تکنولوژیتکنولوژی نظامی

خودرو رزمی مهندسی پل گذار JAB M1074

۵
(۲۲)

وسیله ای کارآمد برای ارتش وسپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده

معرفی

خودروی رزمی مهندسی پل گذار JAB M1074 نسل بعدی خودرو های پل گذار ارتش آمریکاست که مبتنی بر شاسی تانک ام ۱ آبرامز که یک تانک اصلی میدان نبرد (MBT) است، طراحی شده است. این خودرو از سیستم تعلیق سنگین تانک آبرامز بهره می برد و با داشتن سیستم پرتاب پل هیدرولیک، بر خلاف نسل قبلی پل گذارهای ارتش آمریکا یعنی M60 AVBL پل خود را افقی پایین آورده و کار می گذارد، این تفاوت باعث می شود که احتمال شناسایی تانک از فاصله ی دور کم شود.

مزیت دیگر JAB  بر AVBL  طول پل گذاری بیشتر آن است به طوری که قادر است تا طول ۲۴ متر پل قرار دهد. JAB توانایی عبور از شکاف های خشک و خیس را دارد و در میدان نبرد هماهنگی خوبی با تیم های آتش تانک آبرامز دارد.

ویژگی ها و مشخصات

برجک توپ ۱۲۰ میلیمتری تانک M1A1 Abrams برداشته شده و قسمت بالای شاسی به یک پل مدل MLC95 مجهز شده است. مکانیزم پرتاب پل (BLM) توسط صنایع نظامی اسراییل و شرکت Leonardo DRS طراحی شده است. کنترل پل ها شبیه M104 Wolverine یک سیستم کنترل دکمه ایست. در حالیکه وظیفه ی مونتاژ و نصب پل بر عهده ی کامپیوتر است.

برتری که این دستگاه بر Wolverine  دارد، این است که پل هم می تواند به صورت افقی و هم عمودی گسترش پیدا کند. این خودرو می تواند یک پل MLC95 را در یک شکاف ۱۱ متری در مدت ۳ دقیقه مستقر کند.

خودروی رزمی مهندسی پل گذار JAB M1074
خودرو رزمی مهندسی M1074

طراحی و تولید

طراحی اولیه ی M1074  توسط شرکت Leonardo DRS انجام شد تا توانایی استقرار پل برای واحدهای درگیر در جنگ در کمترین زمان ممکن باشد. توسعه ی نمونه ی اولیه در ماه می ۲۰۱۲ آغاز شد که فرماندهی پیمانکاری ارتش آمریکا به شرکت جنرال داینامیکس و Leonardo DRS مبلغ ۲۶ میلیون دلار برای ساخت دو پیش نمونه ی  JAB اهدا کرد. پروژه ی JAB یک برنامه ی فراگیر رده ی ۲  Acquisition Category II است.

وزارت دفاع آمریکا پیشبینی خرید ۳۶۵ واحد JAB را کرده است که از این مقدار ۳۳۷ دستگاه سهم نیروی زمینی ارتش و ۲۸ دستگاه سهم سپاه تفنگداران دریایی است.

JAB برای پشتیبانی از واحدهای ارتش که مجهز به تانک آبرامز هستند طراحی شده است. کانسپت طراحی شامل یک شاسی M1A1 Abrams با سیستم تعلیق سنگین M1A2 و مکانیزم نصب پل یکپارچه برای پل های سری ۹۵ است.

خودرو رزمی مهندسی پل گذار JAB M1074 1
تانک M1A1 Abrams
خودرو رزمی مهندسی پل گذار JAB M1074 2
تانک M1A2 Abrams

هدف از به کار گیری JAB، بهبود پشتیبانی، تحرک با سرعت بالا و مانور بهتر است. اولین پیش نمونه در سال ۲۰۱۴ با نام XM1074  آماده شد. این پیش نمونه برای آزمایش به ANAD تحویل داده شد و در سال ۲۰۱۶ تحت بررسی قرار گرفت و در ماه اوت با نام M1074  پذیرفته شد.

تا سال ۲۰۱۸ تعداد ۵۱ دستگاه JAB در ارتش ایالت متحده به کار گرفته شد که عمدتا در تیپ ۴۰ مهندسی رزمی، تیپ رزمی مهندسی لشکر۲ زرهی و لشکر ۱ زرهی عملیاتی شده اند. پیشبینی میشود تا ماه مه ۲۰۲۴، JAB  M1074  به طور کامل جایگزین M104 Wolverine  و M60 AVLB شود.

JAB : Joint Assault Bridge

MBT : Main Battle Tank

BLM : Bridge Launcher Mechanism

همچنین بخوانید

بررسی کامیون نظامی M917A3

منابع :

armyrecognition

wikipedia

این مقاله چقدر مفید بود؟

میزان رضایت خود را با کلیک روی اموجی ها نشان دهید

میانگین آراء ۵ از بین ۲۲ نفر

تاکنون کسی رای نداده است! اولین نفر باشید

اگر این پست برای شما مفید بود...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

از اینکه این پست برای شما مفید نبود عذرخواهی میکنیم!

با کامنت گذاشتن در بهتر شدن این پست به ما کمک کنید.

به ما بگویید چطور این پست را بهتر کنیم؟

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا