خودرو

معرفی فیلتر سوخت گازوئیلفیلتر سوخت گازوئیلمعرفی فیلتر سوخت گازوئیل

5
(1)

گازوئیل به عنوان سوخت خودروهای دیزلی و تولید نیروی مورد نیاز موتور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. در واقع موتور این خودروها برای آنکه عملکرد درستی داشته باشد نیاز به میزان مشخصی سوخت دارند. درصورتی‌که گازوئیل کثیف به سیستم سوخت‌رسانی خودرو و موتور راه یابد باعث ایجاد اختلال در عملکرد موتور خودرو و کاهش کارکرد دستگاه‌ می‌شود. ازاین‌رو در محفظه فلزی سوخت از فیلترهای سوخت گازوئیل استفاده‌ می‌کنند.

اگر‌ می‌خواهید در مورد فیلتر سوخت گازوئیل اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فیلتر گازوئیل چیست؟

کیفیت سوخت ماشین‌های سنگین نقش مهمی در کارکرد آن‌ها دارد و هر چیزی که مانع از جریان سوخت شود‌ می‌تواند مانع از عملکرد و راندمان مناسب خودرو شود. آلاینده‌ها ممکن است در اثر کثیف بودن شلنگ‌هایی که سوخت را انتقال‌ می‌دهند و یا به دلیل پوسیدگی محفظه باک گازوئیل به آن راه یابند و عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار دهند. به همین علت در محفظه سوخت فیلتر نصب‌ می‌شود. این فیلترها دارای دو مدل محفظه فلزی به اصطلاح پیچی و فاقد محفظه فلزی یا المنتی هستند و موجب پاکسازی گازوئیل از هر گونه آلاینده‌ می‌شوند.

فیلتر گازوئیل چه فوایدی دارد؟

  • مانع از افت فرکانس‌ می‌شود.
  • از جام کردن موتور دیزل جلوگیری‌ می‌کند.
  • مانع از روشن نشدن ماشین سنگین در هوای سرد‌ می‌شود.
فیلتر سوخت گازوئیل

ویژگی‌های فیلترهای گازوئیل

فیلتر سوخت گازوئیل دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·        وجود آب در سوخت گازوئیل

یکی از مهم‌ترین خصوصیات فیلتر گازوئیل، وجود آب در سوخت گازوئیل موتور است. با توجه به اینکه گازوئیل با آب مخلوط نمی‌شود و بر روی آن شناور است، اکثر فیلترهای سوخت خودروهای دیزلی مجهز به یک شیر تخلیه در بخش پایینی محفظه هستند که موجب تخلیه آب‌ می‌شوند. به این نوع فیلترها، فیلتر آبگیر گازوئیل‌ می‌گویند. این فیلترها به خوبی هر گونه آلودگی را جذب نموده و ذرات آب را از سوخت جدا‌ می‌کنند.

·        از بین بردن ناخالصی‌های موجود در سوخت

سوختی که در موتورهای دیزل مورد استفاده‌ می‌گیرد باید حتما از فیلتر عبور کند تا ناخالصی‌های موجود در آن کاملا جدا شوند و آسیبی به پمپ‌های سوخت وارد نشود.

·        صرفه جویی در هزینه‌های خودرو

استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی مثل گازوئیل، بنزین و … موجب‌ می‌شود که خانواده‌ها ماهانه بخش زیادی از بودجه خود را به تامین سوخت اختصاص دهند. اما با نصب فیلترسوخت گازوئیل و تصفیه این سوخت‌ می‌توان در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرد و طول عمر موتور خودرو نیز افزایش‌ می‌یابد.

·        کاهش آلودگی‌های ناشی از استفاده سوخت‌های فسیلی

با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی‌ می‌توان شرایطی را فراهم نمود که نسل‌های آینده نیز بتوانند از این سوخت‌ها بهره‌مند شوند. همچنین از پیامدهای ناسازگار زیست محیطی به دلیل استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی جلوگیری نمود.

·        بهره مندی از فیلترهای آبگیر گازوئیل

نحوه عملکرد فیلتر آبگیر گازوئیل به صورتی است که تمامی ناخالصی‌هایی که در آب وجود دارد را پیش از رسیدن به موتور خودرو فیلتر‌ می‌کند. در واقع طراحی آن به صورتی انجام شده که بالای فیلتر یک المان کاغذی وجود دارد و بخش پایینی آن نیز مجهز به یک مخزن است. با توجه به سنگین‌تر بودن آب از گازوئیل، آب به قسمت پایینی فیلتر راه‌ می‌یابد و تا هنگام تخلیه در آنجا باقی‌ می‌ماند.

 اگر فیلتر ماشین سنگین عملکرد مطلوبی نداشته باشد چه مشکلاتی رخ می‌دهد؟

در صورتی که فیلتر سوخت گازوئیل به خوبی عمل نکند موجب عبور آلودگی‌ها از فیلتر و راه یافتن آن‌ها به اجزای سیستم سوخت رسانی‌ می‌شود. همچنین انسداد روزنه‌های کاغذ و جلوگیری از عبور سوخت به مقدار مورد نیاز مخصوصا در سربالایی‌ها را به دنبال دارد. علاوه بر موارد ذکر شده موجب صدمه دیدن اجزای حساس سیستم سوخت رسانی مانند سوزن‌های انژکتور‌ می‌شود، بنابراین باید به موقع تعویض گردد و همیشه از فیلتر سوخت سالم استفاده شود.

چه زمانی باید فیلتر گازوئیل تعویض شود؟

به منظور اینکه فیلترهای سوخت کارکرد بهتری داشته باشند و سوخت کمتری مصرف شود، نیاز است که به موقع تعویض شوند. زمان تعویض فیلترها با توجه به نوع آن‌ها متفاوت است ، اما به طور میانگین باید هر 10 ماه الی یکسال یکبار عوض شوند. البته میزان استفاده از ماشین و حجم کاری آن نیز بر این مدت زمان اثر‌ می‌گذارند. به طوری که ممکن است یک خودرو نیاز به تعویض زودتر فیلترها داشته باشد.

در صورتی که فیلترها به موقع تعویض نشوند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

دیر تعویض کردن فیلتر ماشین سنگین پیامدهای منفی مختلفی به دنبال دارد که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • ایجاد اختلال یا وقفه در فرآیند سوخت رسانی
  • خوردگی داخلی در اجزای موتور
  • به وجود آمدن اختلال در خروجی پمپ و افزایش احتمال خرابی پمپ
  • از بین رفتن قدرت موتور

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد فیلتر ماشین سنگین و کیفیت و سالم بودن آن تاثیر بسزایی در عملکرد مطلوب خودرو و افزایش طول عمر قطعات آن دارد. همچنین موجب کاهش مصرف سوخت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیز‌ می‌شود. ازاین‌رو باید حتما از سلامت فیلتر اطمینان حاصل نمود و آن را از یک شرکت و برند معتبر تهیه کرد. زیرا متاسفانه فیلترهای تقلبی بسیاری در بازار موجود است. از برترین تولید کنندگان فیلتر سوخت در ایران‌ می‌توان به برند سرکان اشاره نمود که از به روز‌ترین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ها و متخصصین مجرب برای تولید انواع فیلترهای خودروهای سبک و سنگین و فیلترهای صنعتی استفاده‌ می‌کند.

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 1 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا