تکنولوژی نظامیتکنولوژی

TALON ربات همه کاره ی نظامی

۵
(۳۲)

این مقاله به بررسی ربات TALON روبات همه کاره ی نظامی ارتش آمریکا می پردازد .

معرفی

TALON یک ربات نظامی سبک ،قدرتمند و همه کاره است که توسط شرکت Foster-Miller که یک شرکت متعلق به QinetiQ North America است برای ماموریت های مختلف از شناسایی تا تحویل سلاح ،طراحی شده است. این روبات برای محافظت از سربازان در مقابل انفجار ساخته شده است.

وظایف و ماموریت ها

این روبات می تواند در طیف وسیعی از ماموریت ها از جمله مواد شیمیایی، بیولوژیکی، هسته ای، انواع مواد منفجره، شناسایی و کشف مین ها، کشف انواع بمب ها و موشک های عمل نکرده شرکت کند. با توجه به توانایی عمل در شب و امکانات دوزیستی آن ، تقریبا می تواند در هر وضعیتی وارد عمل شود. از روبات TALON  برای دفع بمب استفاده می شود. این کار با فرکانس رادیویی و چهار دوربین فیلمبرداری انجام م ی گیرد.

TALON ROBOT

از TALON همچنین برای یافتن قربانیان در مرکز تجارت جهانی استفاده شد.روبات TALON در واحد خنثی سازی مواد منفجره ارتش آمریکا EOD، نیروهای عملیات ویژه SWAT و نیروهای پلیس به کار گرفته میشود.

جدیدترین نسخه ی این روبات TALON V نام دارد که در نمایشگاه AUSA در سال ۲۰۱۴ توسط  QinetiQ از آن رونمایی شد. TALON V اولین روبات قابل حمل توسط انسان است که توانسته تست IOP ارتش آمریکا را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر ۴۰۰۰ دستگاه از روبات TALON  توسط ایالات متحده و هم پیمانانش به کار گرفته شده است.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 1

سفارشات و به کار گیرنده های ربات TALON

روبات TALON  برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط تیم های EOD برای عملیات نظامی در بوسنی به کار گرفته شد. این روبات ها به طور رسمی در سال ۲۰۰۱ وارد ارتش آمریکا شدند.

بخش فناوری خنثی سازی مواد منفجره نیروی دریایی آمریکا NAVEODTECHDIV در آوریل ۲۰۰۷ یک قرارداد ۲۶ میلیون دلاری برای ۱۵۱ روبات و قطعات یدکی آن امضا کرد.

در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۷ نیز قراردادی به ارزش ۱۸٫۵ میلیون دلار برای خرید ۱۱۴ دستگاه دیگر به Foster-Miller ارائه شد. این دو قرارداد جزیی از یک قرارداد ۶ ساله به ارزش ۲۵۷ میلیون دلار که در سپتامبر ۲۰۰۵ به Foster-Miller پیشنهاد شد، بودند.

روبات های تالون تا پایان سال ۲۰۰۴ در حدود ۲۰،۰۰۰ مأموریت در عراق و افغانستان استفاده شده بود. دفتر برنامه مشترک بخش سیستم های آموزش جنگ هوایی نیرودریایی آمریکا NAVAIR در ماه مه ۲۰۰۷ ارزش قرارداد خود را از ۶۳٫۹ میلیون دلار به ۱۵۰ میلیون دلار برای خرید سیستم های اضافی روبات و قطعات یدکی برای خدمت در عراق و افغانستان افزایش داد. همچنین در ماه مه ۲۰۰۸ قراردادی به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار برای خرید روبات های ذخیره و قطعات جایگزین منعقد شد. ۲۰۰۰ امین روبات TALON در ماه مه ۲۰۰۸ به ارتش آمریکا تحویل شد.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 2

شرکت QinetiQ 58.5 میلیون دلار از بودجه ی ارتش و نیروی دریایی ایالات متحده را برای تحویل TALON های جدید در دسامبر ۲۰۰۸ دریافت کرد. روبات های جدید که با نام TALON IV شناخته می شوند، در فوریه ۲۰۰۹ رونمایی شدند. نیروی دریایی ایالات متحده در ژوئن ۲۰۰۹ یک قرارداد ۵۶٫۴ میلیون دلاری برای خرید روبات های TALON GEN IV، قطعات یدکی، تعمیرات و خدمات آموزشی امضا کرد.

کاربران خارجی

وزارت دفاع استرالیا در اوت ۲۰۰۹ یک قرارداد به ارزش ۲۳ میلیون دلار برای خرید این روبات ها پیشنهاد کرد.  در نوامبر ۲۰۱۲ سفارشاتی به ارزش ۸٫۴ میلیون دلار توسط ارتش کشورهای جمهوری چک و لهستان برای خرید روبات های TALON  ارئه شد. این روبات ها در دسامبر ۲۰۱۳ برای انجام ماموریت های EOD توسط ارتش پاکستان انتخاب شدند. روبات های TALON همچنین از آوریل ۲۰۱۰ برای حمایت از برنامه ی ضد طالبان ارتش در افغانستان با وزارت دفاع بریتانیا همکاری می کنند.  در فوریه ۲۰۱۹ شرکت QinetiQ یک قرارداد ۹۰ میلیون دلاری با ارتش آمریکا برای نگهداری و تعمیرات TALON های موجود در خدمت امضا کرد.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 3

طراحی، ویژگی ها و ظرفیت های TALON

روبات TALON  دارای طراحی پیشرفته و مجموعه ی گسترده ای از حسگرهاست. از ویژگی های برتر آن می توان به سرعت، دوام بالا و کاربری آسان اشاره کرد. این روبات ها از نسبت بار به وزن بالایی برخوردار هستند و می توانند در کلیه شرایط محیطی و زمینی وارد عمل شوند.

طول این روبات در حدود ۸۶٫۴ سانتیمتر، عرض آن ۵۷٫۲ و ارتفاع آن ۲۷٫۹ سانتی متر است. در هنگام نگه داشتن بازو فاصله ی آن از زمین به ۷ سانتیمتر می رسد. این روبات توانایی بارگیری معادل ۴۵ کیلوگرم و ظرفیت کشش ۷۷٫۱۱ کیلوگرم را داراست. ظرفیت یدک کش ان ۳۴۰ کیلوگرم و حداکثر وزنی که بازوی آن می تواند بالا ببرد ۹٫۰۷ کیلوگرم است.

TALON دارای یک بازوی مکانیکی با قابلیت حرکت دو کاناله، یک انگشتی با قابلیت چرخ ۳۶۰ درجه ای، چنگالک ، میکروفون و بلندگو است.

TALON

مجهز به یک کنترلگر از راه دور تصویری و joystick برای کنترل بازو است که در پین اول توانایی گردش ۱۸۰ درجه و در پین دوم ۲۷۰ درجه ای را دارد. همچنین دارای سنسورهایی برای تشخیص گازهای شیمیایی ،تشعشع ، تشخیص ضربان قلب و دما است. می توان بر روی آن طیف وسیعی از ابزارها را برای شناسایی نصب کرد.

این روبات را می توان با قطب نما، GPS ، دو مدار شلیک جدا ،اسکنر پرتو ایکس قابل حمل ،ابزار برش سیم ،ظروف ذخیره سازی مواد ،پایه نگه دارنده تیربار ،انواع دوربین های عکسبرداری و فیلمبرداری ، دوربین دید در شب ،نارنجک انداز و دودزا ،ابزارهای اخلالگر الکترونیکی ، انواع سلاح اعم از یک M16  یا مسلسل با کالیبر ۵۰ یا M202 A1 یا یک موشک ۶ میلیمتری و  زنجیر و قلاب مجهز کرد.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 4

کنترل TALON  یا واحد اپراتور

روبات ردیاب TALON توسط یک واحد کنترل مقاوم در برابر آب OCU از طریق کنترل رادیویی دو طرفه یا فیبر لیزری نوری کنترل می شود. OCU دارای صفحه ی نمایش ۴ اسکرینه است که از باتری های قابل شارژ نیکل هیدرید استفاده می کند. همچنین می توان با استفاده از باتری های لیتیومی قابل شارژ یا باتری های قلیایی غیرقابل شارژ نیز از آن استفاده کرد.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 5

این کنترلگر دارای وزن ۱۵ کیلوگرم و طول ۴۸٫۳ سانتی متر ،عرض ۴۰٫۶ و ارتفاع ۲۲٫۹ سانتی متر است که می تواند داده های دیجیتال یا آنالوگ را با استفاده از خط رادیویی در رنج ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر بفرستد یا دریافت کند. همچنین با استفاده از ارتباط فیبر نوری می تواند در رنج ۳۰۰ متر این کار را انجام دهد.

این روبات همچنین می تواند توسط یک لب تاپ کنترل شود LCU  .

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 6

یک کنترلگر سبک تاکتیکی TRC هم به طول ۲۸٫۵۷ سانتیمتر، عرض ۲۳٫۴۹ و ارتفاع ۶٫۳۵ سانتیمتر و وزن ۵٫۴۴ کیلوگرم برای TALON در نظر گرفته شده است.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 7

سنسورها و وسایل ارتباطی

روبات TALON با هفت دوربین مجهز شده است تا دید کاملی برای شناسایی منطقه به سربازان بدهد. این روبات از دوربین مجهز به مادون قرمز ،دوربین بازو ،دوربین عقب ،چراغ های LED و دوربین با بزرگنمایی رنگی و فوکوس خودکار با ابعاد ۲۶X استفاده می کند .همچنین می توان دوربین حرارتی رنگی یا سیاه و سفید ، دوربین دید درشب MV-14 و دوربین Fish Eye هم روی آن نصب کرد.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 8

این روبات مجهز به یک کانال انتقال صوتی یک طرفه با قابلیت دو طرفه شدن است. از پورت های ارتباطی USB  و Ethernet و دو درگاه سری RS 232 برای رابط کاربری استفاده می کند. همچنین می توان برای ارتباط از یک آنتن با برد ۱۲۰۰ متر استفاده کرد.

عملکرد

روبات TALON از دو باتری قابل شارژ که از اسید سرب ساخته شده اند که  هر کدام دارای ظرفیت ۳۰۰Wh را دارند و به مدت سه ساعت می توان با آن کار کرد ، استفاده می کند. این روبات حداکثر سرعت ۸٫۳۷ کیلومتر در ساعت را داراست. می تواند از راه پله با زاویه ی ۴۳ درجه بالا برود . در جاده ها می تواند از شیب ۴۵ درجه بالا برود . در برف با عمق ۳۸ سانتی متر هم می تواند حرکت کند.

TALON  ربات همه کاره ی نظامی 9

در ریون مگ بخوانید :

Raytheon XOS 2 لباس رباتیک نسل دوم

منابع :

Army Technology

global security

qinetiq-na

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء ۵ از بین ۳۲ نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

‫2 دیدگاه ها

  1. خوبه اما اختفای خوبی نداره خیلی تو چشمه مخصوصا تو زمینای خاکی و در طول روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا