تکنولوژیگوشی های هوشمند

مقایسه دوربین های سامسونگ گالکسی S20 اولترا و آیفون 11 پرو

3
(2)

در این مقاله فقط عکس هایی از منظره ها، صحنه ها و معماری های شهری و حالت شب بین دو گوشی هوشمند بررسی می شوند. لازم به ذکر است که این عکس ها توسط آندرو هویله در پایتخت زیبای اسکاتلند، ادینبورگ، گرفته شده است. با هم به مقایسه دوربین ها بپردازیم.

Samsung Galaxy S20 Ultra
iPhone 11 pro

در نگاه اول، عکس S20 اولترا بهتر به نظر می رسد. عکس روشن تر و تعادل سفید (White Balance) رنگ واقعی به ساختمان سمت چپ داده است در صورتی که در عکس آیفون کمی آبی دیده می شود.

سامسونگ S20 اولترا
آیفون 11 پرو- زوم
iPhone 11 pro

با بزرگنمایی تصاویر همه چیز عوض می شود. گوشی سامسونگ در هنگام زوم، عکس را بسیار شارپ (image sharpening) میکند که جزئیات تصویر را جالب نشان نمیدهد. زمانی که میخواهید سریع از مناظر عکس بگیرید شاید عکس S20 اولترا را ترجیح دهید اما ممکن است که عکس شما زیاد واقعی به نظر نرسد و مخاطب فکر کند که با نرم افزار های پردازش تصویر، آن را تغییر داده اید.

اگر با اصطلاحات تخصصی دوربین آشنایی ندارید پست زیر را از دست ندهید:

راهنمایی کامل اصطلاحات تخصصی دوربین گوشی

سامونگ S20 اولترا- بزرگنمایی 2 برابر
Samsung S20 Ultra 2x zoom
آیفون 11 پرو- زوم 2 برابر
iPhone 11 pro 2x zoom

در زوم 2x هر دو گوشی کیفیت خوبی دارند. با اینکه سامسونگ اولترا S20 روشن تر به نظر میرسد و ممکن است مورد علاقه خیلی از افراد باشد اما در نمای نزدیک تر، از لحاظ کیفیت، گوشی آیفون 11 پرو بهتر از سامسونگ عمل میکند. بذارید بیشتر زوم کنیم:

سامسونگ گالکسی S20 اولترا- زوم 5 برابر

در زوم 5x، تصویر S20 Ultra به طور ناگهانی بسیار واضح تر و مملو از جزئیات است. آنچه در اینجا اتفاق می افتد این است که در حالت 5x ، دوربین از لنز زوم اپتیکال استفاده می کند ، اما کیفیت کامل سنسور تصویر را حفظ می کند. در زوم 2x به صورت دیجیتالی عکس برش داده میشود، بنابراین کیفیت کاهش می یابد. اما اگر میخواهید با بزرگنمایی، کیفیت تصویر کاهش نیابد، ما زوم 5 برابر یا 5X را به شما پیشنهاد می دهیم.

در زوم 10x هنوز هم جزئیات مناسبی در تصویر وجود دارد. اما این تضمینی نمیدهد که عکس را روی صفحه بزرگی چاپ کنید اما کیفیت آن به حدی است که در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک نشر دهید.

سامونگ S20 اولترا- بزرگنمایی 10 برابر
Samsung S20 Ultra 10x zoom
سامونگ S20 اولترا- بزرگنمایی 30 برابر
Samsung S20 Ultra 30x zoom
سامونگ S20 اولترا- بزرگنمایی 100 برابر
Samsung S20 Ultra 100x zoom

در زوم 30x کیفیت افت زیادی می یابد. در زوم 100x، عکس بیشتر شبیه نقاشی آبرنگ می ماند تا واقعیست. بنابراین این گوشی در این زوم مستخق دریافت هیچی امتیاز و یا جایزه ای نیست. ولی هدف از این زوم شاید کیفیت آن نباشد. مثلا در فاصله ای بسیار دور، با زوم کردن می توانید تشخیص دهید که آیا روی پشت بام پرنده ای نشسته یا صرفا جسمی جامد است.

سامونگ S20 اولترا- بزرگنمایی 100 برابر
Galaxy S20 Ultra 100x zoom

در اینجا نیز از زوم 100 برابر استفاده شده است. در نمای دور، نمیشود تشخیص داد که چه چیزی درون رودخانه قرار دارد اما با زوم کردن متوجه می شویم که مجسمه یک سمور دریایی درون رودخانه افتاده است. گوشی شیائومی نوت 10 نیز با قابلیت زوم 50 برابر به بازار راه یافت. این گوشی که از سنسور دوربین شرکت سامسونگ استفاده میکند دارای کیفیتی به اندازه 108 مگاپیکسل دارد. بررسی گوشی شیائومی نوت 10

سامونگ S20 اولترا- حالت عریض
Galaxy S20 Ultra- Wide Angle Mode-0.5x zomm
آیفون 11 پرو- حالت عریض
iPhone 11 pro-Wide Angle mode-0.5x zoom

در این عکس ها از حالت Ultra wide- angle یا عکس برداری عریض استفاده کرده ایم. هردو گوشی عکس های خیلی خوبی گرفته اند. اما آیفون 11 پرو جزئیات آسمان را بیشتر نشان میدهد و در کل عکس روشن تری تحویل میدهد.

مقایسه رنگ ها
چپ: گالکسی S20 اولترا. راست: آیفون 11 پرو

شکی نیست که در اینجا S20 اولترا عکس های با طراوت و زنده تری می گیرد. رنگ نارنجی در ساختمان قرار گرفته در مرکز فریم، واضح تر دیده می شود. اما این بررسی ها بیشتر نظر شخصی است و ممکن است شما تصویر دیگری را بپسندید. به نظر ما، عکس های آیفون نیاز دارند که ابتدا در نرم افزارهایی مانند Adobe Lightroom پردازش بشوند ولی عکس های S20 اولترا را میتوانید مستقیما در شبکه های اجتماعی آپلود کنید.

مقایسه دوربین ها: حالت شب

آیفون 11 پرو، می تواند عکس های فوق العاده ای در هنگام شب بگیرد. به عکس های زیر توجه کنید.

سامونگ S20 اولترا- حالت شب
حالت شب- گالکسی S20 پرو
آیفون 11 پرو- حالت شب
حالت شب- آیفون 11 پرو

هر دو گوشی در هنگام شب تصاویر زیبایی میگیرند اما به نظر ما، در این حالت آیفون 11 پرو برنده می شود. اجازه دهید نگاهی به جزئیات داشته باشیم.

سامونگ S20 اولترا- حالت شب-بزرگنمایی
حالت شب- گالکسی S20 پرو
آیفون 11 پرو- حالت شب-بزرگنمایی
حالت شب- آیفون 11 پرو

واضح است که با زوم روی تصاویر، عکس آیفون روشن تر و شارپتر از S20 اوترا دیده میشود. همچنین در تصویر زیر صندلی چرم سمت راست که حاصل عکاسی با دوربین آیفون 11 پرو هست، رنگ ها زنده تر و زیباتر هستند.

مقایسه حالت شب دوربین ها
چپ: گالکسی S20 اولترا. راست: آیفون 11 پرو

بیشتر بخوانید:

بررسی دوربین شیائومی نوت 10

جمع بندی

هرکدام از گوشی های هوشمند سامسونگ S20 اولتر و آیفون 11 پرو پرچمدار کمپانی خود هستند و از همه لحاظ رقابت تنگاتنگی با هم دارد. دوربین هردو گوشی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. گالکسی S20 اولترا در روز رنگ های زنده تری را نشان میدهد اما در زوم بسیار زیاد یعنی 100 برابر، کیفیت تصویر افت میکند. در حالت شب آیفون 11 پرو جزئیات بیشتری را نشان می دهد و از روشنایی بالاتری نیز برخوردار است. لازم به ذکر است که مقایسه دوربین ها و بررسی های انجام شده وابسته به سلیقه شخصی نیز هستند و ممکن است که شما گوشی های دیگری را ترجیح دهید.

منبع: سایت CNET

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 3 از بین 2 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

یک دیدگاه

  1. خصوصیاتشون خیلی به هم نزدیکه اما به نظر من بازم s20 اولترا بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا