تکنولوژی نظامیتکنولوژی

TALON ربات همه کاره ی نظامی

5
(34)

این مقاله به بررسی ربات TALON روبات همه کاره ی نظامی ارتش آمریکا می پردازد .

معرفی

TALON یک ربات نظامی سبک ،قدرتمند و همه کاره است که توسط شرکت Foster-Miller که یک شرکت متعلق به QinetiQ North America است برای ماموریت های مختلف از شناسایی تا تحویل سلاح ،طراحی شده است. این روبات برای محافظت از سربازان در مقابل انفجار ساخته شده است.

وظایف و ماموریت ها

این روبات می تواند در طیف وسیعی از ماموریت ها از جمله مواد شیمیایی، بیولوژیکی، هسته ای، انواع مواد منفجره، شناسایی و کشف مین ها، کشف انواع بمب ها و موشک های عمل نکرده شرکت کند. با توجه به توانایی عمل در شب و امکانات دوزیستی آن ، تقریبا می تواند در هر وضعیتی وارد عمل شود. از روبات TALON  برای دفع بمب استفاده می شود. این کار با فرکانس رادیویی و چهار دوربین فیلمبرداری انجام م ی گیرد.

TALON ROBOT

از TALON همچنین برای یافتن قربانیان در مرکز تجارت جهانی استفاده شد.روبات TALON در واحد خنثی سازی مواد منفجره ارتش آمریکا EOD، نیروهای عملیات ویژه SWAT و نیروهای پلیس به کار گرفته میشود.

جدیدترین نسخه ی این روبات TALON V نام دارد که در نمایشگاه AUSA در سال 2014 توسط  QinetiQ از آن رونمایی شد. TALON V اولین روبات قابل حمل توسط انسان است که توانسته تست IOP ارتش آمریکا را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر 4000 دستگاه از روبات TALON  توسط ایالات متحده و هم پیمانانش به کار گرفته شده است.

سفارشات و به کار گیرنده های ربات TALON

روبات TALON  برای اولین بار در سال 2000 توسط تیم های EOD برای عملیات نظامی در بوسنی به کار گرفته شد. این روبات ها به طور رسمی در سال 2001 وارد ارتش آمریکا شدند.

بخش فناوری خنثی سازی مواد منفجره نیروی دریایی آمریکا NAVEODTECHDIV در آوریل 2007 یک قرارداد 26 میلیون دلاری برای 151 روبات و قطعات یدکی آن امضا کرد.

در 11 ژوئن 2007 نیز قراردادی به ارزش 18.5 میلیون دلار برای خرید 114 دستگاه دیگر به Foster-Miller ارائه شد. این دو قرارداد جزیی از یک قرارداد 6 ساله به ارزش 257 میلیون دلار که در سپتامبر 2005 به Foster-Miller پیشنهاد شد، بودند.

روبات های تالون تا پایان سال 2004 در حدود 20،000 مأموریت در عراق و افغانستان استفاده شده بود. دفتر برنامه مشترک بخش سیستم های آموزش جنگ هوایی نیرودریایی آمریکا NAVAIR در ماه مه 2007 ارزش قرارداد خود را از 63.9 میلیون دلار به 150 میلیون دلار برای خرید سیستم های اضافی روبات و قطعات یدکی برای خدمت در عراق و افغانستان افزایش داد. همچنین در ماه مه 2008 قراردادی به مبلغ 400 میلیون دلار برای خرید روبات های ذخیره و قطعات جایگزین منعقد شد. 2000 امین روبات TALON در ماه مه 2008 به ارتش آمریکا تحویل شد.

شرکت QinetiQ 58.5 میلیون دلار از بودجه ی ارتش و نیروی دریایی ایالات متحده را برای تحویل TALON های جدید در دسامبر 2008 دریافت کرد. روبات های جدید که با نام TALON IV شناخته می شوند، در فوریه 2009 رونمایی شدند. نیروی دریایی ایالات متحده در ژوئن 2009 یک قرارداد 56.4 میلیون دلاری برای خرید روبات های TALON GEN IV، قطعات یدکی، تعمیرات و خدمات آموزشی امضا کرد.

کاربران خارجی

وزارت دفاع استرالیا در اوت 2009 یک قرارداد به ارزش 23 میلیون دلار برای خرید این روبات ها پیشنهاد کرد.  در نوامبر 2012 سفارشاتی به ارزش 8.4 میلیون دلار توسط ارتش کشورهای جمهوری چک و لهستان برای خرید روبات های TALON  ارئه شد. این روبات ها در دسامبر 2013 برای انجام ماموریت های EOD توسط ارتش پاکستان انتخاب شدند. روبات های TALON همچنین از آوریل 2010 برای حمایت از برنامه ی ضد طالبان ارتش در افغانستان با وزارت دفاع بریتانیا همکاری می کنند.  در فوریه 2019 شرکت QinetiQ یک قرارداد 90 میلیون دلاری با ارتش آمریکا برای نگهداری و تعمیرات TALON های موجود در خدمت امضا کرد.

طراحی، ویژگی ها و ظرفیت های TALON

روبات TALON  دارای طراحی پیشرفته و مجموعه ی گسترده ای از حسگرهاست. از ویژگی های برتر آن می توان به سرعت، دوام بالا و کاربری آسان اشاره کرد. این روبات ها از نسبت بار به وزن بالایی برخوردار هستند و می توانند در کلیه شرایط محیطی و زمینی وارد عمل شوند.

طول این روبات در حدود 86.4 سانتیمتر، عرض آن 57.2 و ارتفاع آن 27.9 سانتی متر است. در هنگام نگه داشتن بازو فاصله ی آن از زمین به 7 سانتیمتر می رسد. این روبات توانایی بارگیری معادل 45 کیلوگرم و ظرفیت کشش 77.11 کیلوگرم را داراست. ظرفیت یدک کش ان 340 کیلوگرم و حداکثر وزنی که بازوی آن می تواند بالا ببرد 9.07 کیلوگرم است.

TALON دارای یک بازوی مکانیکی با قابلیت حرکت دو کاناله، یک انگشتی با قابلیت چرخ 360 درجه ای، چنگالک ، میکروفون و بلندگو است.

TALON

مجهز به یک کنترلگر از راه دور تصویری و joystick برای کنترل بازو است که در پین اول توانایی گردش 180 درجه و در پین دوم 270 درجه ای را دارد. همچنین دارای سنسورهایی برای تشخیص گازهای شیمیایی ،تشعشع ، تشخیص ضربان قلب و دما است. می توان بر روی آن طیف وسیعی از ابزارها را برای شناسایی نصب کرد.

این روبات را می توان با قطب نما، GPS ، دو مدار شلیک جدا ،اسکنر پرتو ایکس قابل حمل ،ابزار برش سیم ،ظروف ذخیره سازی مواد ،پایه نگه دارنده تیربار ،انواع دوربین های عکسبرداری و فیلمبرداری ، دوربین دید در شب ،نارنجک انداز و دودزا ،ابزارهای اخلالگر الکترونیکی ، انواع سلاح اعم از یک M16  یا مسلسل با کالیبر 50 یا M202 A1 یا یک موشک 6 میلیمتری و  زنجیر و قلاب مجهز کرد.

کنترل TALON  یا واحد اپراتور

روبات ردیاب TALON توسط یک واحد کنترل مقاوم در برابر آب OCU از طریق کنترل رادیویی دو طرفه یا فیبر لیزری نوری کنترل می شود. OCU دارای صفحه ی نمایش 4 اسکرینه است که از باتری های قابل شارژ نیکل هیدرید استفاده می کند. همچنین می توان با استفاده از باتری های لیتیومی قابل شارژ یا باتری های قلیایی غیرقابل شارژ نیز از آن استفاده کرد.

این کنترلگر دارای وزن 15 کیلوگرم و طول 48.3 سانتی متر ،عرض 40.6 و ارتفاع 22.9 سانتی متر است که می تواند داده های دیجیتال یا آنالوگ را با استفاده از خط رادیویی در رنج 500 تا 800 متر بفرستد یا دریافت کند. همچنین با استفاده از ارتباط فیبر نوری می تواند در رنج 300 متر این کار را انجام دهد.

این روبات همچنین می تواند توسط یک لب تاپ کنترل شود LCU  .

یک کنترلگر سبک تاکتیکی TRC هم به طول 28.57 سانتیمتر، عرض 23.49 و ارتفاع 6.35 سانتیمتر و وزن 5.44 کیلوگرم برای TALON در نظر گرفته شده است.

سنسورها و وسایل ارتباطی

روبات TALON با هفت دوربین مجهز شده است تا دید کاملی برای شناسایی منطقه به سربازان بدهد. این روبات از دوربین مجهز به مادون قرمز ،دوربین بازو ،دوربین عقب ،چراغ های LED و دوربین با بزرگنمایی رنگی و فوکوس خودکار با ابعاد 26X استفاده می کند .همچنین می توان دوربین حرارتی رنگی یا سیاه و سفید ، دوربین دید درشب MV-14 و دوربین Fish Eye هم روی آن نصب کرد.

این روبات مجهز به یک کانال انتقال صوتی یک طرفه با قابلیت دو طرفه شدن است. از پورت های ارتباطی USB  و Ethernet و دو درگاه سری RS 232 برای رابط کاربری استفاده می کند. همچنین می توان برای ارتباط از یک آنتن با برد 1200 متر استفاده کرد.

عملکرد

روبات TALON از دو باتری قابل شارژ که از اسید سرب ساخته شده اند که  هر کدام دارای ظرفیت 300Wh را دارند و به مدت سه ساعت می توان با آن کار کرد ، استفاده می کند. این روبات حداکثر سرعت 8.37 کیلومتر در ساعت را داراست. می تواند از راه پله با زاویه ی 43 درجه بالا برود . در جاده ها می تواند از شیب 45 درجه بالا برود . در برف با عمق 38 سانتی متر هم می تواند حرکت کند.

در ریون مگ بخوانید :

Raytheon XOS 2 لباس رباتیک نسل دوم

منابع :

Army Technology

global security

qinetiq-na

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 34 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

محمد کتابی

دانشجوی دانشگاه صنعت نفت ، عاشق پرواز، علاقه‌مند حوزه خودروهای سنگین و تجاری

‫2 دیدگاه ها

  1. خوبه اما اختفای خوبی نداره خیلی تو چشمه مخصوصا تو زمینای خاکی و در طول روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا