تکنولوژی

علت جوش آوردن ماشین + اقدامات لازم

5
(4)

بررسی علت جوش آوردن ماشین

شاید تاکنون برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رانندگی در روزهای پرترافیک، نشانگر آمپر ماشینتان روی خط قرمز قرار گرفته باشد و به اصطلاح ماشین شما جوش آورده باشد. اغلب افراد با مشاهده خروج بخار از کاپوت ماشین با استرس و نگرانی مواجه می‌شوند و نمی‌دانند در این هنگام باید چه اقدامی انجام دهند. در این مقاله که برگرفته از هایما یدک ما تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از جوش آوردن خودرو و رسیدن آسیب به موتور ماشین را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پیشگیری از جوش آوردن ماشین

صاحبان خودرو قطعا می‌دانند که موتور خودرو از مهمترین اجزای آن بشمار می‌رود که موارد زیادی از جمله جوش آوردن، فشار و آسیب زیادی به آن وارد می‌کند. فرد راننده موظف است قبل از روشن کردن ماشین، تمامی موارد جانبی مرتبط با سلامت خودرو را مورد بررسی قرار دهد. در ابتدا باید بدانید که آب و روغن موتور، موثرترین نقش را در سیستم خنک کنندگی موتور ماشین دارند. بی توجهی به این دو مایع قبل از استارت زدن و استفاده از ماشین سبب شده تا در نهایت دمای موتور افزایش یابد و فن های خنک کننده نتواند به سرعت دمای موتور را کاهش دهد و آسیب به لوازم مصرفی هایما و یدکی بزند.

علل جوش آوردن خودرو چیست؟

جوش آوردن خودرو، به عوامل متعدد بسیاری بستگی دارد که در ادامه توضیحی جزئی در ارتباط با هر یک در اختیار شما قرار خواهیم داد.

خرابی فن خنک کننده رادیاتور

یکی از مواردی که باید گاهی مورد بررسی قرار گیرند، مجموعه فن هایما یا فن خنک کننده دور کند و دور تند ماشین است. در صورتی که هر یک از این فن ها عملکرد ناصحیح داشته باشند یا در قسمت یونیت فن هایما دچار اشکال باشند، ماشین به سرعت جوش می‌آورد. پروانه موتور اگر شدت چرخش آهسته داشته باشد یا حتی یکی از قطعات آن کار نکند، ماشین جوش می‌آورد. برای اینکه سلامت پروانه رادیاتور را تست کنید، کولر ماشین را روشن نمایید و چک کنید که اگر فن همزمان شروع به کار کرد، یعنی دچار اختلال است.

علت جوش آوردن ماشین، جوش آوردن رادیاتور در توقف

خرابی پمپ آب

حتما به این نکته توجه داشته باشید که آمپر آب ماشین، عملکرد صحیح داشته باشد. در برخی موارد مشاهده می‌شود که دمای موتور بیش از حدی است که نشانگر آمپر به نمایش می‌گذارد. به آب رادیاتور ماشین، اهمیت ویژه ای دهید زیرا نباید هیچ گاه از سطح مشخص کمتر باشد. مواردی مانند مایع ضدجوش در فصل تابستان موجب شده تا هنگامی که دمای موتور بالا می‌رود، در زمان کوتاه به نقطه جوش نرسد. شکستگی های پروانه داخلی و خرابی کاسه نمد نیز سبب ایرادات پمپ آب خواهد شد.

نشتی قطعات سیستم خنک کننده موتور

اختلالات موارد جزئی اما مهم، مانند اتصالات جنت آب هایما ، هواگیری در زمان مناسب و پروانه و فن در بالا رفتن دمای موتور و جوش آوردن خودرو نقش موثری دارند. همچنین مواردی مانند کار کردن درجای ماشین در ترافیک سبب شده تا دور موتور ماشین افزایش زیادی پیدا کرده و در نهایت منجر به جوش آوردن خودرو شود.

خرابی ترموستات

این قطعه، باز و بسته شدن مسیر آب در موتور را زمان بندی و کنترل می‌کند. در صورت خرابی ترموستات هایما ، خودرو بسیار سریع در رند جوش آوردن قرار می‌گیرد.

خرابی واتر پمپ

واتر پمپ قطعه ای است که آب را از رادیاتور کشیده و به درون موتور خودرو منتقل کرده و می‌چرخاند. اگر واتر پمپ به درستی کار نکند یا تسمه دینام پاره باشد، فرآیند ذکر شده مختل می‌شود و ماشین خیلی سریع جوش می‌آورد.

خرابی سرسیلندر و واشر سرسیلندر

سرسیلندر یکی از مهمترین قطعات خودرو محسوب می‌شود که باید سریعا مورد عیب یابی قرار بگیرد. اگر واشر سرسیلندر ماشین نیم سوز شود یا کاملا بسوزد، خودرو به اصطلاح آب و روغن قاطی کرده و در نهایت موتور خودرو داغ می‌کند.

مشکلات سوپاپ خودرو

سوپاپ خودرو نباید بیش از حد سفت باشد زیرا قدرت موتور را با افت رو به رو می‌کند و به تدریج آمپر ماشین، افزایش دمای موتور را نمایش می‌دهد. اگر تا به حال نمی‌دانستید که چرا ماشین در سربالایی کم آورده و آمپر بالا می‌رود، باید بدانید که علت آن خلاص نبودن سوپاپ ها می‌باشد. خلاص نبودن سوپاپ ها را می‌توانید زمانی تشخیص دهید که در دور بالای موتور، صدای اگزوز زیاد  و نامتعادل باشد.

توصیه می‌گردد، روغن موتور را در فصل تابستان به صورت دوره ای چک یا حتی تعویض کنید. روغن موتور به مرور با کاهش خاصیت گرانروی رو به رو شده و ماهیت خنک کنندگی خود را از دست می‌دهد.

جوش آمدن در سرعت پایین

بعد از جوش آوردن ماشین چه اقدماتی انجام دهیم؟

  • خودروی داغ کرده را در اولین مکانی که امکان پذیر است، متوقف کنید و کاپوت ماشین را بالا بزنید که هوا بین موتور بچرخد.
  • ماشین خود را خاموش نکنید تا فن های خنک کننده در این حین کار کند و سریع تر دمای موتور خودرو کاهش یابد.
  • به هیچ عنوان درب رادیاتور را باز نکنید و حتی به اتصالات آن دست نزنید زیرا دمای داخل آن بسیار بالا بوده و حتی درب رادیاتور به حد بسیار زیادی داغ است. در صورتی که درب رادیاتور را هنگام جوش آوردن ماشین باز کنید، آب بسیار داغ درون آن که در حال جوشیدن است به همراه بخار داغ با فشار زیادی به بیرون می‌پاشد و مکن است حتی منجر به سوختگی صورت و نواحی بدن فرد شود. درب رادیاتور فقط باید زمانی که ماشین کاملا خنک شده است، باز کنید. به همین دلیل در متن بالا توصیه شد، آب رادیاتور ماشین را قبل از روشن کردن خودرو چک کنید تا از حد معمول، کمتر نباشد.
  • روی موتور داغ ماشین و اجزای آن، آب خنک نریزید زیرا ترک خوردگی این قطعات را به همراه خواهد داشت.
  • مهمترین کار این است که بعد از این مراحل، بخاری ماشین را بر روی بیشترین درجه روشن کنید تا گرمای درون موتور از این طریق کاهش یابد.
  • بعد از اینکه خودروی شما خنک شد، باید حتما آب از دست رفته‌ی موتور را مجدد جبران نمایید. هنگام ریختن آب درون رادیاتور، پیچ هواگیری را باز نمایید تا این فرآیند به طور همزمان انجام شود.

ماشین جوش آورده در چه مدت زمانی خنک می‌شود؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک خودروی داغ شده، خنک شود و به حالت اولیه بازگردد، حدود بیست الی سی دقیقه می‌باشد.

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 4 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا