنگ هستند و وضعیت موتور را به شما نشان می‌دهند. اگر یکی از این چراغ‌ها روشن بماند، به معنی وجود مشکل در آن قسمت است. برخی از این چراغ‌ها مثل چراغ روغن، چراغ فشار روغن و چراغ چک موتور کامل خودرو، بسیار مهم هستند و باید سریعاً بررسی شوند. برای فهمیدن علت روشن شدن چراغ چک موتور، باید دیاگ بزنید. دیاگ یک دستگاه است که علت روشن شدن چراغ چک موتور را به شما می‌گوید.
  • لرزش خودرو: اگر خودرو در حالت ساکن یا حرکت، لرزش داشته باشد، نشانه ایراد در موتور است. ممکن است شمع‌ها، لوله‌های بنزین یا فیلتر بنزین کار نکنند. باید فشار بنزین را چک کنید و فیلتر بنزین را تعویض کنید. همچنین باید ببینید آلودگی‌های بنزین در باک چه چیزی را مسدود کرده‌اند.
  • سر و صدای زیاد موتور: اگر موتور کامل خودرو صدای ناهنجاری داشته باشد، نشانه خرابی موتور است. ممکن است پیستون‌ها، استارت یا گیربکس مشکل داشته باشند. باید به صدای موتور گوش کنید و محل تولید صدا را پیدا کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مشکل را بهتر تشخیص دهید.
  • عدم کشش خودرو: اگر خودرو در سر بالایی‌ها کشش نداشته باشد، نشانه ایراد در سیستم سوخت رسانی است. ممکن است فیلتر بنزین گرفته باشد و بنزین کافی به موتور نرسد. باید فیلتر بنزین را تعویض کنید و بنزین خودرو را تمیز کنید.

مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ی موتور کامل خودرو

بلوک سیلندر یکی از مهم‌ترین قطعات موتور کامل خودرو است که به عنوان پایه‌ و اساس موتورهای احتراق داخلی عمل می‌کند. این قطعه از جنس آلیاژهای مقاوم به ویژه آلومینیوم یا چدن ساخته شده است و قطعات دیگری مانند سیلندرها، سرسیلندر، پیستون، شاتون، کارتل، رینگ و میل‌لنگ را در خود جای داده است. این قطعات با هم همکاری می‌کنند تا فرآیند جرقه‌زنی و احتراق را درون بلوک سیلندر انجام دهند. بلوک سیلندر باید به گونه‌ای طراحی و ساخته شده باشد که بتواند دماهای بالا و پایین و نیز تغییرات دمایی ناگهانی را تحمل کند. بلوک سیلندر یکی از قطعات پایدار موتور خودرو است که سایش کمی دارد.

سرسیلندر قطعه‌ای است که روی سیلندرها نصب می‌شود و از جنس آلومینیوم است. این قطعه شامل اتاقک احتراق، شمع‌ها و سوپاپ‌های ورودی و خروجی هوا و دود است. همچنین سیستم‌های خنک‌کننده آب و روغن، میل سوپاپ و منیفولد گاز و هوا نیز در این قطعه قرار دارند. سرسیلندر نقش مهمی در عملکرد موتور کامل خودرو دارد. سرسیلندرها به سه دسته تقسیم می‌شوند؛

دسته اول: سرسیلندرهایی که فقط یک عدد هستند و با آب خنک می‌شوند

دسته دوم: سرسیلندرهایی که فقط یک عدد هستند و با هوا خنک می‌شوند

دسته سوم: سرسیلندرهایی که چند عدد هستند و هر کدام برای یک سیلندر است

واشر سرسیلندر یک قطعه‌ی مهم در موتور کامل خودرو است که بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می‌گیرد و از نشت مایعات مانند آب و روغن درون موتور جلوگیری می‌کند. این قطعه از فولاد نسوز و با کیفیت ساخته شده است و با دقت بالایی نصب می‌شود. اما با این حال، برای جلوگیری از آسیب به قطعات دیگر موتور، باید در فواصل زمانی معین تعویض شود.

بوش سیلندر یک قطعه‌ی استوانه‌ای است که پیستون درون آن حرکت می‌کند. این قطعه با زمان ساییده می‌شود و باید تعویض شود. بوش سیلندر سه نوع دارد: بوش سیلندر آب‌گرد که با آب خنک می‌شود، بوش سیلندر خشک که بدون آب خنک می‌شود و بوش سیلندر شیاردار که با هوا خنک می‌شود.

پس در نتیجه موتور کامل خودرو جزو قلب تپنده ی خودرو شما به حساب می آید و در صورت انجام ندادن مراقبت های لازم ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شود . در این صورت مهم است قطعات موتور کامل خودرو را بشناسید یا اگر نمیشناسید و در صورت لزوم با سایت های فروش قطعات موتور کامل خودرو ارتباط برقرار کنید تا شما عزیزان را راهنمایی کنند .

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 0 از بین 0 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا