تکنولوژی

دیتیلینگ خودرو چیست و چه فرقی با کارواش دارد؟

5
(1)

تمیزی خودرو برای دارندگان آن اهمیت دارد و همین امر، بازار مراجعه به کارواش ها را داغ کرده است. گاهی آسیب های ظاهری وارده به ماشین، نیاز به اقداماتی فراتر از شستشو و نظافت دارد. مثلا در صورت شکستگی سپر و گلگیر، بهتر است با خرید سپر عقب 206 رنگی یا سایر قطعات بدنه، زیبایی را به آن بازگردانید.

اما دیتیلینگ خودرو چیست؟ یکی از خدمات به روز و کامل برای تمیزکاری داخل و و خارج ماشین، دیتیلینگ است که به آن، درخشندگی و زیبایی خاصی می بخشد. در این روش، تکنسین ها با ابزار مخصوص، از کابین و موتور تا روی بدنه خودرو را نظافت می کنند. گاهی برای ایرادات ظاهری، نیازی به مراجعه مراکز خرید سپر جلو 206 رنگی یا سایر مدل ماشین ها نیست؛ کافیست با استفاده از خدمات دیتیلینگ، خط و خش و آلودگی های آن را تمیز کنید.

دیتیلینگ خودرو چیست؟

فرآیند دیتیلینگ خودرو فراتر از کارواش ها است و خودرو را به صورت عمیق تر تمیز می کند. در واقع طی فرآیند AUTO DETAILING می توانید جزئی ترین قسمت های خودروتان را کاملا تمیزکاری کنید. علاوه بر این در این روش حتی امکان تمیزکاری قسمت داخلی ماشین و کابین نیز وجود دارد.

مواد و آلودگی های مختلف به مرور زمان در بخش های مختلف خودرو جا می گیرند و انباشته می شوند؛ اگر فکری به حال تمیزکاری آنها نکنید، بعد از مدت کوتاهی روی ظاهر ماشینتان تاثیر منفی می گذارند. کارواش ها نیز از عهده تمیزکاری تمام بخش های اتومبیل بر نمی آیند، بنابراین مجبور هستید دست به دامن دیتیلینگ خودرو شوید. با استفاده از AUTO DETAILING می توانید تمام تجهیزات ماشینتان را به صورت کامل تمیز کنید.

دیتیلینگ چه خدماتی ارائه می دهد؟

کارشناسان و کسانی که در زمینه AUTO DETAILING فعالیت دارند، هنگام تمیزکاری خودرو کارهای مختلفی را انجام می دهند که در ادامه آنها را لیست می کنیم:

  • تمیزکاری تمام بدنه ماشین
  • از بین بردن تمام خراش های به وجود آمده روی خودرو (البته برای از بین بردن خراش های عمیقتر باید به فکر استفاده از خدمات صافکاری و نقاشی بود که حیطه ای جداگانه نسبت به دیتلینگ هستند)
  • تمیزکاری تمام صندلی های داخل کابین از آلودگی های مختلف
  • تمیزکاری تمام بخش ها و تجهیزات داخلی کابین
  • تمیزکاری قطعات فنی خودرو مثل موتور، سیستم ترمز و …

معرفی روش های دیتیلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو به 2 نوع خارجی و داخلی تقسیم بندی می شود که در هر کدام کارشناس موظف است بخش های مختلفی از ماشین را تمیزکاری کنید. در ادامه درباره هر یک از این روش ها توضیح می دهیم:

دیتیلینگ داخلی ماشین

در دیتیلینگ داخلی کارشناس باید سطوح و بخش های داخلی ماشین از جمله داشبورد، کفی، صندوق عقب، نمایشگرها، سطوح مختلف و … را تمیزکاری کند.

دیتلینگ خارجی خودرو

در دیتیلینگ خارجی کارشناس باید چراغ های خودرو، ستون ها، کاپوت، رینگ، رکاب، دزدگیر، درب صندوق عقب، بادگیر شیشه، گلگیرها و تجهیزات دیگری را که مربوط به بدنه و بخش های خارجی ماشین هستند، تمیزکاری کند.

ابزار دیتیلینگ ماشین چیست؟

کارشناسان با استفاده از ابزارهای مختلفی فرآیند دیتیلینگ خودرو را انجام می دهند تا اتومبیل به طور کامل تمیزکاری شود. در ادامه لیست این ابزار را می آوریم و درمورد آنها صحبت می کنیم:

دستگاه پولیش

دستگاه های پولیش برای از بین بردن خط و خش های روی بدنه استفاده می شوند و 3 نوع روتاری، دوال اکشن و اوربیتال دارند.

پد پولیش

پد پولیش از جنس میکروفایر یا پشم تولید می شود و واکس روی بدنه خودروها را تمیز می کند.

دستمال میکروفایبر

تمام لکه های جزئی خودروها را می توانید با دستمال های نرم و لطیف میکروفایبر تمیزکاری کنید.

شامپو مخصوص شستشوی ماشین

این شامپوها ترکیبات و موادی دارند که به بدنه و بخش های مختلف خودرو آسیب نمی رسانند.

مواد نانو

با استفاده از مواد نانو نیاز به مصرف بیش از اندازه آب نیست.

موتور شوی خودرو

با استفاده موتورشوی ها به راحتی می توانید تمام آلودگی ها و کثیفی های انباشته شده بر روی موتور وسیله نقلیه تان را تمیزکاری کنید.

رینگ شوی و لاستیک شوی

روی رینگ ها و لاستیک ها به مرور زمان از طریق جاده ها و آسفالت ها جرم هایی به وجود می آید که باید آنها را از طریق رینگ شوی و لاستیک شوی از بین ببرید.

دستگاه بخار

با استفاده از دستگاه بخار می توانید تمام صندلی ها و تجهیزات داخلی خودرو را تمیز کاری کنید. این دستگاه ها دوردستترین لکه ها را از بین می برند و هیچ اثری از آلودگی ها روی صندلی ها و … باقی نمی گذارند.

برس های مخصوص

اگر بخواهید به صورت ذره بینی بخش های مختلف خودرو را تمیزکاری کنید، برس ها به کارتان می آیند که تمام آشغال ها را می گیرند و به ریزترین و جزئی ترین آلودگی ها نیز رحم نمی کنند.

تورنادو گان

گاهی امکان شستشوی برخی از تجهیزات داخلی خودرو وجود ندارد، به همین دلیل کارشناسان از تورنادو گان استفاده می کنند.

کارواش چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم درباره تفاوت کارواش و دیتیلینگ صحبت کنیم، باید در مورد هر یک اطلاعات در اختیارتان بگذاریم. کارواش ها وسایل برقی کوچکی هستند که باعث پاشیده شدن آب با فشار زیاد روی سطح خودرو می شوند. این دستگاه ها انواع مختلفی دارند و به صورت ذغالی و دینامی به فروش می رسند. شما می توانید این ابزار را خود تهیه کنید و در بازه های زمانی مختلف بدنه ماشینتان را بشویید؛ شما همچنین امکان مراجعه به کارواش های حرفه ای برای شستشوی بهتر خودروتان را نیز دارید.

آشنایی با تفاوت های کارواش و دیتیلینگ

همانطور که متوجه شدید، کارواش ها وسایل شستشو و نظافتی هستند که در انواع مختلفی وجود دارند. اما دیتیلینگ خودرو صرفا یک وسیله خاص نیست؛ در واقع دیتیلینگ یک فرآیند است که طی آن از تجهیزات و ابزار مختلفی استفاده می کنند تا تمام بخش ها و قسمت های خودرو تمیزکاری شود. در ادامه لیستی از تفاوت های دیگر این 2 روش تمیزکاری ماشین ها را می گوییم:

  • با کارواش می توانید آلودگی های سطحی خودرو را خیلی سریع از بین ببرید؛ اما دیتلینگ زمانبر است و تمام بخش ها و جزئیات خودرو را هدف می گیرد.
  • در کارواش فقط از یک وسیله استفاده می کنید، اما در دیتیلینگ باید از چندین وسیله مختلف برای تمیزکاری استفاده کنید.
  • طی فرآیند دیتیلینگ کارشناسان خودروها را ضدعفونی می کنند، اما در کارواش این کار انجام نمی شود.

کلام آخر؛ خودرویی درخشان با دیتیلینگ!

دیتیلینگ (AUTO DETAILING) به تمیزکاری عمیق و دقیق بخش های مختلف خودرو گفته می شود که کارشناسان در آن، با استفاده از ابزارهایی مانند دستگاه پولیش، مواد نانو و شوینده های مخصوص، دستگاه بخار، تورنادوگان و… زیر و بم ماشین را نظافت می کنند. از تفاوت های دیتیلینگ خودرو با کارواش، می توان به صرف زمان بیشتر به دلیل شستشوی جزئیات، استفاده از ابزارآلات بیشتر و تمیزکاری موتور، کابین و بدنه اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم هر چند وقت یک بار، به جای مراجعه به کارواش، با دیتیلینگ جان تازه ای به ظاهر و باطن خودروی خود ببخشید!

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء 5 از بین 1 نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

با انتشار مطلب و نیز کلیک بر روی تبلیغات از ما حمایت کنید

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

حمزه شمسی

فکر این موضوع که سرچشمه همه انقلاب ها آگاهی است باعث شد که حمزه شمسی با تاسیس ریون مگ یک گام به این هدف نزدیک تر شود و با ایده های خلاقانه، آینده بهتری برای خود و دیگران رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا